Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 

LG G2 sau Nexus 5

- - - - -
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#55
mikealex9

mikealex9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,096
  • Înscris: 01.11.2013
Sa se lanseze mai intai.

 alin62, on 20 mai 2014 - 17:25, said:

Si surpriza o sa iasa S5 :D sau poate chiar S5 prime.
Aia de la samsung sunt total pe dinafara.Tocmai dupa ce lanseaza high-end-uri isi dau seama ca au emis cate ceva.
Doamne ce prosti :|
#lawl

#56
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,459
  • Înscris: 26.02.2012

 kiario, on 20 mai 2014 - 17:44, said:

Din cate se pare G3 e mai mic decat S5 / M8 sau Z2, cu toate ca are ecranul cel mai mare, asa ca jos palaria. Posted Image
Daca va fi mai mic atunci foarte bine, dar rezolutia aia tot este o mare prostie daca o pun pe telefon. Doar o sa solicite procesorul si gpu ul mai mult si o sa usuce bateria mai repede, cam la atat este folositoare o rezolutie mai mare de fullhd pe un ecran asa mic, doar nu este laptop sau tv.

 mikealex9, on 20 mai 2014 - 18:31, said:

Aia de la samsung sunt total pe dinafara.Tocmai dupa ce lanseaza high-end-uri isi dau seama ca au emis cate ceva.
Doamne ce prosti Posted Image
#lawl
:)) asta crezi tu, anu trecut au facut S4 de plastic lucios, dupa au venit cu S4 black edition un telefon muuult mai frumos. Asta e o strategie de a lor. Au vazut ca altii scot telefoane cu cateva luni dupa ei, si asa mai scot si ei ceva ca sa faca concurenta mai mare.

#57
mikealex9

mikealex9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,096
  • Înscris: 01.11.2013
Normal ca asa e.
Dar pana mea daca faci ceva calumea fa-o de la inceput !

#58
Liptonel

Liptonel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 23.11.2011
Samsung se cumpara ca pâinea calda. Toți săracii( și nu ma refer la bani ) au s4 , in curând s5. Samsung a devenit ca si mărcile de mașini de top . Ele sunt adresate oamenilor înstăriti nu numai la buzunar, insa ajung in posesia cimpanzeilor cu burtoc si lantoc.

#59
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,115
  • Înscris: 22.11.2011
Nu e prostie rezolutia, sau e prostie pentru ca nu au facut-o astia de la Samsung prima data....

#60
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,459
  • Înscris: 26.02.2012
Da e o mare inovatie, o sa si vezi diferenta aia cand o sa pui telefonu la microscop si na, lumea mai mereu sta cu telefonul la microscop pe strada :)) bv LG :)))
Si mai mare inovatia este ca au reusit sa faca un display care se vede la fel dar o sa consume mult mai multe resurse si baterie :D foarte buna inovatia.

app. Samsung a pus rez 4K pe un tv curbat unde chiar este cu adevarat nevoie, nu pe un ecran mic la care abea daca vezi diferenta de la hd la fullhd.
Oricum s ar putea sa faca si ei aceeasi prostie sa puna 2K pe smartphone.

Da bineinteles, atunci LG o sa fie zeul zeilor si cine o sa mai fie ca el ca na, are rez 10000000 x 2000000000, acum ce conteaza ca se vede la fel, sa fie acolo fara numar.

#61
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,115
  • Înscris: 22.11.2011
LG a pus prima data 4k pe un tv :)))...Pe un telefon de 5.5 inchi se vede diferenta.Eu zic sa iei un G Flex si un G2 si spune-mi ca nu vezi nici macar o diferenta la ecran.Plus de asta, telefonul nu e inca lansat, nu stim cat consuma si cum e..

#62
Coldone

Coldone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 28.02.2006

 kiario, on 20 mai 2014 - 07:46, said:

Si ca sa fiu on topic, nexus 5 fata de G2 are urmatoarele lipsuri;

1. Led IR
2. Radio

Completez cu neajunsuri;

1. Camera pe spate mai mica 8 vs 13Mpx
2. Camera pe fata mai mica 1,3 vs 2 Mpx
3. Baterie mai mica 2300 vs 3000mA
5. Ecran mai mic in carcasa de dimensiuni egale 5" vs 5,2"
6. Butoane laterale vs pe spate, de cate ori nu ridici telefonul de pe masa si din greseala apesi pe butoane ? la G2 e imposibil. (am si telefon cu butoane pe lateral si de fiecare data apas pe ele)

Or mai fi dar ma opresc aici.
G2 are principal avantaj bateria. Punct.
Restul e praf in ochi.
Treaba asta ca apesi butoanele e dementiala :))). In primul rand nu prind telefonul de butoane, e ilogic, il iau de mijloc.
Mie nu mi a placut deloc pozitionarea butoanelor la g2. Probabil tine de obisnuinta. Dar asta, ca e avantaj, dezavantaj, sa fim seriosi.

Primul pas : Mergi in magazin, ia le pe amandoua in mana.
Interfata : G2 incarcata, cu multe lucruri utile, altele inutile. Nexus 5: interfata simpla, cu unele lipsuri, dar poti customiza aproape orice prin aplicatii, xposed sau custom rom uri.
Dimensiuni : G2 e mai lat (nu sunt carcase identice). Vezi daca te deranjeaza. Mie mi s a parut putin mai greu de utilizat. Dar ai un ecran ceva mai mare.
Carcasa : Daca pui bumper, nu conteaza. Altfel, vezi ce preferi : plastic cauciucat sau lucios. G2 nu mi a placut ca mai scartaie. Nexus: marginile sunt putin deasupra ecranului, nu ca la nexus 7. Avantaj ca protejeaza ecranul, dezavantaj cand dai swipe, se simte cam aiurea.
Camera: cea de pe nexus e foarte ok, dpmdv arhisuficienta pentru un telefon. Dar daca asta conteaza pentru tine, cea de pe G2 e mai buna.
Bateria : aici e cea mai mare diferenta, g2 tine cam cu cel putin 25% mai mult (200 min vs 270 min in medie screen on time, la mine).Daca esti heavy user, conteaza.
Ecran : ambele au ecrane foarte bune. Nexus are gorilla glass 3, ar trebui sa reziste mai bine la zgarieturi.
Update uri : nexus 5 va primi cu siguranta inca 2 update uri majore. Daca vrei sa il tii mai mult de un an, conteaza, altfel nu prea. LG, nu se stie. La modelele precedente nu au stat prea grozav. Iar G2 ,daca nu ma insel, a fost ultimul flagship dintre cele care au primit kitkat.
Diferente : radio, IR(G2) si wireless charging (nexus). Eu nu folosesc niciuna. Radio pe telefon: inutil, daca vreau neaparat sa ascult ceva, am net. IR, bun de laudat la prieteni, utilitate spre 0. Ca si utilizarea laptopului cu telefonul pe post de mouse. Wireless charging, o metoda foarte comoda, insa incarca mai greu, costa mult si incalzeste telefonul aiurea.

Acum, analizezi si vezi ce e hotarator pentru tine.

Edited by Coldone, 20 May 2014 - 22:44.


#63
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,459
  • Înscris: 26.02.2012

 DaniJ90, on 20 mai 2014 - 22:39, said:

LG a pus prima data 4k pe un tv Posted Image))...Pe un telefon de 5.5 inchi se vede diferenta.Eu zic sa iei un G Flex si un G2 si spune-mi ca nu vezi nici macar o diferenta la ecran.Plus de asta, telefonul nu e inca lansat, nu stim cat consuma si cum e..
Da sigur...or fi pus la ei in baie :))
Ce legatura are g flex? Ecran de 6 inch hd...

Edited by alin62, 20 May 2014 - 23:09.


#64
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,115
  • Înscris: 22.11.2011
Pai cum ce legatura are? Tu tot zici ca nu se vede diferenta intre HD, FullHD, QHD...stiu ca daca puneau astia de la Samsung prima data pe un telefon un ecran cu rezolutie 2k, era descoperirea secolului, din pacate au fost mai rapizi astia de la LG, insa degeaba, tocmai s-a descoperit ca e inutila, dar nu-i nimic, la toamna pun si astia de la Samsung si toti ii vor aplauda pentru ca 2k lor e diferit ;) .

#65
Coldone

Coldone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 28.02.2006
Conteaza densitatea pixelilor, nu rezolutia aia. Ca tu compari un ecran HD de 6 cu unul de 5 cu rezolutie fullHD....e ignoranta sau neconoaatere. Ecranul ala de pe Flex are acceasi densitate  ca si Galaxy S1. (Aprox 240 ppi)
INSA, dupa 300-330 ppi, nu prea mai observi diferente, fiindca ochiul tau nu mai are capacitatea de a face asta. E ca si cum ai zice ca tu de pe balcon vezi mai bine Turnul Eiffel decat Statuia Libertatii.

Edited by Coldone, 21 May 2014 - 08:05.


#66
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,115
  • Înscris: 22.11.2011
Pai eu nu compar, tocmai asta zic, ca e diferenta.Conteaza si rezolutia si densitate pixelilor, nu o sa vezi rezolutie 480x800 si densitatea pixelilor de 400ppi.Daca punea un ecran FullHD pe G Flex, probabil dpi-ul era undeva la 380-400ppi.

#67
Coldone

Coldone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 28.02.2006

 DaniJ90, on 20 mai 2014 - 22:39, said:

Posted ImageEu zic sa iei un G Flex si un G2 si spune-mi ca nu vezi nici macar o diferenta la ecran.Plus de asta, telefonul nu e inca lansat, nu stim cat consuma si cum e..

 DaniJ90, on 21 mai 2014 - 08:20, said:

Pai eu nu compar, tocmai asta zic, ca e diferenta.Conteaza si rezolutia si densitate pixelilor, nu o sa vezi rezolutie 480x800 si densitatea pixelilor de 400ppi.Daca punea un ecran FullHD pe G Flex, probabil dpi-ul era undeva la 380-400ppi.
Ba da, exact asta ai comparat. Un ecran cu 240 ppi vs unul cu 400+ ppi. Evident ca sunt diferente.
Ia un iphone 5s(320 ppi) si un HTC One m7(460 sau cat are), pune o poza, da zoom cat poti si incearca sa observi diferentele.
O sa ai o surpriza. Orice rezolutie din care rezulta peste 330 ppi e doar marketing. Implicit, rezolutia qhd pe un ecran de 5,5 e inutila si forteaza aiurea procesorul, placa video si bateria.
Oricum, din pacate spre asta se merge. S5 prime si One m8 prime (sau cum se vor numi) tot qhd vor avea. Asta cere lumea, sa stea la etajul 20 ca sa vada mai bine statuia libertatii :)

Edited by Coldone, 21 May 2014 - 08:40.


#68
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,115
  • Înscris: 22.11.2011
Pai eu nu inteleg ce ii rau in a face telefoanele tot mai performante? Pana la urma nu te obliga nimeni sa il cumperi, gasesti si acuma telefon cu 80 de lei, nu inteleg care e problema, va pare rau de banii altora? Dupa cum ziceam: http://www.gsmarena....d-news-8569.php

#69
Coldone

Coldone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 28.02.2006
Nu e cu nimic mai performant un ecran cu 500ppi fata de unul cu 350 ppi. Fiindca nu ai cum sa vezi diferenta, ochii tai sunt limitati.
E asa greu de inteles?
Sunt alte specificatii unde e loc de imbunatatiri vizibile.
Difuzorul de pe g2 de ex e destul de slab, camera e buna, dar deja a fost depasita, bateria excelenta pe g2 a ramas aceeasi, desi hardware ul e mai performant. Materialele sunt ca la un telefon mid-end. Insa asta vinde, rezolutie de televizor +100" pe un ecran cat palma. Nu conteaza ca Gheorghe va avea fix aceeasi experienta in utilizare, ei baga publicitate si lumea cumpara.

Daca G2 ar avea 6gb de ram, iar sistemul si toate programele ar consuma 3, te ar incalzi cu ceva ca ar pune 8gb? Cam asta e situatia.

Edited by Coldone, 21 May 2014 - 09:48.


#70
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014
Eu din proprie experiență știu că orice e peste 300 ppi e apa de ploaie pentru ochii mei și moartea bateriei. Un feature inutil. Da, iPhone avea nevoie de așa ceva pentru că primele generații aveau o rezoluție mizerabilă.

#71
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
Dar de exemplu, n-am vazut pe nimeni sa se revolte ca la htc m7 au pus o rezolutie de 1920x1080 pe un ecran de 4.7'', ambele asortate cu o baterie de 2300mah. N-am vazut ingrijorare ca se consuma mai repede bateria si ca ar fi putut sa lase o rezolutie de 1280x720 ca tot ar fi avut un 312ppi, deci arhisuficient (si in concluzie, absolut inutil fullhd-ul). Tot ce am auzit e ca ce ecran misto si ca ce telefonul anului este ... Acum, deodata, la G3 se calculeaza la micron ppi-ul si rezolutia si se fac grafice de cat de catastrofal va fi consumul bateriei si cat de inutila e o astfel de rezolutie.

#72
Coldone

Coldone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 28.02.2006
Ecranul la ONE e bun din alte motive, calitatea panelului, reproducerea culorilor. La fel si telefonul anului, a avut alte avantaje, nu rezolutia.
Nu e vorba de g3, e vorba de toata industria care merge in directia asta. La fel ca si dimensiunea ecranului. Nu mai gasesti un flagship compact decent(gen moto x).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate