Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...

Dispar punctele de restaurare la ...
 cum pot opri auto boost-ul pt i7 ...

Achiziție telefon nou.

Picurare in AC?

Huawei GT4 46mm afisare altitudin...
 Cine produce AC Tesla?

Toyota CHR -modelul 2024

Recomandare lanterna frontala

Meciuri euro cu comentariu in eng...
 Dop furtun evacuare condens combi...

Ce poze faceti?

Durere penis

Sticker ciudat pe cutia aerului c...
 

(viotl) Casa noastra - La trei căluți

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1727 replies to this topic

#991
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 poolonik, on 26 octombrie 2014 - 13:02, said:

.. Acoperisurile moderne cu sipci, contrasipci, ventilatie ....nu pot fi etanse.
Posted Image Absolut.. E logic ca un acoperis ventilat nu are cum sa fie etans.

 poolonik, on 26 octombrie 2014 - 13:02, said:

. Sa incepem cu astereala , sunt cumva toate scandurile egale ? Una are 2cm alta are 3cm...., dupa care urmeaza sipcile , aceiasi poveste. La randul 2 de sipci, sipca are 4cm la randul 3 are 5 cm. In acest caz cum poate sa se aseze tigla perfect etans ?
Foarte bine punctat. Cand m-am apucat de primul acoperis in Romania, era prin 2004.. Mi-am pus mainile in cap, cand am vazut cu ce abateri dimensionale vine cheresteaua Posted Image .. Nu am fost nevoit sa indrept fiecare rand de sipci dupa fir  cu distantiere din PFL? Mi-am mancat ficatii.. Pana la urma planurile invelitorii au iesit perfect, dar m-am lasat de asa afacere..Deaceea nu ma mai mir cand vad acoperisuri in "'valurile Dunarii"" , care evident nu pot fi etanse..

 poolonik, on 26 octombrie 2014 - 13:02, said:

.. Cand am montat tigla, i-am intrebat pe cei ce mi-au asigurat sistemul pluvial care erau si montatori de acoperisuri ce solutie sa adopt acolo. Respectivii au spus ca acolo se rezolva dupa ce montez tigla, nu eram convins de asta dar am zis ca au ei vre-o solutie in cazul asta. Dupa un an cand am inceput s afac pazia si am ajuns sa inchid acel fronton am aflat  ca solutia lor era sa pun un sort de tabla care intra 2 cm sub tigla, ca ei asa fac.
..Niste nemernici.. cum sa spui ca acel element de acoperis (pentru care trebuie sa-i multumesti arhitectului care nu ti-a dat nici-un detaliu) se rezolva cu un sort de doar 2cm sub tigla?? Eu m-am ciocnit cu invidia din partea montatorilor care vazand cum face echipa noastra incercau sa ""recomande"" solutii total nepotrivite, crezand ca ""suntem de ieri"" si vom ""inghite"" toate aberatiile..  Asta a fost una dintre primele experiente cu mentalitatea santierelor de aici..Posted Image

Edited by andreilesan, 26 October 2014 - 15:29.


#992
Daleen

Daleen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 10.10.2013
Hai, Vio, ca tu ai incurajat pe toata lumea in clipe grele...uite cum fac acum toti front comun in sprijinul tau...
Nu mai pot repeta si eu ceea ce au incercat si ei sa-ti spuna, sunt mult mai informati sau au trecut deja prin asta. Ceea ce incerc eu sa-ti spun e ca trebuie sa mergi mai departe, e frustrant, dar nu e o tragedie. Pune-i sa refaca pe "mesterii" tai, sau nu le da nici un ban si schimba-i. Pare simplu, dar stiu ca nu e.
E totusi doar un acoperis, nu structura de rezistenta a casei.
Succes!

#993
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 19.09.2005

 cumparator, on 26 octombrie 2014 - 13:21, said:



Nici mie nu mi se pare asa de importanta folia. Tocmai se vorbeste pe alt topic de invelitoare ceramica montata fara astereala si folie.
Fasiile de folie suprapuse si intepate in 200 de locuri de cuie batute in scanduri care se afla in proces de uscare nu mi se par o mare smecherie.

poate nu ti se pare dar este
eu am vazut vara asta ploi torentiale din care nu a intrat nici o picatura prin folie
inainte de a se monta invelitoarea
hai sa fim seriosi, la o tigla metalica de exemplu e imposibil sa nu intre apa pe sub coame la o furtuna puternica, sau viscol
folia aia are rolul ei, preia apa intrata la evenimentele deosebite
plus condensul aparut la tabla in anumite conditii
nu vad nici un motiv sa se chitroseasca cineva la folie

Edited by danr, 26 October 2014 - 17:50.


#994
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Vio, cheama-i pe "mesteri" si arata-le minunea. Daca sunt oameni cu bun simt si frica de Dumnezeu, se apuca singurei de treaba si refac beleaua, fara prea multe parlamentari.

Suntem cu gandul alaturi de voi, succes !

#995
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,876
  • Înscris: 02.02.2014

 MKdens24kw, on 10 octombrie 2014 - 19:02, said:

Te stresezi sa iei o folie buna si dai de niste dorei la montaj de bat cuie da-n pu_lea pana o sa te trezesti cu pete de umezeala in rigips.Eu am in semi-mansarda niste zone in care am dat vata jos dintre capriori si am pus-o cu OSB pe placa.Acum cand ploua cu vant vad lemnul umezit.Deja ma stresez si asa si ma gandesc cum sa rezolv problema.
Spor!!!

Am avut o...gura.....nu mai zic nimic:(

Eventual gandeste-te(daca nu mai dai jos tigla si folia) la un spatiu ventilat, cel care ramane intre capriori.Vei fi nevoit oricum sa pui vata cu folie de aluminiu ptr izolatie in mansarda sau  vata simpla cu folie PE.Deci umezeala in rigips astfel va fi exclusa.Chiar daca pica apa in vata se usuca prin ventilatie.La toata treaba asta mai pierzi nitel spatiu.Nu stiu, ma gandesc si eu......

Edited by MKdens24kw, 28 October 2014 - 18:10.


#996
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Pai si astereala, nu putrezeste in timp ?

#997
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,876
  • Înscris: 02.02.2014
Ma gandesc si in cazul in care folia e prinsa corect.Tot treci cu cui de 9cm prin sipcar, folie ,astereala si apoi in caprior.Deci folia tot se perforeaza si exista sanse sa intre si pe acolo apa.Ca putrezeste in timp ,Dumnezeu cu mila.Sa ne rugam de sanatate!!!
Ce pot sa afirm eu ,din experienta.Am un loc in mansarda pe unde cand ploua doar dintr-un anumit unghi si directie se prelinge pe la un cui batut de dorel.Dupa ce se opreste ploaia sau isi schimba directia se usuca destul de repede lemnul.

Edited by MKdens24kw, 28 October 2014 - 19:15.


#998
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
Ai putea folosi holzsuruburi in loc de cuie. In acest fel, ma gandesc, sipca va fi presata si se va comporta ca o garnitura in jurul acelei "gaurici".

#999
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Nici eu nu inteleg ce e in poze. Printre scandurile alea se vede cerul. Adica e folia montata si lipseste tigla. Ce e asa anormal sa intre apa in cazul asta printr-o folie perforata de cuie?

Casa batraneasca a lui taica-miu din Sibiu are tigla de la 1920 (in stare destul de nasoala ce-i drept) si nu a avut nenica nicio folie dar asta nu inseamna ca a plouat vreodata in pod sau ca a putrezit sarpanta. Din pod se vede afara printre tigle intr-un anumit unghi. Deci care-i faza?

Eu la mine nici nu am mai testat, am izolat podul cu celuloza dupa montarea acoperitorii fara sa ploua intre timp si nici ca m-am mai gandit de atunci la chestia asta.

Edited by scufitzu, 29 October 2014 - 12:26.


#1000
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 03.04.2013
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Va multumesc tare mult....
Mi s-au umezit ochii, pe bune, cind ati inceput sa scrieti. Nu am crezut ca am atitia fani!
Mi-a mai trecut.
Am dat un pic cu "corector" pe ici pe colo..... Si mergem inainte.

O mica paranteza - furnizorul, cind i-am cerut alta folie (platita de mine) a zis ca nu are rost...ciudat furnizor!

Mai dezvolt subiectul alta miine. Daca va spun ca n-am timp nici sa ...., ma credeti?

Inca o data multumesc. Am ramas cu gura cascata cind ati inceput sa scrieti....

Mergem mai departe. Doamne-ajuta!

Attached File  thank_you_SO MUCH.jpg   189.02K   8 downloadsAttached File  thank_you_SO MUCH.jpg   189.02K   8 downloadsAttached File  thank_you_SO MUCH.jpg   189.02K   8 downloads

#1001
dani1999

dani1999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 07.02.2008
Bineînțeles ca mergem mai departe..
Ca doar n-o sa ne oprim cand incepe sa sa fie mai interesant.

Mai avem atatea de invatat si de patimitPosted Image

Edited by dani1999, 01 November 2014 - 14:25.


#1002
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 03.04.2013
Asa e, @dani.... Dar m-a lovit rau chestia, m-a darimat urit.
Asta e, m-am ridicat, m-am sters de praf si...mai departe!

 denky, on 25 octombrie 2014 - 23:39, said:

Hallo,  sefu', noi eram obisnuiti sa intram pe aici pt injectii de optimism, nu pt depresion...
Capu' sus, e doar o casa, iese ea pan'la urma!
Denky..... una din cele mai frumoase chestii care mi s-a spus vreodata! Mersi. ramin dator.
Sint un optimist de fel, si mi s-a spus ca am o inima puternica... rezist la multe. Asta e, acum m-a prins fara garda, si mi-am luat-o direct in fata....
Iese pina la urma, n-are incotro.

 BodCasa, on 25 octombrie 2014 - 23:44, said:

VIO......
Nu ai nimic sa iti reprosezi......
Pui Dorei sa o dea jos.....e simplu......
Nu fi dezamagit.....la vita e bella!
Am ce sa-mi reprosez, @Bod.... Nu m-am pregatit. Ma rog, cinstit, nu m-am asteptat.
Nu mai dau jos, am mers pe alt principiu, am dat un pic cu "corector" si asteptam. Daca apare umezeala dupa tigla..... Se va da jos.
E belle, da! Desi uneori mai ne da cite o palma, sa ne trezeasca din visare. Eu zic mersi, altii si-o iau mai rau.

 lenny13, on 26 octombrie 2014 - 07:18, said:

Vio, draghe, lucrurile se mai strica, probleme o sa apara din cand in cand - asta e viata. Ma dezamagesti, credeam ca atata macar stii si tu, doar esti trecut prin iad (stii tu vocea aia terifiata?!). Posted Image  Prin urmare, daca ceva nu merge bine, sau nu e bine facut, demontezi si repari. Uite-asa de simplu e! Sunt probleme mai serioase in viata asta, decat asa ceva. Fii baiet destept, respira adanc si bucura-te ca se vede acum, cat inca se poate remedia usor! Priceputu-m-ai? Ca daca nu, trimet o dinamita cu fan courier, iti zbor casa in aer si-atunci o sa ai motiv sa fii suparat! Posted Image  Astea nu-s motive! Iah, la treaba, inche mai esti aici?!
@lenny - mersi de cuvintele frumoase.
O dreg eu cumva!
Sint probleme mai serioase in viata, ai mare dreptate...

#1003
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 03.04.2013
Daca am scapat eu de aici..... n-o sa ma impiedic de citeva picaturi, nu?
Masa si umbrela...undeva in mijlocul golfului Finic..... Blocat in gheata.
E viata reala.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/S0BMNd4_n80?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by viotl, 01 November 2014 - 22:28.


#1004
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Nu merge sa vizionam. A fost sters.

#1005
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 03.04.2013
N-a fost. Merge.

Mai ia unul....
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3LwpNk5dNlE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by viotl, 01 November 2014 - 22:47.


#1006
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 03.04.2013

 maximg, on 26 octombrie 2014 - 07:50, said:

Stai calm  ...
..........
Chestia cu pozele nu inteleg .
Este montata tigla si ploua in pod , sau nu este montata si ploua ....
Problema e ca indiferent , nu trebuia sa ploua . Am mai zis si eu , ca cei ce vind " acoperisuri " sint niste nemernici , nu te invata , nu-ti deschid capul ....
Cel mai important lucru la acoperis , este folia . Folia face acoperisul sigur 100% , in ea merita investit , ea trebuie montata ca la carte sau peste carte , ea conteaza . Un acoperis cu folia montata trebuie sa reziste la apa , indiferent de situatie ......
M-am calmat. Atunci am luat-o razna, dar m-am calmat. Va sta un an fara vata, asa ca am timp sa vad ce-o sa fie.
Asa cred si eu, ca folia tre sa fie impermeabila, asta e rostul ei principal, si sint surprins ca asa de multa lume nu stie, vinzatori, constructori, beneficiari. De aia se pune folia, ca fara ea vaporii ies oricum. Asta e.... vedem.

 lenny13, on 26 octombrie 2014 - 09:53, said:

Baaaaaiiii! M-ai terminat cu asta! Am ris de m-am prapadit! Cu toate problemele de la casa si de la servici...

 crisbud, on 26 octombrie 2014 - 10:29, said:

Se da jos tot,e pune corect, unde-i problema?
Capul sus, ca-i doar un acoperis!
N-am mai dat jos tot....am gasit un compromis. S-a corectat cite ceva.... si ramine de vazut. S-a convenit ca daca mai curge se da jos tot.
Capul sus..... e inapoi sus, cu oarece greutate.
Mersi de incurajare....

#1007
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Vio capul sus si ia aminte de aici
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bORzlBW5QFU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1008
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Zici sa contramandez dinamita? Mai ai nevoie de casa?!?Posted Image Zi numa' ca n-o vrei, numa' zi, ca se rezolva!...Aaaa, te-ai razgandit?Posted Image Ce artificii mi-am programat, fir-ar!Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate