Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge
 Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata
 Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...
 

Lipom - despre gâlme și umflături ciudate

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#37
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007

View Postmianna, on May 22 2008, 06:32, said:

crezi sau nu, persoanele avizate le gasesti in cabinete si spitale, iar atitudinea avizata e consultatia, nu aruncatul cu parerea.
@mianna: crezi sau nu, invisible e o persoana avizata, deoarece este informat despre aceasta afectiune. a fi avizat nu inseamna a fi medic, poate insemna si sa fii informat in legatura cu acel subiect, fie din experienta proprie, fie din citirea unui articol -medical sau nu- ( vezi cazul de fata)

multumesc mult invisible pentru informatii, sunt de mare ajutor.
good day!
daca mai are si altcineva informatii sau sfaturi decente in legatura cu aceasta afectiune, va rog sa postati measjul

#38
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
crezi sau nu, e o persoana (cel mult) informata, nicidecum avizata. da' din partea mea poate sa te si taie cineva care-a citit un articol, in fond nu-i problema mea. tonul pe care-l folosesti pe aria pe care o moderez, insa, este.

#39
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007

View Postmianna, on May 22 2008, 06:52, said:

crezi sau nu, e o persoana (cel mult) informata, nicidecum avizata. da' din partea mea poate sa te si taie cineva care-a citit un articol, in fond nu-i problema mea. tonul pe care-l folosesti pe aria pe care o moderez, insa, este.
AVIZÁT, -Ă, avizați, -te, adj. (Despre oameni) Care dovedește informare, pregătire, competență (într-un anumit domeniu). – Din fr. avisé.
http://dexonline.ro/....php?cuv=avizat
nu am dorit sa folosesc nici un ton si am fost cat de cat echilibrat in declarati, asa ca nu inteleg ce ti s'a parut tie asa revoltator, sau macar indecent, dar ma rog...
si fyi: cel ce m'a informat despre afectiune e Dr. Iulian Serban, chirurg in cadrul Spitalului de Urgente Iasi, care " poate sa ma si taie", invisible doar m'a indrumat spre sfatul dansului...  eu spun ca invisible a da dovada ca e informat, deci e avizat.

good day ...

#40
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
intr-un domeniu, nu intr-un articol.

#41
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007

View Postmianna, on May 22 2008, 07:18, said:

intr-un domeniu, nu intr-un articol.
serios ?
AVIZÁT adj. capabil, competent, informat, pregătit, (fig.) tare. (Un om ~ în această problemă.)
corect sau nu ?

#42
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
:D ne batem in copy/paste? ok.


AVIZÁT, -Ă, avizați, -te, adj. (Despre oameni) Care dovedește informare, pregătire, competență (într-un anumit domeniu). – Din fr. avisé.
Sursa: DEX '98 | Trimisă de ana_zecheru, 19 Jun 2002 | Greșeală de tipar

#43
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
nenea, faptul ca invisible a citit un articol (adica s-a informat) nu-l face competent si nici macar pregatit. Stii care-i diferenta intre un medic si un om care citeste "formula as"? (nu ma refer la invisible)
da' n-ai decat sa astepti sfaturi pe forumuri, ca, nu-i asa, doar se vede cine-i avizat!...

#44
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007
hai ca devine caraghioasa treaba ... :rolleyes: important era faptul ca "avizat" se poate referi si la un domeniu si la o anumita problema.eu nu am negat ca se poate referi si la domeniu, tu te incapatanezi sa recunosti ca se refera si la o anumita problema...cum este in cazul de fata. si cu asta am inkeiat sa postez pe acest subiect si din partea mea poti sa si stergi/blochezi acest subiect ...daca stiam ca va deschide atata polemica nici nu imi mai bateam capu' :)
cat despre postul tau adadoi...nu face altceva decat sa arate ca nu ai inteles la ce ma refer ... :death: inca o data "avizat" poate insemna si informat...of of of
am incheiat...sanatate si o zi buna !

#45
panselutza

panselutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 30.01.2007
Slickutz, pentru lipoame foloseste crema de galbenele si ulei de ricin.Te masezi de mai multe ori pe zi alternativ.Sa-mi spui ce rezultate ai.

Edited by panselutza, 22 May 2008 - 10:49.


#46
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostSlickutz, on May 22 2008, 11:35, said:

hai ca devine caraghioasa treaba ... :rolleyes: important era faptul ca "avizat" se poate referi si la un domeniu si la o anumita problema.

da, ce sa zic, exista o gramada de oameni fara studii medicale dar care stiu absolut tot ce poate sti cineva despre un lipom :lol:

treaba-i caraghioasa demult, credeam ca emoticonurile mele au lasat sa se inteleaga cat ma distrez.

nici nu-l sterg, nici nu-l blochez, ramane ca mostra despre ceea ce considera unii "persoana avizata".

#47
blackkitten

blackkitten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 03.04.2007

View Postpenny_s, on May 16 2008, 09:58, said:

pe mine nu ma mai compatimeste nimeni?  :crybaby:  :crying:

saracu'de tine :console: ,o sa te duci dupa carman... sau mai bine du-te la medic (nu la legist,la chirurg.)

#48
penny_s

penny_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 19.10.2006
da, ma doale buba! multumesc! :)
acum s-a "strans" intr-un singur loc si ma doare putin doar cand apas...

PS: carman e bine-merci la caldurica. fierbe intr-un cazan mare cu smoala...

#49
invisible

invisible

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 06.07.2005

View Postadadoi, on May 22 2008, 10:15, said:

nenea, faptul ca invisible a citit un articol (adica s-a informat) nu-l face competent si nici macar pregatit. Stii care-i diferenta intre un medic si un om care citeste "formula as"? (nu ma refer la invisible)
da' n-ai decat sa astepti sfaturi pe forumuri, ca, nu-i asa, doar se vede cine-i avizat!...
eu i-am aratat niste informatii legate de ce a intrebat. sunt avizat,sunt medic,ce am postat nu vine decat cu ceva informatii. bineinteles ca atitudinea cea mai corecta, pe care o recomand si eu, este sa se duca la un medic.bafta
l.e. am dat exemplu un articol din ziar pt ca e pe intelesul tuturor.pot posta ceva si dintr-un tratat,dar crezi ca ar fi ok?

Edited by invisible, 22 May 2008 - 17:01.


#50
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postinvisible, on May 22 2008, 17:58, said:

eu i-am aratat niste informatii legate de ce a intrebat. sunt avizat,sunt medic,ce am postat nu vine decat cu ceva informatii. bineinteles ca atitudinea cea mai corecta, pe care o recomand si eu, este sa se duca la un medic.bafta
l.e. am dat exemplu un articol din ziar pt ca e pe intelesul tuturor.pot posta ceva si dintr-un tratat,dar crezi ca ar fi ok?
om bun, a fost foarte frumos din partea ta ca ai incercat sa-l ajuti, indiferent ca esti sau nu medic, si imi cer scuze ca te-am luat pe tine pe post de exemplu, a fost din cauza acestui post:

View PostSlickutz, on May 22 2008, 07:46, said:

invisible e o persoana avizata, deoarece este informat despre aceasta afectiune. a fi avizat nu inseamna a fi medic, poate insemna si sa fii informat in legatura cu acel subiect, fie din experienta proprie, fie din citirea unui articol

nu sunt medic, dar ma deranjeaza sa vad ca postarea unui articol si datul cu parerea inseamna pentru unii un sfat mai bun decat cel dat de cineva cu o suta de ani de scoala, zece de mii de pagini invatate si o multime de nopti pierdute in garzi si care, culmea, te mai si consulta. Ma deprima teribil sa vad cata incredere au oamenii in "vecina stie ca a patit si ea exact la fel".

#51
invisible

invisible

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 06.07.2005

View Postadadoi, on May 22 2008, 18:22, said:

om bun, a fost foarte frumos din partea ta ca ai incercat sa-l ajuti, indiferent ca esti sau nu medic, si imi cer scuze ca te-am luat pe tine pe post de exemplu, a fost din cauza acestui post:



nu sunt medic, dar ma deranjeaza sa vad ca postarea unui articol si datul cu parerea inseamna pentru unii un sfat mai bun decat cel dat de cineva cu o suta de ani de scoala, zece de mii de pagini invatate si o multime de nopti pierdute in garzi si care, culmea, te mai si consulta. Ma deprima teribil sa vad cata incredere au oamenii in "vecina stie ca a patit si ea exact la fel".

si pe mine ma deranjeaza sa vad ca unii cer sfatul pe forum in loc sa se duca la doctor. daca dai un search sa vezi ce am postat de-a lungul timpului pe medical staff,o sa vezi ca am zis mereu "DU-TE LA DOCTOR". pt ca sunt medic si stiu cum e cu "consultatia prin telefon.

#52
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007
nu va mai agitati degeaba oameni buni...aici singura problema a fost descifrarea cuvantului "avizat"
chill!
si draga adadoi, daca ai reusi sa si intelegi ce am scris eu pana acum nu ai ajunge la conluzia asta ...dar se pare ca suportul digital duce la mult "zgomot", producand perturbatii in decodificare
ca sa nu mai vorbim de faptul ca sfatul a fost dat pana la urma de un MEDIC -Dr. Iulian Serban, chirurg in cadrul Spitalului de Urgente Iasi !!!!!!
si daca ai fi citit responsabil posturile de la acest subiect ai fi vazut ca nu m'au interesat posturile care nu aveau pic de informatie medicala ...dar de...asta e ...ma abtin de la alte comentarii
asta e ultimul meu post pe acest subiect. puteti face bors !

#53
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View PostSlickutz, on May 22 2008, 05:52, said:

mda....dupa cum am scris si in TITLU " umflaturi ( lipomuri cred) subcutanate, as dori mai mult sfaturi avizate...". normal ca m'am gandit sa ma duc si la alt doctor, dar pana la urmatoarea experienta in acest sens m'am gandit ca poate postarea problemei mele pe un forum ar duce la niste indrumari din partea unor persoane avizate.
si poate ca  rottweiler ar putea da mai multe informatii - spre exemplu ce legatura are una cu alta - despre ideea si sfatul lui, nu doar sa posteze o idee. no offense.
multumesc pt interes totusi
celor cu hiv le apar niste umflaturi subcutanate asa ca d-aia i-am zis sa isi faca un test hiv.; e de ajuns acest argument ?

#54
weeezer_20

weeezer_20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 27.11.2005
De vreo 3 zile am constatat, palpandu-ma pur intamplator, o "umflatura" undeva la gat, mai exact sub mandibula, cam la unghiul de 90 de grade facut de laringe cu planul mandibulei. Apoi, la cateva ore, a devenit usor dureros la palpare si chiar la unele miscari ale capului. Din ce imi pot da eu seama este ceva nodular, cu diametru cam de 1-1.5 cm, dur, mobil in raport cu pielea dar fix pe tesuturile supraiacente lui.

Nu caut diagnostic pe net, intrebarea mea e simpla si doar orientativa, pana sa ajung la medicul de familie (am cateva zile un pic mai incarcate cu facultatea): ce ar putea fi, altceva decat vreun ganglion? Mentionez ca nu este decat in partea dreapta, nu este simetric, pe stanga nu se simte nimic (nici "nodulul" respectiv, nici vreun soi de durere). Nu se vede cu ochiul liber nici un fel de asimetrie. Durerea o pot asemana cu cea din febra musculara. Am 23 de ani, nu beau si fumez cam 10 tigari/zi de vreo 3 ani. Am fost racit (usor) in urma cu aproximativ o saptamana. Altceva nu stiu ce detalii sa mai zic... Vreun sfat, altul decat vizita la medicul de familie (pe care o voi face cat pot de repede)?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate