Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
prescriere datorii pariti decedati

La multi ani @Cousteau !

Valoare vanzare laptop

Inlocuire hdd cu ssd la NVR
 Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"
 Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo
 Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...
 

Jurnal casa – IS 2014 P+M

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
4612 replies to this topic

#2863
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,918
  • Înscris: 27.02.2008
se pare ca aici e invers:..mergi la primarie si faci toate actele..apoi la ISC cu dovada..sa-ti dea si ei blagoslovirea..apoi la politia comunitara (care se ocupa cu receptia) programezi vizita..apoi iar la primarie...si tot asa..

#2864
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011
Nu degeaba imi zicea cineva ca la primarie e "stat in stat":)) fiecare primarie cu regulile lor:)

#2865
ioanok

ioanok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 28.10.2007
@manghels: am fost la acelasi isc si nu mi-a mai cerut nimic de la primarie, am declarat incetarea lucrarilor, am platit restul de taxa si am terminat cu ei. Asta pt comuna Miroslava. Imi aduc aminte ca m-a intrebat unde e constructia ca acolo (la primaria din Miroslava) cica nu cer adeverinta de plata a taxellor la isc, ajung chitantele.

Se pare ca fiecare Marie cu alta palarie...

Edited by ioanok, 19 July 2017 - 14:18.


#2866
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
@ioanok cum ti-a calculat primaria restul de taxa? Care e pretul pe mp construit ? In DTAC arhitecta mi-a pus 1000 lei/mp

#2867
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,918
  • Înscris: 27.02.2008
Asta ma gandeam si eu..cum au calculat?..pe baza a ce? pt ca primaria stabileste  valoarea reala pe baza unor stas-uri..am inteles ca ar fi minimum 1.000 ron pe mp construit..dar poate fi si mai mult..in functie de zona..etc

Tanti de la ISC mi-a cerut sa-i dovedesc ca am platit toate taxele la primarie si sa-i arat valoarea reala a constructiei (care reiese din formularul ITL068)...care formular se completeaza la finante..Mi-a mai cerut o copie a anuntului de incepere a lucrarilor si copii dupa factura de plata a taxei initiale la ISC. Astea le aveam la mine..

Eu m-am dus cu tupeu..am completat hartiile..cu valoarea din AC..dar m-a intors..ca-i trebuie confirmarea valorii reale de la primarie..

Edited by manghels, 19 July 2017 - 14:31.


#2868
ioanok

ioanok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 28.10.2007

View Postwizake, on 19 iulie 2017 - 14:24, said:

@ioanok cum ti-a calculat primaria restul de taxa? Care e pretul pe mp construit ? In DTAC arhitecta mi-a pus 1000 lei/mp

Inca nu am ajuns in stadiul asta. Am depus actele pentru receptie, dar cica dureaza cam o luna. La primarie am platit doar cand am depus pt AC, sa vedem la urma daca mai trebuie ceva.

#2869
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,918
  • Înscris: 27.02.2008
Asta e altceva...si eu am platit la "inceperea lucrarilor"  ISC si la primarie la eliberarea AC... La final insa..pt receptie..cel putin pe mine..ma cam plimba astia pe drumuri..dar maine sper sa rezolv..si sa-mi programez vizita la casa..pt receptie..desi si la politie..e cu programare audienta..de pe-o zi pe alta..Nu-i destul sa le dai o hartie..si ei sa zica...vizita e pe x iulie/august..

Edited by manghels, 19 July 2017 - 15:15.


#2870
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,918
  • Înscris: 27.02.2008
Posted Image Ca tot vorbim de receptii finale...Mi-a zis dirigintele ca de la 1 AUG se schimba procedura de receptie...cica s-ar complica procesul (bineinteles) ...ca doar nu l-ar simplifica ...doamne feri..(de asta ma si grabesc sa le depun acu..repede..si sa programez vizita).

Ati auzit de asa ceva?

Edited by manghels, 19 July 2017 - 15:26.


#2871
ioanok

ioanok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 28.10.2007
Da, si eu am auzit ca tb sa aduci si un  reprezentant de la isc dupa 1 august. deocamdata se aud vorbe intre oamenii de profil, exact cum o sa fie nu se stie, cred.

#2872
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Am auzit si eu ceva de la 2 diriginti diferiti cu care am discutat, se schimba putin regulamentul de receptie si nu numai.. din cate se pare. Vezi daca ai casa incadrata in clasa C, daca este in clasa D atunci nu ai de ce sa iti faci griji in ceea ce priveste receptia.
Este vorba de hotararea 343/2017:
http://legestart.ro/...constructiilor/
https://lege5.ro/Gra...erente-acestora

   Se pare ca modificarile astea din 28 iulie! vor aduce si niste chestii suplimentare pentru cei cu regie proprie gen ai nevoie de diriginte de instalatii?! pe langa dirigintele clasic +RTE.

Daca mai stie careva ceva in plus, niste puncte cheie etc. probabil ar mai ajuta pe unii dintre noi.

Edited by catalijns, 19 July 2017 - 15:38.


#2873
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,918
  • Înscris: 27.02.2008
cred ca-i doar o semnatura sau o stampila in plus...astia si asa nu prea dau pe santiere..decat daca-i de scandal..Om vedea..sper sa scap 'ieftin'.

#2874
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmanghels, on 19 iulie 2017 - 15:39, said:

cred ca-i doar o semnatura sau o stampila in plus...astia si asa nu prea dau pe santiere..decat daca-i de scandal..Om vedea..sper sa scap 'ieftin'.

Eu am depus de mai bine de o luna tot ce trebuie la ISC ca sa primesc adeverința ca am plătit taxele ( conform calcul dat de primarie). Ăștia din Buc. te plimba si zic ca nu e gata ca e mult de lucru. Imi vine sa ma duc sa le iau gitul. Tu dacă ești in întârziere cu ceva parca ai fi violat bătrâne, penalizări , amenzi, etc. Cind ei nu-si fac treaba la timp , asta e Ghinion ( vorba unui clasic in viața).


#2875
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007

View Postpicomouse, on 19 iulie 2017 - 18:22, said:

Eu am depus de mai bine de o luna tot ce trebuie la ISC ca sa primesc adeverința ca am plătit taxele ( conform calcul dat de primarie). Ăștia din Buc. te plimba si zic ca nu e gata ca e mult de lucru. Imi vine sa ma duc sa le iau gitul.
La mine au trecut 48 de zile de la depunerea cererii la emiterea adeverintei asa ca relax, mai ai putin ! :)
Cica pe unii ii suna cand se emite adeverinta, eu n-am avut placerea.

#2876
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,918
  • Înscris: 27.02.2008
Eu sper sa mi-o dea pe loc..ca sa rezolv treaba rapid..

#2877
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostOvidiuEne, on 20 iulie 2017 - 01:17, said:


La mine au trecut 48 de zile de la depunerea cererii la emiterea adeverintei asa ca relax, mai ai putin ! :)
Cica pe unii ii suna cand se emite adeverinta, eu n-am avut placerea.

Sa înțeleg ca e o chestie legată de alinierea astrelor si de mareea in Indonezia. Poate o sfeștanie ajuta.
Pina atunci o sa le trimit e-mailuri zilnic care sa se încheie cu urarea " Sa va fie cald !"
Nu pot sa scriu Arză-var focul ! " nefiind civilizat.

#2878
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Eu am facut de curand anuntul de incepere a lucrarilor la ISC si mi-au dat "verdict": ISC nu participa la fazele determinante. Mi-a spus arhitectul ca s-a schimbat ceva, dar priveste constructii de importanta mai inalta, investitii publice, etc. Pentru locuinte individuale nu se pune problema sa vina ISC la faze.

#2879
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,918
  • Înscris: 27.02.2008
S-a rezolvat..am depus documentatia pentru receptie

Posted Image Spre mirarea mea..a durat maxim 2 ore toata treaba..cu tot cu drumuri intre Primarie..ISC si Politia Locala

Ca sa sumarizez pasii reali urmati:
Posted Image La primarie..Cladirea finantelor..la camera 9..cu tot dosarul..din care i-a trebuit doar 3 copii dupa AC, DTAC-ul sa se uite pe el si 3 exemplare din ITL068 completate partial. Mi-a calculat valoarea reala ca fiind Suprafata construita desfasurata  * 600 or 2.3x (procent corectie zona). A pus 600 (in loc de 1000) pentru ca nu am canalizare..in zona. Am scris valoarea reala..si calculat diferentele de plata..
Posted Image La valoarea asta reala..reiesita din calcule a mai fost o taxa suplimentara pt AC de 473 ron.. care a fost platita tot la finante. De acolo am plecat cu chitanta asta + 3 formulare ITL068..semnate/stampilate.
Posted Image Cu toata hartogaraia asta m-am dus la ISC; tanti si-a extras copie AC + copie ITL068 + copii dupa anuntul de incerepe a lucrarilor de la ISC  si 2 copii ale chitantelor taxei ISC ..Mi-a stampilat cererea pe care am facut-o acolo..si anuntul de incetare a lucrarilor.
Posted Image Adunate toate astea..m-am dus la politia locala sa ma programez pentru receptie. Am depus dosarul: 3 copii AC, 2 formulare ITL068, certificat energetic, referat proiectant, dovezi de plata a taxelor la ISC si AC, cu tot cu completarea de la AC.

Posted Image Urmatorul pas e sa ma sune inspectorul de zona..sa programam vizita. ..sper vinerea viitoare. Mi-au zis ca e mandatory sa fie proiectantul sau dirigintele in momentul semnarii procesului verbal de receptie.

Cu procesul asta verbal..se merge iar la primarie pt luarea in evidenta la taxe si impozite..si apoi (daca vreau) se face intabularea..cu un alt ditamai dosar..de cadastru..etc.

Concluzia: prima data cand s-au miscat lucrurile ca la carte..rapid..probabil din cauza concediilor..toti fiind plecati...n-am stat la cozi..etc.  Omul de la primarie..de nota 10..explica incet si clar sa inteleaga tot omu..iar la ISC..tanti era fresh..deci s-a miscat si ea repede. Politia locala..rigida ca de obicei..insa la secretariat unde se depun actele era o domnita tinerica..cu care se putea discuta. Posted Image

Edited by manghels, 20 July 2017 - 10:30.


#2880
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Am vazut ca ziceai pe ceva jurnal de pavaj inierbat pentru parcarea masinii. Nici mie nu mi-a fost recomandat cel din poza pusa de tine (motivele sunt cele spuse de @lenny si @cumparator), insa mi-a fost recomandat cel din pozele atasate.
Eu m-am tot uitat prin Cluj si nu l-am vazut, dar poate are cineva vreo parere despre el (pe mine asta ma bate gandul sa il pun)
Attached File  pavaj.jpg   136.65K   78 downloadsAttached File  pavaj1.jpg   141.7K   81 downloadsAttached File  pavaj3.jpg   185.47K   82 downloads

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate