Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?
 Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...
 caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO
 Cum export de pe desktop o conver...

Am facut infarct?

contract de inchiriere obligatii ...

Panasonic GH7
 

de la bloc la semi bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
326 replies to this topic

#55
CiubotariuS

CiubotariuS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 07.03.2014
Bravo, te-ai miscat repede. Cat te-a costat?

#56
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008
Cat ar fi un pret corect pentru demolare, a unei case de caramida plina, fara fundatie, doar parter, 56mp, care este jumatate cazuta? Incluzand bine inetels, transport moloz, buldo mic, eventual si demolare manuala pe ici pe colo in punctele sensibile. Aveti idee?

#57
alexwspp

alexwspp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 09.08.2011
In jur de 600 ron / camion, cu utilaj inclus
Sa iti faci o idee, la o casa de aprox 60mp- parte caramida, parte paianta, fundatie si o placa peste parter pe jumatate din casa -  8 camioane

#58
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008
Merci Alex. Camion de ...20 tone? Imi recomanzi pe cineva daca ai, in PM te rog?

#59
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008
Nu pun inca schita de proiect ca sa nu va influenteze parerea in functie de destinatia camerelor, ci sa priviti doar aspectul exterior al acestor randari. Cum va par, vreo sugestie?

Attached Files

  • Attached File  04.jpg   52.06K   84 downloads
  • Attached File  03.jpg   61.99K   89 downloads
  • Attached File  02.jpg   54.68K   89 downloads
  • Attached File  01.jpg   60.7K   86 downloads


#60
Daleen

Daleen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 10.10.2013
Hai sa-ti spun parerea mea daca la a mea casa nu mai am idei...
Casuta arata simpla si draguta, imi plac ferestrele asimetrice. Acoperisul insa are o asimetrie usoara, poate prea mica.
Parterul are putine geamuri, este suficient de luminos? Cred ca luminozitatea este foarte importanta, la fel de importanta ca utilitatea.
Succes!

#61
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008
Multumesc Daleen, ai dreptate, nici nu observasem ca acoperisul este usor asimetric. Mai lucrez la ferestre.

#62
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014

View Posthavenodoubts, on 25 martie 2014 - 16:43, said:

Nu pun inca schita de proiect ca sa nu va influenteze parerea in functie de destinatia camerelor, ci sa priviti doar aspectul exterior al acestor randari. Cum va par, vreo sugestie?

Sper ca arhitectul a mers pe teren inainte sa-ti propuna schitele. Terenul fiind ingust trebuie sa fii atent la distantele "legale" fata de limita de proprietate si fata de cladirile vecine.
Pe de alta parte, design-ul e o chestie de gust. Personal, pentru o casa ingusta, as fi preferat o casa moderna, fara acoperis. Dar inca o data, totul e o chestie de gust personal, nu trebuie sa ma iei in seama.

#63
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008
De ce sa nu te iau in seama daca pentru asta le-am pus aici? Da, arhitectul a fost pe teren mai mult decat am fost eu, sa-si faca tot felul de poze si masuratori. Acoperisul "invizibil" nu ar fi fost posibil ca sa mai rezulte si o mansarda, din cauza unor reglementari de inaltime din CU.

#64
Daleen

Daleen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 10.10.2013
Hai, pune si schitele...sa vedem cum ai ales sa fie in cele din urma. Care este dimensiunea casei?

#65
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008
intre timp:
- Am taiat copacii (o puzderie de salcami) care urmau sa fie pe viitoare amprenta. Am vreo 10mc de lemn. Sa tot fac gratare 10 ani.
- In 7-10 zile depun pentru demolare, si trag speranta ca pana la mijlocul lui Mai sa fiu cu terenul curat.
- Am plimbat hartii pe la utilitati, gazele si apa sunt cam rezolvate, curentul mai astept o hartie.

Cred ca in curnad ma apuc de cautat si negociat materiale, chiar daca nu am inca cantitatile exacte. recomandati ceva furnizori seriosi pentru fier, statie betoane, etc ? Sau constructori? :)
chiar si in privat. multumesc

Edited by havenodoubts, 14 April 2014 - 21:13.


#66
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008
Am primit structura fundatii, ca fiind parte din dosarul pentru autorizatie. Intrebarea mea este, doar atat se cere pentru autorizatie?

Attached Files



#67
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
Pe parte de rezistenta da

#68
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Eu parca am dus tot dosarul la AC. Am primit proiectul si l-am depus. Asa cum era. Avea de la studiu geo, memorii, detalii cred... tot. Daca spun tampenii si ma atentioneaza cineva, verific.
Oricum, stiu ca tanti de la primarie mi-a luat dosarul, m-a intrebat ”tot asta e proiect?” si nu mi-a verificat decat o hartie din el.

Sunt mai multe feluri de abordare, mers la spaga sau mers la legalitate; in functie de ce si cum incepi, se cam trage o concluzie despre beneficiar.
Dar, cum zicea Astrul, depinde si de primărie... si de Mărie... si de pălărie.

#69
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008
O sa am proiectul complet. Doar ma miram ca pentru AC se cere atat de putin din el. Cat despre spagi, desi nu-s adeptul lor, as da nu sa se faca ceva, ci doar daca s-ar face mai repede. Si asta pentru ca realitatea de pana acum (in ce priveste birocratia in constructii) mi-a dovedit ca e o leeeeene in tara asta pe la bugetari de nu se poate. La un anume aviz care intarzie deja cu 2 saptamani peste termen, e un nene dupa care astept eu, care dupa ce ca are program de 4 ore, in cele 7 vizite ale mele pe acolo era de fiecare data la fumat si cafea, unde sta cu zecile de minute.
Or fi si exceptii, dar majoritatea sunt puturosi si indolenti, pentru ca nu au nici un criteriu de performanta si nu le pune nimeni jobul in pericol.
Mai in gluma mai in serios, o sa mai trec miercuri pe la nenea, si daca nu e gata avizul am sa-i sugerez sa se lase de fumat. Si daca nu vrea, il ajut eu.

#70
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 04.05.2007
M-am convins si eu de lenea majora din toate aceste institutii. Daca ar fi doar lene tot ar fi bine, insa este dublata atat de incompetenta cat si de interese personale...
Eu am asteptat 2 luni si jumatate de la depunere pentru un aviz de la Apa Nova.

In alta ordine de idei, fundatia aia nu ar trebui totusi sa aiba si armarea?

#71
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Fara cereri de completari acte 2,5 luni? Mergea o notificare... macar.

Din pacate, lenea vine la pachet cu salarizare proasta si infrastructura ioc. Sunt mana in mana si, daca ne putem acuza de ceva, e ca nu suntem diferiti de toate celelalte popoare planetare. Poate si interplanetare.
Eu una n-as da spaga sa iasa mai repede; m-am dus dupa cateva zile dupa termenul legal sa-mi ridic autorizatia si era gata de cateva saptamani. N-am dat un leu, dar nici nu m-am asteptat sa fie gata mai devreme.

#72
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 04.05.2007
Mi-au cerut o completare la dosar cand se apropia termenul de 30 zile. Am completat dosarul, mi-au zis ca am avizul in 15 zile lucratoare si a mai durat o luna si ceva.
Am facut mai multe notificari prin call center-ul lor in aceasta perioada, din fericire l-am primit astazi, altfel vroiam sa fac o notificare scrisa.

Sunt de-acord cu tine, spaga nu face decat sa-i obisnuiasca ca asa trebuie sa mearga sistemul. Dar cand vezi ca trece timpul....incepi sa te gandesti daca nu cumva trebuie sa ocolesti si tu un pic calea legala...

Edited by the_lion, 06 May 2014 - 17:08.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate