Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...

Dispar punctele de restaurare la ...
 cum pot opri auto boost-ul pt i7 ...

Achiziție telefon nou.

Picurare in AC?

Huawei GT4 46mm afisare altitudin...
 Cine produce AC Tesla?

Toyota CHR -modelul 2024

Recomandare lanterna frontala

Meciuri euro cu comentariu in eng...
 Dop furtun evacuare condens combi...

Ce poze faceti?

Durere penis

Sticker ciudat pe cutia aerului c...
 

(viotl) Casa noastra - La trei căluți

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1727 replies to this topic

#973
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
Vad ca e disputa mare pe cromatica:D.
Hai sa ma bag si eu. Asa cum a zis si @kpk1, exista notiunea de "la rosu, la gri si la gata".
Din ce stiu eu, la rosu inseamna structura-zidarie+stalpi+structura acoperis(care include astereala).
La gri inseamna ca se aplica termosistemul(fara decorativa), sapele(aici inseamna inclusiv cu traseele gata), tamplaria,gleturile
La gata inseamna ca ai aplicat si ultimul "strat"-finisajele(fie ele exterioare, interioare), obiectele sanitare,etc si ca peste nu mai pui nimic.
Acum, din punct de vedere al acoperisului, tigla/tabla este ultimul "strat" aplicat, pentru ca peste el nu mai pui nimic. Deci cand ai pus tigla(sa zicem) esti cu acoperisul "la cheie". Notiunea de la gri nu exista la acoperis. Este la rosu cand ai astereala pusa, si la cheie cand e tigla pusa. Cam asa vad eu lucrurile.
Oricum, asta se discuta de la caz la caz... E o nuanta...."gri" :D

#974
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
La gri e inclusa si tencuiala int.

#975
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
Chiar nu mai inteleg nimic. Eu am negociat lucrarea nu culoarea.' Mah nene, cat vrei manopera pentru casa acoperita cu tigla si jgheaburile montate?" Scurt.

#976
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Da, si noi stiam in detaliu ce am negociat, pentru ca manopera am negociat-o pe etape si atunci nu ai cum sa ramai confuz. Cand ni s-a cerut  900  euro ptr 115 mp de acoperis, in banii acestia s-a specificat ca e inclus si montajul invelitorii.

#977
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 03.04.2013
Noi nu am negociat invelitoarea, nu s-a pus problema la momentul respectiv. De fapt, la tigla ne-am hotarit foarte tirziu, deci nici nu aveam ce negocia.

Oricum, am intrat si eu in eclipsa precum alti colegi... Am o zi proasta.
Vorba fiului meu....cind esti prost si viata-i grea......
Vorba lui hdi, daca nu mi-am facut temele cum trebuie...
Sint, in sfirsit, dezamagit si vreau sa pun barosul pe ea.
(n-am baut nimic, n-am ce...)

Attached File  20141022_172744.jpg   191.9K   163 downloadsAttached File  20141023_141717.jpg   160.65K   168 downloads

Attached File  20141024_160755.jpg   128.14K   170 downloadsAttached File  20141024_160920.jpg   132.55K   160 downloadsAttached File  20141024_160948.jpg   131.65K   154 downloadsAttached File  20141024_161025.jpg   139.26K   147 downloadsAttached File  20141024_161034.jpg   144.15K   144 downloadsAttached File  20141024_161051.jpg   160.02K   136 downloads

Cred ca o sa iau o pauza, o vreme...sa-mi ling ranile....
Asa ca nu va suparati daca scrieti si nu raspund.

Edited by viotl, 25 October 2014 - 23:42.


#978
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Hallo,  sefu', noi eram obisnuiti sa intram pe aici pt injectii de optimism, nu pt depresion...
Capu' sus, e doar o casa, iese ea pan'la urma!

#979
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 03.04.2013
Eh denky...mersi de incurajare.... dar o singura inima am si eu, cit sa incapa.....

#980
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
VIO......
Nu ai nimic sa iti reprosezi......
Pui Dorei sa o dea jos.....e simplu......
Nu fi dezamagit.....la vita e bella!

#981
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Vio, draghe, lucrurile se mai strica, probleme o sa apara din cand in cand - asta e viata. Ma dezamagesti, credeam ca atata macar stii si tu, doar esti trecut prin iad (stii tu vocea aia terifiata?!). Posted Image  Prin urmare, daca ceva nu merge bine, sau nu e bine facut, demontezi si repari. Uite-asa de simplu e! Sunt probleme mai serioase in viata asta, decat asa ceva. Fii baiet destept, respira adanc si bucura-te ca se vede acum, cat inca se poate remedia usor! Priceputu-m-ai? Ca daca nu, trimet o dinamita cu fan courier, iti zbor casa in aer si-atunci o sa ai motiv sa fii suparat! Posted Image  Astea nu-s motive! Iah, la treaba, inche mai esti aici?!

#982
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 viotl, on 25 octombrie 2014 - 23:35, said:

Cred ca o sa iau o pauza, o vreme...sa-mi ling ranile....
Asa ca nu va suparati daca scrieti si nu raspund.
Stai calm ca nu esti singurul care cind sa zica " gata " , au luat oale , cratiti si galeti sa le insire prin casa , sau azi au terminat faianta , miine s-a spart ca s-a intimplat ceva ...pina la o stabilitate si normalitate , se ajunge cu durere si multe pastile de cap ...
..........
Chestia cu pozele nu inteleg .
Este montata tigla si ploua in pod , sau nu este montata si ploua ....
Problema e ca indiferent , nu trebuia sa ploua . Am mai zis si eu , ca cei ce vind " acoperisuri " sint niste nemernici , nu te invata , nu-ti deschid capul ....
Cel mai important lucru la acoperis , este folia . Folia face acoperisul sigur 100% , in ea merita investit , ea trebuie montata ca la carte sau peste carte , ea conteaza . Un acoperis cu folia montata trebuie sa reziste la apa , indiferent de situatie .
Ce se pune peste folie , tigla , tabla sau paie , este decor .... Nimic din ce se pune peste folie nu este impermeabil 100% . Nu se poate , nu exista , nu ai cum . Totul este abureala comerciala .
Singura invelitoare care poate functiona fara folie , este sindrila bitumnoasa , garantata impermeabila .

#983
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Vio, wake up! Posted Image

[ http://assets.sport.ro/assets/protv/2010/12/05/image_galleries/4776/top-25-de-pisicute-ude-care-te-fac-sa-razi-super-galerie-foto_10.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#984
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Se da jostot,e pune corect, unde-i problema?
Capul sus, ca-i doar un acoperis!

Aoleu, sa-i fi vz pe cei 2 care au schimbat gresia si faianta la garaj, intr-o mica baie.
De 2 ori au scos tot ce au pus.

Din prima le-am spus ca le dau exact cat au cerut, zero negociere, aleg ei ziua, etc.
Cand au venit le-am spus sa puna placile dupa un desen. Au cerut bere in plus fata de intelegere, le-am dat.
Surpriza, desenul n-a fost respectat..."sefu... noi stim mai bine, asa trebuie..."
Bun! Jos tot , cu atentie!
Apoi, tura 2 pus dupa desen, dar gresia pusa fara cadere!
Jos toata gresia si randul de jos faianta!

Si asa o lucrare de 3 ore, au facut-o pana seara...

Bai tapatalk-ul masii... Intru pe pc!

#985
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Cred ca nimeni (din cei care si-au construit o casa) nu a ajuns sa termine casa si sa zica "a mers totul snur, fara nicio problema". Binne ca e doar atat, se poate remedia. Nu le dai niciun ban pana nu corecteaza. Daca e nevoie sa iei alta folie, asta e! Treci cheltuiala la capitolul pierderi si mergi mai departe. Lemnul se va usca, nu-ti fa griji, oricum nu cred ca era uscat. Nu l-ai luat si tu 'cu veverite in el', la fel ca noi toti? Si eu m-am speriat cand am venit in primavara lui 2013 la casa si am gasit ud in pod pentru ca, peste iarna, vantul zburase folia de pe bucata de acoperis unde nu era inca montata tigla. Deja am uitat de asta.
Hai ca ziua proasta a trecut, fa-ti lectiile ca maine e luni si ai meci cu montatorul de tigla. Go Vio!

#986
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007

 maximg, on 26 octombrie 2014 - 07:50, said:


..........
Cel mai important lucru la acoperis , este folia . Folia face acoperisul sigur 100% , in ea merita investit , ea trebuie montata ca la carte sau peste carte , ea conteaza . Un acoperis cu folia montata trebuie sa reziste la apa , indiferent de situatie .
Ce se pune peste folie , tigla , tabla sau paie , este decor .... Nimic din ce se pune peste folie nu este impermeabil 100% . Nu se poate , nu exista , nu ai cum . Totul este abureala comerciala .
Singura invelitoare care poate functiona fara folie , este sindrila bitumnoasa , garantata impermeabila .

Eu pe prima casa, am pus la acoperis scandura folosita la cofrag si niste grinzi vechi de 50 de ani. Peste ele, un balbait betiv mi-a pus tabla faltuita. In 2004 nici nu stiam ca exista folie anti-cacao si nu-mi ploua in pod nici in momentul de fata.

Nu sunt de acord cu afirmatia referitoare la importanta foliei.

#987
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011

 viotl, on 25 octombrie 2014 - 23:35, said:

Noi nu am negociat invelitoarea, nu s-a pus problema la momentul respectiv. De fapt, la tigla ne-am hotarit foarte tirziu, deci nici nu aveam ce negocia.

Verifica daca ai panta la acoperis maI mare decat panta minima specificata in fisa tehnica a tiglei !

#988
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 manuko, on 26 octombrie 2014 - 11:11, said:

Nu sunt de acord cu afirmatia referitoare la importanta foliei.
La tabla faltuita este alta poveste .
La tabla ondulata sau tigla , este cum spun eu . Practica a demonstrat .

Edited by maximg, 26 October 2014 - 12:51.


#989
poolonik

poolonik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 09.09.2004
@manuko - tabla faltuita se incadreaza la acoperisuri etanse. Si eu am asa ceva pe casa. In afara de faptul ca a ruginit intre timp,de vreo 35 de ani nu am avut probleme cu infiltratiile.  Acoperisurile moderne cu sipci, contrasipci, ventilatie ....nu pot fi etanse. Tigla mai ales in functie  de model nu cred ca se poate realiza etans. Nu am ani de experienta in constructii dar acoperisul mi l-am facut singur, toate sipcile si tiglele au trecut prin mana mea. Sa incepem cu astereala , sunt cumva toate scandurile egale ? Una are 2cm alta are 3cm...., dupa care urmeaza sipcile , aceiasi poveste. La randul 2 de sipci, sipca are 4cm la randul 3 are 5 cm. In acest caz cum poate sa se aseze tigla perfect etans ? O da, in poze pare perfect, daca te urci pe acoperis si stii ce cauti incepi sa vezi ca ele nu calca perfect si etans una peste alta. Mai apar si doliile, coamele, hornu si de aceea este important sa ai folia montata corect. Dupa experienta asta si eu am ajuns la concluzia lui @maximg ca de fapt folia este cea care asigura etansietatea acoperisului.

@viotl - una , doua zile de pauza si prinzi din nou curaj, eu am citit eronat schita de montaj a tiglei si nu aveam tigla la indemana pentru probe cand m-am apucat de acoperis si am fost nevoit sa scot toate sipcile de pe o parte a acoperisului. La momentul respectiv pica cerul pe mine, acum aproape ca nu imi aduc aminte. Alta chestie, aveam o parte a acoperisului in clin si nu se putea monta fronton din tigla. Cand am montat tigla, i-am intrebat pe cei ce mi-au asigurat sistemul pluvial care erau si montatori de acoperisuri ce solutie sa adopt acolo. Respectivii au spus ca acolo se rezolva dupa ce montez tigla, nu eram convins de asta dar am zis ca au ei vre-o solutie in cazul asta. Dupa un an cand am inceput s afac pazia si am ajuns sa inchid acel fronton am aflat  ca solutia lor era sa pun un sort de tabla care intra 2 cm sub tigla, ca ei asa fac. Le-am spus eu nu pot sa fac asa, faceti-mi un sort de 25cm, iar ca sa il montez a trebuit sa demontez un sfert din tigla de pe ambele ape ale respectivei zone. Deci ...curaj ca nu esti unicul care care are probleme in timpul constructiei. Chair daca acu pare nebuneste sa demontezi ceva, cand o sa fie gata casuta, o sa fii mandru de ea si impacat ca ai ales solutia corecta.

Attached Files


Edited by poolonik, 26 October 2014 - 13:05.


#990
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,161
  • Înscris: 11.03.2006

 manuko, on 26 octombrie 2014 - 11:11, said:

Eu pe prima casa, am pus la acoperis scandura folosita la cofrag si niste grinzi vechi de 50 de ani. Peste ele, un balbait betiv mi-a pus tabla faltuita. In 2004 nici nu stiam ca exista folie anti-cacao si nu-mi ploua in pod nici in momentul de fata.

Nu sunt de acord cu afirmatia referitoare la importanta foliei.

Nici mie nu mi se pare asa de importanta folia. Tocmai se vorbeste pe alt topic de invelitoare ceramica montata fara astereala si folie.
Fasiile de folie suprapuse si intepate in 200 de locuri de cuie batute in scanduri care se afla in proces de uscare nu mi se par o mare smecherie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate