Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
impozit chirii 2024

Masina cumparata cu dovada pe mot...

open vpn, adaugare exceptie

Alipire apartamente
 Curba Q-U Fronius gen24?

Procedura cumparare ticket rabla ...

interceptare ip android

Nota de relație
 Cand trebuie sa ii pui botnita un...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...

SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?
 Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad

Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...
 

"Sfanta treime"/ dogma Trinitatii - o invatatura biblica?

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
26660 replies to this topic

#14977
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

View Postdulgherul, on 14 iunie 2014 - 20:26, said:

Sigur ca nu pricepi. Dar Dude si Robert se bucura de acest aspect, ca doar au dat like.
Amu hai, nu-ţi fie ciudă, ok?
Nu ştiu cât şi dacă se bucură Dude, dar ştiu că eu nu de bucurie dau "like" de obicei ci de asentiment cu cele postate. E teribil de obositor şi greu de înţeles un comentariu kilometric care pe deasupra şi începe cu scuipat din gură : "orice om știe ca Dumnezeu nu naște şi nu se naște". Până la urmă, cu greu, mi-am dat seama că copilul ăsta crede că Fiul lui Dumnezeu nu a fost născut de Dumnezeu în zilele veşniciei ci doar în urma impregnării Mariei cu Duhul Sfânt. Ceea ce o fi corespunzând cu niscaiva cărţi ortodoxe, probabil, însă cu Biblia defel.

#14978
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View PostRobert180374, on 14 iunie 2014 - 22:54, said:

Amu hai, nu-ţi fie ciudă, ok?

Da de ce crezi ca mi-ar fi ciuda?!!

#14979
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

View Postdulgherul, on 14 iunie 2014 - 23:46, said:

Da de ce crezi ca mi-ar fi ciuda?!!
Glumeam, dulgherule.Posted Image

#14980
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View Postterrarossa, on 14 iunie 2014 - 20:10, said:

Păi Cuvântul era În Trup, avea și El slăbiciunile Lui, nu putea să spună direct așa ceva datorită firii umane,dar prin firea divină El este egalul Tatălui.

Nu voi spuneti ca Isus, in trup fiind, era si om si Dumnezeu in acelasi timp? Daca era si Dumnezeu, atunci despre ce slabiciuni vorbim?
Voi sunteti foarte "dibaci", cand e vorba de vreo slabiciune, imediat ziceti: pai Isus era in forma umana, cand vreti sa probati trinitatea, faceti apel la "jumatatea" de Dumnezeu a lui Isus, dar uitati faptul ca Isus era, este si va fi o persoana, una singura, care nu a practicat dedublarea.

View Postdulgherul, on 14 iunie 2014 - 20:20, said:

Um zis eu undeva treaba asta?

Pai nu tu si cu Jakob va hlizeati pe aici, vorbind despre credinta mea in "2 Dumnezei, dintre care unul fara cap" ? Ia pune in loc de "cap" nu craniu, ci "autoritate", ce iese? Adevarul!
"2 Dumnezei, dintre care unul fara autoritate peste El".

View Postterrarossa, on 14 iunie 2014 - 16:48, said:

arătăm că nașterea Lui este în afară de timp și fără de început

Poti sa arati ce vrei tu, o nastere in afara de timp si fara de inceput ! Chiar nu conteaza ! Fiindca daca Fiul a fost nascut, deci a avut o cauza, care l-a nascut (L-a adus in existenta) si Tatal nu a fost nascut, deci nu a avut Cauza, din start nu mai putem vorbi despre o egalitate perfecta. Tatal - nenascut; Fiul - nascut (nascut, cum vrei tu, fara inceput, in afara timpului etc.), o diferenta exista !!!! Si atunci nu putem vorbi de co-egalitate, care inseamna egalitate la modul perfect.

View PostRobert180374, on 14 iunie 2014 - 22:54, said:

Până la urmă, cu greu, mi-am dat seama că copilul ăsta crede că Fiul lui Dumnezeu nu a fost născut de Dumnezeu în zilele veșniciei ci doar în urma impregnării Mariei cu Duhul Sfânt. Ceea ce o fi corespunzând cu niscaiva cărți ortodoxe, probabil, însă cu Biblia defel.

Nu, nu e asa. Ce mentionezi tu aici e credinta lui Jakob si a adventistilor, baptistilor. Ortodocsii totusi cred in nasterea lui Isus inainte de intrupare, in vesnicie, din Tatal.

#14981
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

View Postnovember_soul, on 15 iunie 2014 - 06:42, said:

Nu, nu e asa. Ce mentionezi tu aici e credinta lui Jakob si a adventistilor, baptistilor. Ortodocsii totusi cred in nasterea lui Isus inainte de intrupare, in vesnicie, din Tatal.
Eu aşa am înţeles din postarea aceea interminabilă a lui terrarossa.
Dar zici că aşa cred penticostalii, adventiştii şi baptiştii? - că ăsta iar e un "amănunt" pe care nu-l percepusem. Păi ce se fac cu versetele care indică naşterea Cuvântului înainte de orice?

Edited by Robert180374, 15 June 2014 - 06:59.


#14982
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View PostRobert180374, on 15 iunie 2014 - 06:57, said:

Dar zici că așa cred penticostalii, adventiștii și baptiștii? - că ăsta iar e un "amănunt" pe care nu-l percepusem. Păi ce se fac cu versetele care indică nașterea Cuvântului înainte de orice?

Da, ei au o varianta de trinitate diferita de cea ortodoxa. Se cheama: triteism. Trei Dumnezei egali, in care niciunul nu a fost adus in existenta. Isus e numit Fiul lui Dumnezeu doar in virtutea faptului ca s-a nascut pe Pamant, intrupat de la Duhul sfant. Asta e credinta lor, diferita de cea a ortodocsilor.

Dilema intre ortodocsi si neoprotestantii trinitari: Isus Cristos, "nascut" in Cer sau pe Pamant ?

#14983
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postnovember_soul, on 15 iunie 2014 - 07:13, said:

Da, ei au o varianta de trinitate diferita de cea ortodoxa. Se cheama: triteism. Trei Dumnezei egali
Te rog scoate-i pe adventiști din această teorie ”triteistă” cu Trei Dumnezei.

#14984
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDidymus, on 15 iunie 2014 - 07:21, said:

Te rog scoate-i pe adventiști din această teorie ”triteistă” cu Trei Dumnezei.
fi mai explicit!

#14985
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View PostDidymus, on 15 iunie 2014 - 07:21, said:

Te rog scoate-i pe adventiști din această teorie ”triteistă” cu Trei Dumnezei.

L-as putea scoate eventual pe sotul Ellenei White.

#14986
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013
citez din ”Manualul de doctrine biblice”:

”Prin doctrina Trinității nu s-a creat un triteism (trei divinități), căci nu s-a renunțat la monoteism în favoarea politeismului, ci a fost doar recunoscută revelația Scripturii despre Dumnezeu, care ne învață că Dumnezeu Tatăl, ca Fons Deitatis (izvorul dumnezeirii). S-a făcut vizibil în Dumnezeu-Fiul și Își revarsă puterea Sa dătătoare de viață prin Dumnezeu-Duhul” (p.19)

Edited by Didymus, 15 June 2014 - 07:33.


#14987
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View PostDidymus, on 15 iunie 2014 - 07:27, said:

citez din ”Manualul de doctrine biblice”:

”Prin doctrina Trinității nu s-a creat un triteism (trei divinități), căci nu s-a renunțat la monoteism în favoarea politeismului, ci a fost doar recunoscută revelația Scripturii despre Dumnezeu, care ne învață că Dumnezeu Tatăl, ca Fons Deitatis (izvorul dumnezeirii). S-a făcut vizibil în Dumnezeu-Fiul și Își revarsă puterea Sa dătătoare de viață prin Dumnezeu-Duhul” (p.19)

Unde apar in Biblie termenii:  "Dumnezeu-Fiul", "Dumnezeu-Duhul" ?

#14988
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDidymus, on 15 iunie 2014 - 07:27, said:

citez din ”Manualul de doctrine biblice”:

”Prin doctrina Trinității nu s-a creat un triteism (trei divinități), căci nu s-a renunțat la monoteism în favoarea politeismului, ci a fost doar recunoscută revelația Scripturii despre Dumnezeu, care ne învață că Dumnezeu Tatăl, ca Fons Deitatis (izvorul dumnezeirii). S-a făcut vizibil în Dumnezeu-Fiul și Își revarsă puterea Sa dătătoare de viață prin Dumnezeu-Duhul” (p.19)
dezvolta, te rog.

adica, vrei sa spui ca Dumnezeu Tatal S-a transformat complet in Dumneze-Fiul pe perioada celor 33 1/2  ani cat a trait ca Om pe Pamant?

View Postnovember_soul, on 15 iunie 2014 - 07:28, said:

Unde apar in Biblie termenii:  "Dumnezeu-Fiul", "Dumnezeu-Duhul" ?
haha!

buna intrebare!

in Manualul Trinitarului Monoteist! :D

#14989
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006
A doua intrebare pentru mister Didimus: "S-a identificat Isus cu Dumnezeul iudeilor" ?

#14990
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013
Din principiu, nu intru în polemică pe acest subiect, deoarece natura lui Dumnezeu nu este pe deplin cunoscută/revelată în Scriptură; așa că speculațiile pe această temă nici nu mă ajută, nici nu încântă. Am vrut doar să corectez o informație greșită cu privire la doctrina adventiștilor.

View Postnovember_soul, on 15 iunie 2014 - 07:32, said:

A doua intrebare pentru mister Didimus: "S-a identificat Isus cu Dumnezeul iudeilor" ?
Din moment ce a spus că înainte de Avraam ”Eu sunt”[Iehova], putem spune că da.

Edited by Didymus, 15 June 2014 - 07:34.


#14991
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View PostDidymus, on 15 iunie 2014 - 07:32, said:

Din principiu, nu intru în polemică pe acest subiect, deoarece natura lui Dumnezeu nu este pe deplin cunoscută/revelată în Scriptură; așa că speculațiile pe această temă nici nu mă ajută, nici nu încântă.

Nu despre natura lui Dumnezeu discutam aici, ci despre Trinitate.

View PostDidymus, on 15 iunie 2014 - 07:32, said:

Am vrut doar să corectez o informație greșită cu privire la doctrina adventiștilor.

Este clar ca BAZS nu sustine in mod deschis dogma triteista, insa, in sine, dogma exact asa este, despre 3 Dumnezei egali, fie ca iti convine, fie ca nu.

#14992
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDidymus, on 15 iunie 2014 - 07:35, said:

Din moment ce a spus că înainte de Avraam ”Eu sunt”[Iehova], putem spune că da.
:facepalm:

aveam o parere buna despre studiul tau biblic...

#14993
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View PostDidymus, on 15 iunie 2014 - 07:35, said:

Din moment ce a spus că înainte de Avraam ”Eu sunt”[Iehova], putem spune că da.

Isus nu a spus : "Eu sunt Yahweh", ci doar: "Eu sunt", afirmatie exprimata de multi, nu doar de Isus.
Apoi, apostolii spun asa:
Dumnezeul lui Avraam, Isaac si Iacov, Dumnezeul parintilor nostri, a proslavit pe Robul Sau Isus, pe care voi L-ati dat in mana lui Pilat; si v-ati lepadat de El inaintea lui, macar ca el era de parere sa-I dea drumul. (Fapt.3:13)
Este evident ca Dumnezeul iudeilor e diferit de Isus, Robul Sau.

Edited by november_soul, 15 June 2014 - 07:39.


#14994
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postnovember_soul, on 15 iunie 2014 - 07:37, said:

Nu despre natura lui Dumnezeu discutam aici, ci despre Trinitate.
Iar Trinitatea este o expresie a naturii [Unicului] lui Dumnezeu.


View Postnovember_soul, on 15 iunie 2014 - 07:37, said:

Este clar ca BAZS nu sustine in mod deschis dogma triteista, insa, in sine, dogma exact asa este, despre 3 Dumnezei egali, fie ca iti convine, fie ca nu.
Încă o dată: nu se folosește expresia ”Dumnezei egali”. Este vorba de Același Dumnezeu manifestat în trei Persoane/ipostaze.

View Postnovember_soul, on 15 iunie 2014 - 07:39, said:

Isus nu a spus : "Eu sunt Yahweh", ci doar: "Eu sunt", afirmatie exprimata de multi, nu doar de Isus.
Atunci de ce n-a spus ”Eu eram”?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate