Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?
 Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...

Problema martori semnalizare dire...

Umplere gol tamplarie-glaf
 Produse inapoiate cu zgarieturi

Recomandare laptop cu specificati...

Pareri? Este fiabil?Aer condition...

1 zi/noapte Gura Portitei
 Samsung Galaxy S23 Plus

Recomandare TV Samsung QLED

Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin
 

Accidet grav cu pagube materiale !sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
145 replies to this topic

#37
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,997
  • Înscris: 25.01.2007
@ extremedrinking, momentan societatea asta rigida romaneasca are niste legi care trebuie respectate.
ca io cred ca e bine sau nu sa beau, nu conteaza, conteaza ca trebuie sa respect legea in vigoare.
bine, in cazul tau, ca nici macar nu ai habar legile...

Edited by slai, 20 January 2014 - 11:44.


#38
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 08.02.2007
Am un feeling ca Gladiatorul este troll. A deschis topicul unde a apucat (Windows 7), a descris o posibila/reala intamplare si a disparut. Ne-a lasat sa ne luptam intre noi pe subiectul "am baut, am condus, am comis-o. Ce pot face?"

#39
_overboost

_overboost

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,726
  • Înscris: 06.07.2013

View Postkos_funny, on 20 ianuarie 2014 - 10:41, said:

Cu mentiunea ca in cazul in care vei avea peste 0.8 fapta ta constituie infractiune si asiguratorul , dupa ce va despagubi pagubitul va face regres impotriva ta. Daca are cu ce sa te execute mai bine impaca-te cu pagubitul si repara pagubele din banii tai de la inceput deoarece in este foarte posibil ca pe asigurator sa il coste mai mult .
Da, corect. Dar pana nu vezi negru pe alb rezultatele de la IML nu poti sti daca-i contraventie sau infractiune. Exista si alte chichite si portite.

Plus ca dureaza o groaza un proces de regres, timp in care poate strange lejer banii. Ca doar n-o fi 15ooo de euro un gard.

View Postslai, on 20 ianuarie 2014 - 11:31, said:

altul care a invatat legea la pitesti...

Art 116 Cod Rutier.
(1) Persoana al carei permis de conducere a fost anulat ca urmare a ramanerii definitive a unei hotarari judecatoresti de condamnare pentru una dintre faptele prevazute la art. 114 alin. (1) si la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obtinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, dupa caz, daca a intervenit una dintre situatiile urmatoare:
a)au trecut 6 luni de la data executarii pedepsei amenzii sau a pedepsei in regim de privare de libertate ori la locul de munca;
b)a trecut un an de la data gratierii pedepsei sau a ramanerii definitive a hotararii judecatoresti prin care s-a dispus suspendarea conditionata a executarii pedepsei ori suspendarea executarii pedepsei sub supraveghere;
c)a intervenit amnistia;

in concluzie,
daca e cu executare, da de permis la 6 luni de la eliberare,
daca e cu suspendare, da de permis la 1 an de la data sentintei definitive.



din pacate se aplica legea in vigoare, nu proiectele de lege. la judecator te duci cu articolul de lege nu cu "ponta a zis ca..."
ca toti betivanii sunt zmei la volan, stiu.
Bine, ma! E cum spui tu. Daca ai avea si cazuri concrete in jurul tau ai cunoaste faptul ca nu-i chiar asa. Examenul poate fi sustinut doar dupa scurgerea termenului pedepsei aditionale (de a nu conduce autovehicule pe o perioada de x) care de regula este egala cu perioada de incercare.

Edited by DarkAngelBv, 20 January 2014 - 15:34.
De ultima fraza chiar nu era nevoie. Multumesc.


#40
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,356
  • Înscris: 07.11.2006

View Postxtremdriving, on 20 ianuarie 2014 - 11:38, said:

si daca tot vreti sa stiti legal ce si cum, art 87 spune:
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana care are o îmbibatie alcoolica de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseste cu închisoare de la unu la 5 ani.
probabil ca va lua 1 an cu suspendare ca sa mai poata face si alta data


haha...doar daca ajung in sant sau ating pe cineva... ce mostra de falsa pudoare...nu beau ca nu e voie. ca va fi voie anul asta, voi bea, nu e asa? Posted Image

  Exact.Aici ai dreptate.
  La faza cu 0,20 nu ai dreptate pentru ca nu a intrat inca in vigoare.Este doar faza de proiect.Azi,20.01.2014,este in vigoare 0,00-0,80 (contraventie si suspendarea dreptului de a conduce pe timp de ......) si peste 0,80 (infractiune care se pedepseste cu ce ai zis tu.In cazul infractiunilor se iau in calcul la acordarea pedepsei circumstantele agravante sau lipsa acestora,pedeapsa in cazul acesta (tot pe baza legala) poate fi acordata si cu suspendare pe o parioada de proba.
  In functie de avocat,spaga,pile si relatii initiatorul poate fi condamnat la pedeapsa cea mai mica adica un an cu suspendare daca e infractiune.Daca nu este incadrata aici,atunci pe aceleasi principii de mai inainte se ajunge la amenda contraventionala si suspendarea pe o luna a dreptului... bla.bla.bla.bla.

LE.Am uitat sa trec si cazul cel mai nefericit.Schimbarea probelor la IML ce inseamna chiar si zero alcoolemie.Si atunci pa si pusi,ne intalnim data viitoare aici pe forum cu comentariile.

Edited by adisz, 20 January 2014 - 11:51.


#41
_overboost

_overboost

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,726
  • Înscris: 06.07.2013

View Postslai, on 20 ianuarie 2014 - 11:20, said:

serios? ai luat permisul la pitesti?
Mai termina, ba, cu astea! Ca daca ai da acum la Pitesti nici sa deschizi usa la masina n-ai avea habar!

Crezi ca acolo la tine-n urbe nu s-au luat permise cum s-au luat pe vremuri la Pitesti? Ba bine ca nu!

#42
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postslai, on 20 ianuarie 2014 - 11:43, said:

@ extremedrinking, momentan societatea asta rigida romaneasca are niste legi care trebuie respectate.
ca io cred ca e bine sau nu sa beau, nu conteaza, conteaza ca trebuie sa respect legea in vigoare.
bine, in cazul tau, ca nici macar nu ai habar legile...

da, corect, in orice lume trebuie sa respecti legile, bune, proaste. daca maine da lege ca toti pot merge beti, o respectam. lol
deci bei numai daca iti da voie guvernul. thumbs up

ps, a se observa ca nu incurajez alcoolul la volan. diferenta e ca eu am baut o data o bere la pachet cu o gustarica la o terasa in muenchen, si dupa o ora am plecat la drum. in schimb slai nu a baut decat 16 beri in viata lui si nu a plecat niiodata la drum cu o bere la bord, la o ora dupa ce a consumat-o. Posted Image

asta se numeste falsa pudoare. vai mamica sa nu spui pulovar ci plovar, ca pulovar inseamna ceva urat! lol  vai eu nu m-am atins de o bere niciodata si apoi sa ma urc al volan ca eram drogat rau de la berica aia, mai ales daca a mai trecut si o ora si am mai si mancat ceva. Posted Image Posted Image

anul asta, ca iti va da voie guvernul sa bei o berica si sa pleci la drum, o vei face?

Edited by xtremdriving, 20 January 2014 - 12:01.


#43
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,356
  • Înscris: 07.11.2006

View Postxtremdriving, on 20 ianuarie 2014 - 11:57, said:

da, corect, in orice lume trebuie sa respecti legile, bune, proaste. daca maine da lege ca toti pot merge beti, o respectam. lol
deci bei numai daca iti da voie guvernul. thumbs up

ps, a se observa ca nu incurajez alcoolul la volan. diferenta e ca eu am baut o data o bere la pachet cu o gustarica la o terasa in muenchen, si dupa o ora am plecat la drum. in schimb slai nu a baut decat 16 beri in viata lui si nu a plecat niiodata la drum cu o bere la bord, la o ora dupa ce a consumat-o. Posted Image


offt.
Sa-ti fie de invatatura de minte pe viitor.Asa-ti trebuie daca ai recunoscut ca ai beut.Posted Image Nu stii ca numai o persoana are dreptul in tara asta sa fie "sarac si cinstit"?

Edited by adisz, 20 January 2014 - 12:04.


#44
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,903
  • Înscris: 15.06.2004

View Postrickysyv, on 20 ianuarie 2014 - 09:57, said:

Esti prea batran, lumea din ziua de azi nu mai stie ce-i aia Carmaghedon...
Vezi in Google Play.

#45
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postslai, on 20 ianuarie 2014 - 11:20, said:

serios? ai luat permisul la pitesti? ia da articolul de lege care permite mai mult de 0,00 in romania...
si nu, nu m-am urcat niciodata baut. de baut beau de 2 ori pe an, si masina poate sta a doua zi in parcare...

daca-ti iese 0 pe etipotest, da, ai voie si in romania

View Postxtremdriving, on 20 ianuarie 2014 - 11:28, said:

daca ponta aminte, mint si eu: "Am aplicat regulile europene (romanilor care va dati) referitoare la consumul de alcool, deci până la 0,2 nu este nici măcar contravenție, dar de la 0,2 la 0,5 este contravenție, se suspendă permisul, iar de la 0,5 este infracțiune", a spus Victor Ponta. spunea in octombrie 2013

si e normal, in toata europa e 0,2.ma rog, cu aproximatie.
si fac pariu cu tine, nu ca as fi vreun alcoolic ca si dupa 1, 2 si 3 beri tot ma descurc mai bine ca tine. Posted Image sac

beau bere de 3-4 ori pe an. daca simt ca e ceva in neregula nu ma urc. dar dupa 1 ora, o bere nici nu se simte.

nope, in romania e 0 si nu e singura tara in europa in care consumul de alcool e intolerat

View Postslai, on 20 ianuarie 2014 - 11:31, said:


din pacate se aplica legea in vigoare, nu proiectele de lege. la judecator te duci cu articolul de lege nu cu "ponta a zis ca..."
ca toti betivanii sunt zmei la volan, stiu.

agree

#46
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
uite aici un test interesant: http://www.alcooltes...ator-alcoolemie

la momentul respectiv, o bere de 500 ml, cu 5% alcoolemie ( fara mancare), dupa 1 ora, in functie de varsta si greutate, atunci dadea 0,019, acum da 0,022 alcool in sange. in aerul respirat egal fix pix.
cu mancare se apropie de zero. iti dai seama...
da bre,e 0, nu am verificat daca si au aprobat legea. o vor aproba anul asta.

Edited by xtremdriving, 20 January 2014 - 13:00.


#47
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postxtremdriving, on 20 ianuarie 2014 - 12:43, said:

uite aici un test interesant: http://www.alcooltes...ator-alcoolemie

la momentul respectiv, o bere de 500 ml, cu 5% alcoolemie ( fara mancare), dupa 1 ora, in functie de varsta si greutate, atunci dadea 0,019, acum da 0,022 alcool in sange. in aerul respirat egal fix pix.
cu mancare se apropie de zero. iti dai seama...
da bre,e 0, nu am verificat daca si au aprobat legea. o vor aproba anul asta.

bre, cand iesi p-afara ia un etilotest d-ala digital si te verifici. mare branza
la volan mai beau cand sunt in germania, franta, spania
la ghidon niciodata
in anglia, niciodata

#48
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,271
  • Înscris: 24.01.2008

View PostEsperatul, on 20 ianuarie 2014 - 04:31, said:

Nu mai e 0.8, e 0.5 de vreo 2 ani cred.

Mai naspa de gardul omului. Daca apartinea vreunui mahar va trebui sa-ti schimbi numele in Carlos si sa pleci in Mexic.
Eu stiu ca inca e 0,8, si vad ca la fel spun si colegi.
In fine, prea putin imi pasa cat e, pt ca prefer sa chem un taxi daca ma duc undeva unde stiu c-o sa beau.
Sau las masina acolo si-o recuperez a doua zi, daca sunt deja cu ea si se lasa cu vreo bauta.
Ori beau numai sucuri si cafele, daca vreau sa ma-ntorc acasa tot cu masina, nu cu taxiul.

Iar gardul cica era de marmura.  Asa ca tot ce se poate sa fie al unui mahar.   Posted Image


View Postmasni, on 20 ianuarie 2014 - 05:34, said:

acum spuneti si voi .care nu a condus vreodata baut la volan?ca il maninc de viu.doar ca a am avut noroc sa nu dam in gard.suspendare de permis pe timp e 1 an.nu anulare,asta sa te astepti.
Nu ma manca, da' nici eu n-am condus baut.  Vezi mai sus cum procedez.

Cel mai rau am comis-o cu o bere, dupa care am mancat, am dormit minim juma' de ora sau o ora si-am condus doi km vreo patru sau sase ore mai tarziu.  La 100 kg ale mele, fix zero alcoolemie, mai ales c-am facut si un pic de efort fizic.  Si s-a intamplat doar de doua ori, in 22 de ani de cand conduc.
Sau, la vreo ocazie, mi-am inmuiat buzele in sampanie, cand am ciocnit, si am condus, la fel, cateva ore mai tarziu, dupa ce-am si mancat, pe cel mai scurt drum spre casa.

Edited by Barboso, 20 January 2014 - 15:56.


#49
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,271
  • Înscris: 24.01.2008

View PostBarboso, on 20 ianuarie 2014 - 15:50, said:

Eu stiu ca inca e 0,8, si vad ca la fel spun si colegi.
Trebuia "la fel spun si colegii" sau "la fel spun si alti colegi".  Nu mai stiu cum am gandit-o, dar acum am observat, din notificarea de Like, faptul c-am scris gresit.   Posted Image    Typo...

Scuze de off !   Posted Image

Edited by Barboso, 20 January 2014 - 17:57.


#50
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
you gotta problem mate, :)

#51
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,356
  • Înscris: 07.11.2006
De la berea aia i se trage.Posted Image

#52
gladiatorus

gladiatorus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 24.07.2009
hey am gresit am inteles,de atunci n-am atins alcoolul si nici n-o sa-l ating toata viata,cer o sansa atata cer
   Mi-e frica sa nu fiu inchis pentru asta pentru ca am avut o victima cu rani usoare,i s-au dat masuri din prim ajutor numa.n-am plangere din partea lui,suntem prieteni

    Va rog ce mi se intampla daca depasesc 0.80?

   de la 0.49 aer respirat la sange cat se poate ajunge?>am baut 5 beri timisoreana,eu m-am trezit am fost constient,am fost doar speriat beat nu m-am simtit.
                    Ce sa fac?cum sa procedez?ce rau mi se poate intampla?te rog daca ti s-a intamplat ajuta'ma..orice om merita o sansa,puteam sa omor dar m-a ferit D-mnul si n-am omorat pe nimeni,n-am distrus viata nimanui doar mi-e.nimeni nu e internat in spital din cauza mea.ce o sa mi se intample?

#53
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,271
  • Înscris: 24.01.2008
Ti s-a zis.  Peste 0,8 este infractiune.  Cu circumstante agravante, pt ca ai avut si un ranit.

#54
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,997
  • Înscris: 25.01.2007
pai din tot topicul nu ai inteles nimic?
macar faptul ca e esential sa cauti un avocat...
in rest, daca mergi pe barba ta, as zice,
10% sanse sa fie numai contraventie,
80% condamnare cu suspendare,
10% condamnare cu executare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate