Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...
 

XPEnology pe HP Proliant Microserver Gen8

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2553 replies to this topic

#127
codec

codec

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.04.2004
Multumesc pentru raspunsuri. Am comandat memoria, urmeaza sa o primesc.

Pe de alta parte am probleme in a seta o imprimanta HP Deskjet 1020 ca si print-server. Sistemul o vede ( Xpenology 5 ) dar desi in windows instalez driverul aferent, nu se intampla nimic. Nici test page de pe server nu face nimic - adica nu returneaza vreo eroare.

Ce ar fi de facut?

#128
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,344
  • Înscris: 22.05.2003
http://forum.synolog...hp?f=18&t=20089

#129
codec

codec

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.04.2004

View PostAdm, on 20 octombrie 2014 - 22:21, said:


Super. A mers cu metoda mai simpla. Am instalat printerul local apoi l-a reconectarea cu DS a mers si printarea.

Toate bune!

#130
kusti

kusti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 16.07.2007
Salut,

Am vazut ca XPEnology poate fi instalat nativ sau prin ESXi dar nu imi este clar care sunt avantajele in cea de-a doua versiune. Nu ma intereseaza sa rulez alte masini virtuale ca atare, doar pentru XPE, exista vreo facilitate pe care voi ati folosit-o?
Legat de XPE ma intereseaza o versiune cat mai stabila - am vazut ca ultimul update la 4.3 este 3827 (desi pe synology e si 4244 din Aprilie). Am citit despre 5.0 dar parerile par impartite - ar consuma mai mult procesor si memorie, are un UI mai rapid dar ar fi probleme de compatibilitate cu unele aplicatii (motiv pentru care unii au facut downgrade).
Cei care ati facut upgrade la 5.0 cum vi se pare? Ce lipsuri/imbunatatiri ati vazut ?

Merci,

#131
traian_stc

traian_stc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.06.2006
Eu sincer nu vad de ce ai instala synology pe alte sisteme in afara de  cele synology altfel decat prin ESXI. Sistemele synology consuma de 3 ori mai putin decat un microserver si sunt si mult mai stabile... Prin esxi e altceva, ai avantajul sa mai instalezi si alte server pe langa synology pe acelasi hardware. De exemplu eu pe microserver  am asa: xpenology, Ubuntu (router), ubuntu (backup) si probabil o sa mai pun si un server de email (cand o sa invat sa-l configurez :) ), poate si un naghios...

#132
kusti

kusti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 16.07.2007
Okay dar cu memoria si performanta NAS-ului cum stai? Ce ma descurajeaza la ESXi e ca ai nevoie de un hdd/sdd separat (nu mi-e clar daca un USB sau micro-sd sunt suficiente); as prefera sa folosesc controllerul acela poate pentru un alt HDD pe viitor.
Procesorul nu e foarte puternic dar sa spunem ca in principiu device-ul o sa fie folosit pentru I/O. Pentru ESXi banuiesc ca ai facut upgrade de RAM (eu ma gandeam sa pun inca 4GB, dimm-ul de 8GB parca e prea scump mai ales ca xpenology s-ar descurca si cu atat si ar avea page cache suficient) ceea ce ridica costul initial; nu-i un capat de lume dar as investi banii aceia in storage.
Router am (doua deja) si nu as renunta la Tomato care se descurca exemplar - de acord ca nu are performanta unui x86 dar e arhi-suficient pentru vitezele de WAN iar hosting nu ma tenteaza...Cel putin in viitorul apropriat doar pentru NAS voi folosi micro-serverul si in acest caz, ce avantaj ar aduce ESXi?

#133
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,344
  • Înscris: 22.05.2003
E reducere Evomag HP gen 8.

http://www.evomag.ro...PSU-108255.html

699 RON

#134
traian_stc

traian_stc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.06.2006

View Postkusti, on 25 octombrie 2014 - 11:48, said:

Okay dar cu memoria si performanta NAS-ului cum stai?

Sincer nu l-am testat indeajuns ca sa-mi dau seama.

View Postkusti, on 25 octombrie 2014 - 11:48, said:

Ce ma descurajeaza la ESXi e ca ai nevoie de un hdd/sdd separat (nu mi-e clar daca un USB sau micro-sd sunt suficiente); as prefera sa folosesc controllerul acela poate pentru un alt HDD pe viitor.

Eu am ESXI-ul pe un stick care e bagat in portul din interior. Merge perfect. Ma gandeam sa adaug un ssd pe care sa pun doar masinile virtuale pentru o performanta mai buna. Iar spatiul de stocare pe un hdd de 3tb..
Cred ca poti folosi si portul unitatii optice daca vrei sa pun un hdd in plus.
Astfel o sa ai ESXI pe usb si 5 porturi sata pentru stocare sau ESXI pe usb, masinile virtuale pe SSD si cele 4 porturi pentru stocare. Cred ca e deajuns..

View Postkusti, on 25 octombrie 2014 - 11:48, said:


Procesorul nu e foarte puternic dar sa spunem ca in principiu device-ul o sa fie folosit pentru I/O. Pentru ESXi banuiesc ca ai facut upgrade de RAM (eu ma gandeam sa pun inca 4GB, dimm-ul de 8GB parca e prea scump mai ales ca xpenology s-ar descurca si cu atat si ar avea page cache suficient) ceea ce ridica costul initial; nu-i un capat de lume dar as investi banii aceia in storage.

Am facut upgrade de ram la 6gb. Am gasit pe olx o placuta de 4gb la 140ron.
Eu am acasa un synology care are 512mb ram si este suficient. Din ESXI i-am alocat 1gb ram.
Cred ca este o pierdere sa folosesti serverul doar pentru synology.

View Postkusti, on 25 octombrie 2014 - 11:48, said:

Router am (doua deja) si nu as renunta la Tomato care se descurca exemplar - de acord ca nu are performanta unui x86 dar e arhi-suficient pentru vitezele de WAN iar hosting nu ma tenteaza...Cel putin in viitorul apropriat doar pentru NAS voi folosi micro-serverul si in acest caz, ce avantaj ar aduce ESXi?
Te poti interesa daca tomato se poate instala pe esxi, daca nu am vazut ca pfsense se poate instala.

#135
kusti

kusti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 16.07.2007
@Adm Merci de info.

@traian_stc In cazul meu nu am HDD-uri nefolosite, decat unele antice bine pe care nu m-as baza. La Gen8 am vazut ca ODD-ul nu permite decat HDD 2.5' sau SSD iar cele mai mici sunt de la 500GB respectiv 120 GB in sus si preturile pe la 200 RON, bani pe care i-as baga in memorii mai bine. De acrod ca synology poate merge si cu 0.5-1Gb RAM dar nu strica sa aiba in plus :)
Bun pontul cu memoria SH desi nu am gasit nimic care sa se potriveasca pe olx/tocmai - mai caut. Oricum cei 2GB initiali sunt suficienti si daca nu merg pe varianta cu ESXi, atunci as putea sa astept al moment sa fac upgrade-ul.

Din pacate tomato merge doar pe MIPS (Broadcom) si recent, au inceput portarea pentru ARM. Depinde puternic de driverul Broadcom si cel putin in viitorul apropiat nu cred ca se va schimba. Stiu de pfsense & co dar sunt f. multumit de Tomato pe care il folosesc de 4-5 ani aproximativ (pe vreo 4 routere wifi ASUS) fara bataie de cap; in fapt, am decis sa nu mai cumpar router care nu permite instalarea lui.

Per total sunt de acord cu tine ca ESXi ar fi fain de pus dar faptul ca nu permite USB-stick/SD (mai ales ca erau interne) pentru datastore-ul VM-urile ma face sa abandonez aceasta idee momentan.
VM-urile le testez direct pe statia de lucru si alte servere in background n-am... Poate pe viitor o sa imi mai vina idei sau motivatie.
Merci de sfaturi!

#136
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,503
  • Înscris: 06.06.2006
Salve lume.

Intampin o problema destul de mare pe partea de FTP.
Am viteze extrem de mici.
Am exclus ISP-ul deoarece am activat FTP-ul temporar direct pe router si acolo am viteze de 8MB/s.

In schimb, cand trec pe FTP-ul DSM vitezele scad rau de tot (cateva sute de k).

Tot sapand pe ici pe colo am vazut ceva de alinierea partitiilor 4k.
Stiti ceva de asta si cum as putea rezolva problema?

Multam.

#137
traian_stc

traian_stc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.06.2006
Incearca sa dai Enable Drive cache din bios poate te ajuta cu ceva....

#138
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,503
  • Înscris: 06.06.2006
Nu e de la asta :(

#139
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,378
  • Înscris: 08.12.2008

View Postkretzu77, on 28 octombrie 2014 - 11:53, said:

Salve lume.

Intampin o problema destul de mare pe partea de FTP.
Am viteze extrem de mici.
Am exclus ISP-ul deoarece am activat FTP-ul temporar direct pe router si acolo am viteze de 8MB/s.

In schimb, cand trec pe FTP-ul DSM vitezele scad rau de tot (cateva sute de k).

Tot sapand pe ici pe colo am vazut ceva de alinierea partitiilor 4k.
Stiti ceva de asta si cum as putea rezolva problema?

Multam.

qos port forward checked?

#140
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,503
  • Înscris: 06.06.2006
pai daca nu aveam port fw in router nu mergea deloc
Am dat drumul inclusiv la cle pentru pasive mode.

#141
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,503
  • Înscris: 06.06.2006
LE:

M-am uitat la proprietatile hdd-urilor din raid si la ambele scrie K native HDD No"

La voi ce apare?

#142
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,503
  • Înscris: 06.06.2006
Rectificare "4k native hdd  No"

#143
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,503
  • Înscris: 06.06.2006
Am rezolvat.
1. am dezactivat FTP
2. am restartat server-ul
3. am reactivat FTP

Si am iar iar 9000+ KB/s.

PLM daca mai inteleg ceva.

#144
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,344
  • Înscris: 22.05.2003
1. A aparut update 5.0-4528
Din pacate nu merge usor upgrade...

2. Descarcati si scrieti Nanoboot 5.0.3.2
http://www.xpenology.nl/boot-images/

3. Boot de pe el si selectati upgrade.

4. Din Sinology Assist Install si upload la fisierul firmware

5. Procesul corupe dispozitivul de boot, asa ca va trebui sa repetati pct 2.

6. Update la 5.0-4528 upgrade 1, folosind metoda obisnuita (task).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate