Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Permis si CI retinute in Slovenia

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

 crainic78, on 25 mai 2013 - 13:25, said:

eram obosit am condus  20 ore in continu ,,

Ah, pai zi prietene asa. Asteptam sa te vedem la stiri cu masina incolacita de copac la juma de kilometru de casa ca pe toti distrusii de romani care vin dintr-o bucata din spania si italia ca nu au bani de hotel. Anunta-ne cand mai vii pe acasa ca sa ne uitam la stiri in perioada aia.

#38
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,966
  • Înscris: 09.12.2004

 crainic78, on 25 mai 2013 - 13:38, said:

ma poate cienva obliga sa platesc ceva  daca  nu am bani?de driblat nu am avut ce dribla  si nici nu era intentia mea  sa driblez nik mai bolovanule ,,daca vroiam sa  le trag tzeapa  nu imi cumparam pu la aia de lipici deloc  intelegi sau nu pricepi ?
te uitasi rapid in oglinda si ai ramas setat la partea cu bolovanul

pai tu crezi ca scapi de amenzi si impozite ?!?!? a poate doar daca crapi, desi nici atunci ca le dai batai de cap alorlalti.

PS: daca se incoarda astia, te baga la executare silita si ori dai banu ori dai cu matura pe strazile din Vaslui

Edited by Stefan_CM, 25 May 2013 - 19:37.
Atentie la limbaj


#39
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011

 crainic78, on 24 mai 2013 - 20:01, said:

Am tranzitat Slovenia spre Italia  mai aveam vreo 20 Km  pana in italia  am oprit la un peco sa beau o cafea   si ma abordat un schipaj de politie ,,,miau cerut actele plus vigneta   ,,,le-am arat actele  mele,  actele masini , erau  in regula  cu vigneta aveam o problema , era pusa  pe bord nu imi era lipita  pe partbriz  ,eu nu am stiut ca este obligatoriu sa  o am lipita  insa  cum nu stiam nici limba  lor  nu ma puteam intelege  cu ele ca erau 2 femei  ,,,,miau dat 300 E amenda  plus ca  miau retinut toate actele mele , Carte  de identitate ,permis de conducere  ,,au vrut sa imi retina  si certificatul de imatriculare numai ca eu atunci am cumparat masina  si aveam  certificat provizoriu de 15 zile  si asa ca au renuntat ,,,,nu am platit amenda  care  avea termen de 10 zile dupa care  sa dublat ,,acum sunt in italia  fara acte au trecut 6 luni de la incident  si acum  nu stiu cum sa imi rezolv cu actele,,,o sa merg  la consulat  sa imi faca acte provizori dar intrebarea mea este daca  merg in ro, imi pot face alte acte?  cum sa procedez?
Eu am luat amenda de 150 de euro din cauza ca nu aveam deloc vigneta!
Iar tie ti-au dat amenda in valoare de 300 de euor din cauza ca nu ai murdarit parbrizul lipind-o pentru 4 ore cat tranzitezi tara lor imputita???Posted Image

Sigur nu te-ai dus in peco sa cumperi vigneta ci nu cafea? Ai facut-o pe-a tiganu' cu politistele? Posted Image

Edited by CorneliuRos, 25 May 2013 - 14:22.


#40
HDDGuru

HDDGuru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,162
  • Înscris: 27.02.2012
nu va veni nimic acasa, nici actele si nici amenda prin fiscul roman. mi-e polonezii de 5 ori mi-au luat permisul si nu mia venit nimic acasa dar si am trecut pe la ei de zeci de ori si nici nu au carait nimic, de 2 ori trebuiau sa-mi ia si dovada retinerii permisului. buletinul este interzis de retinut in orice tara civilizata urmand sa fii retinut, dus la sectia de politie, oferit traducator, chemat consulul. o fi nimerit omu peste cineva mai rau si gata

#41
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Eu te sfatuiesc sa iti recuperezi actele si sa platesti amenda, cat o fi, cu siguranta a mai "dospit" intre timp. Eventual sa iei legatura cu politia din localitatea unde ti-au luat actele. Daca stii italiana te descurci, cel putin in zona de granita vorbesc toti italiana. Chiar daca iti faci alte acte, la un simplu control in cazul in care tranzitezi Slovenia, chiar daca esti pasager risti sa o incurci mai rau decat ai incurcat-o acum. Nu te sfatuiesc sa faci alte smecherii.

P.S. : Sper ca nu te-ai comportat cu politistii la fel cum vorbesti pe aici ... fara suparare!

Edited by florinppv, 25 May 2013 - 18:21.


#42
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Bafta!

Mai stiu cativa care si-au "pierdut" permisul (nu C.I.) prin strainatati si voiau sa-si faca altul in tara ...Posted Image

#43
crainic78

crainic78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.05.2013

 florinppv, on 25 mai 2013 - 18:44, said:

Bafta!

Mai stiu cativa care si-au "pierdut" permisul (nu C.I.) prin strainatati si voiau sa-si faca altul in tara ...Posted Image
Daca  nu o sa pot sa imi fac altul  nu imi mai fac si basta,,, o sa conduca  sotia  mea  ,,:D

#44
ettyus

ettyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 12.11.2006

 crainic78, on 25 mai 2013 - 13:01, said:

Domnu profesor  de limbi  nu inseamna ca  nu stiu sa scriu daca  ma grabesc si tastez gresit pe tastatura  ,,,dacai ai un sfat sau o propunere  pertinenta  scrie daca nu dute  in pwla me  si lasama  in pace  ,,eu nu am zis ca sunt mai presus de lege  poate  esti beat si nu ai citit ce am scris eu pana acum,,,ce imi dai tu acolo sa citesc am si eu pe niste harti ce le-am primit de la ei ,,asa ca  dute  si pishate ca  esti palid


=))))) F trare ,,,ma inchid aia pe viatza  daca fac asa ceva
+)))))

Esti deosebit de inteligent...... dupa ce ca esti pampalau si ramai fara acte mai vi se pe forumuri sa aberezi! Ce ajutor vrei de la noi? Sa organizam o potera sa mergem sa recuperam actele unui nea cutare? sau cum? Sau sa organizam si noi o tornada in Slovenia sa vedem ce iese ( macar sti ce ii aia tornada?)  Esti pueril si infantil si iti place sa insulti pe toti care nu iti dau un raspuns la nivelul pretentiilor altetei tale regale! Sunt curios care dintre politisti esti? cel care stie sa scrie ca sigur nu cel care citeste..... ti s-a dat de doua ori un link(dar sigur nu sti ce ii ala) unde scrie, chiar si pentru prosti, ca au voie sa retina ce vrea muschii lor! Oricum pana la urma tu ce dracu vrei? Ce sa facem noi pantru tine? lol de lol si numai lol, dude!

#45
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Bai nene, e o coincidenta fantastica faptul ca tocmai analfabetii astia au probleme cu legea la nivelul asta, de raman fara acte de identitate prin alte tari.

Si toti pun aceeasi placa: "scriu asa ca ma grabesc" si "eu le-am vorbit frumos, dar ei s-au purtat cu mine ca un jeg".

Bai baiatule, la cat de analfabet esti si la ce atitudine de mistocareala de cocalar de Italia ai, in mod sigur n-ai nici cea mai mica idee despre ce inseamna sa te porti civilizat si frumos cu cineva.

Vezi ca de vreo 3 ani a intrat in vigoare legea cu urmarirea internationala a contraventiilor. Du-te si declara actele pierdute, ca sa vina slovenii sa-i intrebe p-ai nostri de amenda ta, si sa-ti faca dosar penal pentru fals in declaratii.

Auzi-l si p-ala mai sus, cu permisul luat de 5 ori in Polonia. Fa si tu la fel, ca lui nu i s-a intamplat nimic. Lu-i, pardon. Vai de capul nostru, am ajuns o tara de retardati analfabeti. Si infractori. Da' infractori d-aia rupti in cur la cel mai jalnic nivel.

#46
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 crainic78, on 25 mai 2013 - 11:51, said:

asa am sa fac

Ai  grija sa nu te trezesti cu vreun dosar penal. Posted Image Cine stie , poate dupa cativa ani slovenii renunta si trimit actele la autoritatile romane cu specificatia `Dorim sa inapoiem actele retinute de la  cetateanul roman `Gheorghita Alupoaie` care in data de AA.BB.2013  a condus fara rovinieta valabila  pe teritoriul nostru ` (sau alta varianta cum a zis tchoara)

Edited by polizei, 28 May 2013 - 00:12.


#47
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,760
  • Înscris: 15.06.2007
Deci la om, i-au luat actele, asa la masa in timp ce isi bea cafeaua... Mai taie... Adica intra in benzinarie, se uita la tine, si te ia la bani marunti...
Nu ai precizat cum ai iesit din Slovenia si ai trecut in Italia, fara acte... WTF? Nu mai cere nimeni nimic la granita?

#48
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Slovenia e in Schengen ca si Italia asa ca granita este probabil o linie cu adevarat imaginara si se trece cu 60 km/h in general.
Daca nu ratau astia de cel putin 2 ori combinarea la Schengen ai fi avut ocazia sa experimentezi asta la granitele noastre cu Bulgaria sau Ungaria, asa trebuie sa mergi pina la granita cu Austria sa experimentezi minunea. Sau sa ma crezi pe cuvint.

#49
crainic78

crainic78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.05.2013

 ettyus, on 26 mai 2013 - 09:00, said:


Esti deosebit de inteligent...... dupa ce ca esti pampalau si ramai fara acte mai vi se pe forumuri sa aberezi! Ce ajutor vrei de la noi? Sa organizam o potera sa mergem sa recuperam actele unui nea cutare? sau cum? Sau sa organizam si noi o tornada in Slovenia sa vedem ce iese ( macar sti ce ii aia tornada?)  Esti pueril si infantil si iti place sa insulti pe toti care nu iti dau un raspuns la nivelul pretentiilor altetei tale regale! Sunt curios care dintre politisti esti? cel care stie sa scrie ca sigur nu cel care citeste..... ti s-a dat de doua ori un link(dar sigur nu sti ce ii ala) unde scrie, chiar si pentru prosti, ca au voie sa retina ce vrea muschii lor! Oricum pana la urma tu ce dracu vrei? Ce sa facem noi pantru tine? lol de lol si numai lol, dude!
Mai desteptu lu peste ,,eu nu am cerut nici un ajutor ,,eu doar am postat  aici pe forum sa  primesc  ceva sfaturi in leg cu acest subiect,,nu am postat sa primesc critici de  scriere sau de alta natura,,,

 tchoara, on 27 mai 2013 - 14:27, said:

Bai nene, e o coincidenta fantastica faptul ca tocmai analfabetii astia au probleme cu legea la nivelul asta, de raman fara acte de identitate prin alte tari.

Si toti pun aceeasi placa: "scriu asa ca ma grabesc" si "eu le-am vorbit frumos, dar ei s-au purtat cu mine ca un jeg".

Bai baiatule, la cat de analfabet esti si la ce atitudine de mistocareala de cocalar de Italia ai, in mod sigur n-ai nici cea mai mica idee despre ce inseamna sa te porti civilizat si frumos cu cineva.

Vezi ca de vreo 3 ani a intrat in vigoare legea cu urmarirea internationala a contraventiilor. Du-te si declara actele pierdute, ca sa vina slovenii sa-i intrebe p-ai nostri de amenda ta, si sa-ti faca dosar penal pentru fals in declaratii.

Auzi-l si p-ala mai sus, cu permisul luat de 5 ori in Polonia. Fa si tu la fel, ca lui nu i s-a intamplat nimic. Lu-i, pardon. Vai de capul nostru, am ajuns o tara de retardati analfabeti. Si infractori. Da' infractori d-aia rupti in cur la cel mai jalnic nivel.
Domnu  ....tu crezi ca  ma intereseaza parerea ta despre  faptul ca  scriu gresit ?daca  ma interesa acest  lucru  postam in alta parte   ca sa-mi repar acest defect,, in rest este numai problema mea  cum cine,si cand   ma port civilizat  ,,nu e treaba ta,,,si tu te dai deontolog  aici pe forum dar  sunt sigur ca  nu e asa in realitate,,,cred ca analizezi ce scri o zi intreaga  in schimb eu  scriu exact cum gandesc pe moment asa ca  iti recomand ceva ,,,pe viitor daca  nu poti ajuta  pe cel care  cere  un sfat in leg cu un subiect anume , nu te mai baga in sema  cu japca,,,

 tfmercedez, on 02 iunie 2013 - 16:27, said:

Deci la om, i-au luat actele, asa la masa in timp ce isi bea cafeaua... Mai taie... Adica intra in benzinarie, se uita la tine, si te ia la bani marunti...
Nu ai precizat cum ai iesit din Slovenia si ai trecut in Italia, fara acte... WTF? Nu mai cere nimeni nimic la granita?
Nu frate  ,,m-am teleportat  pana in slovenia cu tot cu masina  ,,,,=))))) vai de viata mea  mare  e gradina ta doamneeeeeeeeeeeee

 f300, on 02 iunie 2013 - 17:43, said:

Slovenia e in Schengen ca si Italia asa ca granita este probabil o linie cu adevarat imaginara si se trece cu 60 km/h in general.
Daca nu ratau astia de cel putin 2 ori combinarea la Schengen ai fi avut ocazia sa experimentezi asta la granitele noastre cu Bulgaria sau Ungaria, asa trebuie sa mergi pina la granita cu Austria sa experimentezi minunea. Sau sa ma crezi pe cuvint.
Nu inteleg la ce te referi ,,am impresia ca   vb despre  alt subiect

#50
aka_razvan

aka_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.12.2008

 crainic78, on 02 iunie 2013 - 19:18, said:

...in rest este numai problema mea  cum cine,si cand   ma port civilizat...

In cazu' asta sa n-ai pretentii sa primesti raspunsuri pertinete.

#51
crainic78

crainic78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.05.2013

 polizei, on 28 mai 2013 - 00:06, said:

Ai  grija sa nu te trezesti cu vreun dosar penal. Posted Image Cine stie , poate dupa cativa ani slovenii renunta si trimit actele la autoritatile romane cu specificatia `Dorim sa inapoiem actele retinute de la  cetateanul roman `Gheorghita Alupoaie` care in data de AA.BB.2013  a condus fara rovinieta valabila  pe teritoriul nostru ` (sau alta varianta cum a zis tchoara)
Tu nu intelegi ca aveam rovinieta  valabila  ?nu era lipita  pe  partbriz  cum ar fi trebuit  ,,de acolo  a inceput  totata  problema

#52
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 crainic78, on 02 iunie 2013 - 19:20, said:

Nu inteleg la ce te referi ,,am impresia ca   vb despre  alt subiect

Vorbesc despre cum ai trecut tu granita fara acte, imi pare rau daca am fost prea subtil.

 crainic78, on 02 iunie 2013 - 19:23, said:

Tu nu intelegi ca aveam rovinieta  valabila  ?nu era lipita  pe  partbriz  cum ar fi trebuit  ,,de acolo  a inceput  totata  problema

Valabila inseamna lipita! Daca vroiai sa faci vreo smecherie sa o revinzi e una, daca ai fost fraier sau lenes si ai platit-o dar nu ai lipit-o cu atit mai rau! E ca scuza ca aveai bilet dar nu l-ai compostat.

#53
crainic78

crainic78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.05.2013

 f300, on 02 iunie 2013 - 19:26, said:


Vorbesc despre cum ai trecut tu granita fara acte, imi pare rau daca am fost prea subtil.



Valabila inseamna lipita! Daca vroiai sa faci vreo smecherie sa o revinzi e una, daca ai fost fraier sau lenes si ai platit-o dar nu ai lipit-o cu atit mai rau! E ca scuza ca aveai bilet dar nu l-ai compostat.
Nu am trecut  fara acte  ,,,am trecut  legal,,,am ajuns  in slovenia mai aveam  20 Km si eram in italia  si acum nu ma apuc sa mai scriu odata ce am scris la inceput

 f300, on 02 iunie 2013 - 19:26, said:


Vorbesc despre cum ai trecut tu granita fara acte, imi pare rau daca am fost prea subtil.



Valabila inseamna lipita! Daca vroiai sa faci vreo smecherie sa o revinzi e una, daca ai fost fraier sau lenes si ai platit-o dar nu ai lipit-o cu atit mai rau! E ca scuza ca aveai bilet dar nu l-ai compostat.
Exact,,,ai dreptate  a fost neglijenta mea  ,,

#54
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 crainic78, on 02 iunie 2013 - 19:29, said:

Nu am trecut  fara acte  ,,,am trecut  legal,,,am ajuns  in slovenia mai aveam  20 Km si eram in italia  si acum nu ma apuc sa mai scriu odata ce am scris la inceput

Stai linistit, toata lumea a inteles, tfmercedez nu stia ca nu se cer acte, acum stie, sper ca explicatia mea care a fost prea savanta pentru tine sa nu fie prea savanta si pentru el, gata.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate