Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?
 Cunoaste cineva metoda de semideg...

De ce in unele tari sunt sparte p...

Marime siguranța AC - 24.000...

E de la monitor sau nu?
 Rezervare gresita

Ce erau chestiile astea pe cerul ...

Apa plata ieftina vs scumpa

Serial: Those About to Die
 Malwarebytes Windows Firewall Con...

hotel pentru copii

Nu pot reinstala windows 11

Replacement grip pentru racheta t...
 

Polizoare, masini de gaurit, scule si unelte

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
15146 replies to this topic

#3115
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,581
  • Înscris: 07.12.2014
Eu am luat de 25mm din piata de la rusi. Cu 4 taisuri. Merge bine dar e tare casant.Primul s-a rupt de langa madrina la a 2-a gaura. Daca ai de dat mai mult de 3-4 gauri cauta ceva mai bunicel. Si alea din piata merg bine dar daca prinde o margine de armatura se rupe instant burghiul de langa madrina.  Daca nu e armat betonul atunci merge si ala fara probleme.

Edited by PoeOvidiu, 08 April 2017 - 13:32.


#3116
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Pana la urma am comandat Hitachi-ul cu 4 taisuri, am citit lucruri bune pe alte forumuri si personal am fost multumit de cum lucreaza variantele lui mai mici si dalta.
Ruko-ul parea prea profesional pentru cateva gaurele acasa.

Edited by SpeedDemon, 08 April 2017 - 14:43.


#3117
upuxi

upuxi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.05.2016
Ce parere aveti despre Makita MT M8700


#3118
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Eu as mai pune o suta si as cumpara asta:
https://bormasina-ci...erea-produsului
Burghiu Hitachi nu mai cumpar vreodata. Cu unul de 6 nu am reusit sa dau nici macar o gaura in beton. Si nu a fost tocmai ieftin.

Attached Files


Edited by ionut27, 08 April 2017 - 18:48.


#3119
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
A luato deja, doar vrea sa auda pareri despre ea. Trebuia sa intrebe inainte. Eu daca nu va intrebam luam o Kawasaky de 4J si vreo 7-8 kg. Posted Image
https://forum.softpe...akita-mt-m8700/
Rotopercutor fara daltuire mi se pare cam aiurea. Personal ca utilizator casnic am folosit dalta de mai multe ori. E unul din marile motive pt care alegi un rotopercutor fata de o bormasina cu percutie.
Presupun ca se vrea a fi ceva gen scula mai ieftina si de precizie pt utilizatorul casnic cu rabdare. Are avantajul greutatii comparabile cu HR2450 2.5 kg dar si-o ia in rest din toate directiile.
HR2470 ar fi cea mai ieftina solutie care merita banii dar e ceva mai grea. Personal daca ar fi sa iau acum un rotopercutor cum zice si Loock in topicul ala as lua HR2630, probabil e ceva mai manevrabila in situatiile cand nu o poti folosi cu maner avand butonul de comutare dedesubt.
Dar intai de toate as verifica daca mai e HR2450 undeva prin stoc la pret rezonabil. http://mail.makita.r...HR2450-p461.htm

Dar cum faptul e consumat si vrei pareri, avantajele lui M8700 sunt ca ii mai usor decat majoritatea produselor din gama makita albastra si fiind de 1.9J ofera gauri precise, ca utilizator casnic nu-i nici o graba cu gaurirea. S-ar putea sa sufere un pic la gaurit metale din cauza puterii mai reduse.

#3120
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Saptamana asta mi-am cumparat un telemetru. Am mers pe Bosch, desi Makita avea si calcule de suprafata la aceeasi bani. In afara de a masura lungimi nu imi trebuie.
Este foarte precis. L-am testat de foarte multe ori pe rigla de 1 m. Pe distante de cativa metri masoara instantaneu.

Attached Files



#3121
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Eu am echivalentul de la Makita LD030P, ii Made in Hungary si a meritat sa il iau de la unguri cu diferenta de pret, ~240 de lei, a fost si 230. GLM30 are in plus fata de LD030P ecranul cu backlight, nu stiu cat e de util ca in general nu prea masori in bezna dar e o treaba. LD030P e mai retro, dar na nu platesti pt o functie de care nu prea ai nevoie, daca nu poti sa vezi pe ecran, ca e foarte soare sau bezna atunci nici prea multe masuratori nu faci..
LD050P ii Made in Romania si ala incepe sa aiba ceva mai multe functii gen pitagora si memorarea ultimelor masuratori. Nici o sansa insa probabil sa vezi punctul la 50 de metri decat seara sau daca bati intr-un loc foarte umbrit. LD030P are functie de masurare rapida, face cate o masuratoare la 2 secunde, util cand vrei o aproximare a distantei, nu vezi punctul laser dar aparatul il vede. L-am scapat de cateva ori, protectia antisoc e buna. Eu am mousepad-ul de 2 mm (asa zice producatorul). Daca il pun pe marginea padului si dupa pe masa imi da 2 mm diferenta de distanta pana in tavan (~1.5m). E o unealta complementara ruletei, uneori superioara, uneori nu.

Se pare ca Makita MT M8700 e "echivalentul" semiprofesional a lui HR2230 https://bormasina-ci...erea-produsului
Fata de HR2450 astea moderne au periile ceva mai speciale si au acceasi turatie si inapoi, HR2450 are functie inapoi doar cat sa scoti usor burghiul din material. Probabil din cauza asta au si schimbat butonul de comutare a directiei de sub tragaci acum in lateral.

Edited by SpeedDemon, 08 April 2017 - 19:54.


#3122
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Initial si eu am vrut sa cumpar Makita LD030P din Ungaria dar cand am vazut ca aia de pe site nu sunt in stare sa plateasca un roman sa le traduca textul corect, ca in caz de defect/garantie trebuie sa il trimit prin curier la Oradea parca, am zis pas. Am luat Bosch din Romania si cu 3 ani garantie.

#3123
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
N-are ce sa se strice la jucariile astea, garantia e in ungureste, 3 ani. Cand trimiti la garantie transportul se face pe banii magazinului. Iei Makita in general tocmai ca sa nu ajungi la garantie.
Oricum chit ca repari la service-ul local sau in Ungaria tot stai mult si bine sa astepti. Eu mi-am comandat niste piese de schimb Makita de pe atelierultau si a durat parca vreo doua saptamani pana sa vina.

#3124
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Pentru cei care nu stiu inca, Bosch extinde garantia doar daca se inregistreaza produsul pe site in timp de 4 saptamani de la cumparare.
https://webapp.bosch...uery.id=3340345

#3125
fisheye

fisheye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 05.01.2010

View Postionut27, on 08 aprilie 2017 - 18:33, said:

Eu as mai pune o suta si as cumpara asta:
https://bormasina-ci...erea-produsului
Burghiu Hitachi nu mai cumpar vreodata. Cu unul de 6 nu am reusit sa dau nici macar o gaura in beton. Si nu a fost tocmai ieftin.

Asa ceva am la serviciu, modelul cu mandrina interschimbabila.

Scula e ok, dar cam grea si energia de impact mare, daca nu o tii bine o gaura de 6 o face de 8. Este buna la gauri cu diametru mare.

View Postionut27, on 08 aprilie 2017 - 19:18, said:

Saptamana asta mi-am cumparat un telemetru. Am mers pe Bosch, desi Makita avea si calcule de suprafata la aceeasi bani. In afara de a masura lungimi nu imi trebuie.
Este foarte precis. L-am testat de foarte multe ori pe rigla de 1 m. Pe distante de cativa metri masoara instantaneu.

Am si eu modelul pt. 45 m. Al tau cum se descurca in spatii luminate, in exterior ziua de exemplu

#3126
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

View Postfisheye, on 08 aprilie 2017 - 21:18, said:


Am si eu modelul pt. 45 m. Al tau cum se descurca in spatii luminate, in exterior ziua de exemplu
Pe zi,la distanta nu prea mai vad punctul. Am vazut ca exista ochelari pentru asa ceva. A cumparat cineva? Merita banii?

https://www.shopexpe...ntru-laser-ROSU

#3127
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Masina de gaurit cu masa din Lidl:
Am.demontat si pinola care este din aluminiu, are joc de 0,35 mm si o finisare de...filet!
La interior are caneluri pentru economie!
Surprinzator "teava" pe care culiseaza este perfect cilindrica la interior si suprafata rectificata!
Refac pinola din fonta, la fel si coloana din teava cu 4 in carne.
Sau am mai spus aceste lucruri?!

#3128
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,921
  • Înscris: 27.04.2010
Dupa 4 pahare de vin, a cate 0.35L fiecare, baute "teava", va da gauri singura ...!!!Posted Image
Pana la urma, doar motorul e de pastrat ??

#3129
prof_silviu

prof_silviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 09.10.2009
Salutare. M-am gandit si eu sa imi iau o freza electrica pentru a prelucra lemnul mai usor. Bineinteles am cautat un model ieftin tinand cont ca nu prea o s-o folosesc. M-am orientat catre modelul din dede, https://www.dedeman....85001/p/7007559 . Ce parere aveti? Oare merge si pentru lemne de esenta tare?

#3130
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,581
  • Înscris: 07.12.2014
In general sunt foarte multumit de sculele Panzer.  Cam toate fac fata intr-un regim hobby mai intens. Nu sunt profesionale dar isi fac treaba. Eu am un intreg arsenal de Panzer, de cand am dat de ele nu mai cumpar altceva. Chiar freza ai nu o am, dar tind sa cred ca e cam in aceeasi oala cu toate celelalte scule Panzer.
https://forum.softpe.../page__st__2988

#3131
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,158
  • Înscris: 17.03.2005


ionut27 said:

20 lopeti- aproape 7 galeti + 1 galeata apa = 80l

Nu ca zic dar vreau sa spun:
La beton, niciodata 7+ 1 nu fac 8. Dar absolut niciodata cand lucrezi volumetric.
Balastrul are spatii intre granulele de diverse sorturi iar acele spatii se umplu cu granule de sort inferior in asa fel incat 7+ 3+3+4+2 fac ...9...cifre oarecum aleatoare/orientative.






#3132
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postprof_silviu, on 09 aprilie 2017 - 15:07, said:

...Oare merge si pentru lemne de esenta tare?
Merge muuult mai fain în esență tare.
Pe lângă, ai nevoie și de o trusă de freze.
Nu mai știu prețurile, însă în urma cu vreo zece ani costa o trusă (nu de top) cu vreo 16freze cam încă pe atât.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate