Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Cibernetica - loc de munca dupa terminarea facultatii

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006
Cibernetica = programare, informatica economica = informatica in contabilitate/economie

 ovidiu21, on 27 august 2013 - 18:49, said:

Cibernetica = programare, informatica economica = informatica in contabilitate/economie.Oricum dupa ce o termini apuca-te de niste cursuri in IT

Edited by ovidiu21, 27 August 2013 - 18:53.


#20
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

 ovidiu21, on 27 august 2013 - 18:52, said:

Cibernetica = programare, informatica economica = informatica in contabilitate/economie

Macar de ne-am uita si noi pe programa inainte sa spunem enormitati... Informatica, in sensul de C/C++, Java, baze de date, unix se fac la toate cele trei specializarile. Dupa, restul de 1 an jumate la cibernetica vor fi mai multe materii de genul matematica amestecata cu economie, la informatica materii gen tehnologii web, programare windows, mobile s.a.m.d si la statistica evident mai multe materii de statistica.
Ce faci dupa depinde de tine. Nici o facultate nu iti asigura un job dupa, decat alea militare sau politienesti. Dar totusi, adevarul este ca multe persoane ajunse azi prin banci, institute, companii s.a.m.d au terminat in trecut '70, '80, '90 facultatea asta. Dpmdv e cea mai buna daca vrei sa te angajezi in domeniul economic + ca iti ofera sansa sa lucrezi si in IT fara probleme daca esti si tu un pic harnic :OK:

#21
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Spune Mihai, stii de fapt ce e cibernetica? Mi-ai raspuns evaziv si mi-ai dat un link catre un site....Dar ce inseamna de fapt cibernetica pentru tine? Raspunde in cuvintele tale...

#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 mihai958, on 27 august 2013 - 18:47, said:

De ce Informatica Economica in favoarea Ciberneticii?
Am spus, piata locurilor de munca mult mai generoasa. Daca ai cap de Cibernetica poti face si Informatica. Sunt domenii diferite insa realitatea data de cantitatea joburilor inclina balanta. Altfel daca vrei tu economie si analiza  de la Cibernetica poti sa studiezi dar tot spre programare vei cauta joburi si macar sa studiezi din start.

#23
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,890
  • Înscris: 21.04.2011

 Gonthar, on 27 august 2013 - 19:04, said:

Spune Mihai, stii de fapt ce e cibernetica? Mi-ai raspuns evaziv si mi-ai dat un link catre un site....Dar ce inseamna de fapt cibernetica pentru tine? Raspunde in cuvintele tale...
Cibernetica economica era definita ca fiind stiinta care se ocupa cu studiul sistemelor cibernetice din economie.
Sistem cibernetic este un sistem caracterizat de feedback.

Pe foarte scurt si am omis niste chestii. Daca vrei, pot dezvolta.
Cu alte cuvinte, este stiinta care se ocupa cu studiul economiei (aproape orice sistem din economie e caracterizat de feedback).

Mda, stiu ca suna ridicol. Noi am facut misto toata facultatea de cat de aberant e. Posted Image

 neagu_laurentiu, on 27 august 2013 - 19:10, said:

Am spus, piata locurilor de munca mult mai generoasa. Daca ai cap de Cibernetica poti face si Informatica. Sunt domenii diferite insa realitatea data de cantitatea joburilor inclina balanta. Altfel daca vrei tu economie si analiza  de la Cibernetica poti sa studiezi dar tot spre programare vei cauta joburi si macar sa studiezi din start.
De unde stii tu ca el va cauta joburi de programare?

Edited by catalina1, 27 August 2013 - 19:55.


#24
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 02.12.2007

 mihai958, on 27 august 2013 - 18:09, said:

De ce crezi asta?
O diploma oricare ar fi ea nu iti da automat si un loc de munca. Peste 70% dintre absolventii de facultate se angajeaza in cu totul alt domeniu diferit de cel studiat. Sunt oameni care activeaza in programare si fara sa fi facut facultate de asa ceva.
Problema e persoana nu facultatea, asa ca si cu Poli va avea fix acelasi "succes".

#25
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,890
  • Înscris: 21.04.2011

 Tipiric, on 27 august 2013 - 19:54, said:

O diploma oricare ar fi ea nu iti da automat si un loc de munca. Peste 70% dintre absolventii de facultate se angajeaza in cu totul alt domeniu diferit de cel studiat. Sunt oameni care activeaza in programare si fara sa fi facut facultate de asa ceva.
Problema e persoana nu facultatea, asa ca si cu Poli va avea fix acelasi "succes".

Asta e media. Procentele difera de la specializare la specializare.

#26
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 catalina1, on 27 august 2013 - 19:48, said:

De unde stii tu ca el va cauta joburi de programare?
Asa am perceptia. Putini chiar lucreaza in banci la analiza sau pe unde mai au sanse sa se angajeze.

#27
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,890
  • Înscris: 21.04.2011

 neagu_laurentiu, on 27 august 2013 - 20:03, said:

Asa am perceptia. Putini chiar lucreaza in banci la analiza sau pe unde mai au sanse sa se angajeze.
Pe pagina anterioara am dat niste exemple. Cu exceptia celui care lucreaza acum in programare, nimeni nu s-a angajat direct "in banci la analiza" (sau echivalent, in functie de ce fac acum).
Contabilitate primara, chelnerite, livrare pizza, impartit fluturasi pe strada, introducere date in caculator, traduceri, tehnoredactare... Noi cam asa am inceput, asa am aflat de joburi mai misto, asa am invatat cum sa ne prezentam la un interviu, asa am cunoscut oameni si asa am primit recomandari.

#28
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

 catalina1, on 27 august 2013 - 20:13, said:

Pe pagina anterioara am dat niste exemple. Cu exceptia celui care lucreaza acum in programare, nimeni nu s-a angajat direct "in banci la analiza" (sau echivalent, in functie de ce fac acum).
Contabilitate primara, chelnerite, livrare pizza, impartit fluturasi pe strada, introducere date in caculator, traduceri, tehnoredactare... Noi cam asa am inceput, asa am aflat de joburi mai misto,

Tu asta ai terminat? No offence, dar sa faci facultate, culmea una inca vazuta okey, ca apoi sa livrezi pizza sau sa imparti fluturasi pe strada...

 catalina1, on 27 august 2013 - 20:13, said:

asa am invatat cum sa ne prezentam la un interviu, asa am cunoscut oameni si asa am primit recomandari.
Aha, deci ati invatat cum sa te prezinti la interviu nu meseria in sine Posted Image
e clar cum ati obtinut si job-uril pe urma (ma refer la fete aici) Posted Image) Posted Image

Edited by potae, 27 August 2013 - 20:30.


#29
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

 ovidiu21, on 27 august 2013 - 18:52, said:

Cibernetica = programare, informatica economica = informatica in contabilitate/economie
O prostie mai mare ca asta nu am auzit!

Chiar nu e nici un absolvent de la CSIE sa lamureasca rahatu ?
Nu mai stiu cum e in zilele astea,  dar cu ceva timp inb urma (eu sunt ultima generatia inainte de bologna) era simplu;
Primi doi ani la comun, cu de toate de la programare, statistica, matematica, economie.
Dupa aia iti alegeai o specializare. Era f simplu!

Iti place sa te joci pe calculator - IE.
Iti placea statistica sau vroiai o diploma usor de obtinut  - Statistica
Iti placea matematica+statistica+economia - Cibernetica.

Cibernetica de la ASE NU e Economie Micro/Macro! E mult mai mult de atat.
Intr-adevar termenul de cibernetica este f general, insa la ASE specilizarea asta merge(a) f mult pe analiza financiara utilizand modele matematice.

Edited by vladdy99, 27 August 2013 - 20:34.


#30
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 catalina1, on 27 august 2013 - 20:13, said:

Contabilitate primara, chelnerite, livrare pizza, impartit fluturasi pe strada, introducere date in caculator, traduceri, tehnoredactare...
Ce face fiecare e problema lui. Dar eu sunt de parere ca daca tot studiezi un domeniu macar sa profesezi in el.

Edited by neagu_laurentiu, 27 August 2013 - 20:33.


#31
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,890
  • Înscris: 21.04.2011

 potae, on 27 august 2013 - 20:29, said:

Tu asta ai terminat? No offence, dar sa faci facultate, culmea una inca vazuta okey, ca apoi sa livrezi pizza sau sa imparti fluturasi pe strada...
De ce apoi?

Quote

Aha, deci ati invatat cum sa te prezinti la interviu nu meseria in sine Posted Image
e clar cum ati obtinut si job-uril pe urma (ma refer la fete aici) Posted Image) Posted Image
Asta e trolleala de doi lei.

 neagu_laurentiu, on 27 august 2013 - 20:33, said:

Ce face fiecare e problema lui. Dar eu sunt de parere ca daca tot studiezi un domeniu macar sa profesezi in el.
Profesam bine mersi. Dar acum. Eu povesteam de primele joburi avute, ca raspuns la un post in care se spunea ca nu multi se angajeaza in banca la analiza.

 vladdy99, on 27 august 2013 - 20:30, said:

O prostie mai mare ca asta nu am auzit!

Chiar nu e nici un absolvent de la CSIE sa lamureasca rahatu ?
Nu mai stiu cum e in zilele astea,  dar cu ceva timp inb urma (eu sunt ultima generatia inainte de bologna) era simplu;
Primi doi ani la comun, cu de toate de la programare, statistica, matematica, economie.
Dupa aia iti alegeai o specializare. Era f simplu!

Iti place sa te joci pe calculator - IE.
Iti placea statistica sau vroiai o diploma usor de obtinut  - Statistica
Iti placea matematica+statistica+economia - Cibernetica.
Le-am spus si de joburi, le-am dat si definitia ciberneticii (relativ). Dar ei se leaga de cu totul altceva...


Quote

Cibernetica de la ASE NU e Economie Micro/Macro! E mult mai mult de atat.
Intr-adevar termenul de cibernetica este f general, insa la ASE specilizarea asta merge(a) f mult pe analiza financiara utilizand modele matematice.
Nu, nu merge foarte mult pe analiza financiara. Am facut mai mult macro si macro (abordate dpdv cibernetic) decat analiza financiara (poate am avut un curs, nu mai stiu sigur).

Tu ce specializare ai terminat?

Edited by catalina1, 27 August 2013 - 20:38.


#32
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
IE.

Pai tu unde crezi ca se folosesc toate cursurile de CO?

Cat de gasit job, notele de la fack nu neaparat se reflecta si in jobul pe care il gasesti!

#33
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,890
  • Înscris: 21.04.2011

 vladdy99, on 27 august 2013 - 20:46, said:

IE.

Pai tu unde crezi ca se folosesc toate cursurile de CO?

Cat de gasit job, notele de la fack nu neaparat se reflecta si in jobul pe care il gasesti!
Ce-i aia CO?

LE M-am prins, cercetari operationale. La noi nu s-a pus accentul pe analiza financiara la cercetari operationale (sau la alte materii).

Edited by catalina1, 27 August 2013 - 20:58.


#34
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006

 vladdy99, on 27 august 2013 - 20:30, said:

O prostie mai mare ca asta nu am auzit!

Chiar nu e nici un absolvent de la CSIE sa lamureasca rahatu ?
Nu mai stiu cum e in zilele astea,  dar cu ceva timp inb urma (eu sunt ultima generatia inainte de bologna) era simplu;
Primi doi ani la comun, cu de toate de la programare, statistica, matematica, economie.
Dupa aia iti alegeai o specializare. Era f simplu!

Iti place sa te joci pe calculator - IE.
Iti placea statistica sau vroiai o diploma usor de obtinut  - Statistica
Iti placea matematica+statistica+economia - Cibernetica.

Cibernetica de la ASE NU e Economie Micro/Macro! E mult mai mult de atat.
Intr-adevar termenul de cibernetica este f general, insa la ASE specilizarea asta merge(a) f mult pe analiza financiara utilizand modele matematice.

Pe cuvantu` tau ca e prostie...Faceti ba programare, sunteti platiti bine, si lasati economia, d-asta merge tara d-anpulea

Edited by ovidiu21, 27 August 2013 - 21:45.


#35
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,890
  • Înscris: 21.04.2011
O prostie a fost in momentul in care ai scris cibernetica=programare.

Edited by catalina1, 27 August 2013 - 22:20.


#36
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Se poate studia programa de invatamant la fiecare specializare pentru cine amesteca notiunile: http://www.ase.ro/as...amant/index.asp

Edited by neagu_laurentiu, 27 August 2013 - 22:27.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate