Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...

Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara
 

Superioritatea clara a CARTELEI fata de abonament!

- - - - -
  • Please log in to reply
452 replies to this topic

#91
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View PostSeb, on 21 ianuarie 2013 - 14:42, said:

Am citit posturi ale unor oameni de pe acest forum ce pareau convinsi ca abonamentul le ofera un statut social special, o aura de oameni de afaceri de succes sau ceva de genul asta.

Fițe balcanice si atat, realitatea e cu totul alta.

#92
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,724
  • Înscris: 14.10.2004

View Postbogdan_39, on 20 ianuarie 2013 - 17:13, said:

Ca sa fie si mai clar, postez din nou acelasi lucru, dar sub o forma mai usor de inteles, cele 3 extraoptiuni valabile 30 de zile.

Deci, extraoptiunile acestea se activeaza numai daca trimiteti sms la numarul 321, precum urmeaza:
1. SMS la nr. 321 cu textul  110: Opțiunea de 1 euro  are 100 minute în rețea + 10 minute naționale/ pe luna;
2. SMS la nr. 321 cu textul  20: Opțiunea de 2 euro  are  300 minute în rețea + 20 minute naționale / pe luna;
3. SMS la nr. 321 cu textul  420: Opțiunea de 4 euro are 400 minute/SMS în rețea + 20 minute naționale / pe luna.

Foarte utile informatiile, dar nu am inteles un lucru.
Extraoptiunile se pot incarca din MyVodafone cu cardul?

PS La punctul 2 sigur textul este 20?

Multumesc

#93
bogdan_39

bogdan_39

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 03.11.2012
In legatura cu MyVodafone, nu stiu.

PS. Da, punctul 2 este corect. De altfel, toate informatiile despre aceste extraopriuni sunt 100% corecte.

Cu placere.

#94
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,724
  • Înscris: 14.10.2004
Scuze ca te sacai dar cum, unde incarc cu 1 euro de exemplu ca tot nu pricep.
Merge la magazinele de cartier care au incarcare electronica?

#95
bogdan_39

bogdan_39

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 03.11.2012
Nu e nici o sacaiala - cine are intrebari, sa le adreseze.

Cu 1 euro poti incarca din orice magazin Vodafone sau dealer Vodafone. Ii spui numarul si iti incarca pe loc. La fel si cu 2 euro sau cat doresti.

#96
cristian0007

cristian0007

    Be a real Viber !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,304
  • Înscris: 01.01.2007

View PostSeb, on 21 ianuarie 2013 - 14:42, said:

Am citit posturi ale unor oameni de pe acest forum ce pareau convinsi ca abonamentul le ofera un statut social special, o aura de oameni de afaceri de succes sau ceva de genul asta. Nu puteam scapa ocazia de a completa postul lui marluck (care tot in categoria asta se inscrie).

PS
Ma asteptam sa nu fie necesara aceasta explicatie, dar se pare ca m-am inselat.

Nu,dar asa si este,eu asa ma simt.
Ca cartelar zici ca m-as intoarce in timp cand aveam 14 ani....

#97
usd

usd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 30.05.2012
Nu cred ca se poate vorbi de superioritate. Sunt doua servicii cu caracteristici distincte ce acopera nevoile de comunicare ale unor oameni diferiti. Nu trebuie sa-mi demonstreze nimeni nimic, aleg ce mi se potriveste dupa nevoile si felul meu de a fi.

#98
bogdan_39

bogdan_39

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 03.11.2012

View Postcristian0007, on 23 ianuarie 2013 - 19:13, said:



Nu,dar asa si este,eu asa ma simt.
Ca cartelar zici ca m-as intoarce in timp cand aveam 14 ani....

iphonul il tii in mana ca sa vada boborul ca esti bogat.
Dar abonamentul cum il tii in mana?

:D:D

#99
bekxy

bekxy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 21.11.2006

View Postxymzar, on 23 ianuarie 2013 - 18:27, said:

Scuze ca te sacai dar cum, unde incarc cu 1 euro de exemplu ca tot nu pricep.
Merge la magazinele de cartier care au incarcare electronica?
Dacă ai card, poţi reîncărca şi on-line. De exemplu aici. Din MyVodafone poţi reîncărca doar valori de la 4 euro în sus.
Iar extraopţiunile respective se activează exclusiv prin SMS la 321. Exclus *100#, exclus MyVodafone. Nici măcar odată activate nu sunt vizibile în MyVodafone...

Edited by bekxy, 23 January 2013 - 19:39.


#100
usd

usd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 30.05.2012

View Postbogdan_39, on 23 ianuarie 2013 - 19:34, said:

iphonul il tii in mana ca sa vada boborul ca esti bogat.
Dar abonamentul cum il tii in mana?

Posted ImagePosted Image

Scrii pe spate la Aifon: "Client platinum" :D

#101
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Postbogdan_39, on 23 ianuarie 2013 - 19:34, said:

Dar abonamentul cum il tii in mana?

Vizibil, ca sa vada lumea ca tu ai abonament (adica, in majoritatea cazurilor, platesti mai mult pentru mult mai putin); eventual scrii cu marker-ul alb pe spatele iPhone-ului negru 'cu abonament'.

#102
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 03.08.2010

View PostBlue_Ivy, on 19 ianuarie 2013 - 16:10, said:

In statele civilizate cu apa calda nu mai exista termenul de "minute in retea" decat la punctul 2 sau 3 al unui contract. Minutele se ofera indiferent de reteaua pe care vorbesti, iar minutele in retea se ofera asa ca un bonus. Is curios la noi cand se va implementa.

in tarile cu apa calde abonamentul la serviciile de telefonie mobila "te rupe" in doua. studiaza spre exemplu ofertele din ,sa zicem, Canada.

#103
Tront

Tront

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.07.2012
Poti sa reincarci cu 1 euro/2/3 la aparate dalea gen Qiwi pay, sunt peste tot. Eu am gasit in billa/georgi/profi dastea.

#104
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 22.01.2004

View Postunderrated, on 23 ianuarie 2013 - 21:02, said:

in tarile cu apa calde abonamentul la serviciile de telefonie mobila "te rupe" in doua. studiaza spre exemplu ofertele din ,sa zicem, Canada.

Atunci inseamna ca Marea Britanie este tara cu apa rece. Abonament Vodafone cu minute nelimitate in orice retea, SMS-uri nelimitate in orice retea, 1 Gb internet, fara telefon cu reducere - 20 de lire sterline (23.78 euro) adica mai ieftin decat nelimitatul de la Cosmote.
Abonament Orange cu minute nelimitate in orice retea, SMS-uri nelimitate in orice retea, 1  Gb internet, 2 telefoane la reducere - 36 lire sterline (42 euro).

Se pare ca nici in Franta nu curge apa calda: Abonament Orange cu minute nelimitate in orice retea, 500 Mb internet - 34.90 euro

Si nici Italia nu e prea spalata: Abonament Vodafone cu minute nelimitate in orice retea, SMS nelimitate, 1 Gb Internet si smartphone de la 3 euro - 39 de euro

Ce ofera Vodafone Romania la banii astia? 450 minute/SMS nationale, 2000 minute/SMS in retea, 500 Mb internet la 45 de euro.

Deci cat de spalati si cu apa calda suntem noi?

#105
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004

View Postbogdan_39, on 23 ianuarie 2013 - 19:34, said:

Dar abonamentul cum il tii in mana?
Iti iei iPhone branduit si il pui in asa fel sa vada lumea sigla companiei telefonice. E clar ca l-ai luat pe abonament daca e branduit nu? Posted Image
@Alexis - Ai completa dreptate, si in alte tari exista exemple similare, dar inca majoritatea romanilor cred ce spun operatorii, adica ca avem telefonie mobila foarte ieftina. Nu e deloc ieftina si ofertele sunt construite prost si intrate toate in acelasi tipar. Daca i-ar interesa cu adevarat sa aiba clienti multumiti, ar cauta pe site-urile firmelor concurente din alte tari si s-ar inspira. Observati ca nu le cer sa faca un efort sa iasa cu ceva original, ci sa schimbe tinta pe care o copie, sa treaca la nivelul superior, de la national la continental.

Edited by Getodacul, 24 January 2013 - 11:03.


#106
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
In afara de abonamentul Vodafone din UK, restul exemplelor sunt mai scumpe decat abonamentul nelimitat (NoLimit - 31 euro, inclusiv TVA) de la Cosmote Romania.

De la Vodafone Romania, eu as fi facut comparatia cu abonamentul Vodafone Mega National 15, unde pentru 15 euro pe luna (inclusiv TVA) ai 700 minute nationale (nu e nelimitat, dar e destul de mult si nici pretul nu e asa de mare).

Nu pot fi ignorate nici diferentele de la valorile TVA-ului din diferitele state.

#107
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 22.01.2004

View PostSeb, on 24 ianuarie 2013 - 11:30, said:

In afara de abonamentul Vodafone din UK, restul exemplelor sunt mai scumpe decat abonamentul nelimitat (NoLimit - 31 euro, inclusiv TVA) de la Cosmote Romania.

De la Vodafone Romania, eu as fi facut comparatia cu abonamentul Vodafone Mega National 15, unde pentru 15 euro pe luna (inclusiv TVA) ai 700 minute nationale (nu e nelimitat, dar e destul de mult si nici pretul nu e asa de mare).

Nu pot fi ignorate nici diferentele de la valorile TVA-ului din diferitele state.

Eu am aratat cam ce ofera strainii la sub 40 de euro/luna. Noi inca suntem in urma (in afara de Cosmote) la ofertele operatorilor, tinand cont si de faptul ca in strainatate costurile de intretinere si exploatare sunt mai mari. Nu trebuie sa neglijam nici faptul ca in tarile mentionate venitul minim/mediu este mai mare decat in RO, referitor la puterea de cumparare cei 40 de euro pe care ii dau strainii ar fi comparativ cu un 10 euro la noi.

#108
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Eu la Vodafone UK am 36 lire pe luna (24 luni), nelimitat apeluri, nelimitat sms, 2 GB internet + 3GB in hotspoturi la parteneri (si in EU) si am luat un IPhone 5 32GB pe gratis. Dupa 18 luni pot luat alt telefon gratuit (oricare alt telefon). Pe langa asta, cand laseaza 4G pe frecventele europei (800 si 2600) imi vor schimba automat IPhone 5-ul cu un device care suporta frecventele lor (deci voi avea upgrade la IPhone 5S,6 gratuit).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate