Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC
 Coramet sau Caparol?

Probleme cu un vecin de pe scara

Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...
 Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...
 Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS
 

amenda radar la domiciliu

- - - - -
  • Please log in to reply
171 replies to this topic

#73
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 SuPY, on 18 mai 2014 - 14:07, said:

1. Daca pentru tine sunt conditii sa respecti legea si sa traiesti (sa iti desfasori activitatea) ca in secolul in care traiesti, atunci zau ca traim in lumi diferite. In Norvegia limita e de 80 km/h pe drumurile pe care ai circulat tu! Recunosc, nu am fost in Norvegia, dar la o simpla cautare pe net, am gasit informatia conform careia in Norvegia exista si drumuri cu limita 90 km/h, si drumuri cu limita 100 km/h, dar acolo mergi cu 100 constant si nu treci prin toate satele si nici nu astepti sa se termine linia continua in timp ce stai in fundul unui "cazan" sau al unui prost care abia "se taraste". Deci acolo nu am de ce sa incalc legea fiindca mi s-au creat conditiile respectarii ei, anume sa circul ca in secolul in care traiesc! Sursa: https://en.wikipedia...imits_in_Norway


2. Tocmai ai recunoscut ca nici tu nu respecti viteza legala, practic imi dai dreptate. Daca mergi cu 60-80 in localitate, depasesti viteza legala, mai ales in localitatile unde limita este de 50 km/h (si nu sunt putine). Vorbesti de Canada si SUA, dar omiti anumite aspecte: cati km de autostrada au ei, cate masini au ei raportat la nr. populatiei, cate benzi au autostrazile la ei si cu cati ani in urma au fost construite majoritatea dintre ele, ce populatie au asezarile lor urbane si ce populatie au ale noastre etc. Ei deja au probleme de alta natura, astea de care zici tu. Deja au proiecte, studii si solutii in derulare privind aceste probleme, am vazut niste documentare pe tema asta mai demult. De-am ajunge noi acolo unde sunt ei astazi...


3. Sincer, nu m-am uitat la filmulete, dar te cred. Tu vii cu niste exemple de exceptie, cu cateva drumuri ca sa sustii ca avem infrastructura buna in transporturi?! Hai sa te intreb direct: tu chiar esti basist?? Mi s-a indoit si janta pe drumurile patriei pe care le lauzi tu, si nu o data, de mai multe ori. Eu te respect, imi place sa pastrez un ton civilizat, dar ai grija ca sunt unii care te-ar injura pentru ce-ai spus acum!


4. Ai o obsesie cu avioane, metrouri, TGV-uri, de parca am pomenit eu de ele sau de parca asta ar fi discutia... Discutia e asta: in Romania, pot sau nu sa ajung cu masina din punctul A in punctul B in siguranta si in ritmul secolului in care traiesc? Raspunsul meu e NU! Poate te prefaci ca nu intelegi sau poate chiar nu intelegi, nu stiu asta.



5. Tocmai, dupa 2/3 din drum in care ti-ai omorat masina, ai mers cu postalionu' si in fundu' la toate harburile, o iei cu capu' si e uman ca in 1/3 din drum sa-i dai mai tare, e instinctiv. Ei bine, tocmai acolo te opreste Garcea, "om al legii", sa-ti zica faptul ca ai depasit viteza legala si sa-ti bata obrazul, el nemaiavand alta treaba mai importanta decat asta! Daca tie ti se pare just asta, eu n-am ce argumente sa-ti mai aduc! Mai afirmi ca nu sunt camioane care scot fum, in timp ce, pe drumurile patriei, circula toate jafurile care nu ar trece un ITP pe bune.


6. Mai zici ca ai circulat pe-afara... Nu stiu exact cum e in Franta, dar stiu ca in tarile din vest, pentru autostrazi, e un sistem ca un fel de abonament (asa cum e rovinieta la noi). Platesti o data nu stiu cat si circuli cat vrei. Pui in geam un fel de card si citeste camera lor automat, nu mai trebuie sa opresti ca sa platesti, ca o iei pe alta parte, pe unde o iau cei cu "abonament". In Italia iti spun sigur ca e asa, daca francezii or fi mai prosti nu stiu... Iti zic eu, nu e niciun efort financiar pentru cei ce traiesc acolo, la acel nivel salarial. Nu stiu de unde ti-a dat tie €800, in fine... Vorbesti de uzura masinii? Oare dintre 2 masini identice ca marca, model, an de fabricatie si cu acelasi nr. de km rulati, cu diferenta ca una a fost rulata intr-o tara din vest, iar cealalta in Romania, care e mai uzata?? Vorbesti de accidente pe autostrazi. Acolo lumea face naveta zilnic pe sute de km, in Romania nu ar fi practic asa ceva. Pe autostrada, poate prinzi un accident o data pe saptamana sau nici atat, pe ruta unde faci naveta, dar mergi decent! Daca tu preferi drumurile de rang "drum national", urasti autostrazile si apreciezi calitatea drumurilor din Romania, atunci tie ti se potriveste exact contrariul refrenului "nu ne-am nascut in locul potrivit"! Posted Image

1. scrie tu cati km de autostrada au norvegienii
celelalte drumuri trec prin orasele
apologia ta in motive pentru a nu respecta legea, nu tine. tot asa zicea si huidu

2. ca respect legea nu e treaba ta. am spus doar ca se poate respecta. limitele alea sunt limite la care legea nu-ti da amenda, deci se poate in comune cu limita 50 sa circuli cu 60, si unde limita e 70 sa circuli cu 80, si sunt destule. in nici o alta tara nu am auzit sa fie legal sa circuli PRIN oras cu 80 si sa nu iei amenda

3. nu sunt exemple de exceptie. vrei sa-ti mai pun? singura portinune problematica este pe transalpina si drumuri forestiere. ghinion. t/alpina nu e deschisa inca circulatiei
cea mai nasoala portiune in drumul meu bucuresti-nantes este de la nagylok (nadlacul maghiar) la mako.

4. iti dau alternative ca vad nu reusesti sa iesi din masina. exista si alte mijloace de transport, mai rapide, mai lipsite de risc si daca nu te poti controla cu legea, s-o respecte altii pentru tine.

5. ia ore de condus ca ai nevoie. daca pe drumul bucuresti nadlac iti nenorocesti masina, cu atat mai mult trebuie sa iei avionul. nu esti in stare. nici dpdv legal si nici sa te protejezi pe tine si masina ta.

6. fiecare tara are legea ei. nu mai vorbi daca nu cunosti, sau intreaba si-ti explic. vrei sa-ti pun filmuletul filmat vineri la coada la plata pe autostrada frantuzeasca? si inca nu e sezon. sa vezi din iulie ce nenorocire e
care e culmea? ca aia nu sunt asa primitivi ca tine si pot respecta legea si locul la coada. ce dreaq au iei in sange de pot, si tu nu? hmmm?

nu uita insa subiectul.
suntem barbati si raspundem in fata actiunilor noastre? sau rumani si ne fofilam sa nu platim?
asta era. motive sa incalci legea, gasesti tot timpul. si sa furi, si sa inseli, si sa omori.
dar aia vine din prostie.

 SuPY, on 18 mai 2014 - 14:18, said:

Ce e penibil? Ca Politia inca se comporta ca Militia si comite abuzuri? Mi-e teama ca e mai mult decat penibil!
tu faci apologia incalcarii legii, si daca te amendeaza, aia fac abuzuri?
tu te citesti?
ia sa te citesti sa vezi ce funny esti
Posted Image

 george_eu25, on 18 mai 2014 - 14:28, said:

Pentru initiator.....
Eu in locul tau ma stergeam la fund cu hartia lor!!!!
Ai primit tu personal ceva???O tot dam cu legi si morala si alte cacaturi.....La obiect:ai fost instiintat personal??NU!Atunci pa si la revedere!
Probabil mai departe o sa-ti vina de la circa financiara de care apartii,dar pana atunci sa te doara fix in cur!

Posted Image
urmatoarea e o hartie prin care ti se aduce la cunostinta sa predai permisul pentru cumul de puncte.
daca ai diaree si te stergi si cu aia, urmeaza doasr penal, apoi puscarie, si tot asa.
invata-l ca-l inveti de bine

 Nero-d, on 18 mai 2014 - 15:30, said:

1. @SuPY
in momentul in care te consideri abuzat de politie, suni imediat la 112 si reclami sau la directia generala anticoruptie dupa caz
altfel vino cu exemple

2. eu nu sunt de acord cu amenzile acasa... ca nu se previne nimic... tu iti continui drumul cu viteza mare reprezantand in continuare un pericol
scopul e sa te domoleasca pe loc

1. 112 e folosit in caz de URGENTA. altfel e posibil sa fii amendat.
poti face reclamatie politistului dupa.

2. sunt cazuri in care e periculos sa te opreasca. si in vest se intalneste. sa te "citeasca" pe autostrada si iti vine acasa

 izometric, on 18 mai 2014 - 15:53, said:

Amenda aplicata corect si colectata no-matter what civilizeaza cea mai necivilizata lume.

Un neamt mi-a zis mai demult: in vest civilizatia s-a facut cu chitantierul.

Deci daca nu ii dai ocazia contravenientului sa macane la modul asta:



...si il spargi la ficati daca nu iti plateste amenda in cel mai scut timp prin suspendarea dreptului de a mai conduce pentru niste mult timp, nimic nu se va indrepta in blocul est european la care toata lumea arata cu degetul.

Intai sa facem curat in ograda noastra si dupa aia sa ne victimizam ca vestul nu ne intelege cultura si modul a de fi.

agree

 SuPY, on 18 mai 2014 - 16:09, said:

Nemtii intai au creat infrastructura (reprezentand conditiile respectarii legii), si abia apoi s-au apucat sa dea amenzi si sa judece, noi facem invers! Nu le iau apararea teribilistilor care merg cu 200 km/h, nici celor care conduc bauti sau nu-si pun centura de siguranta!

Posted Image
asta unde ai citit-o?

 SuPY, on 18 mai 2014 - 16:09, said:

Apreciez simtul umorului de care dai dovada!

sa-ti dau un contra-exemplu?
bucuresti ploiesti.
e autostrada.
cu toate astea sute de amenzi se inregistreaza weekend de weekend pe DN1, si nu ma refer la localnici
nu mai vorbesc de limita incalcata pe autostrada.

cei care se plang de legi ca nu le pot respecta, le recomand un psihiatru
au probleme la mansarda

Edited by tsunnami, 18 May 2014 - 16:45.


#74
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

 SuPY, on 18 mai 2014 - 14:18, said:

Ce e penibil? Ca Politia inca se comporta ca Militia si comite abuzuri?
Si care e abuzul aici?

 alin2o, on 18 mai 2014 - 14:23, said:

Alin,Incantat de cunostinta !
Vad ca te prinde rolul destul de bine, se cunoaste omul cu experienta! ;)

#75
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,017
  • Înscris: 01.11.2005
Cineva are mari probleme pe topicul asta...
Noi inca avem toleranta de 10 km/h,in F am luat amenda la 56 pe limita de 50!La Lyon iau blitzuri la 82 pe limita de 80!!
In  B se da amenda si pentru viteza medie 122km/h pe un anumit tronson de autostrada.
In Austria mergeam cu "Tir" incarcat si 50 km pe drum european  cu o singura banda pe sens si nu ma depaseau mai mult de 5 masini,restul asteptau cuminti in coloana !
In Uk din 4 benzi cu limita de 50 mile/h nu merge nimeni cu mai mult de 52,nici macar nu poti face slalom caci toti respecta limita.
In Germania mult adorata se respecta limitele pe nationale (70 km/h pt autocamioane) si nu vad depasiri kamikaze.Si nu toti se nasc la 2 km de autostrada,pe nationale rar vezi o depasire cu toate ca au amenzi foarte mici in raport cu salariile.
In tarile nordice toata lumea respecta limita de viteza si nu au zeci de autostrazi!
Doar in Polonia se merge mai tare caci toti au statii dar tot nu se fac depasiri la limita ca la noi si nu am vazut asa multa nesimtire in trafic.Doar un politist m-a pacalit ca am avut 80 pe limita de 30 cu toate ca eu aveam vreo 75 si numai la intoarcere am vazut ca limita era 50.Si nu m-am plans penforumuri pentru ca stiam ca am avut mai mult decat viteza legala.

#76
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006
@tsunnami:
1. Am mentionat faptul ca nu am fost in Norvegia si am mentionat si sursa documentarii mele cand am facut afirmatia. Ai aici o lista cu autostrazi din Norvegia: http://highwaymaps.eu/norway . Iata si cifre: Norvegia vs Romania (sursa: WolframAlpha). Norvegia are 385,178 km2 suprafata, 15.5/km2 densitatea populatiei, iar 79% din populatia Norvegiei locuieste in mediul urban, pe cand Romania are o suprafata de 238,391 km2, o densitate a populatiei de 84.4/km2 si numai 55% din populatia Romaniei traieste in mediul urban! (Sursa: Wikipedia) Concluzia: in Romania exista mult mai multe sate decat in Norvegia! Asadar, o calatorie prin Norvegia pe o anumita distanta, pe un drum national, nu poate fi comparata niciodata cu o calatorie pe aceeasi distanta in Romania, tot pe un drum national, prin simplul fapt ca in Romania vei avea de trecut prin mult mai multe sate/localitati, iar asta iti scade mult viteza medie a deplasarii! Iata ca si mersul pe drumurile nationale in Norvegia e altceva decat in Romania. Cu toate astea, ei tot au facut autostrazi! Daca la ei au fost necesare, la noi cu atat mai mult sunt, tocmai din cauza asta! Nu e nicio apologie, nu am ca obiectiv sa conving pe cineva de ceva anume. Nu mai aminti de prostul de Huidu, ala nu a facut accident din cauza depasirii vitezei legale, ci din cauza prostiei! La noi, 99% din accidente, in mod oficial, au ca si cauza depasirea vitezei legale. Cauza reala pentru majoritatea ar fi prostia - daca prostii aceia ar fi putut merge pe autostrada, ar fi fost feriti. De aceea, autostrazile reduc nr. accidentelor! In Romania, dupa parerea mea, exista o singura autostrada: Bucuresti-Constanta. Restul sunt tronsoane!

2. Respecta legile, prietene! Cu ce te-am impiedicat eu?! Bineinteles ca se poate respecta, dar nu e practic. Asa cum e posibil sa mergi de la Bucuresti la Oradea pe jos sau pe cal. Posibil este, nu? Dar de ce n-o faci? Iti spun eu de ce: fiindca traiesti in alt secol! Nu cred ca am afirmat eu ca ar trebui sa mergem prin oras cu 80 km/h. Ia oricare distanta pe harta Romaniei de 500 km sa zicem si numara localitatile prin care treci. Apoi, fa acelasi lucru pentru Norvegia. Sa-mi spui ce rezultat obtii!

4. Prietene, chiar nu vreau sa ies din masina! Chiar n-ai inteles?! De ce tot insisti? Deci, la problema "lipsa autostrazilor", solutia ta e "mergi cu avionul", nu constructia autostrazilor! Bravo, prietene, cred ca ai stat mult sa te gandesti ca sa-ti vina ideea asta! :roflmao: Asa, incepe sa-mi explici cat de nenorocit sunt ca nu respect legile, dupa ce statul mi-a oferit toate conditiile respectarii lor! :roflmao: Prosti au fost occidentalii astia cand s-au chinuit si-au construit atatea autostrazi... Puteau merge cu avionul! :roflmao:

5. Chiar nu mai am ce sa-ti zic din punctul asta de vedere... Sa zicem doar ca... percepem realitatea in mod diferit! ;)

6. Tu nu citesti ce scriu sau care e problema ta? Ti-am zis ca nu stiu cum e in Franta, dar stiu cum e in Italia. Am detaliat cum stau lucrurile in Italia. Daca in Italia e cum ti-am zis, atunci solutii la aceasta problema exista deja! Te cramponezi de o problema pe care unii au rezolvat-o deja (statul la coada la intrare pe autostrada). Sigur ca daca esti doar in trecere pe acea autostrada si nu ai card din ala, vei sta la coada. Daca locuiesti acolo, iti iei card si nu mai stai niciodata la coada. Un drum pe care in Romania il faci in 5-6 h, in vest pe autostrazi poate il faci in 3 h; chiar daca mai pui 30 min. pt. stat la coada,  tot esti in avantaj! Despre ce vorbim?!

Nu e vorba de a fi barbat, nu e vorba de a ne fofila. E vorba de faptul ca suntem batjocoriti. Esti foarte amuzant cand pui pe acelasi plan circulatul cu 70 km/h prin sate cu crima sau furtul! :roflmao:

 Lipsum, on 18 mai 2014 - 16:57, said:

Si care e abuzul aici?
Am crezut ca se refera la general, nu particular.

#77
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

 bolo, on 18 mai 2014 - 17:45, said:

Cineva are mari probleme pe topicul asta...
Noi inca avem toleranta de 10 km/h,in F am luat amenda la 56 pe limita de 50!La Lyon iau blitzuri la 82 pe limita de 80!!
In  B se da amenda si pentru viteza medie 122km/h pe un anumit tronson de autostrada.
In Austria mergeam cu "Tir" incarcat si 50 km pe drum european  cu o singura banda pe sens si nu ma depaseau mai mult de 5 masini,restul asteptau cuminti in coloana !
In Uk din 4 benzi cu limita de 50 mile/h nu merge nimeni cu mai mult de 52,nici macar nu poti face slalom caci toti respecta limita.
In Germania mult adorata se respecta limitele pe nationale (70 km/h pt autocamioane) si nu vad depasiri kamikaze.Si nu toti se nasc la 2 km de autostrada,pe nationale rar vezi o depasire cu toate ca au amenzi foarte mici in raport cu salariile.
In tarile nordice toata lumea respecta limita de viteza si nu au zeci de autostrazi!
Doar in Polonia se merge mai tare caci toti au statii dar tot nu se fac depasiri la limita ca la noi si nu am vazut asa multa nesimtire in trafic.Doar un politist m-a pacalit ca am avut 80 pe limita de 30 cu toate ca eu aveam vreo 75 si numai la intoarcere am vazut ca limita era 50.Si nu m-am plans penforumuri pentru ca stiam ca am avut mai mult decat viteza legala.

Ceea ce povestesti tu e o ticalosie (lipsa marjei de 10 km/h), te cred pe cuvant. Nu divinizez Europa de Vest, departe de mine gandul asta, dar acele autostrazi pe care le au exista fizic, nu e ceva discutabil. Povestea asta cu amenda pentru 2 km/h peste limita, e ca atunci cand iti pune nota 9,49 la scoala numai ca sa nu-ti dea 10. Legat de nesimtirea din trafic de la noi, sunt de acord!

#78
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 SuPY, on 18 mai 2014 - 18:46, said:

Ceea ce povestesti tu e o ticalosie (lipsa marjei de 10 km/h), te cred pe cuvant. Nu divinizez Europa de Vest, departe de mine gandul asta, dar acele autostrazi pe care le au exista fizic, nu e ceva discutabil. Povestea asta cu amenda pentru 2 km/h peste limita, e ca atunci cand iti pune nota 9,49 la scoala numai ca sa nu-ti dea 10. Legat de nesimtirea din trafic de la noi, sunt de acord!


ai vazut?
ai gasit, ca orice ruman, ocazia sa ai motiv sa nu respecti legea nici in vest. lipsa marjei de 10km/h.
adica poporul trebuie sa fie tampit!
bah, limita e 100, dar iti dau voie pana la 110, Posted Image
asta numai in romania este, in restul lumii esti la mila politistului.
ca tu nu vrei sa respecti legea (caci la asta se rezuma, nu vrei sa respecti legea ca asa ti se scoala tie, si fugi de raspundere) nu are legatura cu autostrada.
eu nu ma opun, dar e primitiv sa ma plang ca o baba proasta ca nu respect legea pentru ca n-am autostrazi.
ai de mers de la bucuresti la oradea si, margand agresiv o sa ajungi in loc de ora 5PM, la 4PM. Posted Image
mama ce treaba faci tu in ora aia si riscurile pe care le-ai luat sunt super justificate

Edited by tsunnami, 18 May 2014 - 19:41.


#79
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,017
  • Înscris: 01.11.2005
Nu e nici o ticalosie.E lege care se respecta.De asta intotdeauna viteza afisata pe bord e mai mica decat cea reala.
Si eu ma enervez de multe ori caci pe limita de 50 ei merg cu 48 pe bord si 45 in realitate sau pe lićmita de 90 cu 85,eu fiind limitat in 90 neputand depasi.La fel de bine,de la Modena nu pot depasi pana la Innsbruck adica aproape 300km de autostrada.
Daca ma risc si incalc regulile,imi recunosc vina si suport consecintele,nu e nicio persecutie.
Italia nu e cel mai bun exemplu,sunt soferi slabi si aproape la fel de indisciplinati ca noi.Si probabil nu ai mers niciodata pe autostrazile lor si sa parcurgi 50 km in 3 ore fara sa fie vorba de accidente sau lucrari.Degeaba ai telepas si nu opresti la poarta de plata daca nu poti ajunge la ea sau nu ai unde avansa imediat ce ai trecut.
Chiar nu vad nicio legatura intre lipsa autostrazilor si depasirea limitelor de viteza.

#80
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

 bolo, on 18 mai 2014 - 19:45, said:

Nu e nici o ticalosie.E lege care se respecta.De asta intotdeauna viteza afisata pe bord e mai mica decat cea reala.
Si eu ma enervez de multe ori caci pe limita de 50 ei merg cu 48 pe bord si 45 in realitate sau pe liĺmita de 90 cu 85,eu fiind limitat in 90 neputand depasi.La fel de bine,de la Modena nu pot depasi pana la Innsbruck adica aproape 300km de autostrada.
Daca ma risc si incalc regulile,imi recunosc vina si suport consecintele,nu e nicio persecutie.
Italia nu e cel mai bun exemplu,sunt soferi slabi si aproape la fel de indisciplinati ca noi.Si probabil nu ai mers niciodata pe autostrazile lor si sa parcurgi 50 km in 3 ore fara sa fie vorba de accidente sau lucrari.Degeaba ai telepas si nu opresti la poarta de plata daca nu poti ajunge la ea sau nu ai unde avansa imediat ce ai trecut.
Chiar nu vad nicio legatura intre lipsa autostrazilor si depasirea limitelor de viteza.

Bine, man, e parerea ta, te-am inteles. Eu deja mi-am argumentat punctul de vedere. Toate bune!

#81
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 SuPY, on 18 mai 2014 - 16:09, said:

Neamtul a uitat sa mentioneze si de infrastructura lor,

Nemtii nu au avut nimic dupa razboi. Au fost ruinati financiar au platit despagubiri aproape tuturor statelor europene. Nemtii nu au avut foarte mult timp infrastructura pe care o au acum, erau niste vai de capul lor. Diferenta e ca ei erau deja civilizati cand au inceput sa se ridice din mocirla in care i-a azvarlit Hitler.

Edited by izometric, 18 May 2014 - 19:58.


#82
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 bolo, on 18 mai 2014 - 19:45, said:

Nu e nici o ticalosie.E lege care se respecta.De asta intotdeauna viteza afisata pe bord e mai mica decat cea reala.
Si eu ma enervez de multe ori caci pe limita de 50 ei merg cu 48 pe bord si 45 in realitate sau pe liĺmita de 90 cu 85,eu fiind limitat in 90 neputand depasi.La fel de bine,de la Modena nu pot depasi pana la Innsbruck adica aproape 300km de autostrada.
Daca ma risc si incalc regulile,imi recunosc vina si suport consecintele,nu e nicio persecutie.
Italia nu e cel mai bun exemplu,sunt soferi slabi si aproape la fel de indisciplinati ca noi.Si probabil nu ai mers niciodata pe autostrazile lor si sa parcurgi 50 km in 3 ore fara sa fie vorba de accidente sau lucrari.Degeaba ai telepas si nu opresti la poarta de plata daca nu poti ajunge la ea sau nu ai unde avansa imediat ce ai trecut.
Chiar nu vad nicio legatura intre lipsa autostrazilor si depasirea limitelor de viteza.

o singura observatie la tot ce ai scris, viteza afisata pe bord este mai mare decat viteza reala, si nu invers
si da, este frunstrant sa mergi cu camionul si pe autostrada si n-ai voie sa depasesti. de regula cine nu citeste semnele pe autostrada destinate camioanelor habar n-au.
de multe ori mi-am luat injuraturi ca, atunci cand vad un tractor si trailer care vrea sa intre in depasire, franez si dau flash-uri sa se bage. stiu ca timpul lor de depasire e limitat.
multumesc de fiecare data cand mi se face loc, in special cu motocicleta.
hmm, eram pe chisinau-albitza, am depasit intr-o curba larga un camion cu semiremorca si am multumit ca mi-a facut loc sa nu trec pe contra-sens.
din pacate atunci mi-a sarit cutia din spate de pe motor. n-am observat decat la vreo 4km, nu mai aparea in oglinda.
m-am intors si ce sa vezi?
camionul oprise sa-mi culeaga lucrurile.
"mai frate... tare mi-a uns sufletul cand mi-ai multumit. asa ca am vazut ca a cazut ceva, am crezut ca e copil, si uite-le aici toate, sa ai drum bun. ai grija ca am dat un telefon la vama sa te opreasca acolo ca ti le aduceam!!!"
cum dracu sa nu-i iubesti? mai ales ca dupa parerea mea sunt cei mai profesionisti.
stii unde-i cunosti?
in germania, in zonele de contructii unde trec cu masina la cm de vehiculele lor, si stiu ce concentrare le trebuie sa nu loveasca sau sa fereasca soferii de duminica.
de fiecare data le multumesc, indiferent de tara de origine. ce ma costa sa fac un om sa se simta bine? mai ales cand ma ajuta ca eu sa trec mai repede.
O sa pun un film "tras" astazi. Pun numai 2 minute, dar ar fi fost mai lung. nu cred ca in Romania fara autostrazi asa ceva ar fi fost posibil. Dar asta doar pentru ca Romania nu are autostrazi:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9IUw0cvxtAM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

erau de ceva timp in spatele meu, m-am bagat pe banda de autobuz, GOALA, dar, Romania nu are autostrazi, ca ei sa treaca, au trecut si .. atat, desi aveau loc berechet sa depaseasca, n-au facut-o
Cred ca dac-am avea autostrazi am asambla si noi Porsche, Daimler, BMW, Audi... autostrazile schimba lumea...

observati viteza. si nu era localitate

#83
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006
@tsunnami: Ironia din final nu cred ca iti face vreun serviciu, din contra. Dar apreciez povestea pe care ai impartasit-o cu noi! :)

#84
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 SuPY, on 18 mai 2014 - 20:28, said:

@tsunnami: Ironia din final nu cred ca iti face vreun serviciu, din contra. Dar apreciez povestea pe care ai impartasit-o cu noi! Posted Image

am inteles.
ideea e suppy ca legile le stim. asa cum sunt proaste, bune trebuie respectate.
iar daca n-o facem, trebuie sa fim raspunzatori.
nu suport ipocrizia si fuga de raspundere.
daca mai "prind" ceva pe drum, mai adun material.
ce-am descoperit insa la camera mea este ca peste 185km/h nu mai functioneaza coordonatele GPS si citirea vitezei.
oricum nu-mi permit peste 195km/h. am inca gumele de iarna

#85
alin2o

alin2o

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 10.05.2007

 tsunnami, on 18 mai 2014 - 20:43, said:


am inteles.
ideea e suppy ca legile le stim. asa cum sunt proaste, bune trebuie respectate.
iar daca n-o facem, trebuie sa fim raspunzatori.
nu suport ipocrizia si fuga de raspundere.
daca mai "prind" ceva pe drum, mai adun material.
ce-am descoperit insa la camera mea este ca peste 185km/h nu mai functioneaza coordonatele GPS si citirea vitezei.
oricum nu-mi permit peste 195km/h. am inca gumele de iarna
Bine ca ne da lectii sa respectam legea unul care circula cu 87 km/h in localitate si apoi este iertat pentru 77 km/h tot in localitate.Asta cu "iertatul" pentru depasirea vitezei legale cu 27 km/h in care lege se incadreaza?sau ai dat-o la pace cu militianul?si ma mai faci pe mine ipocrit.

#86
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,219
  • Înscris: 09.01.2007

 tsunnami, on 18 mai 2014 - 20:43, said:


am inteles.
ideea e suppy ca legile le stim. asa cum sunt proaste, bune trebuie respectate.


Lege a fost si aia ca evreii tre' sa poarte semne distinctive, apoi ca trebuie sa mearga la relaxare in niste statiuni cu sarma ghimpata si tratament cu gaze. E misto ca mai vorbesti de "fuga de raspundere". OK, a fost o intamplare ca m-am uitat pe topicu' asta, nu o sa revin sa fac flame sau ceva.

#87
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 alin2o, on 18 mai 2014 - 21:10, said:

Bine ca ne da lectii sa respectam legea unul care circula cu 87 km/h in localitate si apoi este iertat pentru 77 km/h tot in localitate.Asta cu "iertatul" pentru depasirea vitezei legale cu 27 km/h in care lege se incadreaza?sau ai dat-o la pace cu militianul?si ma mai faci pe mine ipocrit.

nu, ai inteles gresit, am spus doar ca nu suport ipocrizia, fara legatura cu tine.
da, am dat-o la pace cu POLITISTUL. adica mi-am recunoscut greseala, am fost politicos asa cum fac de fiecare data.
daca ei inteleg ca nu esti un pericol, ca esti in control, ai sanse sa te ierte sau sa-ti dea un avertisment.
eu cand incalc o lege premeditat, imi asum si consecintele. asta promovez. ma supun legii, asa cum e.

 overseas, on 18 mai 2014 - 22:09, said:


Lege a fost si aia ca evreii tre' sa poarte semne distinctive, apoi ca trebuie sa mearga la relaxare in niste statiuni cu sarma ghimpata si tratament cu gaze. E misto ca mai vorbesti de "fuga de raspundere". OK, a fost o intamplare ca m-am uitat pe topicu' asta, nu o sa revin sa fac flame sau ceva.

aia era legea. o lege care era in linie cu populatia tarii respective. doar cei care au aprobat legea erau alesii lor.
ca si la noi. ati ales infractori in parlament, aia va fac legile. de ce va plangeti?
au amendat romanii infractorii? pe cei urmariti penal? pe ponta ca a plagiat? nu!, atunci?
asta ati vrut, asta aveti.
mie nu-mi place, asa ca bye bye

#88
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

 tsunnami, on 18 mai 2014 - 20:43, said:


am inteles.
ideea e suppy ca legile le stim. asa cum sunt proaste, bune trebuie respectate.
iar daca n-o facem, trebuie sa fim raspunzatori.
nu suport ipocrizia si fuga de raspundere.
Cred ca ai comis un pleonasm: bineinteles ca legile trebuie respectate, ca de-aia se cheama "legi" si nu se cheama "sfaturi" sau mai stiu eu cum! Bineinteles ca stii ce risti, daca incalci legile, doar de-aia faci scoala de soferi, printre altele. Insa legile, cel putin, pot fi comentate, de-aia au murit oameni la Revolutie. Aici vorbim strict de infrastructura rutiera, legile rutiere si perioada (secolul) in care traim. Prin faptul ca tu imi oferi alternativa transportului aerian, imi confirmi ca defapt infrastructura rutiera nu exista in Romania si ca aceasta tara e foarte inapoiata din acest punct de vedere! :) Pe Planeta s-au inventat demult aceste autostrazi, care, in ziua de azi, nu mai sunt cine stie ce inginerie. Unii trimit rachete in spatiu, noi vorbim aici de autostrazi, nu de operatii pe creier! Imagineaza-ti ca in telefonia mobila, in zilele noastre, daca depasesti 1 min. de convorbiri/zi, urmatoarele convorbiri efectuate in acea zi vor fi taxate pe minut foarte mult (cam cat o amenda rutiera). La faza asta, eu vin si-ti zic: "pai ce vrei, frate, nu ai telefon fix?! Vorbeste la telefonul fix! Vrei telefon mobil? Plateste!" Ei, cum ar fi? Asa si aici, cu autostrazile.
Nu sunt ipocrit si nu fug de raspundere. Daca ma trage pe dreapta politistul, opresc, nu continui drumul. Autostrada scurteaza mult durata calatoriei, iti ofera mai multa siguranta si nici nu te solicita la fel de mult ca sofer precum o fac restul drumurilor, acestea fiind niste conditii de drum corespunzatoare secolului in care traim. Numai ca Romania nu e cu infrastructura in 2014, ci e cu mult in urma.
Ca sa rezum: atunci cand intre Bucuresti si Oradea (exemplul mentionat de tine anterior) voi avea de ales intre a circula pe drumuri nationale sau pe autostrada si voi alege drumurile nationale, mi s-ar parea just sa ma opreasca politistul daca merg cu 70-80 km/h prin sate, pana atunci nu! Nu-i voi condamna pe cei ce depasesc limitele de viteza (sigur, fara sa faca nebunii - de genul 200 km/h) pentru ca oamenii vor sa traiasca si sa se miste corespunzator cu secolul in care suntem (e de acuzat asta?), statul e ticalos, iar aceasta ticalosie e pusa in aplicare de politisti. Cred ca e bine sa conduci prudent, defensiv si sa nu fii prost! Cat despre limitele de viteza, raman o ticalosie in opinia mea, in contextul in care nu mi se ofera alternativa (viata curge in alt ritm in 2014). Pe autostrazi, merg cu 100 constant (sau depinde de tara) fara sa incalc nicio lege. Nici nu ma expun la pericole, nici nu risc amenzi.

#89
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
daca n-ar fi rau, ar fi bine, stiu si eu. in rest, ma grabesc (si au fost 2 cazuri), iau avionul, nu?, imi planific si merg cu masina. e ca o relaxare pentru mine.
si mie mi-ar placea autistrada, ca raman celelalte drumuri goale, pe care le vizez eu...
da, folosesc si telefonul fix, pentru ca e mai ieftin (si o fac pentru companie si nu pentru mine), dar si mobilul.
mai mult, eu spre deosebire de altii care se plang, am facut vreo 3 adrese la guvern pentru infrastructura feroviara. parerea mea e ca autostrazile mai pot fi folosite max 20-30 de ani.
e mult mai interesant sa iti urci masina in tren si sa o dai jos aproape de locul in care ai treaba.
deocamdata nu m-au luat in considerare. nu mai e problema mea.
ca statul e ticalos, mi se rupe, eu am votat cu creierul si nu pe infractori, eu mi-am facut datoria. daca-mi placea imi cumparam si groapa. nu-mi place asa ca plec sa-mi cumpar groapa altundeva.
restul, pe cine veti vota, aia va vor face legile. politia? asta e treaba lor sa aiba grijanie sa se respecte legile, care sunt prea blande, vezi cazul huidu, politia, cu legile astea nu a reusit sa-l tina departe de volan, asa cum se intampla in tari cu atutostrazi.

noapte buna

#90
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

 tsunnami, on 18 mai 2014 - 23:33, said:

daca n-ar fi rau, ar fi bine, stiu si eu. in rest, ma grabesc (si au fost 2 cazuri), iau avionul, nu?, imi planific si merg cu masina. e ca o relaxare pentru mine.
si mie mi-ar placea autistrada, ca raman celelalte drumuri goale, pe care le vizez eu...
da, folosesc si telefonul fix, pentru ca e mai ieftin (si o fac pentru companie si nu pentru mine), dar si mobilul.
mai mult, eu spre deosebire de altii care se plang, am facut vreo 3 adrese la guvern pentru infrastructura feroviara. parerea mea e ca autostrazile mai pot fi folosite max 20-30 de ani.
e mult mai interesant sa iti urci masina in tren si sa o dai jos aproape de locul in care ai treaba.
deocamdata nu m-au luat in considerare. nu mai e problema mea.
ca statul e ticalos, mi se rupe, eu am votat cu creierul si nu pe infractori, eu mi-am facut datoria. daca-mi placea imi cumparam si groapa. nu-mi place asa ca plec sa-mi cumpar groapa altundeva.
restul, pe cine veti vota, aia va vor face legile. politia? asta e treaba lor sa aiba grijanie sa se respecte legile, care sunt prea blande, vezi cazul huidu, politia, cu legile astea nu a reusit sa-l tina departe de volan, asa cum se intampla in tari cu atutostrazi.

noapte buna
Eu pur si simplu refuz sa iau in calcul avionul. Pana la avion trebuie sa existe si varianta autostrazilor. Iei avionul abia daca nici timpul calatoriei pe autostrada nu e destul de scurt fata de cat ai nevoie sa fie, numai ca la noi esti nevoit sa sari peste varianta autostrazii! Intelegi? Cred ca am mai spus-o, intr-un stat civilizat in 2014, transportul aerian si autostrazile trebuie sa existe concomitent, avioanele pur si simplu nu pot inlocui autostrazile, nu e firesc! Gandeste-te la marfa care se transporta cu TIR-urile. Ar trebui ca marfa sa fie transportata numai cu avionul?? Probabil ar fi mai costisitor! Si in SUA circula camioane cu marfa, dar pe autostrazi. Ei de ce nu transporta marfa cu avionul? Ca e mai rentabil pe autostrada! Fii sigur ca pe autostrada e mai rentabil decat pe drumuri nationale, deci pe autostrada ar fi si mai productiv, poate ar ieftini si pretul transportului si ar avea impact si asupra preturilor produselor, cine stie!
Exact, folosesti si mobilul pentru ca traiesti in anul 2014. Daca acum eram in 1970, foloseai numai fixul. Similar, in 2014, pe langa drumuri nationale, e normal sa poti folosi si autostrazi! In Romania - lipsa!
Legat de ideea ta cu transportul masinilor pe cai feroviare, sa stii ca nu e rea. Unii deja au inceput sa puna in aplicare ideea asta. Mi-e teama ca la capitolul cai feroviare stam chiar mai prost decat la capitolul cai rutiere, chiar daca pare greu de crezut. E bine ca te-ai exprimat public in acest sens, insa, din pacate, mi-e teama ca scrisorile tale au ajuns la cosul de gunoi... Ei sunt prea ocupati sa fure, ca sa ia in considerare o idee productiva pentru tara.
Cat despre Politie, aceasta are o tendinta catre abuzuri si ticalosii, mai ales in Romania, dar si in alte tari... Poate vine ca un soc pentru tine, dar in cele mai multe cazuri, Politia e mana-n mana cu infractorii! Eu nu am mai multa incredere intr-un om daca e politist, din contra... Pari o persoana idealista, care crede sincer ca politistii urmaresc respectarea legii si sunt in slujba cetateanului. Iti doresc nici sa nu patesti lucruri care sa-ti infirme aceastea idee, desi riscul e la tot pasul!

Toate bune!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate