Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...

Felicitari Republica Moldova pent...
 Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...

Probleme baterie monde 3
 Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror

Tarot (2024)
 Prescriere datorii parinti decedati

Utilizare credit cartela Vodafone

La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR
 

de la bloc la semi bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
326 replies to this topic

#271
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007

 havenodoubts, on 29 august 2014 - 22:16, said:

Pai nu ma incurajezi cu 650 de euro, mai descurajezi Posted Image Eu am dat pana acum afara din curte (cu tot cu demolari si defrisari)  , 9 camioane de mare tonaj de moloz si gunoi. In nici un caz cu 650 de euro. Tu stai bine. Si mai am inca de scos 30 de metri cubi de caramida sparta si umplutura din curte. Plus de adus la loc pamant.


Delicios. Dar intre noi fie vorba, la ciorba (care prin definitie trebuie acrita), nu merge berea. Recomand pe data viitoare ceva mai multe grade, nu ma pricep ce anume ca nu beau spirtoase. Sa ne zica Goddess ceva ceaiuri sau sucuri corporatiste.


La ciorba ? O palinca cu margele ! Oh my God-des !!!! Posted Image

Am dat si eu la camioane afara....fara numar. Nu stiu cat e la voi pretul ? La mine, unu' d-asta mare costa 250 lei.

Attached Files



#272
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008
cu tot cu buldo ? super pret daca e asa, vreau si eu.

#273
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007

 havenodoubts, on 29 august 2014 - 22:44, said:

cu tot cu buldo ? super pret daca e asa, vreau si eu.

da, cu totul.

este adevarat ca am avut si alte activitati cu buldo gen: scos radacini de dud sau salcam si atunci, am platit 150 lei/h

#274
Goddess_Aleena

Goddess_Aleena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 08.01.2013
Posted Image  Corporatista?! Da. Binenteles. Fitoasa?! Uneori.

Fiecare face ce stie si ce poate. Nu ma scuz si nu acuz. Cu totii suntem oameni maturi si cu capul pe umeri. Ne asumam deciziile proprii.

Edited by Goddess_Aleena, 02 September 2014 - 09:08.


#275
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008
Doamna/domnule, eu v-am inteles perfect punctul de vedere bazat pe un principiu solid. Ca realitatea bate filmul, o sa va convingeti si dvs cand incepeti dansul. Macar sa fie atunci, un dans cat mai placut decat unul stresant. Revin imediat si cu update-uri de la santier.

#276
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008
Etaj- zidarie, cofrare, armare stalpi si placa.- ne pregatim de ultima turnare mare.

PS- se scumpeste fierul... cica.  Zvonurile nu le-as fi crezut, dar prea am vazut aglomeratie la dat comenzi. Ceva cu situatia din ucraina....

Attached Files


Edited by havenodoubts, 02 September 2014 - 20:32.


#277
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Frumoasa lucrare ! Cat te costa manopera la rosu/mp ?

#278
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008
E irelevant fara suprafete, ca am si garduri si sapaturi de la camine, terasa auto si acoperis incluse. Cu toate dotarile constructorului. Eu am luat materia prima si pe santier doar cuie, panze de flex si distantieri. Lasa-ma inca o luna sa termin ceva etape majore si sa fac calcule, ca si eu vreau sa le separ pe capitole. Numai sa am timp sa le pun cap la cap.

Edited by havenodoubts, 02 September 2014 - 20:39.


#279
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Ok. Mi se pare corect. :)



#280
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008
Anul asta as vrea in teorie sa fac instalatiile electrice termice si sanitare ca sa pot tencui interiorul si da o sapa elicopterizata si sa stea sa se usuce bine mersi pana spre primavara cand trecem la glet.
La exterior direct termosistem cu polistiren, plasa, decorativa, Plus geamuri si invelitoare dar astea-s cam rezolvate deja.

Dati-mi si mie va rog, din arhivele mintilor voastre, ce preturi ati platit pe astea 3 (tencuiala, sapa elicpterizata si termosistem - doar manoperele) ca eu mi-s ala de -si face singur necesarul si alearga singur sa le cumpere, asa ca trebuie sa le separ si calculez cumva in bugetul meu. Iar constructorul le-ar vrea pe toate sa le faca, la gramada, de la sageac pana la trotuare ,  asa ca ma bate la cap sa-mi faca oferta pe tot. Ori eu nu lucrez asa en-grosist ca nu vreau. La mine etapa si banii.
Asa ca, help, pls.

ps- maine cum sta ploaia, turnam ultima placa+ stalpii si prima scara.

Edited by havenodoubts, 03 September 2014 - 21:05.


#281
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
Sape 10 lei/mp
Tencuiala manuala 12 lei/mp
Tencuiala mecanizata 10 lei/mp-var ciment si 14 lei/mp pe baza de ipsos
Termosistem nu am gasit la gri sub 23 lei/mp

#282
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Sapa - 10 lei
Tencuiala manuala - 12 lei interior, 10 lei exterior + schela mea
Termosistem - 15 - 16 lei cu schela mea - la gri, 2 maini masa de spaclu

La cele de mai sus a trebuit asigurata cazarea echipei - in casa la rosu/gri

Edited by bicosu, 04 September 2014 - 08:28.


#283
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Dupa ce mi-a facut constructorul o oferta soc de 22 lei/ mp, tencuiala grund cu schela lui, am gasit astazi o echipa care o sa-mi faca tencuiala driscuita cu 12 lei/mp, cu schela lor evident.




#284
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008
Hmmm...   Ori al meu constructor mi-a facut oferta sa tencuiesc cu Swarowski, ori eu nu calculez bine. Ia sa deschid o bere si sa ne apucam de matematica.
Azi am turnat ultima placa si scara parter, totul in regula la prima vedere. Sa vedem de maine incolo.
Intru in linie dreapta cu rosul, adica mai am doar vreo 9 chestii de facut pe lista mea care parea kilometrica cand am inceput.

#285
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008
Placa a iesit bine, astept sa decofrez ceva stalpi sa-i studiez.
De maine se intra la electric parter, de vineri se zideste compartimentarea interioara si de saptamana viitoare centuri sarpanta si lemnaraie.

Caut si ceva echipa buna pentru tencuieli interior si sapa. Daca pe la voi au terminat cu astea si ati fost multumiti de ei, dati-mi si mie in PM numarul respectivului si pretul. Fac cinste. Multumesc

#286
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008
Cred ca tin acest jurnal absolut degeaba

#287
khezar

khezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 22.12.2010
sa mor de nu le citesc pe toate dar inca nu sunt la nivelul de a da sfaturi sau a-mi exprima pareri despre bine/rau, dorel sef dorel /secund/ verisori cum le spune riper, etc

#288
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008
Te cred. Dar daca nici nu primesc si probabil nici nu dau vreo informatie utila, ce rost are sa incarc cu continut aiurea. Ma rezum la a citi alte topicuri din care sa-mi iau info, si eventual de PM-uri.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate