Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC
 Coramet sau Caparol?

Vecin cu probleme

Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...
 Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...
 Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS
 

"Sfanta treime"/ dogma Trinitatii - o invatatura biblica?

* * * * * 2 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
26660 răspunsuri în acest subiect

#127
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostGonthar, on 04 noiembrie 2013 - 09:16, said:

Uitati aici o schema simpla sa intelegeti Sfanta treime...

[ http://www.isaacdodd.com/images/scutumfidei/Trinity%20Graphic.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

schema asta e incompleta, deoarece Biblia prezinta o relatie intre Tatal si Fiul de subordonare !
(caci M-am coborat din cer ca sa fac nu voia Mea, ci voia Celui ce M-a trimis. (Ioan.6:38))


tu ai prezentat 3 parteneri, incat nu mai este "Tata si Fiu", ci 3 FRATI GEMENI (Tata, Fiu, Duhul, egali intre ei)

Editat de blueday, 04 noiembrie 2013 - 09:20.


#128
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postblueday, on 04 noiembrie 2013 - 09:18, said:

schema asta e incompleta, deoarece Biblia prezinta o relatie intre Tatal si Fiul de subordonare !
(caci M-am coborat din cer ca sa fac nu voia Mea, ci voia Celui ce M-a trimis. (Ioan.6:38))
tu ai prezentat 3 parteneri, incat nu mai este "Tata si Fiu", ci 3 FRATI GEMENI (Tata, Fiu, Duhul, egali intre ei)
Relatia de subordonare de care spui se numeste dragoste deci nu e nicio subordonare. Hristos s-a jertfit pentru om din dragoste fata de om , inseamna ca e inferior omului dupa logica ta?

Editat de altul2, 04 noiembrie 2013 - 09:27.


#129
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.134
  • Înscris: 20.12.2010
Evreul zice asa:

Tu iubesti neprihanirea si urasti rautatea. De aceea, Dumnezeule, Dumnezeul Tau Te-a uns cu un untdelemn de bucurie, mai presus decat pe tovarasii Tai de slujba. (Ps.45:7)

evreul ii afirma lui Isus calitatea/functia de Dumnezeu, insa precizeaza, ca Isus are un Dumnezeu, in persoana Tatalui.

ori asta nu rezulta din schemele voastre.Posted Image

ar trebui sa va updatati schemele ca nu sunt conforme cu Scripturile.Posted Image

View Postaltul2, on 04 noiembrie 2013 - 09:25, said:

Relatia de subordonare de care spui se numeste dragoste deci nu e nicio subordonare. Hristos s-a jertfit din dragoste fata de om , inseamna ca e inferior omului dupa logica ta?

ca o face obligat, ca o face din dragoste, o subordonare ramane subordonare.
de aceea, Isus cheama pe Tatal ca Dumnezeu al Sau !

avem verset in care Isus, desi e dupa Inaltare, deci inviat, cu aceeasi slava ce o avusese la Tatal inainte de intrupare, si totusi ce zice?

Apoc 3:12. Pe cel ce va birui il voi face un stalp in Templul Dumnezeului Meu, si nu va mai iesi afara din el. Voi scrie pe el Numele Dumnezeului Meu si numele cetatii Dumnezeului Meu, Noul Ierusalim, care are sa se coboare din cer de la Dumnezeul Meu, si Numele Meu cel nou."

asta contrazice flagrant Trinitatea, pt ca Isus nu zice: Eu cu Tatal suntem unul Dumnezeu.

#130
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postblueday, on 04 noiembrie 2013 - 09:26, said:

Evreul zice asa:

Tu iubesti neprihanirea si urasti rautatea. De aceea, Dumnezeule, Dumnezeul Tau Te-a uns cu un untdelemn de bucurie, mai presus decat pe tovarasii Tai de slujba. (Ps.45:7)

evreul ii afirma lui Isus calitatea/functia de Dumnezeu, insa precizeaza, ca Isus are un Dumnezeu, in persoana Tatalui.

ori asta nu rezulta din schemele voastre.Posted Image

ar trebui sa va updatati schemele ca nu sunt conforme cu Scripturile.Posted Image
Un Dumnezeu peste Un Dumnezeu este un nonsens, deci trebuie talmacit altfel decat ca si relatie de subordonare.

#131
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.581
  • Înscris: 15.10.2006
blueday - dar tu esti evreu, sau ce esti?

#132
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postblueday, on 04 noiembrie 2013 - 09:29, said:

ca o face obligat, ca o face din dragoste, o subordonare ramane subordonare.
de aceea, Isus cheama pe Tatal ca Dumnezeu al Sau !
asta contrazice flagrant Trinitatea, pt ca Isus nu zice: Eu cu Tatal suntem unul Dumnezeu.
Ioan 14.
7 Dacă M'aţi fi cunoscut pe Mine, şi pe Tatăl Meu L-aţi fi cunoscut; dar de acum Îl cunoaşteţi, şi L-aţi şi văzut“.
8 Filip I-a zis: „Doamne, arată-ni-L nouă pe Tatăl şi ne e de-ajuns“.
9 Iisus i-a zis: „De atâta vreme sunt cu voi, Filipe, şi nu M'ai cunoscut? Cel ce M'a văzut pe Mine L-a văzut pe Tatăl; şi cum de zici tu: Arată-ni-L nouă pe Tatăl!?
10 Nu crezi că Eu sunt întru Tatăl şi că Tatăl este întru Mine? Cuvintele pe care Eu vi le grăiesc, nu de la Mine le grăiesc, ci Tatăl – Cel ce rămâne întru Mine – Îşi face lucrurile Sale.


Nu e nicio subordonare este o singura fiinta

Editat de altul2, 04 noiembrie 2013 - 09:56.


#133
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.134
  • Înscris: 20.12.2010

View Postaltul2, on 04 noiembrie 2013 - 09:38, said:

Un Dumnezeu peste Un Dumnezeu este un nonsens,

eu iti arat ce scrie in biblie.

Dumnezeule, Dumnezeul tau.

asa apare.

View Postaltul2, on 04 noiembrie 2013 - 09:54, said:

Ioan 14.
7 Dacă M'aţi fi cunoscut pe Mine, şi pe Tatăl Meu L-aţi fi cunoscut; dar de acum Îl cunoaşteţi, şi L-aţi şi văzut“.
8 Filip I-a zis: „Doamne, arată-ni-L nouă pe Tatăl şi ne e de-ajuns“.
9 Iisus i-a zis: „De atâta vreme sunt cu voi, Filipe, şi nu M'ai cunoscut? Cel ce M'a văzut pe Mine L-a văzut pe Tatăl; şi cum de zici tu: Arată-ni-L nouă pe Tatăl!?
10 Nu crezi că Eu sunt întru Tatăl şi că Tatăl este întru Mine? Cuvintele pe care Eu vi le grăiesc, nu de la Mine le grăiesc, ci Tatăl – Cel ce rămâne întru Mine – Îşi face lucrurile Sale.


Nu e nicio subordonare este o singura fiinta

deci acum te contrazici pe tine,
si afirmi ca nu e nicio subordonare?

dar tocmai ce ti-am aratat ca Isus se supune Tatalui !

Ai postat versetul cu : "Eu sunt in Tatal si Tatal in Mine"  ca si dovada ca sunt unul si acelasi.

pai mai studentule la Seminar,
Acelasi Isus spune si:

In ziua aceea, veti cunoaste ca Eu sunt in Tatal Meu, ca voi sunteti in Mine si ca Eu sunt in voi. (Ioan.14:20)

ei, cum e? zice si ca noi suntem in el si ca El e in noi.

insa, noi nu suntem unul si acelasi ci fiecare avem individualitatea noastra !!!

View PostGonthar, on 04 noiembrie 2013 - 09:44, said:

blueday - dar tu esti evreu, sau ce esti?
romanca.

Editat de blueday, 04 noiembrie 2013 - 10:01.


#134
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.581
  • Înscris: 15.10.2006

View Postblueday, on 04 noiembrie 2013 - 10:04, said:

romanca.
Romanca, romanca, dar ce religie esti?

PS: si cati ani ai?

#135
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostGonthar, on 04 noiembrie 2013 - 10:07, said:

Romanca, romanca, dar ce religie esti?

PS: si cati ani ai?

eu nu prezint aici decat ce apare in Biblie si discutia este despre dogma TRINITATII, nu despre religii sau despre forumisti.

de asemenea, am vrut sa scot in evidenta faptul ca Trinitatea nu este o invatatura a Sfintelor Scripturi ci provine din alte traditii, mai mult sau mai putin crestine.

inca o chestie:

Daca Duhul sfant este a treia persoana (si scrie ca Duhul sfant e Duhul lui Dumnezeu),  cine e Duhul lui Cristos? e o persoana aparte de Cristos sau tot Cristos, fiind duhul Lui? ma puteti lamuri ?

Duhul sfant e Duhul lui Dumnezeu:

sa nu intristati pe Duhul Sfant al lui Dumnezeu, prin care ati fost pecetluiti pentru ziua rascumpararii. (Efes.4:30)

Editat de blueday, 04 noiembrie 2013 - 10:16.


#136
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postblueday, on 04 noiembrie 2013 - 10:04, said:

eu iti arat ce scrie in biblie.

Dumnezeule, Dumnezeul tau.
Asa scrie dar nu inseamna ca trebuie inteles literal, ci ca Fiul se supune Lui Dumnezeu in iubire, si Dumnezeu se supune Fiului tot in iubire

View Postblueday, on 04 noiembrie 2013 - 10:04, said:

In ziua aceea, veti cunoaste ca Eu sunt in Tatal Meu, ca voi sunteti in Mine si ca Eu sunt in voi. (Ioan.14:20)
ei, cum e? zice si ca noi suntem in el si ca El e in noi.
insa, noi nu suntem unul si acelasi ci fiecare avem individualitatea noastra !!!
Este adevarat, dar Hristos pe langa faptul ca este Dumnezeu este si Om. Iar Fiul cu Tatal sunt o fiinta pentru ca zice ca deja Fiul este in Tatal si Tatal este in Fiul si asa a fost de la inceput, de cand Fiul a fost nascut.
Pe cand la om este diferit: omul nu este una cu Hristos, asta e un ideal spre care tinde dar pe care nu-l va atinge niciodata.
Deci Hristos este una cu Tatal prin nastere.
Omul devine una cu Hristos prin indumnezeire (in cazul ideal evident), dar omul este fiinta de natura diferita de Sfanta Treime.

Editat de altul2, 04 noiembrie 2013 - 10:28.


#137
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.134
  • Înscris: 20.12.2010

View Postaltul2, on 04 noiembrie 2013 - 10:27, said:

Asa scrie dar nu inseamna ca trebuie inteles literal, ci ca Fiul se supune Lui Dumnezeu in iubire, si Dumnezeu se supune Fiului tot in iubire


Tatal se supune Fiului?
de unde le mai tot scoateti d.le student la Seminar?

View Postaltul2, on 04 noiembrie 2013 - 10:27, said:

Este adevarat, dar Hristos pe langa faptul ca este Dumnezeu este si Om. Iar Fiul cu Tatal sunt o fiinta pentru ca zice ca deja Fiul este in Tatal si Tatal este in Fiul si asa a fost de la inceput, de cand Fiul a fost nascut.
Pe cand la om este diferit: omul nu este una cu Hristos, asta e un ideal spre care tinde dar pe care nu-l va atinge niciodata.
Deci Hristos este una cu Tatal prin nastere.
Omul devine una cu Hristos prin indumnezeire (in cazul ideal evident), dar omul este fiinta de natura diferita de Sfanta Treime.

bla bla bla...
nu se intelege nimic clar.

Editat de blueday, 04 noiembrie 2013 - 10:30.


#138
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.581
  • Înscris: 15.10.2006

View Postblueday, on 04 noiembrie 2013 - 10:30, said:

bla bla bla...
nu se intelege nimic clar.
Eu cred ca tu ai nevoie de un prieten....

#139
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.945
  • Înscris: 18.01.2009

View Postblueday, on 04 noiembrie 2013 - 08:58, said:


asta e definitia dogmei Trinitatii.
ca cele 3 persoane sunt co-egale.

daca nu ar fi co-egale, cum sa formeze unul si acelasi Dumnezeu?

Co-egal este un cuvânt care demonstrează că cel care-l foloseşte nu cunoaşte bine limba română.

View Postaltul2, on 04 noiembrie 2013 - 08:59, said:

Pai si de aici rezulta ca evreii nu erau monoteisti?
De aici rezulta clar ca evreii erau monoteisti, ca doar a fost cautat Dumnezeul lui David care nu era politeist. Drept urmare au fost distrusi toti zeii de ocazie.
Dar n-ai citit cele 10 porunci unde scrie clar ca nu exista decat un singur Dumnezeu restul sunt idoli inchipuiti?

Bineînţeles că rezultă că o parte a evreilor nu erau monoteişti. Textul e clar, nu-nţeleg ce conteşti.
Păi, tu nu vezi că acei baali şi aşere erau la Iuda şi Ierusalim, aveau temple pe-acolo?

#140
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postblueday, on 04 noiembrie 2013 - 10:30, said:

bla bla bla...
nu se intelege nimic clar.
Tatal si Fiul sunt deja una, au fost de la inceput, adica din eternitate. Asta este posibil doar daca Tatal si Fiul sunt o singura fiinta.
Omul nu este una cu Hristos, inainte de intruparea lui Hristos doar visa ca va fi vreodata. Doar dupa ce Fiul s-a facut Om poate si omul pacatos sa se faca una cu Hristos. Si asta se intampla prin faptul ca omul si Hristos nu sunt aceeasi fiinta.

Deci daca nu e aceeasi fiinta unitatea in iubire este doar un ideal, spre Dumnezeu omul tinde si nu-l va cuprinde niciodata, pentru ca nu este aceeasi fiinta cu Dumnezeu care este infinitul
In schimb Hristos deja il cunoaste deplin pe Tatal pentru ca este aceeasi fiinta cu Tatal, si este infinitul, adica Dumnezeu.

Nu poate exista un infinit mai mic (Fiul) fata de un infinit mai mare (Tatal) si care sa se si cunoasca in deplinatate unul pe celalat.

Editat de altul2, 04 noiembrie 2013 - 11:09.


#141
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostFumatorul, on 04 noiembrie 2013 - 10:51, said:

Co-egal este un cuvânt care demonstrează că cel care-l foloseşte nu cunoaşte bine limba română.


asta au scris in definitia Trinitatii, poti consulta wikipedia sau orice alt material.

co-egali adica toti 3 sunt egali intre ei, asta vrea sa spuna.

totusi, iata ce spune Domnul Isus:

Tatal Meu, care Mi le-a dat, este mai mare decat toti; si nimeni nu le poate smulge din mana Tatalui Meu. (Ioan.10:29)

si ei spun ca Tatal este egal cu 2 persoane.
dar Isus spune ca Tatal are autoritate peste toti (asta inseamna: mai mare peste toti)

iar ei contrazic pe Isus, zicand : NU, si Tatal se supune Fiului, fiind egali si egal cu Duhul sfant.

mare indrazneala sa contrazici pe Domnul Isus !

View Postaltul2, on 04 noiembrie 2013 - 11:07, said:

Tatal si Fiul sunt deja una, au fost de la inceput, adica din eternitate. Asta este posibil doar daca Tatal si Fiul sunt o singura fiinta.


d.le student, aveti o pregatire ! nu ma faceti sa repet.
daca acel "una" inseamna ca sunt o singura fiinta, pai atunci si crestinii sunt o singura fiinta, caci Isus spune:

Ioan 17:
11. Eu nu mai sunt in lume, dar ei sunt in lume, si Eu vin la Tine. Sfinte Tata, pazeste, in Numele Tau, pe aceia pe care Mi i-ai dat, pentru ca ei sa fie una, cum suntem si Noi.
....
21. Ma rog ca toti sa fie una, cum Tu, Tata, esti in Mine, si Eu in Tine; ca si ei sa fie una in Noi, pentru ca lumea sa creada ca Tu M-ai trimis.

deci nu ma faceti sa repet mereu aceleasi lucruri !
bagati la cap ce v-am spus.

Editat de blueday, 04 noiembrie 2013 - 11:12.


#142
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostFumatorul, on 04 noiembrie 2013 - 10:51, said:

Bineînţeles că rezultă că o parte a evreilor nu erau monoteişti. Textul e clar, nu-nţeleg ce conteşti.
Păi, tu nu vezi că acei baali şi aşere erau la Iuda şi Ierusalim, aveau temple pe-acolo?
Pai astea au fost devieri de la credinta in Dumnezeu cel Unul. Dar s-au corectat de fiecare data.

Cand Moise a intrebat cine e Dumnezeu i s-a raspuns:
Iesirea 3
14 Zisu-i-a Dumnezeu (adica Elohim plurarul dumnezeilor) lui Moise: „Eu sunt Cel ce este“. Apoi i-a zis: „Aşa să le spui fiilor lui Israel: Cel ce este, El m'a trimis la voi!“
15 Apoi a zis Dumnezeu iarăşi către Moise: „Aşa să le spui fiilor lui Israel: – Domnul (adica Cel ce este) , Dumnezeul (adica Elohim plurarul dumnezeilor) părinţilor voştri, Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac şi Dumnezeul lui Iacob, El m'a trimis la voi; Acesta-i numele Meu de-a pururi; aceasta-i pomenirea Mea din neam în neam...

Editat de altul2, 04 noiembrie 2013 - 11:15.


#143
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostGonthar, on 04 noiembrie 2013 - 10:39, said:

Eu cred ca tu ai nevoie de un prieten....
Sigur are nevoie de un prieten şi acela este Hristos

Blueday  esti în confuzie , Isus este Dumnezeul întrupat , duhul Lui există din veşnicii dar trupul odată cu întruparea , a luat chip de rob , EL este Dumnezeul care va trăi veşnic în trup lângă creaţia S-a , de aceea am spus să citeşti cartea Ioan cu atenţie , ştii tu , chiar la început

1. La început era Cuvântul, şi Cuvântul era cu Dumnezeu, şi Cuvântul era Dumnezeu.
2. El era la început cu Dumnezeu.
3. Toate lucrurile au fost făcute prin El; şi nimic din ce a fost făcut, n-a fost făcut fără El.
4. În El era viaţa, şi viaţa era lumina oamenilor.
5. Lumina luminează în întuneric, şi întunericul n-a biruit-o.


14. Şi Cuvântul S-a făcut trup şi a locuit printre noi, plin de har şi de adevăr. Şi noi am privit slava Lui, o slavă întocmai ca slava Singurului născut din Tatăl. –

Editat de pacopaco1967, 04 noiembrie 2013 - 11:29.


#144
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.945
  • Înscris: 18.01.2009

View Postaltul2, on 04 noiembrie 2013 - 11:14, said:

Pai astea au fost devieri de la credinta in Dumnezeu cel Unul. Dar s-au corectat de fiecare data.


Sigur că s-au corectat. Cam prin sec. VI î.Hr. se cam termină corectatul, să ştii.
Mai înainte, o parte dintre evrei erau politeişti, iar cealaltă parte erau monolatri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate