Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acumulator 3.7v

Andaluzia sau Tara Bascilor

Alternativa la Ruse din Bucuresti...

Pragurile minime de raportare pen...
 Anevrism de aorta ascendenta

Dovada adresei de resedinta

Tulsa King (2022 - )

Tv box android fara "servicii...
 Factura platita la Supercom si ne...

Nu mai primesc sms pentru locker ...

Apeluri efectuate dar nu apar in ...

Apa de puț in Berceni-Ilfov
 Recomandare alegere - R7 7800X3D/...

OCEANIA NATIONS CUP 2024

Recomandare router portabil wifi

Plata internaționala
 

Patriotism

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
entwistle

entwistle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 659
  • Înscris: 03.11.2008

View Postjm2010, on 27 iunie 2013 - 06:12, said:

Cateva milioane au contribuit la patria lor prin emigrare. Cred ca multi fac confuzie, cand vorbesc de patriotism, intre tara si locuitorii sai. Patriotismul inseamna ca faci ceva util (oricat de marunt) pentru tara.

Foarte corect, dar şi ţara trebuie să-ţi întoarcă ceva, în afară de autostrăzi care pleacăde nicăieri şi ajung niciunde, căi ferate recent modernizate care trebuiesc păziite de jindari (noapte minţii!). Azi vară, un băiat din Focşani a cîştigat un titlu olimpic la tir. Deşi nu am nici un merit, am deschis o şampanie de fericire, pentru că o fărîmă din taxele mele au ajuns unde trebuie. Mă întreb deseori de ce nu reuşim să-i promovăm pe cei mai buni oameni la conducere. Ţara asta tînără a avut cam odată la 20 şi ceva de ani momente de şoc, care au trezit-o din lîncezeală (1877, 1918, 1941, 1967, 1989). Unele au fost fructificate, altele nu. Din 1989 nu am mai avut nimic, în afară de cîteva succese sportive, cares-au tot împuţinat. patriotismul se poate reactiva şi în urma unui cataclism sau război, ceea ce n-ar fi de dorit. Dar cel mai bine ar fi să fie reactivat în urma unor întîmplări politice sau geopolitice spectaculoase. Nu-s monarhist, dar revenirea la monarhie ar putea da un şut în cur (pas înainte) acestei naţii. Sau unirea cu Basasrabia. Acum ne aflăm într-o lîncezeală morbidă (somnul cel de moarte)

#20
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,042
  • Înscris: 14.03.2013

View Postentwistle, on 27 iunie 2013 - 23:53, said:

Foarte corect, dar şi ţara trebuie să-ţi întoarcă ceva, în afară de autostrăzi care pleacăde nicăieri şi ajung niciunde, căi ferate recent modernizate care trebuiesc păziite de jindari (noapte minţii!). Azi vară, un băiat din Focşani a cîştigat un titlu olimpic la tir. Deşi nu am nici un merit, am deschis o şampanie de fericire, pentru că o fărîmă din taxele mele au ajuns unde trebuie. Mă întreb deseori de ce nu reuşim să-i promovăm pe cei mai buni oameni la conducere. Ţara asta tînără a avut cam odată la 20 şi ceva de ani momente de şoc, care au trezit-o din lîncezeală (1877, 1918, 1941, 1967, 1989). Unele au fost fructificate, altele nu. Din 1989 nu am mai avut nimic, în afară de cîteva succese sportive, cares-au tot împuţinat. patriotismul se poate reactiva şi în urma unui cataclism sau război, ceea ce n-ar fi de dorit. Dar cel mai bine ar fi să fie reactivat în urma unor întîmplări politice sau geopolitice spectaculoase. Nu-s monarhist, dar revenirea la monarhie ar putea da un şut în cur (pas înainte) acestei naţii. Sau unirea cu Basasrabia. Acum ne aflăm într-o lîncezeală morbidă (somnul cel de moarte)

Atata timp cat majoritatea populatiei din aceasta tara este dependenta de stat si astfel pot fi manipulati foarte usor intr-o directie sau alta lucrurile nu au cum sa se schimbe. Singura solutie ar fi ca acestia sa se revolte. Dar asta se poate doar prin foame. Nu monarhia este solutia (suntem totusi in sec. XXI) ci flamanzirea. Si asta va fi intr-un fel sau altul, matematica este o stiinta exacta.

#21
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postentwistle, on 27 iunie 2013 - 23:53, said:

Ţara asta tînără a avut cam odată la 20 şi ceva de ani momente de şoc, care au trezit-o din lîncezeală (1877, 1918, 1941, 1967, 1989)
ce soc a fost la 1967? ca a dat din mana ceashka din balcon desi nu-l baga nimeni in seama, e comparabil cu cvasi-extinctia statului romanesc de la 1918?

din 1989 incoace inflorim, dar in acelasi timp mor si resturile de sistem canceros dintre 1945-1989. depinde in care parte a societatii te afli...

Edited by criztu, 28 June 2013 - 12:52.


#22
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postcriztu, on 28 iunie 2013 - 12:50, said:

ce soc a fost la 1967? ca a dat din mana ceashka din balcon desi nu-l baga nimeni in seama, e comparabil cu cvasi-extinctia statului romanesc de la 1918?
din 1989 incoace inflorim, dar in acelasi timp mor si resturile de sistem canceros dintre 1945-1989. depinde in care parte a societatii te afli...

Gresesti.
Ceausescu a avut rol important in procesul de pace din OM, a tinut rusii la distanta si a fost singurul de partea Cehoslovaciei.
Ceea ce atunci cand ai CAER, si cizma ruseasca pe grumaz e un gest de curaj.

Dupa 89 - "revolutia" securitatii, avem oportunism,coruptie,mita,dezordine voita, furt ca in codru...ca nici codrii nu mai avem,nu mai avem spitale, policlinici,industrie, sport la nivel national macar, nu mai avem rusine, nu mai avem respect pentru munca si valorile reale.

Da, partea societatii care se ingroasa este a manelistilor,fripturistilor,tzeparilor,baietilor destepti, spagarilor si nesimtitilor.
Dar sunt unii care se simt ca pestele in apa acolo.

Edited by vio69a, 28 June 2013 - 13:10.


#23
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,439
  • Înscris: 22.10.2007

View Postcriztu, on 28 iunie 2013 - 12:50, said:

din 1989 incoace inflorim, dar in acelasi timp mor si resturile de sistem canceros dintre 1945-1989. depinde in care parte a societatii te afli...


De care parte a societatii ar trebui sa ma aflu ca sa vad lucrurile astfel ?

Nu sint nici pe departe un fan al fostului regim, dar nici cu ce s-a intamplat si se intampla in tara dupa 89 nu pot fi de acord. Mai clar, dupa 1980 sintem intr-o continua cadere.

Edited by tflorin40, 28 June 2013 - 14:55.


#24
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Posttflorin40, on 28 iunie 2013 - 14:51, said:

Mai clar, dupa 1980 sintem intr-o continua cadere.

In special MORALA

#25
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,439
  • Înscris: 22.10.2007
Facem un sondaj ? Ma simt mandru ca sunt roman.Mie lehamite cand aud ca sunt roman .



?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate