Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...
 Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...
 Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 

Uniqa - Nici un semn - Nimeni nu zice nimic - BANDITI!

- - - - -
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#127
_overboost

_overboost

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,726
  • Înscris: 06.07.2013

View Postkos_funny, on 12 ianuarie 2014 - 17:42, said:

La site nu am lucrat eu, oricum iti multumesc sincer pt obsevatie voi lua legatura cu cei care l-au facut sa le semnalez greseala !
Tu chiar ai probleme de perceptie grave . Nu am spus ca reconstatarea este o lacuna ci ca este o lacuna in lege si nu este specificat un timp anume in care asiguratorul trebuie sa raspunda cererii !
Ca orice cerere adresata unei institutii, are timp de raspuns 30 de zile.

View Postkos_funny, on 12 ianuarie 2014 - 17:42, said:

Solutii imi pare rau dar nu dau la acesasta chestiune acum pentru ca sincer in spatele activitatii mele in acest domeniu este mult timp petrecuti studiind si multi nervi tociti . Chiar nu vreau sa beneficieze  unul ca tine de  de aceste solutii . Consulta un avocat !
Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by _overboost, 12 January 2014 - 17:56.


#128
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Interesantule, Daca ai avea una dintre calitatile de care ti-am spus ca iti lipsesc nu ai mai rade aiurea si ai trage concluzia ca este " din cauza vitezei" . Eu in timp ce postez aici mai fac si multe alte lucruri iar specialitatea mea nu este tehnoredactarea. Nu vrei sa iti redirectionez si tie din cazurile pe care le lucrez sau din adresele si intampinarile pe care le formulez in numele pagubitilor ? As face-o dar din pacate ai incurca mai mult persoanele ce au nevoie de sfaturi. Crede-ma ca aici postez printre picaturi , atentia mea e indreptata catre ceea ce trebuie sa fac pentru niste oameni care chiar au nevoie de ajutor .

Cat despre timpul de raspuns iar gresesti dar nu mai polemizez pe tema asta , eu mai am si viata privata ! Ideea e ca oricum raspunsul este gresit, o societate de asigurari nu este institutie publica . Primaria , ministerul sau orice autoritate da, trebuie sa raspunda in maxim 30 de zile . Firma privata are alt statut ! Tu daca te dai patron de firma privata ar fi trebuit sa stii asta !

Si ca sa iti si raspund totusi la intrebarea simpla la care tu nu ai avut raspuns dar poate asteapta alte persoane care citesc,

Daca un asigurator ezita sa raspunda cererii de reconstatare (de pe mail) trebuie sa retransmita cererea dar sa treaca la destinatar si adresa de mail a ASF-ului [email protected] sau [email protected]. Se va primi raspuns garantat in cel mai scurt timp.

Si cu asta stimate overboost te sfatuiesc sa nu imi mai urmaresti mesajele doar pentru a crea flame si sa iti vezi de treaba matale !Eventual mai ia niste notite macar.
Conversatiile intre noi s-au terminat !

Edited by kos_funny, 12 January 2014 - 20:59.


#129
_overboost

_overboost

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,726
  • Înscris: 06.07.2013
Si ai impresia ca eu nu am scris despre adresa catre CSA? Cred ca nu citesti. Ori nu pricepi ceea ce citesti.

In alta ordine de idei, societatile de asigurare reprezinta persoane juridice de interes public, ceea ce inseamna ca li se aplica termenul legal de raspuns la cereri asemenea institutiilor statului, respectiv 30 de zile.

Ramai la impresia ta despre tine, cea de guru in asigurari. Esti mult prea plin de tine si obtuz pentru a asculta macar alta opinie.

Conversatiile s-au incheiat din punctul tau de vedere penteu ca ti-am pus cateva intrebari ale caror raspunsuri nu le-ai avut in buzunar. Si pentru ca eu am avut raspuns la oricare dintre intrebarile tale. Si asta se poate vedea clar din acest topic.

#130
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Post_overboost, on 13 ianuarie 2014 - 00:34, said:

societatile de asigurare reprezinta persoane juridice de interes public,

carpatica? de interes public?
eu cred ca interesul este profitul lor nu apararea mea

#131
_overboost

_overboost

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,726
  • Înscris: 06.07.2013

View Posttsunnami, on 13 ianuarie 2014 - 01:22, said:


carpatica? de interes public?
eu cred ca interesul este profitul lor nu apararea mea
Legea acolo le plaseaza. Ce fac ele e o cu totul alta poveste. Tocmai astazi s-a discutat aspectul asta pe aici, pe forum. Am postat eu articolul de lege care le incadreaza la "interes public".

#132
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,482
  • Înscris: 14.04.2002
1. Sunteti total offtopic!
2. ORICE INSTITUTIE este obligata sa raspunda in 30 de zile la o petitie. Inclusiv SRL SNC SA SCS SCSA si chiar si ONG. Legea nu se refera doar la institutiile statului. Mai scurt spus, ORICE entitate ce are CUI (cod Unic de Identificare) este asimilata in aceasta situatie ca fiind Institutie Publica (se adreseaza publicului). De ex daca tu ii ceri angajatorului concediu si nu iti raspunde in 30 de zile este considerata aprobare tacita.

#133
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

View Postmorogan, on 13 ianuarie 2014 - 11:42, said:

. De ex daca tu ii ceri angajatorului concediu si nu iti raspunde in 30 de zile este considerata aprobare tacita.
De ce ati sters stimate supermoderator raspunsul la ineptia pe care ati spus-o ?
Sa gresesti este omeneste insa sa recunosti neconditionat greseala este o virtute pe care prea putini o au !

Repet raspunsul pentru ca nu putem lasa persoanele in necunostinta de cauza sa fie dezinformate . Plus de asta are si legatura cu subiectul pentru ca in acest caz o firma de asigurare nu a raspuns unei cereri de reconstatare. Unii vor crede ca dupa 30 de zile se aproba tacit, si nu este asa .

Legea 544/2001 priveste liberul ACCES LA INFORMATIILE de interes public, nu are de a face nici cu petitiile, nici cu aprobarea tacita.
In ceea ce priveste PETITIILE (cerere, reclamatie, sesizare, propunere formulata in scris) gasesti amanunte in Ordonanta nr. 27/2002, aprobata cu completari si modificari prin Legea nr. 233/2002.
Nu EXISTA aprobare tacita in cazul PETITIILOR.

Exista APROBARE TACITA, asta doar in cazul solicitarii AUTORIZATIILOR, vezi:
Ordonanta de urgenta nr. 27/2003 privind procedura aprobarii tacite, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 486/2003


Sursa
http://www.avocatura...l#ixzz2qM0Vyzls

#134
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,482
  • Înscris: 14.04.2002
Acest topic este despre altceva. Orice offtopic va fi sanctionat.
Strict despre petitii, NU ERA vorba despre informatii publice. Era vorba despre o cerere catre o firma. Petitie asa cum ai citat din dex sunt sinonime cu cererile.

#135
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
S-a mai rezolvat ceva ?!?  Posted Image

Edited by polizei, 28 January 2014 - 00:27.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate