Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna

Programare weekend
 Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7
 Ma doare urechea la zgomote puter...

Recomandare camera monitorizare i...

Recomandare aparat de sudura cu s...

Publicarea unor sondaje de opinie...
 Reparatie interfon

Consum ridicat ulei honda 9 1.8 v...

Ce este Rotary si la ce serveste?...

Internship in RO - student la dre...
 

decodare sau passthrough?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Salutare tuturor audiofililor.
Am si eu o dilema...am un media player popcorn si un amplif.5.1 panasonic HT 15, ei bine mediaplayerul are pe partea de setari audio doua optiuni: downmix si passtrough...ce trebuie sa aleg? Si de ce?

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,576
  • Înscris: 08.12.2006

View PostValmont43, on 10 august 2013 - 13:26, said:

amplif.5.1 panasonic HT 15,
HT = home theater
Văd că are intrare audio digital, caută prin manual (sau prin teste, încerci cu passtrough şi vezi ce se aude) dacă decodează ce primeşte encodat surround pe digital.
Pe conexiunea digitală nu încape stream audio surround decodat, deci mediaplayerul are două opţiuni:
downmix = decodează streamul audio surround apoi îl face stereo şi îl trimite pe ieşirea digitală
passtrough = trimite streamul audio pe digital aşa cum e, în cazul ăsta panasonicul trebuie să îl decodeze

#3
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Firesc am legat mediaplayerul prin optic de amplif.insa constat ca setarea passtrough imi ofera un sunet sec oarecum in timp ce prin downmix sunetul este mai plin,mai puternic...

#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,576
  • Înscris: 08.12.2006

View PostValmont43, on 11 august 2013 - 11:05, said:

Firesc am legat mediaplayerul prin optic de amplif.insa constat ca setarea passtrough imi ofera un sunet sec oarecum in timp ce prin downmix sunetul este mai plin,mai puternic...

Sunetul pare "mai plin, mai puternic" pentru că mediaplayerul a mixat cele 6 canale în două după care, probabil (sigur dacă ţi se aude în toate boxele) ht-ul a făcut un fals surround din ele, adăugând sunet pe cele patru canale lipsă (deci ceea ce auzi nu e materialul audio original ci unul "îmbogăţit").

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate