Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi am luat 4x4

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 "Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...

COSAFA CUP 2024

Cartela internet cu roaming - com...
 

Accesorii pentru motosape/motocultoare

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
7250 replies to this topic

#4087
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Mulțumesc pt poze.Acum as vrea sa îmi zici acea din partea stsnga a imaginii este reglabila,ce marca e,celalalta din dreapta di poze pare mai ok(sudura,design)ce marca este,rotile metalice ai cumpărat de la o firma?Ce latine au?
Spor la treaba

#4088
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012

View Poststefeug, on 14 mai 2016 - 08:49, said:

Va salut!
Am achizitionat un Proseries 1000 si as vrea sa-l folosesc si la cosit. Teoretic, as putea sa-i pun o cositoare rotativa, cu talere, in priza de putere, care e sincronizata, la acest model.
a incercat cineva? se poate? Nu stiu cum sunt prizele acestea de putere, sunt universale, ca si sistem de prindere?
Utilajul permite intoarcerea coarnelor si are o viteza, pe mers inapoi, ceea ce teoretic, ar putea sa-l faca util la acest proces! Orice idee este binevenita.
Va multumesc.
Eu am un utilaj asemanator cu al dvs. la care am si cositoare cu tamburi. Nu este aceeasi marca cu al dvs dar merge pe acealasi principiu si este tot chinezesc. Pot sa va spun ca alezajul flansei este d=18mm, canal de pana 6x6, lungime pana l=20mm. Verificati pe motocultorul dvs. dimensiunile. Modelul este cel din poza. Coseste foarte bine.

Attached Files



#4089
Alydor

Alydor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.10.2004
@techmaster35 - ambele sunt reglabile, le-am luat de la horn la indrumarea lui mettre (am mers pe mana lui, sper ca nu l-a durut ca am aproape 100 de kile, multumesc inca o data pentru indrumare si sfaturi) , sunt cele importante de Bronto, sunt exact acelasi model, difera doar zgarieturile de pe ele si unghiul din care au fost pozate. Rotile metalice sunt in  curs de manufacturare, am luat un model "dupa" net si i-am dat tema de lucru socrului, sunt aproape gata mai trebuie sa sudez greutatile pe ele, prefer sa fac greutatile din fier decat din beton, inca se lucreaza la modificari si imbunatatiri.



Suma respectelor, Alydor

#4090
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Mersi.te-am tot stresat cu pozele ca am comandat satamana trecuta la bronto acel plug si nu a venit,doream sa vad cum arata,ma interesa si o poza acolo unde se reglează.Am vorbit luni la ei cu o tanti mâine este plugul la dvs.ciuciu nici azi nu a apărut,daca nu vine mâine,renunt,nu mise pare normal ca un produs ce il comanzi din Bucuresti azi,a doua zi este la tine iar unul de la Cluj sa nu ajungă,in o saptamana.Deci trageti singuri concluziile ce fel de firma e.
Acu revin cu o alta întrebare a folosit cineva rarita de,la O-mac acel care zic ei ca e Premium?cum merge se reglează,usor?
Multumesc!!!

#4091
Alydor

Alydor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.10.2004
cica rarita de omac e din plastelina chiar daca zice ca e Premium. Le-am vazut in magazin, sunt foarte frumos colorate da' daca tragi cu mana de tabla se indoaie... Din ce stiu (am cetit acilisea pe forum) rarita = plug de ingropat cartofi. Plugul asta are 3 pozitii de reglaj, mic, mediu si mare, nu am masurat sa vad cat de mic inseamna mic si cat de mare inseamna mare, ei zic ca se regleaza intre 25 si 45 de centimetri. Acu nu i-am masurat da' ii cred pe cuvant. Dupa ce le-am luat am vazut tot de la Bronto si in praktiker, leroa si dedeman, aproximativ pe la acelasi pret, plus minus 5-10 lei. Reglajul pe inaltime se face din gaurile aflate pe tija iar latimea se face prin 2 bucati de platbanda care au 3 gauri, in functie de latimea dorita se pune la prima, a doua sau a 3 gaura. Daca faci o comparatie intre poza de pe siteul bronto si ce exista pe piata o sa vezi ca sunt mari diferente. Aia din poza e cosmetizata frumos.... alea din magazin nu sunt chiar asa aranjate cum arata in poze...


Suma respectelor, Alydor

#4092
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View Postluciadevis, on 17 mai 2016 - 18:22, said:

Eu am un utilaj asemanator cu al dvs. la care am si cositoare cu tamburi. Nu este aceeasi marca cu al dvs dar merge pe acealasi principiu si este tot chinezesc. Pot sa va spun ca alezajul flansei este d=18mm, canal de pana 6x6, lungime pana l=20mm. Verificati pe motocultorul dvs. dimensiunile. Modelul este cel din poza. Coseste foarte bine.
Cat a costat jucaria? Cum se monteaza aceast accesoriu?  In fata sau in spatele motosapei?

#4093
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Pina raspunde Lucia , te ajut eu cu un mic raspuns. Se monteaza in spatele motocultorului , la priza de putere acoperita cu un capacel de plastic . Dupa...se rotesc coarnele la 180 , si se lucreaza deci cu marsarierul . Sunt bune cositorile...wm-urile noastre ,cel putin , le duc bine .

#4094
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Eu am vb acu ceva vreme cu chinezul care produce asa ceva. Pe langa ca a ramas siderat cand a aflat ca el da la omac cu 80 euro si magarii aia il vand cu 400, mi-a zis ca motosapa nu e facuta sa lucreze prea mult in marsarier. Adica una e sa faci manevrele in deplasare/frezare, iar alta e sa bagi ore in sir. Cica pinionul se va duce destul de repede. El chiar mi-a recomandat sa folosesc pe curele, sunt si mai ieftine, dar nu se poate la pinionar. No, acu daca chiar fabricantul a spus asta, eu am tendinta sa-l cred.

#4095
stefeug

stefeug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 22.10.2006

View Poste_miron, on 17 mai 2016 - 20:44, said:

Eu am vb acu ceva vreme cu chinezul care produce asa ceva. Pe langa ca a ramas siderat cand a aflat ca el da la omac cu 80 euro si magarii aia il vand cu 400, mi-a zis ca motosapa nu e facuta sa lucreze prea mult in marsarier. Adica una e sa faci manevrele in deplasare/frezare, iar alta e sa bagi ore in sir. Cica pinionul se va duce destul de repede. El chiar mi-a recomandat sa folosesc pe curele, sunt si mai ieftine, dar nu se poate la pinionar. No, acu daca chiar fabricantul a spus asta, eu am tendinta sa-l cred.
Dintre cei care au folosit sistemul la pinionare, ce impresii ne puteti impartasi?
Multumesc luciadevis. Pe la Suceava, astfel de sisteme se vand cu cca 800-900 Ron.

#4096
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Io am vrut sa iau, dar la 17 bulioane cat cer magarii de la omac sa si-l bage in fund, fara sa dea cutitele jos. :)

#4097
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012
@roland_s  Cositoarea a costat 1150 lei, dar a fost achizitionata la pachet cu moto 9 cp benzina, pinioane, total 4200 lei, cumparata din Bucuresti. Functioneaza asa cum ti-a spus Nelu. Tipul asta de cositori se vand la toate moto pe pinioane, iar principiul este acelasi, mersul inapoi devine mers inainte.  

@stefeug  La priza de putere se pot atasa si alte accesorii: pompa apa, pompa stropiri agricole, freza zapada . Trasmisia pe curea era de preferat pt ca in cel mai rau caz patineaza cureaua. Principalul inconvenient este ca trebuie sa tii maneta de mers inapoi permanent stransa si este cam obositor, dar exista solutii gen sticla de cola, brida tip piedica...
Deocamdata noi suntem multumiti, coseste bine dar ramane de vazut testul timpului.

Edited by luciadevis, 17 May 2016 - 21:21.


#4098
stefeug

stefeug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 22.10.2006
Cam cat ati folosit-o? Da semne de oboseala marsarierul? Sau se observa urme de uzura /pilitura in uleiul de transmisie?

#4099
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Lucia, la mine maneta de mers inapoi are piedica la fel ca la ambreiaj sau contact. vezi daca nu poti fabrica ceva asemanator, este foarte comod si util.

Attached Files



#4100
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Cutite de schimb pentru cositori... Poate mai bune decat cele de china...  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fE_qQ2FH2n8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4101
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012
@stefeug  Am cumparat ansamblul vara trecuta, cosim livada 5000 mp, teren plan. Noi o folosim doar personal, nu lucram si la altii, deci este o utilizare relativ ocazionala, zic eu. Deocamdata merge foarte bine, nu sunt probleme.

@ e-miron, multumesc, am si facut deja, tot la sugestia ta, te-am intrebat in iarna.... la asta ma refeream cand am spus brida tip piedica (in postul anterior)

#4102
stefeug

stefeug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 22.10.2006
Cum se comporta la musuroaie de cartite sau furnici?

#4103
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010

View Postluciadevis, on 17 mai 2016 - 18:22, said:

Eu am un utilaj asemanator cu al dvs. la care am si cositoare cu tamburi. Nu este aceeasi marca cu al dvs dar merge pe acealasi principiu si este tot chinezesc. Pot sa va spun ca alezajul flansei este d=18mm, canal de pana 6x6, lungime pana l=20mm. Verificati pe motocultorul dvs. dimensiunile. Modelul este cel din poza. Coseste foarte bine.
Lucia , astea sunt dimensiunile la mine. care sunt diferentele fata de motosapa ta?

Stiam eu ca am raspuns cuiva, de asta aveam deja poza in calc, dar nu mai stiam cui.:)

Attached Files


Edited by e_miron, 17 May 2016 - 21:37.


#4104
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012
Daca le intalneste, le spulbera. Totusi noi cautam sa evitam pe cat posibil, pentru a nu forta axele, pinioanele. Inaltimea de cosire este reglabila cadrul cu tamburii se poate ridica sau lasa in limitele 4-10 cm. Noi o folosim in partea superioara si ramane un "covor verde" pe intervale, intre randurile de pomi. Nu ne intereseaza iarba, furaj, etc. ce toaca lasam pe sol. Eu zic ca este un accesoriu robust si cutitele alea par solide - sunt 4 pe fiecare tambur.

@e-miron  diametrul axului la mine este d=18mm, iar distanta 50mm, la mine este 70mm

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate