Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024

Scule parkside x20v
 "Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?

Probleme cu un vecin de pe scara
 Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...

Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural
 Proceduri vamale Port Constanta

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat
 

Retea prin UTP fara HUB

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001
Parca s-a mai discutat chestiunea asta, da' nu mai gasesc postu' respectiv. Pe scurt : vreau sa conectez doua calculatoare prin mufa RJ45 (ce-o fi aia :D) - mi-am spart capu' doua zile pina am aflat ca-i utp. Stiu ca se poate cu cablu utp fara sa ai nevoie de hub - overcrossing cica :D. Care fire se incruciseaza si cum ?

#2
bux

bux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 16.05.2002
Mufezi asa cablu UTP pe mufele RJ-45:
1 ---> 3
2 ---> 6
3 ---> 1
4 ---> 4
5 ---> 5
6 ---> 2
7 ---> 7
8 ---> 8

Vezi sa folosesti si codul culorilor la mufare ca altfel s-ar putea sa nu iti mearga sau sa merarga cu erori !
1  alb-portocaliu
2  portocaliu
3  alb-verde
4  albastru
5  alb-albastru
6  verde
7  alb-maro
8  maro
P.S. vezi poza ca te lamureste cel mai bine !

Attached Files



#3
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001
Multam' fain ! O explicatia mai clara nu se putea ! Cind imi pun pe picioare mini-retaua va anunt !

#4
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
intradevar bux...o explicatzie buna...fff. mishto e poza!

#5
ApologetX

ApologetX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 22.03.2006
salut
ca sa nu mai deschid un topic cu aceeasi problema am sa intreb aici:

din 5 incercari nu mi-a reusit nici o mufare..  !!
vreau sa fac un lan+net cu inca 3 calculatoare si am un rooter
,in rooter am setat start ip 192.168.2.2 si end ip 192.168.2.10

la fiecare statie: IP-uri 192.168.2.2, 192.168.2.3 ..
Gateway = 192.168.2.1
Subnet mask = 255.255.255.0
DNS dat de ISP.

Intrebare: Mufarea cablului ii aceeasi din poza/explicata de tine? ,aceeasi combinatie de culori? sau aceasta combinatie e in functie de ce aparate dispui..? .. ?

merci

#6
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
Mufarea cu pricina se practica doar la conectarea calculator-calculator.

La o conectare calculator-switch/router se foloseste:
1 ---> 1
2 ---> 2
3 ---> 3
4 ---> 4
5 ---> 5
6 ---> 6
7 ---> 7
8 ---> 8

1 alb-portocaliu
2 portocaliu
3 alb-verde
4 albastru
5 alb-albastru
6 verde
7 alb-maro
8 maro

Uite aici un material excelent:
http://www.zytrax.co...es/tech_lan.htm

Edited by cuculean, 06 August 2006 - 06:24.


#7
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View PostApologetX, on Aug 6 2006, 03:26, said:

salut
ca sa nu mai deschid un topic cu aceeasi problema am sa intreb aici:

din 5 incercari nu mi-a reusit nici o mufare..  !!
vreau sa fac un lan+net cu inca 3 calculatoare si am un rooter
,in rooter am setat start ip 192.168.2.2 si end ip 192.168.2.10

la fiecare statie: IP-uri 192.168.2.2, 192.168.2.3 ..
Gateway = 192.168.2.1
Subnet mask = 255.255.255.0
DNS dat de ISP.

Intrebare: Mufarea cablului ii aceeasi din poza/explicata de tine? ,aceeasi combinatie de culori? sau aceasta combinatie e in functie de ce aparate dispui..? .. ?

merci
Routerul l-ai setat corect, cat despre mufari oricum nu prea conteaza daca ai cross sau straight  ca acum cam toate sw au autosensing, problema este ca sunt cam proaste toate cablurile de la o vreme sunt prea subtiri, si cand faci sertizarea coboara ghearele la contacti pe langa manta si nu strapung sa faca contact.

#8
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 01.04.2005

View Postcuculean, on Aug 6 2006, 07:21, said:

Mufarea cu pricina se practica doar la conectarea calculator-calculator.

La o conectare calculator-switch/router se foloseste:
1 ---> 1
2 ---> 2
3 ---> 3
4 ---> 4
5 ---> 5
6 ---> 6
7 ---> 7
8 ---> 8

1 alb-portocaliu
2 portocaliu
3 alb-verde
4 albastru
5 alb-albastru
6 verde
7 alb-maro
8 maro

Uite aici un material excelent:
http://www.zytrax.co...es/tech_lan.htm
Si pentru conectare la consola routerului folosesti rollover (1-8,2-7,3-6,4-5,etc)

#9
anca14

anca14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 18.11.2005

View Posteugeniusro, on Aug 6 2006, 08:33, said:

Routerul l-ai setat corect, cat despre mufari oricum nu prea conteaza daca ai cross sau straight  ca acum cam toate sw au autosensing, problema este ca sunt cam proaste toate cablurile de la o vreme sunt prea subtiri, si cand faci sertizarea coboara ghearele la contacti pe langa manta si nu strapung sa faca contact.

La cazaturile de switch-uri care sunt acum pe piata cu 4-5 porturi, ca sa nu te mai complici mai bine foloseste cabluri straight. Important e sa fie mufate la fel la ambele capete si perechile 1-2, 3-6 sa aiba aceeasi culoare. Ordinea culorilor pe care au spus-o baietii mai devreme e de fapt un standard pe care il poti respecta sau nu.

Ca sa iti dai seama exact unde e problema, dupa ce ai conectat router-ul si unul din calculatoare in switch si te-ai asigurat ca au link, incearca sa dai ping de la unul la altul sa vezi exact unde e buba. Poate fi de la cabluri sau de la setarile (nat, whatever) din router.

#10
ApologetX

ApologetX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 22.03.2006
rooterul  meu e conectat la un modem de cablu ,nu la un switch (am zis ca am si net..)

nu prea ma pricep la cabluri dar va zic ce scrie pe el:
OPTILAN UTP CAT. 5E 200MHZ ........   (am sarit un pic ca mi se pare ca nu tot ii important..)  .......  VERIFIED FOR GIGABIT ETHERNET- 24AWGx4P ...

ps: ma gandesc ca mi-s de calitate cablu,modem,rooter deoarece nus made in ro :) si nici eu nu is in romania acuma ..

deci ,pot sa incerc combinatia facuta de cuculean? nu de alta dar imi prea scurtez cablu daca mai incerc de 3-4 ori :)

merci

#11
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
pentru ApologetX
Cablul drept (straight) mentionat de cuculean este folosit pentru conectarea unui router/switch-PC, deci chiar situatia ta.
Cablul straight are aceeasi ordine a sertizarii firelor in mufa la ambele capete.

Cablul cross este folosit pentru conectarea a 2 echipamente de acelasi fel PC-PC, switch-switch.

Noile switch-uri au porturi care permit conexiuni atat cu cabluri straight cat si cross.

Edited by krone, 06 August 2006 - 22:16.


#12
ApologetX

ApologetX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 22.03.2006
merci

#13
ApologetX

ApologetX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 22.03.2006
oamenii bunii !! nu reusesc !!
am setat in rooter asa cum am scris si mai sus (vezi poza) si dejaba.. ,pe calculatoare pot pune sa-si ia singur ip-urile si tot bine ar fi .. ar trebui sa isi ia singur ip-urile de la 1-10 ,nu?

oricum si daca pun eu ip-urile nu poi intra in rooter si nici ping-urile nu merg.. explicati-mi care e problema???!!!

am mufat cablul exact dupa explicatia data de cuculean si cred ca e bine...


astept cu nerabdare sami raspunde-ti!

sau sa-mi ziceti alte metode de a incerca...

Attached Files


Edited by ApologetX, 08 August 2006 - 21:29.


#14
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
Pune DHCP server pe Disabled dai un Apply; apoi incerca un ping de pe calculatoare in router, adica
ping 192.168.2.1
daca functioneaza, incearca ping intre calculatoare.
Pingul intre calculatoare s-ar putea sa nu-ti mearga, daca ai firewall-ul activat pe calculatoare (la Win XP deobicei se instaleaza default firewall-ul).

Daca se rezolva partea de LAN (trebuie sa functioneze ping-ul in router), iar netul tot nu-ti merge, inseamna ca exista o problema de setare pe partea de WAN, si va trebui sa vi cu mai multe detalii, ce net ai, de la cine, ai IP fix sau cu alocare dinamica ....

Edited by cuculean, 08 August 2006 - 22:43.


#15
ApologetX

ApologetX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 22.03.2006
am facut ceea ce mi-ai ai zis si nu merge! (nici intre calculatoare nici la rooter)
am dezactivat firewal din windows inca de la instalarea windows-ului (si nu am firewal instalat momentan)

la rooter se aprinde beculetzul cum ca exist cand bag cablul dar dejaba....

cum por verifica daca e bun cablu? eu am incercat sa fac cu el LAN doar intre pc-uri dar nu merge deloc...

SO-urile pe ce calculatoare is 2003 server si XP

ps: sti cei culmea? am si send si recive (astea merg)

edit: am Dynamic IP Address

Edited by ApologetX, 08 August 2006 - 22:59.


#16
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
1. Poti intra pe pagina de administrare a routerului de pe toate calculatoarele??? (adica 192.168.2.1)

2.Spune-mi exact cum se cheama routerul SMC ????? ca sa pot sa ma uit putin prin user guide-le de la el.

3.Fa un print_screen la setarile din WAN si posteaza-le aici.

Ideea este urmatoarea: daca ai acces la router de pe calculatoarele cuplate in LAN-ul routerului, inseamna ca, conexiunile sunt bune, si exista o problema prin setarile routerului. (configurare WAN, firewall).

#17
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,267
  • Înscris: 05.01.2006
Pentru ApologetX:
O idee de baza inainte de cele de mai jos este sa ai link (adica aprins un bec) si pe router si pe calculatoarele legate la router... altfel sigur nu va merge nici ce e jos.....

Stiu ca ai mai facut de 1000 de ori... dar mai incearca asta:
1. reset router (acela care iti duce router-ul la setarile din fabrica.... care nu are setat nici un ip sau altceva)
2. lasa momentan partea de Wan (care e legata de setarea ta la internet) deoparte si nu o seta.
3. seteaza pentru lan (pe router):
....3.1. IP Address: 192.168.2.1
....3.2. DHCP Server: Disabled (si daca mai ai optiunea de lease time... da-i ce vrei)
....3.3. Start IP: 192.168.2.10
....3.4. End IP: 192.168.2.20
....3.5. Domain Name:  LASA SPATIUL GOL SI NU TRECE NIMIC
4. NU INTRODU NICI O ALTA SETARE... LASA-LE PE TOATE CUM ERAU BY DEFAULT
5. seteaza pentru calculatoarele care vrei sa le legi la router prin cablu: IP Address: 192.168.2.x (unde x= orice numar de la 10 la 20); Subnet Mask 255.255.255.0; Default Gateway: 192.168.2.1; Iar mai jos nu trece abolut nimic la DNS server.... pentru moment...

6. Verfica conexiunea acuma... intre calculatoare... si intre orice calc si router. Daca merge continua setarile de care ai nevoie pentru internet pe router si completeaza si pe calculatoare Dns-urile (PE Calculatoare minim 1(un) DNS trebuie sa fie al providerului de net... asa e recomandabil)

Succes!

Alte Mentiuni: eu am pe router-ul meu (e drept ca e alta firma) o optiune care daca o bifez nu ii las pe cei din retea sa comunice intre ei! Verifica in setarile router-ului sau in manual sa nu ai si tu o astfel de setare care este activa by default. Daca te conectezi wireless ... poti seta dhcp enable si ca pentru fiecare mac sa-i atribuie un ip diferit.... Pe perioada de incercari si teste NU FOLOSI WEP, WPA... sau alte criptari ...

Edited by Ravy, 09 August 2006 - 09:39.


#18
ApologetX

ApologetX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 22.03.2006

View Postcuculean, on Aug 9 2006, 06:27, said:

1. Poti intra pe pagina de administrare a routerului de pe toate calculatoarele??? (adica 192.168.2.1)

2.Spune-mi exact cum se cheama routerul SMC ????? ca sa pot sa ma uit putin prin user guide-le de la el.

3.Fa un print_screen la setarile din si posteaza-le aici.

Ideea este urmatoarea: daca ai acces la router de pe calculatoarele cuplate in LAN-ul routerului, inseamna ca, conexiunile sunt bune, si exista o problema prin setarile routerului. (configurare WAN, firewall).

1.  pe pagina de adm a rooterului intru cu un laptop prin wifi, daca mergea de pe statiile care vreau sa le leg in retea prin rooter ,mergea si pingu si tot.... (ma gandesc..)

2. Da e SMC

Ravy, am incercat astea si nu e de la rooter ptr ca prin wifi navighez si merge perfect... ,eu am dubii la cablu pe care eu l'am mufat (exact dupa schema de mai sus..)

ps: nu este o metoda de a testa cablu daca e mufat bine?

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   93.09K   249 downloads
  • Attached File  2.JPG   105.07K   118 downloads
  • Attached File  3.JPG   117.93K   91 downloads
  • Attached File  4.JPG   104.12K   76 downloads
  • Attached File  5.JPG   93.27K   60 downloads
  • Attached File  6.JPG   90.27K   48 downloads
  • Attached File  7.JPG   105.47K   83 downloads

Edited by ApologetX, 09 August 2006 - 19:11.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate