Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...
 Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...
 Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 

Uniqa - Nici un semn - Nimeni nu zice nimic - BANDITI!

- - - - -
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#1
doinageorgescu

doinageorgescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.12.2013
Buna ziua,

In data de 16.10.2013, am fost implicata intr-un accident rutier la trecerea de cale feratã, fiind parte PAGUBITA! Accidentul sa produs in jurul orelor 20:00 pe o ploaie torentiala cu putina ceata! Am pus frana pentru a ma asigura stanga-dreapta, iar din spate am fost lovita violent de un JEEP! Bineinteles ca din izbitura, masina mea a fost aruncata peste calea ferata, la aproximativ 15m. Aproape ca am lesinat de sperietura, soferul vinovat a venit imediat la masina mea, pentru a vedea daca am vreo problema medicala. Vinovatul, mi-a spus ca a vazut prea tarziu masina mea, necunoscand zona, nu a stiut ca acolo este cale ferata!
De aici a inceput calvarul!!! Am sunat la 112, am anuntat accidentul, politistul a intrebat cate masini sunt implicate in accident? I-am raspuns: 2 masini, a intrebat daca sunt victime, I-am raspuns: NU!, urmatoarea replica a fost: daca nu sunt victime si sunt doar doua masini, completati amiabilul sau dimineata la prima ora prezentativa unde are RCA vinovatul! Am chemat platforma sa imi iau masina de acolo!

A doua zi, dimineata, ne-am prezentat la sediul UNIQA unde vinovatul avea RCA valabil. Am completat amiabilul, agentul constatator a facut poze la amandoua masinile implicate in accident, am dat fiecare declaratie cum sa intamplat, urmand sa ma contacteze pe mine in urmatoarele zile. La 2 zile dupa ce am deschis dosarul de dauna, am fost sunat de catre agentul constatator pentru a ma prezenta la sediul Uniqa unde am deschis dosarul de dauna. Agentul mi-a cerut un deviz audatex de la un service agreat Uniqa. La data de 18.10.2013 am depus devizul audatex cerut de agentul constatator. Mentionez ca devizul Audatex a fost calculat conform contractului UNIQA-SERVICE, avand o valoare de 58.600 RON +TVA.

De aproximativ 60 de zile, NU am fost contactat de nici o persoana din cadrul firmei UNIQA. Zilnic, am sunat la Call Center pentru a afla mai multe detalii despre dosarul meu, am trimis aproximativ 40 de e-mailuri la persoana care se ocupa de dosarul, reclamatii cu nr de inregistrare direct la sediul Uniqa Bucuresti ca nimeni nu imi raspunde, cereri prin avocat prin care am cerut un raspuns concret!! M-am prezentat personal la sediul principal din Bucuresti...bineinteles cu nr de inregistrare ca m-am prezentat pentru a afla un raspuns! Nimeni nu raspunde, nimeni nu zice nimic ca si cum nimic nu sa intamplat!

Am facut inclusiv 2 reclamatii la CSA-ISC.RO

Azi, 10.12.2013 am primit un e-mail sec din partea agentului care se ocupa de dosar: FIIND SUMA ASA MARE, DOSARUL A INTRAT IN CERCETARI SUPLIMENTARE TIMP DE 90 DE ZILE, SE VERIFICA DINAMICA ACCIDENTULUI. Deci, dupa 60 de zile ( 2luni ) am fost anuntat doar pe e-mail ca dosarul a intrat in cercetari 90 de zile. Imediat am sunat avocatul meu, care mi-a confirmat ca exista un Ordin CSA Nr 14/2011 Art 36 punct 1 care zice ca trebuia sa fiu anuntata in timp de 5 zile lucratoare de la deschiderea dosarul de dauna, atat eu ca parte pagubita cat si vinovatul! Din fericire, vinovatul si-a recunoscut vina si vrea din tot sufletul sa ma ajute sa rezolvam aceasta problema! L-am intrebat daca a fost anuntat scris sau verbal, din pacate NU!

Deci, singura hartie care o am de la Uniqa este un deviz cu daunele gasite pe masina cand sa facut constatarea. Atat!

Am uitat sa mentionez ca la data accidentului masina avea o asigurare facultativa de tip CASCO  ( la Astra ). Am discutat si cu cei de la Astra pentru accest accident. Mi-au spus sa astept cele 90 de zile pentru a vedea rezultatul iar in cazul in care nimic nu se rezolva, o sa deschidem dosarul pe CASCO cu regres catre UNIQA.

Eu am franciza la orice eveniment, 300 euro. Am fost informat ca trebuie sa platesc aceasta franciza + urmatoarea rata la casco se va marii pana cand ASTRA va recupera banii pentru aceasta dauna! Nu mi se pare corect, dar nu am ce face!

Va rog din suflet sa ma ajutati, orice sfat este bine venit!
Imi cer scuze pentru greseli, dar scriu de pe telefon!

Doina.
[email protected]

#2
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Din pacate si asiguratorii au drepturi iar cercetarea suplimentara de pana la 90 de zile face parte dintre acestea. Bineinteles, in lege se specifica ca acesta trebuie sa anunte in 5 zile partile dar asta nu inseamna ca daca nu o face este obligat la plata . Daca ati sezizat ASF-ul probabil ca o sa ii avertizeze sau o sa le dea o mica sanctiune !

Daca vinovatul e asa dornic sa va ajute poate sa va despagubeasca in fata notarului si sa isi recupereze paguba de la asigurator , ca doar este asiguratorul lui !

Totusi , credeati ca o paguba de peste jumatate de miliard, si rezolvata pe amiabil se va despagubi batand din palme ? Plus de asta politia nu are dreptul sa impuna incheierea constatului amiabil si m-as mira sa fi facut asta pe un apel inregistrat la 112 !

#3
doinageorgescu

doinageorgescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.12.2013
Va mirati degeaba, apelul este inregistrat acolo. Este deja confirmat la RCA vinovatului. Nu este acesta problema pentru care nu am nici un raspuns!!!

Edited by doinageorgescu, 10 December 2013 - 22:24.


#4
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Probabil ati vrut sa scrieti " va mirati", ... si cred ca v-am raspuns  la problema destul de obiectiv , nu e problema mea ca nu va convine ce am spus. Asiguratorul are si el drepturi .

Permite-ti-mi va rog sa ma mir si eu de speta dvs. iar daca imi spuneti unde are jeepul Casco va spun si de ce ! Oricum, eu presimt ca nu veti primi niciun ban .

PS : Ce a patit avocatul dvs de ati ajuns sa va faceti cont nou pe SP pentru a cere consiliere ? In fotografie sunteti dvs ?

Edited by kos_funny, 10 December 2013 - 22:22.


#5
doinageorgescu

doinageorgescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.12.2013

 kos_funny, on 10 decembrie 2013 - 22:20, said:

Probabil ati vrut sa scrieti " va mirati", ... si cred ca v-am raspuns  la problema destul de obiectiv , nu e problema mea ca nu va convine ce am spus. Asiguratorul are si el drepturi .

Permite-ti-mi va rog sa ma mir si eu de speta dvs. iar daca imi spuneti unde are jeepul Casco va spun si de ce ! Oricum, eu presimt ca nu veti primi niciun ban .

PS : Ce a patit avocatul dvs de ati ajuns sa va faceti cont nou pe SP pentru a cere consiliere ? In fotografie sunteti dvs ?

Jeep`ul nu are Casco la nici o firma de Asigurari. De cand a fost accidentul este lasat la 500m de locul pricinei intr`o parcare. Acolo a ramas. Avocatul nu a patit nimic, doar ca vreau sa aud pareri sa stiu ce este de facut mai departe!
Mentionez ca deja am platit deviz Audatex, 400ron.

Edited by doinageorgescu, 10 December 2013 - 22:27.


#6
shadur

shadur

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 288
  • Înscris: 01.12.2010
Recomandarea mea ar fi sa asteptati raspunsul Uniqa. Practica celor 90 zile necesare investigatiilor suplimentare a devenit din pacate comuna in cazul dosarelor cu valori mari sau a celor suspecte de frauda.
Evitati Astra, nu faceti regres pe dosarul de dauna, veti avea surpriza sa va fie reparata masina cu piese after market a caror calitate este cel putin indoielnica.
Problema cea mai mare ,din punctul meu de vedere, este mai degraba clasarea autovehiculului in stadiul de "dauna totala" (calculatia Audatex are o valoare mare).
Despre ce masina discutam (marca,model,an fabricatie,valoare auto nou)?

#7
doinageorgescu

doinageorgescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.12.2013

 shadur, on 10 decembrie 2013 - 22:26, said:

Recomandarea mea ar fi sa asteptati raspunsul Uniqa. Practica celor 90 zile necesare investigatiilor suplimentare a devenit din pacate comuna in cazul dosarelor cu valori mari sau a celor suspecte de frauda.
Evitati Astra, nu faceti regres pe dosarul de dauna, veti avea surpriza sa va fie reparata masina cu piese after market a caror calitate este cel putin indoielnica.
Problema cea mai mare ,din punctul meu de vedere, este mai degraba clasarea autovehiculului in stadiul de "dauna totala" (calculatia Audatex are o valoare mare).
Despre ce masina discutam (marca,model,an fabricatie,valoare auto nou)?

Masina nu ajunge la Dauna Totala! Este vorba de un 530d din 2010. Valoare piata, 23000-24000 euro. Valoare de nou nu stiu!

Masina are FULL CASCO la ASTRA cu mentiunea: Orice reparatie se va face cu piese ORIGINALE BMW ( pentru aceasta ramura am platit in plus vreo 200 euro ! )

Edited by doinageorgescu, 10 December 2013 - 22:31.


#8
shadur

shadur

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 288
  • Înscris: 01.12.2010
Cei de la Uniqa au prostul obicei (aparut in 2013 si generat de reducerile de personal) de a raspunde foarte greu solicitarilor legate de dosarele de dauna. Nu se intampla numai in cazul Dumneavoastra ca si client (pagubit) ,se intampla si in cazul unitatilor reparatoare.
Asteptati cele 90 zile, mergeti la reparatorul care a emis devizul Audatex si solicitati intrarea in reparatie a masinii. Indirect, reparatorul va va reprezenta in sensul in care va face presiuni asupra celor de la Uniqa pentru un raspuns. Ar fi bine ca acel reparator sa aiba o conventie de colaborare semnata in parteneriat cu cei de la Uniqa (ar grabi procesul de reparatie).
CSA va poate ajuta dupa trecerea celor 90 zile. Momentan asiguratorul este acoperit de lege...
Va trebui sa aveti rabdare, veti primi raspunsul celor de la Uniqa.
Si inca o data: EVITATI ASTRA!

#9
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,376
  • Înscris: 24.06.2008
Nu am nimic cu nimeni,dar in cazuri de accidente mai serioase (nu vorbim aici de o aripa sau o bara) eu unul nu as face in veci amiabila.De ce ? Pentru ca asiguratorii se spala cel mai usor pe maini cu amiabila,invocand tot felul de motive care de multe ori in final rezulta in refuzul platii!Asa cu dovada de la politie in care erati declarata nevinovata puteau ei sa se puna sin cap ca nu aveau cum s-o dea la intors!
Asta e,a gresit vinovatul.....sa plateasca si el cumva!
Referitor la timp,eu zic sa urmati calea legala.Daca ati angajat un avocat (doar sa nu fie din ala de divorturi) care sa stie cat de cat legislatia,aveti toate sansele sa va recuperati dauna plus ceva peste.Asta cum spuneam,daca e baiat destept avocatul!Ca daca e unul care a facut dreptul la Spiru Harest la fara frecventa....nici nu ma mai gandesc!
Totul tine de termenele legale.Eventual cititi si dvs un pic legea sa va faceti o idee.
Legat de dauna si constatare e un pic cu dus-intors.In primul rand nu acceptati reparatia cu piese "pe producator" cum le mai spune,adica facute prin turcia sau mai stiu eu pe unde.Cereti doar piese OEM (originale) !!!
In al doilea rand pastrati toate chitantele pentru ca ele vor fi decontate.
Daca dauna masinii vi se pare ca nu e mare puteti cere banii sa va reparati masina in regie proprie.Si o duceti la orice service considerati ca e mai bun!
In caz de dauna totala o sa propuna o suma plus ca va lasa "epava" sau va dau o suma la care se mai adauga suma pentru "epava".Sa nu faceti prostia sa le lasati masina,pentru ca ei v-o subevalueaza ca sa o cumpere vreun "cotetar" de pe la asigurari si sa o repare el.Asta am pati-o eu in 2010,in sensul ca mi s-a oferit pe un BMW din 2000,inmatriculat si in stare impecabila,dar cu niste avarii minore,500e!
Ar trebui sa mai dati cateva detalii....De unde sunteti,eventual si cateva poze cu masina avariata.....etc.Nu de alta dar primiti mai multe indrumari de serviceuri si consiliere (eventual si vreo "pila") de la cineva din zona dvs....

#10
_overboost

_overboost

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,726
  • Înscris: 06.07.2013

 kos_funny, on 10 decembrie 2013 - 22:09, said:

Din pacate si asiguratorii au drepturi iar cercetarea suplimentara de pana la 90 de zile face parte dintre acestea. Bineinteles, in lege se specifica ca acesta trebuie sa anunte in 5 zile partile dar asta nu inseamna ca daca nu o face este obligat la plata .
Gresit! Daca nu se instituie instiintare de temporizare dosar in termen de 5 zile se considera dosarul ca fiind aprobat.

Cu atat mai mult, este dincolo mult de limita legii (si a bunului simt, dar nu intra in discutie) sa motivezi cercetarile suplimentare ca urmare a sumei prea mari din Audatex...

Sunt oarecum in aceeasi situatie cu un Hummer, doar ca la mine sunt toti asii si cunosc bine si legile. Eu le-am facut adresa scrisa si i-am rugat sa-mi faca plangere penala pentru tentativa de freuda, atata timp cat sustin ca dinamica accidentului nu este cea descrisa de mine. Sunt curios daca au tupeul asta!

Privind din perspectiva penala, ar trebui facute plangeri penale pentru toate dosarele pe care le resping pe motiv de dinamica accidentului, pentru ca este evident faptul ca cel care declara are intentia de a frauda! In lipsa acestei plangeri din partea asiguratorului, rezolutia de respingere dosar nu are fond, ori asiguratorul intra in postura de tainuitor...

#11
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

 _overboost, on 10 decembrie 2013 - 23:00, said:

Gresit! Daca nu se instituie instiintare de temporizare dosar in termen de 5 zile se considera dosarul ca fiind aprobat.




Gresit ce ? Aprobat la ce ?
Un articol care sa faca referire exact la termenul asta de 5 zile imi dai si mie ? Si sa se spuna clar ca nerespectarea termenului de instiintare cu privire la cercetarile suplimentare duce la obligatia de plata a asiguratorului !

Legea spune ca daca in termen de 3 luni de la data avizarii daunei asiguratorul nu face o oferta sau un refuz motivat al despagubirii este obligat la plata ! Atat si nimic mai mult .
Citeste Ordinul 14/2011 al CSA !

#12
_overboost

_overboost

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,726
  • Înscris: 06.07.2013

 kos_funny, on 10 decembrie 2013 - 23:15, said:

Gresit ce ? Aprobat la ce ?
Un articol care sa faca referire exact la termenul asta de 5 zile imi dai si mie ? Si sa se spuna clar ca nerespectarea termenului de instiintare cu privire la cercetarile suplimentare duce la obligatia de plata a asiguratorului !

Legea spune ca daca in termen de 3 luni de la data avizarii daunei asiguratorul nu face o oferta sau un refuz motivat al despagubirii este obligat la plata ! Atat si nimic mai mult .
Citeste Ordinul 14/2011 al CSA !
Ei, afla ca eu in baza a ceea ce am spus am obtinut cateva dosare care initial fusesera respinse. Aprobat in sensul ca masina poate intra in reparatii si se despagubeste conform deviz.

Caut maine.

Edited by _overboost, 10 December 2013 - 23:33.


#13
doinageorgescu

doinageorgescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.12.2013

 _overboost, on 10 decembrie 2013 - 23:00, said:


Gresit! Daca nu se instituie instiintare de temporizare dosar in termen de 5 zile se considera dosarul ca fiind aprobat.

Cu atat mai mult, este dincolo mult de limita legii (si a bunului simt, dar nu intra in discutie) sa motivezi cercetarile suplimentare ca urmare a sumei prea mari din Audatex...

Sunt oarecum in aceeasi situatie cu un Hummer, doar ca la mine sunt toti asii si cunosc bine si legile. Eu le-am facut adresa scrisa si i-am rugat sa-mi faca plangere penala pentru tentativa de freuda, atata timp cat sustin ca dinamica accidentului nu este cea descrisa de mine. Sunt curios daca au tupeul asta!

Privind din perspectiva penala, ar trebui facute plangeri penale pentru toate dosarele pe care le resping pe motiv de dinamica accidentului, pentru ca este evident faptul ca cel care declara are intentia de a frauda! In lipsa acestei plangeri din partea asiguratorului, rezolutia de respingere dosar nu are fond, ori asiguratorul intra in postura de tainuitor...

 _overboost, on 10 decembrie 2013 - 23:00, said:


Gresit! Daca nu se instituie instiintare de temporizare dosar in termen de 5 zile se considera dosarul ca fiind aprobat.

Cu atat mai mult, este dincolo mult de limita legii (si a bunului simt, dar nu intra in discutie) sa motivezi cercetarile suplimentare ca urmare a sumei prea mari din Audatex...

Sunt oarecum in aceeasi situatie cu un Hummer, doar ca la mine sunt toti asii si cunosc bine si legile. Eu le-am facut adresa scrisa si i-am rugat sa-mi faca plangere penala pentru tentativa de freuda, atata timp cat sustin ca dinamica accidentului nu este cea descrisa de mine. Sunt curios daca au tupeul asta!

Privind din perspectiva penala, ar trebui facute plangeri penale pentru toate dosarele pe care le resping pe motiv de dinamica accidentului, pentru ca este evident faptul ca cel care declara are intentia de a frauda! In lipsa acestei plangeri din partea asiguratorului, rezolutia de respingere dosar nu are fond, ori asiguratorul intra in postura de tainuitor...

Buna seara, Imi puteti da si mie o adresa de e-mail? As vrea sa stau de vorba cu dumneavoastra! Multumesc

#14
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Nu te mai enerva in relatia cu asiguratorii, risti sa o iei pe aratura. Fa tot ce poti si pistoneaza-i cat mai des.

#15
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010

 kos_funny, on 10 decembrie 2013 - 22:09, said:

Din pacate si asiguratorii au drepturi iar cercetarea suplimentara de pana la 90 de zile face parte dintre acestea. Bineinteles, in lege se specifica ca acesta trebuie sa anunte in 5 zile partile dar asta nu inseamna ca daca nu o face este obligat la plata . Daca ati sezizat ASF-ul probabil ca o sa ii avertizeze sau o sa le dea o mica sanctiune !

Daca vinovatul e asa dornic sa va ajute poate sa va despagubeasca in fata notarului si sa isi recupereze paguba de la asigurator , ca doar este asiguratorul lui !

Totusi , credeati ca o paguba de peste jumatate de miliard, si rezolvata pe amiabil se va despagubi batand din palme ? Plus de asta politia nu are dreptul sa impuna incheierea constatului amiabil si m-as mira sa fi facut asta pe un apel inregistrat la 112 !

Din pacate, si eu am patit-o cu 112-ul exact la fel mi-a spus si mie tipa sictirita de la celalalt fir,  oricum nu inteleg de ce initiatoarea nu a dorit un consult medical, asta implica ambulanta si politie in acelasi timp, acum scapai de tot felu de sicane din partea asiguratorilor, si in plus aflai si daca esti sanatoasa, unele lovituri la coloana cap samd, sunt un fel de bomba cu ceas, acum nu simti nimic dar pe viitor... tare rau ai facut, loviturile din spate sunt foarte nasoale. Cat despre masina, eu personal as trage sa-mi plateasca suma intr-un cont daca nu se ajunge la dauna totala, si as vinde masina asa cum e plus banii de reparatii sigur iti cumperi ceva identic, este o masina pe care daca o repari la reprezentanta, toti vor fugi cand sa o vinzi(apare in istoric tot ce sa schimbat), iar tu risti sa ajungi sa nu o mai conduci cu placere, chiar daca reparatia ar iesi ca la carte, dar oricum ca noua nu va mai fi.

#16
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,821
  • Înscris: 02.06.2006

 kos_funny, on 10 decembrie 2013 - 23:15, said:

Gresit ce ? Aprobat la ce ?
Un articol care sa faca referire exact la termenul asta de 5 zile imi dai si mie ? Si sa se spuna clar ca nerespectarea termenului de instiintare cu privire la cercetarile suplimentare duce la obligatia de plata a asiguratorului !

Legea spune ca daca in termen de 3 luni de la data avizarii daunei asiguratorul nu face o oferta sau un refuz motivat al despagubirii este obligat la plata ! Atat si nimic mai mult .
Citeste Ordinul 14/2011 al CSA !
Ordinul 14/2011 al CSA, în anexă, la Capitolul V, art. 36 pct 1 alin (4) zice aşa:

(4) Asigurătorul RCA are obligaţia să comunice în scris asiguratului si
păgubitului intenţia de a desfăsura investigaţii privind producerea accidentului, în
termen de maximum 5 zile lucrătoare de la data avizării daunei.

iar Articolul 37 din aceeaşi anexă zice aşa:

Art. 37. - Dacă asigurătorul RCA nu îsi îndeplineste obligaţiile în termenele
prevăzute la art. 36 sau si le îndeplineste defectuos, inclusiv dacă diminuează
nejustificat despăgubirea, la suma de despăgubire cuvenită, care se plăteste de
asigurător, se aplică o penalizare de 0,2%, calculată pentru fiecare zi de întârziere.


@doinageorgescu: cel mai probabil ai semnat deja notificarea, strecurată prin vraful de hîrtii pe care ţi le-a vîrît asigurătorul sub nas întru completarea dosarului. Acum doar aşteaptă să reacţionezi ca să scoată graţios hîrtia în faţa CSA şi să se rîdă de tine. Regula de bază este că ei nu îţi vor oferi de bunăvoie nici o informaţie care le este defavorabilă, sau îţi este ţie favorabilă.

Pînă te conving să plăteşti la ei asigurarea eşti prietenul lor cel mai bun.
După ce ai plătit-o eşti un ins oarecare.
La cîteva săptămîni înainte de expirarea poliţei, redevii, brusc, cel mai bun prieten.
În momnetul în care soliciţi o despăgubire, devii duşmanul lor.

Edited by Iocan, 11 December 2013 - 11:11.


#17
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

 Iocan, on 11 decembrie 2013 - 11:00, said:

Ordinul 14/2011 al CSA, în anexă, la Capitolul V, art. 36 pct 1 alin (4) zice aşa:

(4) Asigurătorul RCA are obligaţia să comunice în scris asiguratului si
păgubitului intenţia de a desfăsura investigaţii privind producerea accidentului, în
termen de maximum 5 zile lucrătoare de la data avizării daunei.

iar Articolul 37 din aceeaşi anexă zice aşa:

Art. 37. - Dacă asigurătorul RCA nu îsi îndeplineste obligaţiile în termenele
prevăzute la art. 36 sau si le îndeplineste defectuos, inclusiv dacă diminuează
nejustificat despăgubirea, la suma de despăgubire cuvenită, care se plăteste de
asigurător, se aplică o penalizare de 0,2%, calculată pentru fiecare zi de întârziere.


Corect, dar asta nu inseamna ca daca nu esti instiintat in 5 zile de efectuarea de cercetari suplimentare asiguratorul este obligat la plata despagubirilor !
Se foloseste termenul DESPAGUBIREA CUVENITA !
La un dosar care nu are o cerere de despagubire inca NU EXISTA DESPAGUBIRE CUVENITA  Daca reparatia ar fi gata , facturata si cu cererea de despagubire depusa ar fi altceva pentru ca paguba ar fi cuantificata .

#18
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,821
  • Înscris: 02.06.2006
Da. aşa este. După ce vei fi despăgubit într-o formă sau alta, poţi calcula penalizările şi le poţi cere asigurătorului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate