Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...
 Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?
 Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard
 Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO

Cum export de pe desktop o conver...
 

Intrebari despre Liceul Militar

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
GamerVlad

GamerVlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 22.11.2012
Salut.Am 14 ani,trec pe clasa a-VIII-a.As vrea sa intru la Liceul Militar "Stefan Cel Mare" din Campulung Moldovenesc.Stiu ca trebuie sa dau 3 probe pentru selectie (testare psihologica,testare fizica si un interviu).Daca sunt selectat,trebuie sa dau evaluare la matematica si lb. romana.

Acum vin si intrebarile...

Cum este acolo ?
Ce fel de profesori sunt ?
Cum sunt ceilalti elevi ?
Sunt grele probele ?

Va rog sa nu radeti de intrebarile astea,care mi se pare prostesti.Altceva nu stiu ce sa intreb,dar simt in mine alte sute de intrebari.Sunt destul de bun la matematica si la lb.romana,nu imi fac griji in aceasta privinta,dar nu stiu cum o sa fie daca admit.Daca a avut cineva experienta Liceului Militar,l-as ruga sa imi povesteasca si mie cateva intamplari ...

Sper ca am postat unde trebuie.Daca aveti chef de batut joc,cautati in alta parte .

#2
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 22.05.2011
Si de ce ai vrea sa intri acolo ?

#3
gabi096

gabi096

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 07.09.2012
Nu ai ce sa faci cu viata ta? La ce armata avem, mai bine te duci la Cai Ferate!

Sau daca iti place domeniu asta, faci un liceu mate-info si dai la atm

#4
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
Aiurea,mai bine dai la sapa

#5
GamerVlad

GamerVlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 22.11.2012
@jmek4you
Mi-a placut intodeauna domeniul militar.Imi plac lucrurile bine facute si imi place ordinea.Alt motiv care ma atrage de armata,este tatal meu care lucreaza in domeniul militar.Imi place ce face el,am fost cu el de mai multe ori sa vad cum se lucreaza,cum se executa ordinele etc...Un alt lucru care ma atrage este acela sa imi apar tara.Si nu numai asta.Multi din generatia mea vor sa plece din Romania pentru ca ei cred ca este o tara in care nu se poate trai cum "trebuie" .Poate asta o sa spuna si copii mei,dar eu vreau sa muncesc in domeniul militar pentru a arata ca Romania este o tara in care poti trai,o tara "ca afara".
De exemplu, gabi096 care spune ca mai bine ma duc la cai ferate...

@gabi096
Cum sa avem armata daca toata lumea spune ca nu avem?Daca tu spui asta,ce impresie sa isi faca cei care vor sa dea la armata?Ca nu merita.Si daca nu merita,se vor duce in alte parti,lasand apararea tarii sa moara...

@GoldMasters
De ce ?

Edited by GamerVlad, 08 September 2013 - 23:39.


#6
sebastyan-adryan

sebastyan-adryan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 10.11.2012

 gabi096, on 08 septembrie 2013 - 23:25, said:

Nu ai ce sa faci cu viata ta? La ce armata avem, mai bine te duci la Cai Ferate!

Sau daca iti place domeniu asta, faci un liceu mate-info si dai la atm
+ ca in trecut s-au facut angajari in masa de acum sunt diponibilizari pe capete si locuri blocate de nu se mai fac intrari pe post(angajari- sau cum le zice) ani buni de acum inainte... intereseaza-te sa vezi, dar s-ar putea sa iti para rau...
Mai bine mai astepti, faci un liceu bun si vezi peste 4-5 ani cum sta treaba pentru admitere la academie.

#7
GamerVlad

GamerVlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 22.11.2012
@sebastyan-adryan

Daca fac Liceul Militar si dupa Academia,am deja experienta de 4 ani.Daca fac si Academia,o sa prind un post mai bun,pentru ca am cei 4 ani+ani de la Academie.In privinta locurilor blocate,sunt de aceasi parere cu tine,dar cat timp sunt la liceu,poate se vor schimba unele lucruri.

#8
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Du-te daca iti place. Eu cred ca e o experienta diferita ca o sa stai acolo toata ziua cu colegii, atat la invatatura cat si la antrenament. Colegii sunt ok, in nici un caz nu ajung pe acolo prostani. La mine in clasa un singur baiat a dat acolo si a luat capacitatea cu 9.56. Intr-adevar era si la lupte, campion pe tara la nu stiu ce categorie insa desi sa zicem ca era obisnuit cu duritatea era un om foarte ok, inteligent, cu bun simt. Nu stiu exact ce facultate a urmat insa cand m-am intalnit cu el acum 2-3 ani lucra in SRI. Pile nu a avut. Deci daca si taica-tu e in domeniu eu zic sa-i dai bataie, vezi cum e :).

#9
GamerVlad

GamerVlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 22.11.2012
@potae

Merci pentru parere.
Cu sportul ma inteleg foarte bine.Tata nu ar putea sa ma ajute decat la gasirea unui post bun,la altceva nu as avea nevoie de ajutorul lui.La internat o sa fie...o experienta frumoasa,cred.

#10
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Atunci cu atat mai bine. In principiu daca nu esti un candy ass nu are ce sa fie nasol :OK:

#11
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,235
  • Înscris: 28.06.2005
De ce nu la "Mihai Viteazul" din Alba Iulia?

#12
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013

 GamerVlad, on 08 septembrie 2013 - 23:38, said:

Un alt lucru care ma atrage este acela sa imi apar tara.

vrei sa impusti unguri??? Posted Image

#13
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,422
  • Înscris: 15.12.2009

 KR_MAN, on 09 septembrie 2013 - 08:07, said:

vrei sa impusti unguri??? Posted Image

Eh... hobby-uri.
Posted Image Posted Image

#14
trasnitul28

trasnitul28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 28.09.2012
mai bine te duci la campina,ca si acolo e liceu militar,e mai aproape si mai vechi,mai bun ....

#15
dezaak

dezaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 30.07.2013

 GamerVlad, on 08 septembrie 2013 - 23:38, said:

..Un alt lucru care ma atrage este acela sa imi apar tara.


La ce tehnica are armata romana.....
Noroc ca suntem inconjurati de tari la fel de slabe ca a noastra.

#16
Tanaka_Senshin

Tanaka_Senshin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.02.2010
Cei care te-au sfatuit sa urmezi alt liceu si apoi eventual daca mai vrei sa urmezi Academia Militara nu te-au sfatuit rau. In liceul militar viata este cam ca in armata, acolo nu poti spune ca materia x iti place mai mult decat materia y, de asemenea, faptul ca ai absolvit un liceu militar nu inseamna ca esti angajat pe loc in armata, trebuie sa urmezi cursurile unei scoli de subofiteri/ofiteri. Si acolo se da examen de bacalaureat si tot tacamul intalnit la un liceu civil, diferenta o face doar sobrietatea cazona aceea care a m-ai ramas si evident mistourile si frecusul ramas din vechime.

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,653
  • Înscris: 30.07.2003

 GamerVlad, on 08 septembrie 2013 - 23:51, said:

Daca fac Liceul Militar si dupa Academia,am deja experienta de 4 ani.
Experienta de viata dura, atit.

 GamerVlad, on 08 septembrie 2013 - 23:51, said:

Daca fac si Academia,o sa prind un post mai bun,pentru ca am cei 4 ani+ani de la Academie.
La Academie concurezi de la egal la egal cu cei din civil. Si intra cel mai bun.

#18
Geanina-Maria

Geanina-Maria

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.01.2014
Buna, am ajuns si eu in clasa aVIII-a :)) si as vrea sa merg la liceul militar..
Multi au incercat sa ma descurajeze, sa imi spuna ca nu e bine pentru o fata si chestii de genul asta..
Ce parere aveti despre acest liceu?
Colegii ceilalti, mai mari se poarta urat cu "bobocii"?
[Am auzit ca ii pun sa spele wc-urile cu periuta de dinti :O]
Profesorii sunt exigenti?
Antrenamentele cum sunt?
[stiu ca pun intrebari poate prostesti pentru unii, dar pentru mine sunt importante..]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate