Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?
 Cunoaste cineva metoda de semideg...

De ce in unele tari sunt sparte p...

Marime siguranța AC - 24.000...

E de la monitor sau nu?
 Rezervare gresita

Ce erau chestiile astea pe cerul ...

Apa plata ieftina vs scumpa

Serial: Those About to Die
 Malwarebytes Windows Firewall Con...

hotel pentru copii

Nu pot reinstala windows 11

Replacement grip pentru racheta t...
 

GoClever Quantum 4

- - - - -
  • Please log in to reply
1162 replies to this topic

#793
Alex1948

Alex1948

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 06.02.2013

View Postzamflor, on 03 decembrie 2013 - 20:22, said:

Colega , eu nu am mai intrat de mult pe thread-ul asta.Ai explicat cu lux de amanunte root , etc dar chestia asta cu link2sd + partitionare ext3 sau ext4+ un swap , macar de 512 , (am mai scris si eu de asta , ca o faci cu Mini Tool ori altul , sau din recovery - dar nu a lui asta) nu rezolva mare lucru . Pina nu modifici in vold.fstab si vold.fstab.nand nu castigi mare lucru.Parerea mea.
Editat de Alex1948, Ieri, 21:49.

Am preluat ideea din zbor (ca pelicanul), am citit  un pic pe xda-developers (Impropriu spus. Ce scriu baietii acolo, ca e in chineza sau engleza tot una pentru cunostintele mele de programare) si am modificat fisierul "vold.fstab". Si... surpriza, nu mai vedea decat partitia de system.

Asa ca stau cuminte pana la Craciun poate ne face si noua cineva cadou doua fisiere modificate.

Nici nu ma mira.Ti le fac eu , si-ti spun si unde sa umbli . Sorry , XDA nu e nici in chineza nici in rusa - alea sunt 4PDA si un forum ruso-chinezesc sau chinezo-rus(nu intru acum in polemica).Treaba e , ca si eu sunt Senior Member pe acele forumuri
Poate nu am fost eu suficient de explicit , ce si cum este cu memoria acestor telefoane si cum anume poti elibera din memory

NB : si daca ai citit cu atentie si ai si inteles , acolo se vorbeste despre acest procesor cu chipsetul generic MT65xx , asta are MT6572 , chiar nu se "imbumba" la toate.
Apoi nu inteleg , ce intelegi tu , prin partitia de system. Adica in File Manager sau Total Commander , ce ai tu pus pe telefon - ori un alt manager de fisiere - ROOT Explorer , daca ai tel.root-at , nu iti mai arata decat radacina tel.(nu e exprimarea ce mai corecta) , nu-ti mai vede cele 2 sd-uri , unul extern pus de tine si unul al tel. ?

Telefonul asta are urmatoarele partitii , block adress cu adresa de start a fiecareia si cu size(lungime - marime) a fiecaruia - desigur in sistemul HEX , care-i in baza 16
(1 pana la 9 , A= 10 , B=11......F=15) , asa e si pe PC
De aici incepi sa "invii" telefonul.

Attached Files


Edited by Alex1948, 04 December 2013 - 15:38.


#794
Alex1948

Alex1948

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 06.02.2013

View PostAlex1948, on 04 decembrie 2013 - 15:12, said:

Nici nu ma mira.Ti le fac eu , si-ti spun si unde sa umbli . Sorry , XDA nu e nici in chineza nici in rusa - alea sunt 4PDA si un forum ruso-chinezesc sau chinezo-rus(nu intru acum in polemica).Treaba e , ca si eu sunt Senior Member pe acele forumuri
Poate nu am fost eu suficient de explicit , ce si cum este cu memoria acestor telefoane si cum anume poti elibera din memory

NB : si daca ai citit cu atentie si ai si inteles , acolo se vorbeste despre acest procesor cu chipsetul generic MT65xx , asta are MT6572 , chiar nu se "imbumba" la toate.
Apoi nu inteleg , ce intelegi tu , prin partitia de system. Adica in File Manager sau Total Commander , ce ai tu pus pe telefon - ori un alt manager de fisiere - ROOT Explorer , daca ai tel.root-at , nu iti mai arata decat radacina tel.(nu e exprimarea ce mai corecta) , nu-ti mai vede cele 2 sd-uri , unul extern pus de tine si unul al tel. ?

Telefonul asta are urmatoarele partitii , block adress cu adresa de start a fiecareia si cu size(lungime - marime) a fiecaruia - desigur in sistemul HEX , care-i in baza 16
(1 pana la 9 , A= 10 , B=11......F=15) , asa e si pe PC
De aici incepi sa "invii" telefonul.

Daca ai ADB+drivere si stii sa lucri cu el , scrie in ADB :
adb pull /proc/dumchar_info
o sa obtii toate datele despre acest telefon , un fisier dumchar_info. Sau scrii mount si o sa obtii tot asa un firmware.info al acestui telefon

#795
zamflor

zamflor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.04.2007
Alex1948   Multumesc mult ca incerci sa ma ajuti, dar cunostintele mele in domeniu sunt sub minim.Stiu una doua comenzi in adb si alea citite sau vazute pe forum.

Am citit aici: "http://www.arctablet...o-external_sd/" si am modificat ceva in fisierul vold.fstab si bineinteles ca am facut o prostie ( reparabila) si m-am oprit.

Total commander vede asa: "Card-SD" o partitie, "radacina sistemului de fisiere" a doua ( la asta ii zic eu partitia de system) si "Card-SD (2)" cardul extern.

Solutia propusa de ade1314 muta ceva pe partitia ext4 facuta pe cardul extern, dar nu te lasa sa instalezi o aplicatie pe sd extern.
O solutie asemanatoare propusa de el pentru A4ALL a functionat perfect. Aplicatiile se instaleaza ( cel putin fisierele mari) pe cardul extern. Managerul de fisiere de pe A4ALL vede sd-ul telefonului si sd extern.

Daca am scris prostii imi cer scuze anticipat.

De rezolvat, ce ma durea pe mine, am rezolvat: Igo e pe cardul extern si Osmandul la fel.
Ma gandeam ca e frumos sa modifici un fisier si "pafff" aplicatiile se instaleaza pe sd extern. Nu se poa, nu se poa, asta e.

alex1948 inca o data multumesc de ajutor, dar nu-ti pierde timpul cu un novice sa-l inveti ADB sau alte chestii de programare.
Nu pot digera decat informatii simple ( intra in fiserul X si modifica cutare ) si care nu blocheaza telefonul sau alte minunatii, mai ales ca a ajuns 400 ron, din cate am vazut pe site la Cel.ro

O seara buna.

Vold.fstab la mine arata asa (l-am arhivat fiindca altfel nu ma lasa sa-l atasez).
Am inteles de pe XDA ca singurele linii active sunt cele doua care nu incep cu # si acolo am modificat sdcard0 si 1 cu external_sd.

Attached Files

  • Attached File  vold.rar   568bytes   7 downloads


#796
ade1314

ade1314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 09.01.2013
nu stiu de ce nu-ti merge, la mine in screenshoot se vede clar ca partitia  2nd sd.... este in use(n-am nicio apliactie in tel, toate sunt pe card, ma refer la extra,aplicatii)

#797
zamflor

zamflor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.04.2007
ade1314 nici eu nu stiu. Am urmat exact pasii descrisi de tine. Cu toate ca aveam root am facut inca o data update si apoi ce ai zis tu.  Oziexplorer nu vrea neam sa se instaleze pe sd extern. Nu-i bai mare ca hartile la Ozi au in jur de 20-25 mb si softul foarte putin.

Oricum multzam mult pentru tutorialul de A4ALL, ala a fost bine venit si bine primit.

O seara buna.

#798
Alex1948

Alex1948

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 06.02.2013

View Postzamflor, on 04 decembrie 2013 - 23:46, said:

Alex1948   Multumesc mult ca incerci sa ma ajuti, dar cunostintele mele in domeniu sunt sub minim.Stiu una doua comenzi in adb si alea citite sau vazute pe forum.

Am citit aici: "http://www.arctablet...o-external_sd/" si am modificat ceva in fisierul vold.fstab si bineinteles ca am facut o prostie ( reparabila) si m-am oprit.

Total commander vede asa: "Card-SD" o partitie, "radacina sistemului de fisiere" a doua ( la asta ii zic eu partitia de system) si "Card-SD (2)" cardul extern.

Solutia propusa de ade1314 muta ceva pe partitia ext4 facuta pe cardul extern, dar nu te lasa sa instalezi o aplicatie pe sd extern.
O solutie asemanatoare propusa de el pentru A4ALL a functionat perfect. Aplicatiile se instaleaza ( cel putin fisierele mari) pe cardul extern. Managerul de fisiere de pe A4ALL vede sd-ul telefonului si sd extern.

Daca am scris prostii imi cer scuze anticipat.

De rezolvat, ce ma durea pe mine, am rezolvat: Igo e pe cardul extern si Osmandul la fel.
Ma gandeam ca e frumos sa modifici un fisier si "pafff" aplicatiile se instaleaza pe sd extern. Nu se poa, nu se poa, asta e.

alex1948 inca o data multumesc de ajutor, dar nu-ti pierde timpul cu un novice sa-l inveti ADB sau alte chestii de programare.
Nu pot digera decat informatii simple ( intra in fiserul X si modifica cutare ) si care nu blocheaza telefonul sau alte minunatii, mai ales ca a ajuns 400 ron, din cate am vazut pe site la Cel.ro

O seara buna.

Vold.fstab la mine arata asa (l-am arhivat fiindca altfel nu ma lasa sa-l atasez).
Am inteles de pe XDA ca singurele linii active sunt cele doua care nu incep cu # si acolo am modificat sdcard0 si 1 cu external_sd.

Da , m-am uitat prin fisierul tau , dar acolo in radacina , system-->etc(astea sunt 2 foldere ) exista 3 fisiere vold si unul nand si unul fat , cred ca si la telefoanele astea e la fel , ma refer la chipset , MT6572.Pe urma chestia astea iti modifica niste fisiere odex - ce este odex si deodex e mult de scris si explicat.Am scris si eu pe XDA vis a vis de asta. Tel root-at , un CWM recovery , nu cel pus original pe tel(recovery <3e>) , un fisier zip instalat din recovery si-ti face treaba.
Ma bucur ca nu s-a intamplat nimic cu telefonul si ma bucur ca ti-ai rezolvat problema ta.

PS : M-am uitat si eu la link-ul ala ce l-ai postat - nici ala nu stie ce a scris pe-acolo , ca pe urma se corecteaza.L-a copiat si el probabil de pe XDA , nici nu scrie pentru ce telefon(sau tableta) , cu ce chipset a facut "experiente".....

NB : telefoanele cu acest chipset , MT65xx(cred ca am mai scris) sunt , intre ghilimele , nemuritoare - daca nu dai cu el de pamant.(sau daca nu ai ghinion cu partea de hardware - placa baza , procesor etc.)In ce priveste firmware , daca ai facut un backup la ele , le cam "invii"

Edited by Alex1948, 05 December 2013 - 14:58.


#799
Alex1948

Alex1948

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 06.02.2013

View Postade1314, on 05 decembrie 2013 - 00:01, said:

nu stiu de ce nu-ti merge, la mine in screenshoot se vede clar ca partitia  2nd sd.... este in use(n-am nicio apliactie in tel, toate sunt pe card, ma refer la extra,aplicatii)

Colega , sorry dar ce ai rezolvat , ce ai eliberat din mem. phone - Aaaa , ca ce-ai pus sau pui de pe GPlay ori de altundeva- .apk sunt pe sd (si pe care dintre ele).Ca sa priceapa lumea.
Scrie clar,  atata mem. : tel+sd tel(RAM + memory flash)+sd extern(4-32 GB) si dupa asta(povestea cu link2sd) mi-a ramasa  atat :.....

PS : Pentru toti colegii de pe acest thread al forumului , Mosul sa va aduca ce doriti voi.Sanatate si sa ne gasim cu bine.Nu uitati , sa va pregatiti "papuceii"

Edited by Alex1948, 05 December 2013 - 15:32.


#800
zamflor

zamflor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.04.2007
O prostioara tot am facut pe undeva. cand conectez telefonul la PC si activez stocarea usb, nu-mi vede decat cardul extern.

Cele trei fisiere vold sunt in attach.

Scuze.

Attached Files



#801
Alex1948

Alex1948

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 06.02.2013

View Postzamflor, on 05 decembrie 2013 - 21:09, said:

O prostioara tot am facut pe undeva. cand conectez telefonul la PC si activez stocarea usb, nu-mi vede decat cardul extern.

Cele trei fisiere vold sunt in attach.

Scuze.

S-a intamplat  exact ce am scris intr-o alta postare , vis a vis de sd tel si sd extern(Este riscant sa te joci cu fisierele alea , mai ales ca nu merge treaba la toate la fel) O sa ma uit pe ele , sa vad ce si cum.Cat pot de iute(de repede).Se va rezolva.

O solutie de moment , iti vei pierde datele si aplicatiile(puse de tine ) , intra in recovery - da-i un wipe cache partition , da-i si un wipe data/factory reset.Pe urma mai povestim.Imi spui ce si cum

Edited by Alex1948, 05 December 2013 - 23:47.


#802
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Salutari,am primit in sfarsit telefonul,dupa aproape 1 luna de cand l-am comandat.Am o problema cu castile (si posibil si cu radioul) si vreau sa vad daca si altii au aceste probleme.Vrand sa vad cum merge pe radio,am bagat juckul de la casti,moment in care am fost mirat ca nu intra complet in telefon.Mai raman vreo 2mm din jack,afara.Apoi,am constatat ca intr-una din casti sunetul e foarte distorsionat.Castile nu au nimic,pentru ca se aud bine pe alte aplicatii (clipuri).Totusi,sunt probleme de contact,pentru ca daca rotesc jackul in telefon,cand face,cand nu face contact.Trebuie sa-i gasesc o anumita pozitie in care merge corect si sa nu-l mai misc...As vrea sa stiu in primul rand daca jackul trebuie sa intre complet (pana la plastic) sau nu?...apoi si despre celelalte 2 probleme (distorsiunile pe radio-pe un canal) si contactele proaste la jack.

#803
miram

miram

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 29.04.2013

View Postdanpet, on 06 decembrie 2013 - 08:57, said:

Salutari,am primit in sfarsit telefonul,dupa aproape 1 luna de cand l-am comandat.Am o problema cu castile (si posibil si cu radioul) si vreau sa vad daca si altii au aceste probleme.Vrand sa vad cum merge pe radio,am bagat juckul de la casti,moment in care am fost mirat ca nu intra complet in telefon.Mai raman vreo 2mm din jack,afara.Apoi,am constatat ca intr-una din casti sunetul e foarte distorsionat.Castile nu au nimic,pentru ca se aud bine pe alte aplicatii (clipuri).Totusi,sunt probleme de contact,pentru ca daca rotesc jackul in telefon,cand face,cand nu face contact.Trebuie sa-i gasesc o anumita pozitie in care merge corect si sa nu-l mai misc...As vrea sa stiu in primul rand daca jackul trebuie sa intre complet (pana la plastic) sau nu?...apoi si despre celelalte 2 probleme (distorsiunile pe radio-pe un canal) si contactele proaste la jack.


Buna , jackul de la casti trebuie sa intre complet ,radioul care il are nu este bun de nimic -parerea mea-,eu folosesc (TuneIn Radio) si sunt multumita de cum merge si se aud posturile fm -il gasesti pe googleplay, poti sa mai faci un mic experiment sa schimbi castile sa vezi daca tot asa se va auzi ,eu folosesc o pereche de casti de la un tel. nokia mai vechi si sunt multumita,despre castile cu care vine telefonul in dotare nu sunt multumita (le-am incercat pe tel.fiului -NIVO-si lasa mult de dorit) . Sper ca ti-am fost de ajutor .Pa

#804
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Am incercat sa imping jackul sa intre complet,dar nu intra si mi-e teama sa nu rup mufa din telefon.Mai mult decat se vede in poza,nu intra.

Attached Files



#805
zamflor

zamflor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.04.2007
alex 1948   s-a rezolvat. Pc-ul vede acum si sd-ul intern.

Multumesc mult de ajutor.

danpet  ce pateti tu cu jackul am patit si eu la un gps. Cu toate ca nu folosesc castile la gps, cand l-am luat am vrut sa vad daca se aude in casti. Intra exact cat se vede la tine in poza si nu se auzea decat un canal. L-am iertat cateva zile dupa care m-am incapatant sa apas pe jack pana s-a auzit un "trosc" in interior de am crezut ca s-a spart, rupt ceva.
Dupa asta s-a auzit ok in casti. l-am scos si am mai incercat o data, la fel, cu "troscul" de rigoare. Dupa asta nu am mai incercat niciodata.
Nu cred ca-ti garanteaza nimani ca "troscul" ramane fara urmari. Mai mult ca sigur ca mufa este de proasta calitate si impingand foarte tare o poti dezlipi de pe placa sau ... mai stiu eu ce.

Aceiasi parere proasta o am si despre mufa micro usb a telefonului. la o tableta Goclever s-a desprins de pe placa (mufa de alimentare mini usb)si am fost nevoit sa merg la un prieten sa o lipeasca la loc.

Edited by zamflor, 06 December 2013 - 22:46.


#806
Alex1948

Alex1948

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 06.02.2013

View Postzamflor, on 06 decembrie 2013 - 22:45, said:

alex 1948   s-a rezolvat. Pc-ul vede acum si sd-ul intern.

Multumesc mult de ajutor.

danpet  ce pateti tu cu jackul am patit si eu la un gps. Cu toate ca nu folosesc castile la gps, cand l-am luat am vrut sa vad daca se aude in casti. Intra exact cat se vede la tine in poza si nu se auzea decat un canal. L-am iertat cateva zile dupa care m-am incapatant sa apas pe jack pana s-a auzit un "trosc" in interior de am crezut ca s-a spart, rupt ceva.
Dupa asta s-a auzit ok in casti. l-am scos si am mai incercat o data, la fel, cu "troscul" de rigoare. Dupa asta nu am mai incercat niciodata.
Nu cred ca-ti garanteaza nimani ca "troscul" ramane fara urmari. Mai mult ca sigur ca mufa este de proasta calitate si impingand foarte tare o poti dezlipi de pe placa sau ... mai stiu eu ce.

Aceiasi parere proasta o am si despre mufa micro usb a telefonului. la o tableta Goclever s-a desprins de pe placa (mufa de alimentare mini usb)si am fost nevoit sa merg la un prieten sa o lipeasca la loc.

OK , ma bucur , oricand ai nevoie si pot ajuta. Un week-end placut.

#807
kraiova00

kraiova00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 07.11.2012
pe mine nu ma mai multumeste telu'....cand l-am luat se misca super, acum daca intru de ex in Agenda si apoi apas pe HOME de-abea iasa....virusi n-are, iar aplicatii multe n-am nuj, poate stiti ceva

#808
adi_cristea

adi_cristea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.12.2013
chiar nu mai are nimeni probleme la conexiunea de date  ? poate sa fie din cartela ?

#809
B34R77

B34R77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.01.2007
Mie nu-mi merge root cu srsroot, incerc de cateva ore ... prin exploit 3 zice ca merge, dar tot nu am acces... probabil si de la driver ca nu am putut instala driver-ul MT65XX sub nici o forma... si am lasat driver-ul pus de Win7, apare la devices ca "my HTC". Ma mai documentez... poate reusesc cumva.
Si inca ceva... stiti cumva daca merge usb host pe el root-at?

#810
B34R77

B34R77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.01.2007
Am rezolvat cu Kingo android root.

Usb host se pare ca nu merge cu OTG Helper... poate nu e bun nici adaptorul pe care-l am... sau poate de la kernel.

Edited by B34R77, 07 December 2013 - 20:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate