Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Flatulenta și responsabilita...

Nu merge internet și touchpad

Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...
 Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...
 Recomandare AC

Coramet sau Caparol?

Probleme cu un vecin de pe scara

Ford Focus 2007, motorul se opres...
 Ce tip de detergent preferați pen...

Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

Proceduri vamale Port Constanta
 

4 tone in Bucatarie! Se poate?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Steauaboss

Steauaboss

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 112
  • Înscris: 12.11.2012
Salut.
Am cumparat o piscina gonflabila, si cum detin un ap de 5 camere cam nefolosit, m-am gandit sa transform o camera, adica Bucataria, in Baie, si Dormitorul alaturat in Bucatarie, ca e mai mare, Bucataria fiind cea mai mica camera.
Piscina e circulara, are doi metri in diametru, si cam 1m in inaltime, asta inseamna pi r patrat, adica 3,14m3, sau putin peste, am aproximat la 4 tone greutatea maxima pe care trebuie sa o sustina, cu o apasare  de 100g pe cm2.

Subliniez faptul ca apa, si dinamica sa, e favorabila in cutremure, avand inertie cinetica, si micsoreaza efortul depus de structura.
Va multumesc!

Edited by Steauaboss, 23 January 2013 - 04:31.


#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Posted Image

#3
king_tzapone

king_tzapone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 02.09.2007

 Steauaboss, on 23 ianuarie 2013 - 04:29, said:

Salut.
Am cumparat o piscina gonflabila, si cum detin un ap de 5 camere cam nefolosit, m-am gandit sa transform o camera, adica Bucataria, in Baie, si Dormitorul alaturat in Bucatarie, ca e mai mare, Bucataria fiind cea mai mica camera.
Piscina e circulara, are doi metri in diametru, si cam 1m in inaltime, asta inseamna pi r patrat, adica 3,14m3, sau putin peste, am aproximat la 4 tone greutatea maxima pe care trebuie sa o sustina, cu o apasare  de 100g pe cm2.

Subliniez faptul ca apa, si dinamica sa, e favorabila in cutremure, avand inertie cinetica, si micsoreaza efortul depus de structura.
Va multumesc!

pai de ce nu pui cate o piscina in toate camerele ?vei fi singurul supravietuitor din bloc !

#4
raresh3r

raresh3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 30.12.2006
Nu o sa ai nici o problema, daca nu o sa o umpli cu apa.Posted Image

#5
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Un planseu de bloc e proiectat sa suporte o sarcina din incarcari permanente cam de 300kg pe mp.

Eu zic ca depasesti incarcarea.

Sau daca nu o depasesti (sa zicem ca ai o bucatarie de la 15mp in sus), incearca sa asezi niste grinzi profil i dintr-un perete in altul pentru o mai buna distributie a incarcarii. Adica scopul este sa reduci valoarea momentului incovoietor pe centrul planseului.

#6
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
exista ap cu 5 camere? <_<

#7
anonimogg

anonimogg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 25.03.2008
Mi-ai facut dimineata frumoasa ! Daca tot nu e folosit apartamentul , la 5 camere , daca il vinzi , presupun ca faci rost de destui bani sa iti iei o casa pe teren undeva si sa iti faci o piscina adevarata Posted Image

#8
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
Un apartament cu 5 camere costa ceva marafeti- de ce nu-l vinzi si nu-ti faci o casa, iar lipit de ea o piscina? O poti face inchisa peste iarna cu geam/policarbonat (care se pot scoate peste vara) si o poti incalzi cu panouri solare ieftine (inclusiv pompa de filtrare o poti alege la 12/24V si o alimentezi de la panouri fotovoltaice - consumul de curent va fi 0).
4 tone e cam mult pentru un planseu de bloc, nu a fost calculat pentru asa ceva. Daca era la parter, il puteai consolida prin subsol... mai bine nu risti...

Edited by mymothman69, 23 January 2013 - 08:26.


#9
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,620
  • Înscris: 25.11.2007
Iar daca se sparge piscinuta o sa vedem, poate in exclusivitate, un tsunami la bloc !

#10
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006

 bogdan_z, on 23 ianuarie 2013 - 08:18, said:

exista ap cu 5 camere? Posted Image

Pentru premiantiPosted Image .
Poti cumpara apartamentele de pe un palier de bloc, le unesti si iti faci si cu 12-14 camerePosted Image . Desi, la banii aia, te faci vecin cu Tantareanu (si, bonus, vezi si tzatze toata ziua la ala in curte)Posted Image

#11
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
Dar raspunde omule la intrebare civilizat!

#12
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Steauaboss, on 23 ianuarie 2013 - 04:29, said:

Salut.
Am cumparat o piscina gonflabila, si cum detin un ap de 5 camere cam nefolosit, m-am gandit sa transform o camera, adica Bucataria, in Baie, si Dormitorul alaturat in Bucatarie, ca e mai mare, Bucataria fiind cea mai mica camera.
Piscina e circulara, are doi metri in diametru, si cam 1m in inaltime, asta inseamna pi r patrat, adica 3,14m3, sau putin peste, am aproximat la 4 tone greutatea maxima pe care trebuie sa o sustina, cu o apasare  de 100g pe cm2.

Subliniez faptul ca apa, si dinamica sa, e favorabila in cutremure, avand inertie cinetica, si micsoreaza efortul depus de structura.
Va multumesc!
Eu nu ştiu la ce ţii apartamentul. Vinde-l şi cumpără-ţi doar piscină. În aer liber

Mai tragi de o ganteră, mai scrii cu o mână pe softpedia, apoi mai sari în piscină oleacă.

Asta între perioadele în care mai ucizi o femeie, desigur.

#13
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,787
  • Înscris: 09.05.2005
@bogdan_z la asa intrebare asa raspuns... Daca omul a scris ca detine un apartament cu 5 camere ce rost mai avea intrebarea ta?

#14
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Cred ca tine, la mine cand s-a facut hidroizolatia s-a umplut terasa cu apa, pana la genunchi, si a stat asa o saptamana, sa vedem daca sunt infiltratii! Acolo vorbim cred ca de zeci de tone! 500 de kg/mp pe toata suprafata acoperisului, cat o fi ea!

Edited by Josef_Mengele, 23 January 2013 - 09:42.


#15
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 22.10.2006
Sa vezi bucurie pe vecinii de dedesupt cand s-o sparge dracovenia :D
Ajungi la TV!

#16
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,084
  • Înscris: 29.04.2006
V-ati urcat in lift direct din caruta. Desi nu sunt o fire religioasa de felul meu, acum imi vine sa ma inchin.

#17
Steauaboss

Steauaboss

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 112
  • Înscris: 12.11.2012

 Arkouda, on 23 ianuarie 2013 - 07:30, said:

Un planseu de bloc e proiectat sa suporte o sarcina din incarcari permanente cam de 300kg pe mp.

Eu zic ca depasesti incarcarea.

Sau daca nu o depasesti (sa zicem ca ai o bucatarie de la 15mp in sus), incearca sa asezi niste grinzi profil i dintr-un perete in altul pentru o mai buna distributie a incarcarii. Adica scopul este sa reduci valoarea momentului incovoietor pe centrul planseului.
Multumesc de informatie. Am sa apelez la un structurist, sa vad ce parere are!

 bogdan_z, on 23 ianuarie 2013 - 08:18, said:

exista ap cu 5 camere? Posted Image
Sunt o multitudine, al meu e pe Dacia, construit in 70, are 145mp, bloc de 9 etaje, in apropiere de Gradina Icoanei, pt cine cunoaste zona.

 mymothman69, on 23 ianuarie 2013 - 08:23, said:

Un apartament cu 5 camere costa ceva marafeti- de ce nu-l vinzi si nu-ti faci o casa, iar lipit de ea o piscina? O poti face inchisa peste iarna cu geam/policarbonat (care se pot scoate peste vara) si o poti incalzi cu panouri solare ieftine (inclusiv pompa de filtrare o poti alege la 12/24V si o alimentezi de la panouri fotovoltaice - consumul de curent va fi 0).
4 tone e cam mult pentru un planseu de bloc, nu a fost calculat pentru asa ceva. Daca era la parter, il puteai consolida prin subsol... mai bine nu risti...
Nu prea gasesti case in Bucuresti sa aiba ceva teren, si oricand exista riscul sa rasara un bloc langa tine, unde era zona P+M. De asemenea, mai greu e cu vandutul in perioada asta.
Mai am o casa la tara, inspre Giurgiu, in Comana, piscina pt acolo am cumparat-o, dar mi-a venit ideea asta nastrusnica de a face uz de ea si la bloc.

 jumborom, on 23 ianuarie 2013 - 08:24, said:

Iar daca se sparge piscinuta o sa vedem, poate in exclusivitate, un tsunami la bloc !

E bine de luat in calcul, ca mi-e sa nu ma arunce valul pe fereastra, de la 7, am de cazut pana jos! Trebuie sa gandesc un sistem care sa tina gonflabila, acum ea e tinuta de un material similar prelatelor de camion, daca se sfasie aia, basti cu apa jos!

Edited by Steauaboss, 23 January 2013 - 09:54.


#18
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Daca inoti singur, mai merge, dar daca inviti si niste fete, vei depasi greutatea maxima admisibila.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate