Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri scule INCGO

Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...
 Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...
 Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?
 Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma
 

Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
123 răspunsuri în acest subiect

#73
Sakara

Sakara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.597
  • Înscris: 24.08.2010
Primul telefon "certificat" de Canonical:
Meizu MX3 Ubuntu Touch Phone Is "Ubuntu Certified"
http://news.softpedi...ot-414973.shtml

Daca nu vor creea si modele mai aceesibile (<150USD) nu ii vad prea bine. Hai sa zicem ca este ok pt. moment dar le trebuie modele mai acceesibile daca vor cota de piata.

#74
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.541
  • Înscris: 27.09.2006
In mod normal, ar trebui ca utilizatorii de Ubuntu (linux) sa fie curiosi sa-l incerce. O integrare perfecta cu desktopul nu e de lepadat.
Cota de piata urmarita cred ca va tine cont si de procentajul utilizatorilor de linux... sau, ma rog, asa cred eu ca ar fi normal.
Cred ca si-au facut ei niste calcule, ref. pret si disponibilitate.

#75
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.215
  • Înscris: 01.08.2013
Si eu sper sa faca ceva cu un pret acceptabil.

#76
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.275
  • Înscris: 25.07.2007
eu nu astept in mod special 14.04....eu astept sa se lanseze MIR.

#77
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.149
  • Înscris: 03.12.2005
nici eu nu cred ca vor lansa mir odata cu un LTS, asa din senin, fara sa poata fi testat mai intai pe o versiune de 6 luni.

Editat de takillya, 09 ianuarie 2014 - 19:39.


#78
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.901
  • Înscris: 21.03.2013
Ce-ar fi sa transferati disputa asta pe privat (stiti la care ma refer)?

View Postovilix, on 09 ianuarie 2014 - 16:34, said:

On-Topic.

Am folosit si eu Unity. Nu e vorba ca nu te poti obisnui.
Ideea e ca nu mi-a placut modul de release al Canonicalului si nici nu imi place.
Scot niste versiuni "bete"(Ai suport la 8 luni, apoi trebuie sa instalezi versiunea curenta care e si aia veche si expira in mai putin 6 luni. Sau astepti versiunea urmatoare dar fara update-uri). Intr-un cuvant, naspa mod de a suporta ceva versiuni.
In rest pare sa fie OK cat de cat Ubuntu. Ce as putea sa zic? Ca nu imi plac denumirile pachetelor si modul cum apt lucreaza cu textul pe ecran?

Tot asa cum Microsoft dupa ce lanseaza o versiune noua de Windows, mai fac niste modificari, mai aduna niste update-uri si lanseaza Service Pack 1, SP2 etc., asemanator procedeaza si Ubuntu. La Apple este deja practica obisnuita si cu o frecventa precisa.
Canonical vor sa impuna un ritm perfect.

Imagineaza-ti ce s-ar intampla daca reinstalezi o versiune mai veche de Ubuntu si te trezesti ca Updater-ul incepe sa descarce cativa GB de update-uri...
La M$ Windows este chiar mai grav. Am instalat recent un Windows 7 pe un laptop din kit-ul original si i-a luat doua zile cu o noapte intre ele ca sa isi faca update-urile. Dupa doua zile de update-uri a mai stat inca o jumatate de zi ca sa se upgradeze la SP1 (ca sa apara SP1 la actualizari era necesara descarcarea si instalarea mai multor update-uri si zeci de restarturi). Dupa instalarea lui SP1, au urmat din nou, mai multe serii de update-uri cu restart-uri intre ele. Evident ca au aparut si probleme cu update-uri care nu se mai puteau instala (dadeau Fail) si cu astea este greu de rezolvat. Cui ii convine sa treaca prin asa ceva?
Macar in cazul lui Ubuntu, cand il reinstalezi, reinstalezi direct o versiune noua si nu te mai complici cu update-uri. Frecventa de 6 luni cu care apare o noua versiune de Ubuntu este rezonabila.
Acelasi lucru este valabil si pentru versiunile LTS. De exemplu, nu are rost sa reinstalezi Ubuntu 12.04 LTS, apoi sa astepti sa se faca o gramada de update-uri, cand poti sa instalezi direct 12.04.2 sau si mai bine 12.04.3 care are majoritatea update-urilor gata incluse.

#79
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.541
  • Înscris: 27.09.2006

View Post_-_, on 09 ianuarie 2014 - 19:40, said:

Tot asa cum Microsoft dupa ce lanseaza o versiune noua de Windows, mai fac niste modificari, mai aduna niste update-uri si lanseaza Service Pack 1, SP2 etc., asemanator procedeaza si Ubuntu. La Apple este deja practica obisnuita si cu o frecventa precisa.
Canonical vor sa impuna un ritm perfect.

Imagineaza-ti ce s-ar intampla daca reinstalezi o versiune mai veche de Ubuntu si te trezesti ca Updater-ul incepe sa descarce cativa GB de update-uri...
La M$ Windows este chiar mai grav. Am instalat recent un Windows 7 pe un laptop din kit-ul original si i-a luat doua zile cu o noapte intre ele ca sa isi faca update-urile. Dupa doua zile de update-uri a mai stat inca o jumatate de zi ca sa se upgradeze la SP1 (ca sa apara SP1 la actualizari era necesara descarcarea si instalarea mai multor update-uri si zeci de restarturi). Dupa instalarea lui SP1, au urmat din nou, mai multe serii de update-uri cu restart-uri intre ele. Evident ca au aparut si probleme cu update-uri care nu se mai puteau instala (dadeau Fail) si cu astea este greu de rezolvat. Cui ii convine sa treaca prin asa ceva?
Macar in cazul lui Ubuntu, cand il reinstalezi, reinstalezi direct o versiune noua si nu te mai complici cu update-uri. Frecventa de 6 luni cu care apare o noua versiune de Ubuntu este rezonabila.
Acelasi lucru este valabil si pentru versiunile LTS. De exemplu, nu are rost sa reinstalezi Ubuntu 12.04 LTS, apoi sa astepti sa se faca o gramada de update-uri, cand poti sa instalezi direct 12.04.2 sau si mai bine 12.04.3 care are majoritatea update-urilor gata incluse.
Asa este, ai dreptate referitor la update-urile de la distributiile Ubuntu base!
O alta idee interesanta este cea intalnita la distributiile care-s rolling. Acolo totul merge de la sine si, daca esti atent si nu distrugi sistemul intre timp, atunci poti trece de la o versiune la alta in mod lejer, prin update-urile regulate. Eu folosesc si un Manjaro (Arch cu XFCE) care se comporta foarte bine la treaba asta.

#80
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.542
  • Înscris: 31.01.2009

View Postrich1974, on 09 ianuarie 2014 - 18:48, said:

eu nu astept in mod special 14.04....eu astept sa se lanseze MIR.
Da, și eu sunt curios care va fi treaba cu Mir sau măcar XMir, și Unity merită urmărit (mai ales lens-urile...)! Sper să facă treabă bună!

View Postbibic, on 09 ianuarie 2014 - 18:49, said:

Culmea e ca amandoi sunteti ochelaristi. Sa fie oare vreo legatura?
???
Care-i treaba cu ”ochelariștii”? Păi și io port ochelari și mulți alții la fel, poate-s din cauză că mai citim și noi o carte uneori...

#81
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.901
  • Înscris: 21.03.2013
Legat de Mir, Canonical a anuntat ca va include Mir si Unity 8 sub forma de update-uri in Ubuntu Touch. Nu au inca astfel de planuri in ceea ce priveste Ubuntu 14.04 LTS si nici eu nu cred ca va fi disponibil mai devreme de octombrie 2014 cand va fi lansat Ubuntu 14.10.

#82
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.541
  • Înscris: 27.09.2006
Treaba cu MIR nu a fost abandonata? Sau confund eu?

#83
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.542
  • Înscris: 31.01.2009
Nu, Mir n-a fost abandonat, dar se vrea o trecere graduală, treptată, XMir și abia apoi Mir. E de înțeles, uite de când se chinuie oamenii cu Wayland și încă nu-i gata, Mir e un proiect muuult mai recent...

#84
bibic

bibic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 162
  • Înscris: 19.12.2013

View Postacvaristul, on 09 ianuarie 2014 - 19:47, said:

Eu folosesc si un Manjaro (Arch cu XFCE) care se comporta foarte bine la treaba asta.
Normal, doar e fratele bun a lui Mint. Nici nu ma asteptam la altceva, doar am afirmat de cateva ori ca, din punctul meu de vedere esti total paralel, lucru pe care il constientizezi si tu, preferand sa postezi comentarii doar despre aspectul desktopurilor sau mahalagismele de rigoare.  Instalare cu next,next si apoi nivelul de cunostinte necesar doar pt a sti sa schimbi wallpaperul

View Postacvaristul, on 09 ianuarie 2014 - 19:47, said:

Respecta-i pe ceilalti, daca vrei sa fii respectat!


Acest lucru ar trebui sa-l inveti tu mai ales ca observ ca sustii pana in panzele albe aceeasi aberatie despre clone.

Ai uitat sa-mi dai totusi exemple concrete despre cum ma urmariti (moderatorii + cativa useri) inca de cand m-am reinscris (cica!) pe forum. "Vorbim intre noi si radem de tine." Pe aia cu adminii cand o bagi?Posted Image

@shogun afirmatia privind ochelarii facea referire strict la anumite persoane, nu te privea si, in concluzie nu iti inteleg reactia,  iar placerea lecturarii, crede-ma, a fost descoperita de catre altii cu mult inainte sa te nasti tu, eu sau altii asa, ca nimeni nu detine monopolul in aceasta privinta.

Editat de bibic, 09 ianuarie 2014 - 20:21.


#85
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.215
  • Înscris: 01.08.2013
Wayland e gata, dar probabil nu e bagat pt. ca inca trebuie sa se mai migreze ceva DE-uri mari pe el.
Wayland va fi disponibil tot prin septembrie sau toamna.
Eu mizez pe wayland si xwayland.

@_-_
Din punctul meu de vedere decat Ubuntu mai bine Sabayon, Calculate, Gentoo, Funtoo.
Cu toate ca admir efortul Canonical.

Editat de MembruAnonim, 09 ianuarie 2014 - 23:07.


#86
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postovilix, on 09 ianuarie 2014 - 20:21, said:

@_-_
Din punctul meu de vedere decat Ubuntu mai bine Sabayon, Calculate, Gentoo, Funtoo.
Cu toate ca admir efortul Canonical.

Am incercat si eu destule distributii cand n-aveam ce face (chiar mai interesante decat cele de mai sus). De fiecare data am revenit tot la Ubuntu.

#87
bibic

bibic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 162
  • Înscris: 19.12.2013

View Postacvaristul, on 09 ianuarie 2014 - 19:54, said:

Treaba cu MIR nu a fost abandonata? Sau confund eu?
Tot vorbeam de placerea lecturii. E foarte greu sa cauti putin pe net?
http://en.wikipedia..../Mir_(software)
http://thevarguy.com...untu-linux-2014
http://www.wired.com.../03/ubuntu-mir/
etc

Editat de MembruAnonim, 09 ianuarie 2014 - 23:09.


#88
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.541
  • Înscris: 27.09.2006
Un raspuns decent, venit de la un user serios.

View Postshogun1, on 09 ianuarie 2014 - 20:04, said:

Nu, Mir n-a fost abandonat, dar se vrea o trecere graduală, treptată, XMir și abia apoi Mir. E de înțeles, uite de când se chinuie oamenii cu Wayland și încă nu-i gata, Mir e un proiect muuult mai recent...


#89
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.981
  • Înscris: 14.04.2008

View Postovilix, on 09 ianuarie 2014 - 20:47, said:

Majoritatea cocalarilor folosesc Ubuntu cand e vorba de Gnu/Linux.
Putini pe Debian, CentOS, Gentoo, Slackware, Arch etc... distributii consacrate.

Stii ce ma enerveaza pe mine mai tare. Daca Canonical trimitea Ubuntu cu Gnome standard nu mai zicea nimeni nimic, dar cum cineva incearca sa faca ceva diferit pfooooai, arde-i pe rug, mai ales astia care folosesc distributii "consacrate" le sar in cap ca domle GNU/OPENRAHAT LUKE I AM YOUR FATHER, NOOOOO, MIR KILLED THE DINOSAURS Oo

Serios acum, mereu trebuie sa existe cineva/ceva diferit de restul, in societate, pe internet, oriunde. Discutiile de comparatie sunt inutile, Ubuntu e mai accesibil nubilor, aia-i toata povestea. Sunt oameni carora le plac Unity. Oameni care nu au nevoie de stabilitate Debian, oameni care stau pe facebook toata ziua. Ubuntu ofera o experienta gratis si usoara pentru nubi.


Daca tu spui "Folosesc Debian fiindca Ubuntu e un cacat" esti mai rau ca un utilizator de Windows, sincer, un cocalar. Spune-mi tu cati utilizatori Ubuntu spameaza subiectele cu Debian si acum spune-mi ce cacat cauta consacratii pe subiectele Ubuntu.
Astia, "consacratii", utilizatorii vechi linux,  de cand Canonical a inceput sa faca schimbari, arunca cu cacat in toate directiile, asa de inteligenti sunt majoritatea. Nu pot decat sa-i compar cu niste oameni cu status social inalt imbracati la costum care in timpu liber asculta Justin Bieber si injura pe video-urile Linking Park.

In concluzie, pe mine nu ma vedeti pe subiectul Fedora, fiindca nu folosesc Fedora. Astia care aveti chef de aruncat cu balegar, daca nu discutati decent, zburati in salamu meu de pe subiectele cu Ubuntu, ignorati-le. Nici nu m-am chinuit sa citesc atent ultimele 4 pagini, sunt destul de sigur ca put a rahat inutil, la fel ca toate subiectele Ubuntu.

Editat de Gh3r0m, 09 ianuarie 2014 - 21:44.


#90
mcdsev3r

mcdsev3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 206
  • Înscris: 23.06.2013

View Postxxvirusxx, on 09 ianuarie 2014 - 22:04, said:

Daca tot va plictisiti testati si voi Arch si spuneti-mi si mie daca grub-ul este buguit
E cumva eroarea asta?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate