Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce poze faceti?

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82
 kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...
 Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro
 Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!
 

Pamantul este plat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
945 replies to this topic

#325
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 MembruAnonim, on 13 mai 2016 - 20:57, said:

Din cabina de pilotaj, de la aprox 21 km altitudine. CU cat mai sus, cu atat curbura devine mai evidenta.

https://youtu.be/q48Swb2ATww?t=7m42s
Scuze dar pamantul  e concav... uite in filmul de mai jos....se vede clar ca pamantul e concav.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/O5KjimR7X_8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#326
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 LouisCyphre, on 13 mai 2016 - 21:45, said:

I-am aratat threadul asta unui prieten, pilot militar.
De o jumatate de ora rade incontinuu.
De ce tii oamenii pe jar, vrei sa se faca pariuri? Radea (spre binele lui sper ca nu mai rade si acuma) ca e plat sau rotund?Posted Image

Culmea ar fi sa rada din alt motiv!

 zamalacea, on 14 mai 2016 - 05:46, said:

...Ca majoritatea de aici, ma consider o persoana capabila de gandire critica si rationala. Nu imi place cand vad oameni indoctrinand alti oameni, "trebuie sa crezi, ce iti spunem noi e adevarul, daca nu accepti esti un idiot retardat si mai bine te...".
Pentru asta: Posted Image

#327
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,704
  • Înscris: 04.06.2007

 qawHaq1, on 14 mai 2016 - 10:31, said:



Gresit. Un bat, oriune s-ar afla pe un pamant plat, nu ar avea nicio umbra pentru ca soarele ar fi tot timpul exact la verticala. Ar fi cum spui tu doar daca ar fi vorba de un soare mai mic decat Pamantul. La o sursa de lumina egala sau mai mare ca suprafata decat Pamantul razele cad perpendicular, asadar obiectele au o umbra egala cu suprafata de contact cu razele. In cazul unu bat, deloc. Intelegi ce vreau sa spun.
Ce zice lupini  e demonstrata de un grec, locuitor al Greciei antice, imi scapa numele acum.

Edited by tiestodj20, 14 May 2016 - 12:58.


#328
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

 zamalacea, on 13 mai 2016 - 20:01, said:

Perspectiva (optica). Unghiul si inaltimea la care un obiect este perceput/vazut, scad cu cat suntem mai departe de acel obiect. Pana la un punct, cand este una cu linia orizontului.
Nu e vorba de nicio curbura a pamantului, ci doar perspectiva.
Posted Image Posted Image

#329
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014

 zamalacea, on 13 mai 2016 - 20:01, said:

Perspectiva (optica). Unghiul si inaltimea la care un obiect este perceput/vazut, scad cu cat suntem mai departe de acel obiect. Pana la un punct, cand este una cu linia orizontului.
Nu e vorba de nicio curbura a pamantului, ci doar perspectiva.
Ba tocmai curbura e de vina, ca in cazul navelor calora li se vede doar catargul, dar, uneori, datorita reflexiei lumini, se mai intampla fenomene ca acesta: http://www.digi24.ro...i din Colentina

#330
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

 Clovis, on 14 mai 2016 - 11:12, said:

Scuze dar pamantul  e concav... uite in filmul de mai jos....se vede clar ca pamantul e concav.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/O5KjimR7X_8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Unde domle, e sferic toata ziua?

#331
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,280
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/omlXSRvb1Wo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
NASA este de vina....ca Soarele este rotund?Posted Image
Oare si acest videoclip este trucat?

Edited by xmanyacs77, 14 May 2016 - 18:53.


#332
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

 xmanyacs77, on 14 mai 2016 - 18:41, said:

NASA este de vina....soarele este rotund?Posted Image
Dezbatem formele pe rând.
Întâi Pământul,apoi Luna,apoi Soarele(adică astea care le putem vedea de aici),apoi Londra,Paris(adică cele pe care nu le putem vede de aici).
Totul pe principiul care spune că le vedem doar pe cele ce sunt aproape de noi(Luna,Soarele,etc.),pe când pe cele pe care nu le putem vede(Londra,Paris,etc) sunt mai departe de noi.Ca-n bancu' cu blondePosted Image.
Și da,Nașa e de vină!

Edited by ASCENDED, 14 May 2016 - 18:50.


#333
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

 ASCENDED, on 14 mai 2016 - 11:03, said:

Și totuși soarele este mai mare ca Pământul(în realitate asta,nu în cea fictivă cu Pământul plat).
Însă ceea ce spui ar fi corect dacă Soarele ar fi și el plat,și ar emite razele ca la un laser.
Plus că,dacă ar fi așa,nu ar fi alternanța zi/noapte,ci ar fi zi non-stop oriunde pe Pământ,nu ar mai fi eclipse de Soare,de Lună,și alte fenomene care atestă că Pământul este rotund și se învârte în jurul Soarelui.
Dar Soarele este sferic(sau aproape-nu știu sigur,că nu am fost pe SoarePosted Image),așa că trimite razele radial.Deci,nu pe tot Pământul,razele ce vin de la Soare,cad perpendicular.Oricum teoria asta cu Soarele și umbra se poate verifica ușor de acasă.Doar aprinzi becul în cameră și stai sub el(sau poziționezi un obiect sub el),apoi îl muți în diferite alte locuri din cameră.
E vorba de asazisul pamant plat. In acest caz. razele cad perpendicular peste tot. Inlocuieste becul din camera de care zici tu cu tot tavanul, acesta fiind soarele, iar pamantul considera-l o farfurie in centrul camerei. Oriunde pui un chibrit in pozitie verticala pe suprafata farfuriei, va fi lipsit de umbra. Asta ar fi analogia, nu un bec mai mic decat suprafata luminata. :)

#334
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

 tiestodj20, on 14 mai 2016 - 12:57, said:

Ce zice lupini  e demonstrata de un grec, locuitor al Greciei antice, imi scapa numele acum.
Ce zice lupini a fost demonstrat pe un pamant sferic, caruia ii zice. Terra. Iar dimensiunea umbrei se schimba tocmai datorita curburii pamantului. Eu vorbeam de un pamant plat imaginar. Grecul era de fapt din Cyrene (oras in Libia de azi), in trecut oras grecesc si il chema Eratosthene. El a facut primele masuratori cu ajutorul umbrei si a calculat, la vremea aceea, chiar si circumferinta Pamantului, rezultatul fiind foarte apropiat de cel real.

#335
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

 qawHaq1, on 14 mai 2016 - 22:03, said:

E vorba de asazisul pamant plat. In acest caz. razele cad perpendicular peste tot. Inlocuieste becul din camera de care zici tu cu tot tavanul, acesta fiind soarele, iar pamantul considera-l o farfurie in centrul camerei. Oriunde pui un chibrit in pozitie verticala pe suprafata farfuriei, va fi lipsit de umbra. Asta ar fi analogia, nu un bec mai mic decat suprafata luminata. Posted Image
Da,dar eu încercam să-i demonstrez că Pamântul nu e plat.Plus că,datorită distanței Pământ-Soare,Soarele pare mic pentru cei de pe Pământ(observatorii) și deci poate fi înlocuit cu becul.Mai ales că produce aceleași rezultate.
Dar hai să trecem la dileme mai grele,și nu vreau să-l aud pe cel ce a reînviat topicul cu chestii aberante pe post de explicații,ci vreau explicații logice.
Curcubeul de după ploaie?
Alernanța zi/noapte?
Mareele?
Eclipsele de Soare și Lună?
De ce nu pot vede Los Angeles din Japonia cu un binoclu/telescop foarte puternic.
De ce forma curcubeului este semicerc?
De ce aurorele boreale?
Ce ce la poli ziua și noaptea au ca durată jumătate de an?
De ce există graviatația?
De ce Steaua Polară se vede doar în emisfera nordică nu și în cea sudică?
Plus multe alte întrebări care în mod sigur că-i va bloca pe cei ce cred că Pământul este plat.
Aștept completări la listă din partea celor ce știu că Pământul NU este plat,și răspunsuri(logice) din partea celor ce consideră că Pământul este plat.

#336
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 MembruAnonim, on 14 mai 2016 - 16:13, said:

Unde domle, e sferic toata ziua?
Uita-te chiar la inceput in spatele pilotului ...se vede clar ca e concav.....

Edited by Clovis, 14 May 2016 - 23:41.


#337
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Eu tot astept raspunsul la Aurora australis in cazul unui flat earth.

#338
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,964
  • Înscris: 28.11.2006

 tiestodj20, on 14 mai 2016 - 12:57, said:

Ce zice lupini  e demonstrata de un grec, locuitor al Greciei antice, imi scapa numele acum.

Asa e. Se numea Eratostene. Dar ce mai conteaza cand vezi oameni atat de convinsi...

Totusi eu tin cu initiatorul. Am si un video cu dovada incontestabila ca NASA ne-a mintit cu aselenizarea si ca totul a fost filmat la Hollywood. Ia uitati-va aici si o sa-mi dati dreptate :arigato:
Spoiler


#339
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,523
  • Înscris: 06.02.2008
Băi, si eu mi-as dori sa fie plat, ar însemna ca într-adevăr ne-a adus cineva aici, creator, zeu, extraterestru ceva..
Dar ce sa vezi? Stam pe un corp cercesc aproape sferic, asa cum sunt toate in universul asta.
Atat de "not special"  :)

Edited by caiuscorneliu, 17 May 2016 - 01:22.


#340
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Daca tot a ramas topicul aici si e inca deschis: la ce inaltime matematic calculata, trebuie sa se ridice cineva ca sa vada efectiv, "cu ochii lui din cap, fara putinta de tagada" curbura Pamantului?

Edited by altnume, 17 May 2016 - 04:21.


#341
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016
zamalacea, dincolo de chestiunile tehnice, ma intereseaza si pe mine daca ai raspunsuri la intrebarile puse de Bursul:

 Bursul, on 13 mai 2016 - 07:31, said:

Si totusi de ce s-ar chinui unii sa ne minta? Cu ce scop?


#342
isflat

isflat

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 31.05.2016
Lumea nu gandeste, ia totul gandit de altii.
IA UITE

Viteza orbitala a Soarelui in galaxie este de 220 km/s
Viteza maxjma atinsa azi de o naveta spatiala este de 70 km/s ( navetele Helios 1 si 2) care cica se invartesc in jurul soarelui, dar din 1985 nu mai functioneaza.
Cum draq sa alergi cu pantalonii in vine mai repede decat femeia cu fusta ridicata?

E!
Ce parere aveti?

Edited by isflat, 01 June 2016 - 00:41.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate