Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Viteza maxima a masinii personale

- - - - -
  • Please log in to reply
371 replies to this topic

Poll: Stiti care e viteza maxima a masinii personale? (173 member(s) have cast votes)

Stiti / va intereseaza care e viteza masinii dvs?

  1. Da (80 votes [46.24%])

    Percentage of vote: 46.24%

  2. Nu (34 votes [19.65%])

    Percentage of vote: 19.65%

  3. Nu m=a interesat niciodata (29 votes [16.76%])

    Percentage of vote: 16.76%

  4. Evident ca stiu. Fuge ca o naluca. (30 votes [17.34%])

    Percentage of vote: 17.34%

Vote Guests cannot vote

#37
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Lasa ca si cutiile scurte au dezavantajele lor, la mine la 100 km/h am deja 3000 rpm, pe autostrada rareori scad sub 4000 ceea ce inseamna si consum mare si zgomot.

#38
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,376
  • Înscris: 24.06.2008
280km/h si cred ca mai mergea ,dar nu am mai apucat sa vad.....    Posted Image

#39
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,892
  • Înscris: 31.10.2010
200tonci.

#40
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,791
  • Înscris: 26.08.2008

View Postxtremdriving, on 20 decembrie 2013 - 18:41, said:

Posted Image Posted Image  votati ca m-am contrazis cu Utopium. el zice ca 90% dintre soferi nu stiu viteza maxima a masinii iar eu am spus ca orice automobilist stie asta. Posted Image
Induce in eroare titlul topicului.
Inteleg ca te intereseaza cati dintre conducatorii auto stiu viteza maxima a masinii proprii conform specificatiilor din documente.
Vad ca unii au inteles daca se stie viteza maxima reala a masinii.

Nu cred ca orice automobilist(a) - mai ales automobilistA - stie viteza maxima sau / si puterea masinii proprii.
Decat un topic pe forum, mai bine ia interviuri in trafic. Posted Image  Vei avea surprize, avand in vedere convingerea ta.

Eu stiu o persoana (femeie, desigur) cu care a trebuit sa ducem munca de lamurire ca are masina diesel, care consuma motorina. Ei ii era mai familiara denumirea de benzina si aia cerea la statiile de carburanti, noroc ca se pricepeau aia si ea nu schimba statia care avea standard personal care o ajuta la alimentare (la inceput, acum a inteles).

Edited by BlueKing-69, 20 December 2013 - 20:25.


#41
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View PostBlueKing-69, on 20 decembrie 2013 - 20:21, said:

Induce in eroare titlul topicului.
Inteleg ca te intereseaza cati dintre conducatorii auto stiu viteza maxima a masinii proprii conform specificatiilor din documente.
Vad ca unii au inteles daca se stie viteza maxima reala a masinii.

Nu cred ca orice automobilist(a) - mai ales automobilistA - stie viteza maxima sau / si puterea masinii proprii.
Decat un topic pe forum, mai bine ia interviuri in trafic. Posted Image  Vei avea surprize, avand in vedere convingerea ta.

nu incurc. asa s-a exprimat el. zice, cred ca 90% nu stiu ce vitezza prinde masina lor.
dupa cum vedem, impartind voturile hazlii, cca 60% stiu acest aspect si , probabil, daca ar avea de ales intre una care prinde 150 si una care prinde 170, la acelasi pret, ar alege-o pe cea mai rapida.

Edited by xtremdriving, 20 December 2013 - 20:25.


#42
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,398
  • Înscris: 14.08.2007
Dupa cum iti zicea si colegul, daca mergi pe strada si te apuci sa intrebi si verifici in functie de masina lor, o sa constati ca eroarea e mai mare de 5 km/h la majoritatea, adica nu stiu clar viteza maxima, doar o banuiesc, in schimb iti stiu puterea, cilindreea, consumul. Iar cand faci un topic, din start atragi mai multi dintre cei care stiu despre ce e vorba in subiect decat dintre cei care nu stiu ... cum il atragi pe cel care nu e interesat de subiect sa intre pe topic? Nu prea poti. Sondajele astea se fac pe strada :)

Ma rog, afirmatia mea era ca nu ma intereseaza viteza maxima si nu ii vad relevanta, eram interesat de asa ceva doar prin adolescenta. Cifrele care ma intereseaza la o masina sunt consumul, norma de poluare, capacitatea cilindrica (ca in functie de astea doua platesc taxe mai mari sau mai mici), puterea, cuplul, masa, timpul pe care il face pana la 100 km/h, eventual reprizele (dar care nu sunt furnizate prea des de producatori), capacitatea portbagajului, inaltimea de la sol. Viteza maxima nu face parte dintre cifrele unei masini care ma intereseaza sau au vreo influenta asupra deciziei de cumparare ... ca e 170 sau 200, e acelasi lucru pentru mine. Ar avea importanta doar daca viteza maxima ar fi sub 150-160 de km/h, ceea ce nu e cazul la aproape nici o masina. N-am fost curios in 8 ani sa-i dau mai mult de 150 si si asta s-a intamplat oricum foarte-foarte rar, cand eram pe autostrada (si n-am ajuns prea des pe autostrada). Pe DN-uri ma abtin sa depasesc 130.

#43
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,564
  • Înscris: 06.02.2006

View Postxtremdriving, on 20 decembrie 2013 - 20:23, said:

nu incurc. asa s-a exprimat el. zice, cred ca 90% nu stiu ce vitezza prinde masina lor. probabil, daca ar avea de ales intre una care prinde 150 si una care prinde 170, la acelasi pret, ar alege-o pe cea mai rapida.

E o supozitie valabial poate pentru pustii care nu stiu ce inseamna o masina in afara de viteza maxima (pe care oricum o atingi constant daca te dai in germania sau daca ai chef sa cotizezi la garcea)

#44
mad_boy

mad_boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2009
299, pe ceas, mobra r1.

#45
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postf300, on 20 decembrie 2013 - 19:34, said:


Asta e valabil doar daca mergi pe janta, fara cauciucuri.

Ca sa fiu mai exact:
175/70/13 iarna
185/65/14 vara
Crezi ca  au acelasi pas?

#46
mad_boy

mad_boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2009

View PostRealThing, on 20 decembrie 2013 - 20:47, said:

E o supozitie valabial poate pentru pustii care nu stiu ce inseamna o masina in afara de viteza maxima (pe care oricum o atingi constant daca te dai in germania sau daca ai chef sa cotizezi la garcea)

in care vis atingi viteza maxima a masinii constant? Chiar si in super-taramul-fagaduintei-Germania nu ai cum sa atingi viteza maxima constant deoarece nu rezista prea mult masina in sine.

#47
Goliad

Goliad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.12.2013
cutia de viteze nu prea influenteaza viteza maxima... de unde ai scos asa ceva ?

#48
LanceDemon

LanceDemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 18.07.2012
passat 1.9 cel mai mult i-am dat 170-180 pe A1 ( mai ducea...cat ..nu stiu)...insa utopium cam are dreptate...nu cred ca sunt multi doritori sa apara la stirile de la ora 5..oricat de bun sofer ai fi tot se trezeste un bizon sa depaseasca in scurt fara semnal ( in virtutea dreptului de smecher...).
Ideea este ca atunci cand ai familie , trebuie sa fi cel putin inconstient sa iti risti viata pt teribilisme care se fac la 18-20 de ani.

#49
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View PostGoliad, on 20 decembrie 2013 - 21:05, said:

cutia de viteze nu prea influenteaza viteza maxima... de unde ai scos asa ceva ?

ce face?

#50
Goliad

Goliad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.12.2013
explica cum e cu lungirea aia ca inteleg...

#51
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,564
  • Înscris: 06.02.2006

View Postmad_boy, on 20 decembrie 2013 - 21:04, said:

in care vis atingi viteza maxima a masinii constant? Chiar si in super-taramul-fagaduintei-Germania nu ai cum sa atingi viteza maxima constant deoarece nu rezista prea mult masina in sine.

constant as in repetat, m-am exprimat eu ca cizma Posted Image

#52
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View PostLanceDemon, on 20 decembrie 2013 - 21:07, said:

passat 1.9 cel mai mult i-am dat 170-180 pe A1 ( mai ducea...cat ..nu stiu)...insa utopium cam are dreptate...nu cred ca sunt multi doritori sa apara la stirile de la ora 5..oricat de bun sofer ai fi tot se trezeste un bizon sa depaseasca in scurt fara semnal ( in virtutea dreptului de smecher...).
Ideea este ca atunci cand ai familie , trebuie sa fi cel putin inconstient sa iti risti viata pt teribilisme care se fac la 18-20 de ani.

eu nu spun ca isi doresc asta, aka sa mearga cu 180 mereu. dar spun ca producatorii beneficiaza de lacomia oamenilor. smenuiesc o masina sa prinda ( chiar daca mai lent) o viteza mai mare ca sa ii atraga. si le iese. adauga ca pune un esp si reuseste in loc de 3 stele sa scoata 4. si tot felul de manevre de marketing. nu mai vorbim de consum ( ce diferente sunt intre locul si modul in care sunt facute testele si realitate)

View PostGoliad, on 20 decembrie 2013 - 21:10, said:

explica cum e cu lungirea aia ca inteleg...

raportul cutiei de viteze poate face fie ca viteza sa fie mai mare, mai mica, sa urce mai repede sau mai greu.

Edited by xtremdriving, 20 December 2013 - 21:13.


#53
mad_boy

mad_boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2009

View PostGoliad, on 20 decembrie 2013 - 21:10, said:

explica cum e cu lungirea aia ca inteleg...

Presupun ca se refera la km de pe ceasul din bord.

#54
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011
Pentru initiatoul topicului : Care este rostul acestui sondaj ? Ce vrei sa demonstrezi cu asta?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate