Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...
 Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...
 Felicitari Republica Moldova pent...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror
 

Permis si CI retinute in Slovenia

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
Jay`Z

Jay`Z

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 03.01.2004
Pe site-ul ambasadei RO din Slovenia am gasit urmatoarea informatie:

http://ljubljana.mae...ang=ro&id=67572

reprezentantii autoritatilor slovene au dreptul sa retina documentele personale precum si ale masinii in scopul asigurarii achitarii amenzii.

Deci din pacate se pare ca au dreptul sa faca asta, dar ti se elibereaza o dovada ca actele ti-au fost retinute.
Personal mi se pare o masura extrem de abuziva care nu are ce cauta intr-o tara din UE.

#20
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,956
  • Înscris: 09.12.2004
ba lasa asa sa fie ca sa le scoata smecheria din cap unora :)
stii ca trebuie sa iei vinieta? iti arata clar, mare, negru pe alb sau alb pe albastru...nu conteaza.
cu viteza la fel...risti sa mergi ca in Germania, platesti...
cind o cumperi te uiti la ea sa vezi daca ala a gaurit-o cum trebuie si din greseala vezi POZA care iti arata ce sa faci cu ea :)
daca sint pretexte ca domne nu o pot lua jos de acolo, inainte de a o lipi o dai de citeva ori pe jeansi, pe tricou si apoi o pui in geam de unde se desface extrem de usor.

eu le-am lipit de fiecare data cit mai sus, unde e parasolarul si nu a avut nimeni treaba mea desi nu se vede nimic de afara.

#21
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Crainicule, le dai pierdute pe toate si iti bagi pu la in ei si te inveti minte ca altadata cand treci printr-o tara straina te documentezi bine ce si cum si faci tot posibilul sa nu calci pe bec mai ales ca esti roman si alora nu le cazi bine la stomac.

Edited by Friskey, 25 May 2013 - 07:54.


#22
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 Jay`Z, on 25 mai 2013 - 00:22, said:

probabil doar de frica sa nu o utilizeze mai multi vor sa o lipesti pentru ca in inteligenta lor ei nu o asociaza unui nr de inmatriculare la cumparare. Practic la un tur de Europa deja nu mai vezi drumul de atatea viniete pe parbriz.

Oricum sa iti retina toate actele pentru o contraventie minora mi se pare un abuz enorm, eu pt asa ceva m-as fi interesat rapid care e echivalentul DNA din tara lor si as fi facut o reclamatie.

Haha, bingo, exact asta e - sa n-o foloseasca mai multi. E plin ebay-ul si de folii speciale ca sa nu ti se mai autodistruga, precum si de viniete folosite (cele mai multe de Elvetia, ca acolo este anuala si merita sa o revinzi sau sa o iei "folosita"). Daca n-o pui si nici nu incerci sa dai vreo teapa e culmea lenei sau a prostiei, atunci mai bine n-o iei si gata. Nu e asa de rau daca pe masura ce iti expira le scoti, ba daca iei altele e chiar mai bine ca nu trebuie sa te chinui sa cureti locul ca vine alta vinieta pe el si "suge" aia toate urmele de lipici si vinieta descompusa.

Inainte de a le da prea multe date despre cine esti si de unde sa te ia eu m-as interesa la cit a ajuns amenda aia in momentul de fata, in Austria daca nu platesti pe loc (practic ca biletul "din tren", o vinieta mai scumpa) amenda este de 300-3000 euro.

#23
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,956
  • Înscris: 09.12.2004

 crainic78, on 24 mai 2013 - 20:01, said:

...,,,miau...era pusa  pe bord nu imi era lipita  pe partbriz  ,eu nu am stiut ca este obligatoriu sa  o am lipita  ,,,,miau ....  miau  ,,,,nu am platit amenda  care  avea termen de 10 zile dupa care  sa dublat ,,acum sunt in italia  fara acte au trecut 6 luni de la incident  si acum  nu stiu cum sa imi rezolv cu actele,,....

 crainic78, on 25 mai 2013 - 01:24, said:

,,,am primit numai critici  si  uni dintre voi mi se pare ca sunt loviti grav la mansarda ,  au nevoie urgent de un medic   ,,,,
miau miau miau....mergi primul la medic si apoi mai vad ceilalti ce fac Posted Image
poate iti iei actele de acasa cu tot cu factura de 300e la fisc.
pardon, 600e poate si cu alte penalitati pt alea 6 luni

Edited by Evergreen, 25 May 2013 - 08:16.


#24
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

 crainic78, on 25 mai 2013 - 01:24, said:

Sincer am crezut ca scriind aici pe forum o sa ma ajutati cu sfaturi sau ideei  ,,m-am inselat amarnik ,,,am primit numai critici  si  uni dintre voi mi se pare ca sunt loviti grav la mansarda ,  au nevoie urgent de un medic   ,,,,
din interes am urmarit aseara topicul asta. Am observat ca la un moment dat ai explicat amanuntit ce s-a intamplat (ceea ce nu ai facut in primul post, de aici si multe confuzii de intelegere a situatiei tale). In loc sa lasi raspunsul si sa vada toata lumea, astfel incat sa poti primi sfaturile fix la subiect, ai sters tot si ai inlocuit cu raspunsul de mai sus... In loc sa te victimizezi si sa spui ca ai primit numai critici, mai bine mai citesti inca o data pt ca ai primit niste sfaturi f bune de la unii din useri, sfaturi pe care ar trebui sa le iei in calcul in rezolvarea problemei tale.


 Friskey, on 25 mai 2013 - 07:52, said:

Crainicule, le dai pierdute pe toate si iti bagi pu la in ei si te inveti minte ca altadata cand treci printr-o tara straina te documentezi bine ce si cum si faci tot posibilul sa nu calci pe bec mai ales ca esti roman si alora nu le cazi bine la stomac.
Asta e un sfat prost... Tu crezi ca statul sloven e diferit de statul roman? Li se rupe lor de acte, ei vor banii de pe amenda. Si daca au actele tale, au datele tale, deci automat pot sa contacteze fiscul de la noi (sau cine se ocupa de mizeriile astea) astfel incat sa-si recupereze contravaloarea amenzii cu prima ocazie in care tu o sa ai nevoie de un act/adeverinta. Fiind tari din interiorul UE, e extrem de simplu sa faca asta.
Iar faza cu romanul care nu le cade bine la stomac strainilor... ok, in Italia, Spania pot fi de acord, dar nu trebuie generalizat. Am calatorit suficient de mult prin Europa incat sa pot spune ca nu am avut probleme din cauza faptului ca sunt roman (inclusiv cand am fost implicat intr-o tamponare usoara din vina mea, politistii s-au purtat extrem de ok si m-au iertat si de amenda, fiind pe un drum partial privat). Daca nu te comporti ca un conational de etnie colorata, vorbesti frumos (fara figuri de tip jiji) si nu il consideri din start dusmanul tau, o sa ai o surpriza placuta.

#25
crainic78

crainic78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.05.2013
Da ai mare dreptate ,,a fost  neglijenta mea

 Evergreen, on 25 mai 2013 - 08:13, said:

miau miau miau....mergi primul la medic si apoi mai vad ceilalti ce fac Posted Image
poate iti iei actele de acasa cu tot cu factura de 300e la fisc.
pardon, 600e poate si cu alte penalitati pt alea 6 luni
hai s a iti spun o treaba ,,amenda  nu o platesc nici daca vine apocalipsa ,,,buletinul  nu are voie nimeni sa til retina  pt ca este un act de identitate  ,,,sper sa pricepi mai ham ham

 Friskey, on 25 mai 2013 - 07:52, said:

Crainicule, le dai pierdute pe toate si iti bagi pu la in ei si te inveti minte ca altadata cand treci printr-o tara straina te documentezi bine ce si cum si faci tot posibilul sa nu calci pe bec mai ales ca esti roman si alora nu le cazi bine la stomac.
asa am sa fac,,,credema  sau purtat cu mien ca  si cu ultimul jeg  ,,,parca eram criminal  ,,eu am vb frumos cat  am putut  si cat am stiut  ca  nu ma puteam intelege  cu el dar degeaba  au vrut sa ma arda mau ars invatatura de minte

#26
ettyus

ettyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 12.11.2006

 crainic78, on 25 mai 2013 - 11:51, said:

Da ai mare dreptate ,,a fost  neglijenta mea


hai s a iti spun o treaba ,,amenda  nu o platesc nici daca vine apocalipsa ,,,buletinul  nu are voie nimeni sa til retina  pt ca este un act de identitate  ,,,sper sa pricepi mai ham ham


asa am sa fac,,,credema  sau purtat cu mien ca  si cu ultimul jeg  ,,,parca eram criminal  ,,eu am vb frumos cat  am putut  si cat am stiut  ca  nu ma puteam intelege  cu el dar degeaba  au vrut sa ma arda mau ars invatatura de minte


Inainte de a tot da cu muci in ciorba si a masacra limba romana (toti gresim dar....) citeste aici : http://ljubljana.mae...&id=67572  si vezi ca indiferent daca iti convine sau nu legea lor le da dreptul sa retina actele! iar statutul de roman nu te califica la "mai presus de lege" cum nici "necunoasterea legii" nu este circumstanta atenuanta!

#27
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Asa, daca n-ai nimic pe numele tau da-le teapa, n-au ce sa iti faca, dar sa ai grija sa nu mai calci pe acolo. Alta varianta e sa platesti amenda si cand mai treci pe acolo bagi in portbagaj niste capace de canal, garduri, semne de circulatie pe care le valorifici la noi la fier vechi (nu la ei ca poate te snopesc cu bataile) si iti recuperezi investitia in statul Sloven. Le dai 300 euro, atunci 300 de euro din ce e in tara aia e al tau.

#28
crainic78

crainic78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.05.2013

 ettyus, on 25 mai 2013 - 12:54, said:



Inainte de a tot da cu muci in ciorba si a masacra limba romana (toti gresim dar....) citeste aici : http://ljubljana.mae...&id=67572  si vezi ca indiferent daca iti convine sau nu legea lor le da dreptul sa retina actele! iar statutul de roman nu te califica la "mai presus de lege" cum nici "necunoasterea legii" nu este circumstanta atenuanta!
Domnu profesor  de limbi  nu inseamna ca  nu stiu sa scriu daca  ma grabesc si tastez gresit pe tastatura  ,,,dacai ai un sfat sau o propunere  pertinenta  scrie daca nu dute  in pwla me  si lasama  in pace  ,,eu nu am zis ca sunt mai presus de lege  poate  esti beat si nu ai citit ce am scris eu pana acum,,,ce imi dai tu acolo sa citesc am si eu pe niste harti ce le-am primit de la ei ,,asa ca  dute  si pishate ca  esti palid

 Friskey, on 25 mai 2013 - 13:00, said:

Asa, daca n-ai nimic pe numele tau da-le teapa, n-au ce sa iti faca, dar sa ai grija sa nu mai calci pe acolo. Alta varianta e sa platesti amenda si cand mai treci pe acolo bagi in portbagaj niste capace de canal, garduri, semne de circulatie pe care le valorifici la noi la fier vechi (nu la ei ca poate te snopesc cu bataile) si iti recuperezi investitia in statul Sloven. Le dai 300 euro, atunci 300 de euro din ce e in tara aia e al tau.
=))))) F trare ,,,ma inchid aia pe viatza  daca fac asa ceva
+)))))

#29
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
De ce nu ai sunat la 112 cu politistele alea acolo de fata? Cum sa iti ridice actele ca nu aveai vinieta lipita in geam?

Pentru asta se da amenda, pentru ca javrele au grija sa scrie foarte marunt pe spate lucrul asta. Fratimiu a patit asta in Austria. A avut vinieta bagata intre bord si geam, nelipita si si-a luat amenda 120 de euro. Niste nenorociti de ultima speta, adica nu a pagubit statul austriac mergand fara vinieta, de ce nu puteau sa ii dea un avertisment? Dar ma rog, au o satisfactie uriasa sa arda romani.

#30
crainic78

crainic78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.05.2013
Nu mai am chef de sfaturile vostre mie plin sufletul de  critici si de observatiile vostre ,,,O sa merg la consulat fac acte provizori apoi merg in ro si vad eu acolo cum rezolv ,,buletinul o sa mil faca fiindca  nu se poate  sa existe  persona  fara  un act de identitate , iar permisu nu ma intereseaza  ,,are sotia permis  si eu stau in dreapta  si gata  am terminat  cu  tot ,Posted Image ,

#31
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Pai prietene, daca nu mai ai chef, vezi ca e un buton sus in stanga, scrie iesire din cont. Apasa-l cu incredere.

#32
crainic78

crainic78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.05.2013

 Arkouda, on 25 mai 2013 - 13:06, said:

De ce nu ai sunat la 112 cu politistele alea acolo de fata? Cum sa iti ridice actele ca nu aveai vinieta lipita in geam?

Pentru asta se da amenda, pentru ca javrele au grija sa scrie foarte marunt pe spate lucrul asta. Fratimiu a patit asta in Austria. A avut vinieta bagata intre bord si geam, nelipita si si-a luat amenda 120 de euro. Niste nenorociti de ultima speta, adica nu a pagubit statul austriac mergand fara vinieta, de ce nu puteau sa ii dea un avertisment? Dar ma rog, au o satisfactie uriasa sa arda romani.
Sincer  nu imi imaginez  nici eu cum a fost posibil sa  imi retina actele  ,,,dar am vazut ca orice  le spun si orice  as fi facut tot ma ardeau,,au zis sa el dau pe loc bani si imi dau actele inapoi cum nu avema la mien  300E  lea retinut  ,,imi lua  si actele de la masina numai ca certificatul de imatriculare  nu il aveam   la mien pt ca atunci am cumparat masina,,,aveam o dovada de 15 ziel  asa ca  am scapat fara sa  imi retina   si actul de la masina

#33
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Trebuia sa suni la 112. Greseala ta.

Edited by Arkouda, 25 May 2013 - 13:12.


#34
crainic78

crainic78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.05.2013

 Arkouda, on 25 mai 2013 - 13:07, said:

Pai prietene, daca nu mai ai chef, vezi ca e un buton sus in stanga, scrie iesire din cont. Apasa-l cu incredere.
Asa  o sa fac,,,o sa mai fie  uni de aici carora  li se va intampla acelasi lucru iar in momentul cand vor posta  aici pe forum o sa intru sa fac misto  de ei cum fac ei acum cu mine

#35
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,956
  • Înscris: 09.12.2004
miau miau si ham ham...daca sinteti smekeri in tara fiti pina la capat si afara!
stiu ei ce stiu atita timp cit samsarii fac manevre cu numerele provizorii, si orice altceva din care mai recupereaza bani.
nu inteleg de ce nu va asumati responsabilitatea driblarii legii si va lamentati pe aici ca AIA sint niste bulangii.

cu toate actele tale cele noi tot o sa ti-o iei in freza daca mai ai noroc sa te opreasca ;))
si stai linistit ca or sa iti vina acasa cele vechi prin curier special, in uniforma.

#36
crainic78

crainic78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.05.2013

 Arkouda, on 25 mai 2013 - 13:12, said:

Trebuia sa suni la 112. Greseala ta.
ce 112 ?era afara o tornada  cu lapovita  eram ud pana al piele  tremuram de frig de nu puteam  sa imi revin,,, ele stateau in masina sa imi scrie procesul  verbal...:D eram obosit am condus  20 ore in continu ,,plus ca  strigau la mien  si cand  bagam mana in buzunar apoi daca  ma vedeau ca sun la 112  sau daca imi cautam telefonul  cine stie ce  se intampla am crezut ca  imi dau o amenda  si plec in treaba mea  mai departe ,,  ,,in leg cu vigneta   ,,,nu am stiut ca este obligatoriu  dat fiid faptul ca era prima data cand  am fost cu masina mea in alta tara  ,,plus ca  in sinea mea am zis ca o pun pe bord  sa se vada  ca sa nu imi umplu partbriizul cu actibilde,,am gresit  acum  sper ca  voi rezolva  cumva pana la urma  si totul va fi ok.
Eu in noiembri merg in ro  ca  tre  sa imi fac verificarea tehnica  la masina  si atunci imi fac  si actele  de nu  o sa mi le trimita    ei acasa  pana atunci

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate