Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare laptop sub 1500 lei

emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman
 Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...
 Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 

Accidet grav cu pagube materiale !sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
145 replies to this topic

#109
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
E irelevant daca el troleaza sau nu. Cazul poate fi aplicat la modul general, si poate citesc pe aici si unii care ramin cu ce trebuie in dovleac dupa lecturare.
Nu merita sa-ti f***i viata pentru o bere, sau cinci sau 100. Cu atit mai putin pe a altuia, care-i nevinovat (pieton, alt participant la trafic), sau doar prost (prietenul care s-a urcat cu el in masina).
Gindeste-te ca poate lovesti copilul unuia cu un temperament ca al meu, si o sa-ti doresti sa ajungi la racoare cit mai repede, ca sa nu pun eu mina pe tine.

#110
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
din pacate toate astea ar trebui la scoala in loc de religie, si cu copiii si cu parintii cu exemple de accidente si cu exemple de oameni care si-au distrus viitorul lor si al familiilor lor
ar trebui ca primaria din comuna sa aiba la birt un televizor in care sa ruleze exemple de oameni care s-au ratat de oameni in carucior
ar trebui la scolile de soferi, altfel oamenii nu constientizeaza

asta micu de unde dracu sa stie ce pateste?
s-a luat cu "prietenii" lui si in sinea lui nu vroia sa se faca de ras. pusti ce dracu sa ceri de la ei, societatea insa iti baga credinta pe gat

View Postwld-ro, on 28 ianuarie 2014 - 00:01, said:

@tsunnami: vorbesti ca un om care chiar a trait candva toate astea, fara sa mi-o iei in nume de rau. sunt complet de acord cu tot ce ai spus pana acum.


din fericire, nu, o singura data m-am luat cu unu, cu muuuult timp un urma, aveam prima mea motreta, o mobra, ne ametisem, cred ca bausem vreo 3 beri si am plecat pe camp.
n-am facut 1km si am oprit. m-au luat transpiratiile cand simteam pericolele dupa ce treceam de ele

dar am avut experiente tragice cu accidente. un prieten in carucior, o familie distrusa cu o fata tanara la 30 de ani, cu 2 copii, in doliu.

aia e lovitura
asta micu zice ca vrea sa se culce si sa fie totul un cosmar
fata aia vroia sa se desfaca pamantul s-o inghita.. nu vreau sa ma mai gandesc
aici duce bautura, aici duce lipsa de educatie de pregatire a ceea ce se poate intampla cu cei pe care-i lovesti si cu viitorul tau.

nu e cool sa fii tare in fata prieteneilor tai. rad de tine? okay, aia nu-s prieteni
nope,
cool e sa-ti inveti nepotii sa mearga pe motocicleta, si sa mearga in siguranta, cool e sa mergi cu copilul tau in expeditii, aia e cool

#111
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 11.06.2010
eu nu ma pot urca nebaut la volan. in mod normal ma simt schumacher la volan si ca sa nu intru in belele trag la masea ca sa fiu sigur ca ma duc ca un mielusel sa nu cumva sa aiba motiv politia sa ma traga pe dreapta pt alcooltest.



#112
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postgladiatorus, on 27 ianuarie 2014 - 23:49, said:

   n-am imprimanta

fa poza cu telefonul si pune-o aici

Edited by xtremdriving, 28 January 2014 - 10:04.


#113
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Cat a iesit pana la urma alcoolemia in sange?

#114
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostHandicarpati, on 28 ianuarie 2014 - 06:24, said:

eu nu ma pot urca nebaut la volan. in mod normal ma simt schumacher la volan si ca sa nu intru in belele trag la masea ca sa fiu sigur ca ma duc ca un mielusel sa nu cumva sa aiba motiv politia sa ma traga pe dreapta pt alcooltest.

:lol:

#115
mmcornel

mmcornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 02.11.2009
ce a vrut sa spuna autorul: un roman adevarat, ortodox pana la dumnezeu si superstitios ca o baba. el crede ca a avut ghinion, dar se considera si norocos pentru ca l-a ferit d-zeu si n-a omorat pe nimeni. in toata ecuatia asta persoana lui nu exista, nici ca vinovat nici ca faptuitor. el e influentat de anturaj, calauzit de destin si protejat de divinitate. deci e absolvit de orice raspundere.

#116
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,272
  • Înscris: 24.01.2008

View PostHandicarpati, on 28 ianuarie 2014 - 06:24, said:

eu nu ma pot urca nebaut la volan. in mod normal ma simt schumacher la volan si ca sa nu intru in belele trag la masea ca sa fiu sigur ca ma duc ca un mielusel sa nu cumva sa aiba motiv politia sa ma traga pe dreapta pt alcooltest.

Banuiam.  Dupa "nume"...   :lol:

#117
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postmmcornel, on 28 ianuarie 2014 - 12:56, said:

ce a vrut sa spuna autorul: un roman adevarat, ortodox pana la dumnezeu si superstitios ca o baba. el crede ca a avut ghinion, dar se considera si norocos pentru ca l-a ferit d-zeu si n-a omorat pe nimeni. in toata ecuatia asta persoana lui nu exista, nici ca vinovat nici ca faptuitor. el e influentat de anturaj, calauzit de destin si protejat de divinitate. deci e absolvit de orice raspundere.

nu asa ii invata la credinta la scoala?
ce nevoie avem de educatie?

#118
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007

View Postgladiatorus, on 27 ianuarie 2014 - 23:13, said:

abia astept sa ma duc inapoi in strainatate si sa ma intorc peste 8\9 luni cu resurse financiare sa-mi achit totul sa-mi vad revin cum am fost candva.e greu sa stii,e foarte greu,stiu ca nu conteaza partea materiala dar totusi,e ceva 1000e,si masina este si ea un lucru si permisul si viata mea,cazierul dosarul penal amenzile si totul,conteaza si asta sa stii chiar daca nu au fost victime,daca erau victime atunci eram distrus nu aveam niciun viitor nimic,la 21 de ani asa mi-am putut distruge viitor printr-o clipa de neatentie si nejudecand cu alcoolul.NU SE MAI POATE REPETA ASA CEVA,Doamne fere de mai rau.O seara buna
Nu stiu daca s-a mai spus, dar:

1. Daca mai ai permisul la posesor, cand vin analizele si se deschide dosarul, pierzi pana la proces dreptul de a conduce, si dupa, in functie de sentinta.
Pt cunoasterea generala, exista 2 situatii cand pana la proces nu ai carnet,,,, conducerea sub influenta alcoolului, si vatamarea sau uciderea din culpa prin neacordare de prioritate trenului. Principiu juridic e simplu, daca bei e posibil sa fii alcoolic, daca te calca trenul, trebuie sa fii prost. Permisul se mai suspenda si pt furturi auto, sau altele corelate, dar nu intra in discutia noastra.

2. Pe perioada cercetarii penale nu vei avea dreptul de a parasi tara. Cam grea faza cu plecatul in strainatate, procurorul nu-ti va da drumul sa umbli brambura prin europa ca infractor. Poate daca ai deja resedinta stabilita, si contract de munca in vigoare, sa ti se permita.... Dar greu, foarte greu. Iarasi, la termene sa fii cu o ora inainte, nu cumva sa intarzii ca e de rau.

3. Vezi sa nu faci greseala sa nu te prezinti la citatii si la termene, ca vin mascatii dupa tine, si vei astepta procesul in stare de arest. Daca n-ai bilet ca te-a luat SMURDul din strada inconstient, nu ai scapare, nu merge cu "am fost beat, mi-a fost rau, etc"

Edited by Highlander91, 28 January 2014 - 14:11.


#119
gladiatorus

gladiatorus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 24.07.2009

View PostHighlander91, on 28 ianuarie 2014 - 14:07, said:

Nu stiu daca s-a mai spus, dar:

1. Daca mai ai permisul la posesor, cand vin analizele si se deschide dosarul, pierzi pana la proces dreptul de a conduce, si dupa, in functie de sentinta.
Pt cunoasterea generala, exista 2 situatii cand pana la proces nu ai carnet,,,, conducerea sub influenta alcoolului, si vatamarea sau uciderea din culpa prin neacordare de prioritate trenului. Principiu juridic e simplu, daca bei e posibil sa fii alcoolic, daca te calca trenul, trebuie sa fii prost. Permisul se mai suspenda si pt furturi auto, sau altele corelate, dar nu intra in discutia noastra.

2. Pe perioada cercetarii penale nu vei avea dreptul de a parasi tara. Cam grea faza cu plecatul in strainatate, procurorul nu-ti va da drumul sa umbli brambura prin europa ca infractor. Poate daca ai deja resedinta stabilita, si contract de munca in vigoare, sa ti se permita.... Dar greu, foarte greu. Iarasi, la termene sa fii cu o ora inainte, nu cumva sa intarzii ca e de rau.

3. Vezi sa nu faci greseala sa nu te prezinti la citatii si la termene, ca vin mascatii dupa tine, si vei astepta procesul in stare de arest. Daca n-ai bilet ca te-a luat SMURDul din strada inconstient, nu ai scapare, nu merge cu "am fost beat, mi-a fost rau, etc"
   Am pus-o atunci.

Daca nu ma lasa sunt ingropat adanc,cum ma mai recuperez?de unde platesc daca nu ma pot duce la lucru?trebuie sa ma inteleega si procurorul

#120
gladiatorus

gladiatorus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 24.07.2009

View Postgladiatorus, on 28 ianuarie 2014 - 16:37, said:

   Am pus-o atunci.

Daca nu ma lasa sunt ingropat adanc,cum ma mai recuperez?de unde platesc daca nu ma pot duce la lucru?trebuie sa ma inteleega si procurorul
   Exagerezi!!am discutat cu un avocat si uite ultima discutie cu el
"Buna ziua,poate in aprilie o sa fiu nevoit sa ma intorc la lucru in strainatate,din moment ce o sa fiu cercetat penal pot sa parasesc tara?si eventual m-as intoarce cand o sa fiu chemat la instanta printr-o citatie.va multumesc mult
Citeste mai mult"
   Raspuns Avocat
  Da, puteti parasi tara, deoarece nu aveți nici o interdictie. Prezentati-va la organele de cercetare ori de cate ori este nevoie. Avand in vedere ca este posibil sa va aflati in strainatate atunci cand sunteti citat la Politie sau Parchet, trebuie sa stiti ca aveti posibilitatea stabilirii unei alte date de prezentare de comun acord cu organele de cercetare penala.

#121
NewFolder

NewFolder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.06.2011
@gladiatorus: pune si tu macar o poza facuta cu telefonul la procesul verbal.

#122
gladiatorus

gladiatorus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 24.07.2009
Ba tu esti fals cu nume de "NEW FOLDER" si mai lasa-ma in pace cu pozele tale nu vrei cumva sa-mi dau totul public?numele si totul?

       daca ar fi sa-mi doresc ceva mi-as dori sa fie adevarat cea ce spui tu.

Nu ma intereseaza ce crezi si ce spui tu,ceea ce-mi doresc sa trec punctul negru din viata mea si ma intorc la viata mea care am avut-o,in trecut acuma o saptamana,acuma realizez ca viata ce am avut-o a fost un vis si s-a transformat intr-un cosmar ce nu pot scapa de el.n-am fost afectat prin sanatate dar psihic ma omoaraa ganduurile si regretul tot ce am facut.

#123
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
Avocatul are dreptate, inca nu ai nici o restrictie, pt ca inca nu ai nici macar dosar penal, dupa sa schimba treaba. Cat despre comun acordul, tine strict de vointa organelor judiciare... depinde ce procuror nimeresti.
Apropo. vezi ce obligatii are presupusul infractor, una din ele fiind sa transmita de indata, orice schimbare de domiciliu... chiar si temporara... deci si daca pleci la mare...

Oricum, din partea mea poti face ce vrei, ti-ar prinde bine sa vezi puscaria pe dinauntru, daca nu pt infractiunea comisa, pt infractiunea de prostie.

#124
gladiatorus

gladiatorus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 24.07.2009

View PostHighlander91, on 28 ianuarie 2014 - 20:16, said:

Avocatul are dreptate, inca nu ai nici o restrictie, pt ca inca nu ai nici macar dosar penal, dupa sa schimba treaba. Cat despre comun acordul, tine strict de vointa organelor judiciare... depinde ce procuror nimeresti.
Apropo. vezi ce obligatii are presupusul infractor, una din ele fiind sa transmita de indata, orice schimbare de domiciliu... chiar si temporara... deci si daca pleci la mare...

Oricum, din partea mea poti face ce vrei, ti-ar prinde bine sa vezi puscaria pe dinauntru, daca nu pt infractiunea comisa, pt infractiunea de prostie.
  Spui asta pentru ca ai vazut cazuri din astea? totul depinde de rezultatele de la IML ma gandesc ca si cum as fi trecut dar mai am sperante pentru asta e singura mea sansa sa scap de toate griji.

Edited by gladiatorus, 28 January 2014 - 20:28.


#125
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,272
  • Înscris: 24.01.2008

View PostHighlander91, on 28 ianuarie 2014 - 20:16, said:

infractiunea de prostie.
Din pacate, inca n-au incadrat-o la "infractiune"...   :(

#126
gladiatorus

gladiatorus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 24.07.2009

View PostBarboso, on 28 ianuarie 2014 - 20:30, said:

Din pacate, inca n-au incadrat-o la "infractiune"...   Posted Image
   Ma cand ma uit cata rautate poate exista in oameni

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate