Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman

Probleme internet
 Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...

Pot sa conduc o masina electrica ...
 Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...
 Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...
 

Laptop care se incalzeste excesiv

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
pantera04

pantera04

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.01.2014
Multumesc pentru sugestie!

Nu ma joc chiar deloc. Il folosesc mai mult pentru internet, de aceea pun mai mult accent pe design.

#20
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013
E bine sa fie carcasa de Al ca da cakdura afara

#21
pantera04

pantera04

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.01.2014
Cred si eu ca ar fi mai bun. Aveti un astfel de laptop?

#22
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013
Eu nu. Am unul de plastic placat cu cupru in interior, e un model vechi.

#23
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,459
  • Înscris: 26.02.2012

View Postpantera04, on 17 ianuarie 2014 - 20:50, said:

Returnarea este o alegere pe care o iau in considerare. Mi-ati putea recomanda un model? pentru ca nu vreau sa repet greseala.
Sa l returnezi de ce?
Daca vrei unul mai performant acel lenovo cu i5 este mai bun.

#24
pantera04

pantera04

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.01.2014

View Postadelina16, on 17 ianuarie 2014 - 23:44, said:

Eu nu. Am unul de plastic placat cu cupru in interior, e un model vechi.

In regula, credeam ca aveti un laptop din aluminiu care ar putea constitui o sugestie pentru viitorul meu calculator :)

View Postalin62, on 17 ianuarie 2014 - 23:49, said:

Sa l returnezi de ce?

Inca nu am decis asta, dar motivul ar fi faptul ca temperatura din interior se reflecta la exterior in zona tastelor si a bucatii de plastic de langa taste.

#25
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,459
  • Înscris: 26.02.2012

View Postpantera04, on 17 ianuarie 2014 - 23:57, said:

Inca nu am decis asta, dar motivul ar fi faptul ca temperatura din interior se reflecta la exterior in zona tastelor si a bucatii de plastic de langa taste.
Temperatura nu este mare, dar daca zici ca se incalzeste tastatura cam mult atunci nu e prea comod.
Ia acel lenovo ca oricum este mai bun i5 si GT 720M

#26
Habba

Habba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 10.05.2006
Mie nu imi place acel Lenovo. O fi el mai performant in specificatii, insa e butucanos si iti da un sentiment de lucru ieftin. Plasticul din el e cam de "neam prost".
Sfatul meu e sa iti faci ceva timp (cateva ore/zile) si sa mergi in cateva magazine mari, gen Domo, Altex, Media-Galaxy, supermaketuri, etc.; eventual daca ai sansa si pe la show-room E-mag.

Ia toate platformele disponibile (in bugetul tau) la mana, si vezi cum ti se pare fiecare model in parte. Alege unul sau mai multe modele care iti plac cum se simt si cum arata ele efectiv, si care ti se par solide, eventual joaca-te putin pe acolo.
Fa-ti o idee despre cel (cele) ce iti place mai mult, si apoi poti linistit sa colinzi toate site-urile de comert online si sa cauti pentru platforma respectiva, configuratia hardware pe care o doresti si sa alegi in functie de pret.

E cam nasol sa cumperi, asa, "in blind" daca vrei, doar dupa o lista de specificatii hardware.Posted Image
"My two cents".

Respecte.

L.E. Laptop-uri cu mai mult metal (Al) in categoria de buget 2,000 de lei cred ca gasesti de la HP (seria Probook). Alte branduri nu stiu sa aiba ceva similar.
Atentie ca Probook-ul nu e necesar un laptop multimedia foarte bun (partea de sunet nu e grozava), adresandu-se in special utilizatorilor fara pretentii (basic office). De asemene vin in combinatii cu placi grafice ATI/AMD, care au ceva probleme in instalare si comutare cu cele integrate din CPU. Daca alegi un Probook, ia unul fara video dedicat si cu un minim ivy bridge i3 (grafica HD4000).

Edited by Habba, 18 January 2014 - 16:51.


#27
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,459
  • Înscris: 26.02.2012

View PostHabba, on 18 ianuarie 2014 - 16:41, said:

Mie nu imi place acel Lenovo. O fi el mai performant in specificatii, insa e butucanos si iti da un sentiment de lucru ieftin. Plasticul din el e cam de "neam prost".
Butucanos? Si acel toshiba este cam la fel de gros. La 2000 lei vrei si ultrabook acum si din aluminiu si performant daca se poate?
Plasticul e ca orice plastic de pe un laptop de 2000 lei. Nu gasesti mare calitate la un laptop mai ieftin.

Mergi pe acel lenovo ca altceva mai bun nu o sa gasesti.

#28
Habba

Habba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 10.05.2006
Spre exemplu, du-te si pune mana pe un ProBook 4540s sa simti o altfel de calitate decat cea a Lenovo-ului B590.

http://www.pcgarage....650m-2gb-linux/

Singurul "draw-back" ar fi placa video ATI Radeon si cei 100 de lei in plus fata de acel model de Lenovo. Oricum, initiatorul nu pune mare accent pe jocuri ca sa zici ca placa video dedicata ar face diferenta.

Personal, daca ar fi sa aleg intre ProBook si B590 la performante asemanatoare si aceeasi gama de pret m-as duce fara ezitare pe HP.
Am achizitionat luna trecuta un ProBook (o configuratie hardware mai slaba ce-i drept, cu Celeron 1000M), insa constructia, robustetea si calitatea materialelor e mult peste cea ce ofera concurentii din aceeasi gama.

Prefer personal sa am in aceeasi bani o constructie mai solida cu performante putin mai scazute, decat ceva "indoielnic" ca si constructie. Mie cel putin seria Essential B de la Lenovo nu mi-a placut deloc cum se simte. Se simte ieftina, ieftina...iti da un feeling de plastic de doi lei, flexeaza, etc.
ProBook-ul e macar Al (capac display, partea din jurul tastaturii cu touch-pad, capacul inferior e metalic de asemenea, plus tastatura anti-stropi). E altceva.
Sufera in schimb la partea audio inclusa (difuzoare mai exact). Aici insa sufera toate laptopurile de buget cred (poate Asus cu Sonic-Master e ceva mai decent).

Respecte.

Edited by Habba, 18 January 2014 - 19:14.


#29
qda

qda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 26.10.2013
@Habba
Te referi la acesta? http://www.pcgarage....b-linux-silver/

Uite,eu am un Acer TravelMate p253-e cu celeron 1005m (aproape ca al tau),4gb ram si 500 de GB HDD.
Vreau sa te informez ca e produs doar din PLASTIC,da,nici un pic de metal pe el.Dar de ce nu se incalzeste oare?
Oricum,vreau sa iti spun ca aluminiul din care este produs acel HP il face doar mai greu,insa caldura tot acolo va ramane si se va simti. (Am testat asa ceva).

Si mie imi place plasticul din care este facut acest Acer,e placut la atingere si nu da nici de cum senzatie de "ieftin".

#30
pantera04

pantera04

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.01.2014

View Postalin62, on 18 ianuarie 2014 - 17:58, said:

Mergi pe acel lenovo ca altceva mai bun nu o sa gasesti.

Acest laptop este prea performant pentru mine si as prefera un calculator care nu este negru. Chiar si acest i3 pe care il am este prea bun pentru nevoile mele, dar asta s-ar putea schimba in timp.

View PostHabba, on 18 ianuarie 2014 - 16:41, said:

Sfatul meu e sa iti faci ceva timp (cateva ore/zile) si sa mergi in cateva magazine mari, gen Domo, Altex, Media-Galaxy, supermaketuri, etc.; eventual daca ai sansa si pe la show-room E-mag.

Asa am facut, doar ca nu le-am testat. Dintre toate (tinand cont si pret) mi-a placut acesta alb. In schimb am ignorat total problema caldurii, nici nu ma gandeam la asta.

View PostHabba, on 18 ianuarie 2014 - 18:54, said:

Spre exemplu, du-te si pune mana pe un ProBook 4540s sa simti o altfel de calitate decat cea a Lenovo-ului B590.

Seamana destul de mult cu laptop-ul Toshiba la care ma gandeam ca alternativa. Pe acela l-am vazut in Media Galaxy si este mai potrivit cerintelor mele. Multumesc pentru recomandare.

-----------

Intre timp am scos bateria, pentru ca laptop-ul este mereu in aceeasi pozitie si nu se mai simte acea caldura.

Edited by pantera04, 18 January 2014 - 23:01.


#31
ritz

ritz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 21.11.2005

View PostHabba, on 18 ianuarie 2014 - 18:54, said:

Sufera in schimb la partea audio inclusa (difuzoare mai exact). Aici insa sufera toate laptopurile de buget cred (poate Asus cu Sonic-Master e ceva mai decent).

View PostHabba, on 18 ianuarie 2014 - 16:41, said:

Atentie ca Probook-ul nu e necesar un laptop multimedia foarte bun (partea de sunet nu e grozava), adresandu-se in special utilizatorilor fara pretentii (basic office).


Cam cat de groaznica e partea audio? Poate nu neaparat la acest model, dar cam la toate laptopurile de buget.
Pentru vizionat filme, ascultat muzica, intr-o camera de 6-9 mp nu ar fi suficiente? In sensul ca poate vreau chiar sa aud ce vorbesc actorii, nu doar sa citesc pe buze :)

Si eu caut unul de buget, dar totusi as vrea sa stea cat de cat ok la partea de sunet si display. Un pentium 2020m cred ca ar fi arhisuficient, poate chiar si un celeron 1005m.
Toate astea dupa ce am renuntat treptat la placa video dedicata si un minim i3, pe care poate nu l-as folosi nici la 50% din potential.
Dar in afara de asus cu bang&olufsen sau toshiba cu harman-kardon, nu cunosc laptopuri cu partea de sunet chiar buna. Si astea sigur nu se gasesc pana-n 2000 lei.

#32
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,459
  • Înscris: 26.02.2012
http://www.pcgarage....nt-reader-grey/
Mai pui o diferenta dar merita.

#33
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,524
  • Înscris: 15.02.2011
Depice, ca daca nu are nevoie de dedicata si`l foloseste doar pentru office si filme, nu are rost.
Un i3 amarat acolo + SSD musai, ca sa zboare in orice.

#34
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012
lol...

la mine in windows sta procesorul in 50 de grade lejer... in jocuri sau aplicatii se duce in 80+

aia nu e o problema la colegul. e doar sa ne arate noua ca si a luat computer...

#35
ritz

ritz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 21.11.2005

View Postalin62, on 18 ianuarie 2014 - 23:34, said:

http://www.pcgarage....nt-reader-grey/
Mai pui o diferenta dar merita.

View Postgeorgik12, on 18 ianuarie 2014 - 23:38, said:

Depice, ca daca nu are nevoie de dedicata si`l foloseste doar pentru office si filme, nu are rost.
Un i3 amarat acolo + SSD musai, ca sa zboare in orice.


Exact, video dedicat nu-mi serveste la nimic, i3-ul e prea mult. Primeaza un display cat mai ok, sunet bun (bunicel).
Ce bine ar fi daca mi-as putea configura laptopul... Pentium 2020m e suficient, SSH 500GB ar fi super bun si suficient pt mine. Dar numai combinatii nereusite gasesc.

#36
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,459
  • Înscris: 26.02.2012
Cu ala poti sa joci si un joc mai nou.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate