Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...
 Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?
 Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard
 Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO

Cum export de pe desktop o conver...
 

Parcare pe contrasens = suspendare permis

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
bogdancostel

bogdancostel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 28.10.2006
Pe scurt ce s-a intamplat:
Pe o strada cu 4 benzi delimitate de linie continua mergeam pe banda de la axul drumului. O masina de langa mine a vrut sa-mi intre in fata, am evitat-o intrand pe contrasens dupa care am oprit pe partea stanga a drumului (era si un semn de oprire interzisa) sa vad daca nu mi-a zgariat masina. Cat m-am uitat eu a aparut un MCV de la pol. rutiera si un agent foarte zelos mi-a cerut actele si a inceput sa-mi faca poze cu telefonul.La remarca lui "v-am ars 60 de zile de permis" am incercat sa-i explic care a fost situatia de fapt. Raspunsul: "sa-i explicati judecatorului cum ati ajuns aici si daca va crede i-mi dau demisia din politie". S-a dus in masina a intors MCV si mi-a filmat masina cum era OPRITA pe contrasens in dreptul semnului de oprire interzisa. In procesul verbal mi-a scris "venind dispre ... inspre .... in dreptul blocului ... a oprit masina nr ... care CIRCULA pe contrasens". I-am cerut sa-mi arate si mie cum CIRCULAM pe contrasens, daca are vreo filmare sau altceva. Mi-a raspuns ca nu-l intereseaza pe el, asta sa-i cer judecatorului.
Intrebarea mea:
Se merita sa fac plangere la judecatorie pentru a-mi recupera permisul?
Am vreo sansa sa castig?
Multumesc

Edited by bogdancostel, 16 November 2012 - 12:01.


#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu e vorba de cum a ajuns, poate a condus-o altcineva, poate a fost o situatie de urgenta, etc.
Daca el te-a vazut parcat nu are cum sa-ti dea amenda pentru circulat nu stiu cum. Trebuia sa-l filmezi si tu cind debita prostii.
Apropo, era faza cu un martor necesar, etc. Ai semnat procesul verbal?

#3
bogdancostel

bogdancostel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 28.10.2006
Am semnat, dar la mentiuni am scris ca m-am ferit de o masina care circula pe acelasi sens cu mine, de asta am ajuns acolo.

#4
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
desi nu ar trebui sa ma bag si sa, probabil, incurajez lipsa de civilizatie si minciunile probabile pe care le spui, ai putea avea 2 scapari cel putin:
daca intersectia e la mai putin de 50 m de locul unde te-a prins sau daca e vreo intrare in curte, parcare acolo.

scapat in sensul cu nu iti ia permisul. de platit amenda pt parcare tot o platesti.

Edited by xtremdriving, 16 November 2012 - 13:31.


#5
bogdancostel

bogdancostel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 28.10.2006
Incerc sa nu intru in polemici referitoare la "lipsa de civilizatie si minciunile probabile pe care le spui" din postul de mai sus al dvs.. Cititi ce am scris cu atentie si tineti cont de prezumtia de nevinovatie inainte de a judeca pe cineva. Intr-adevar am oprit la mai putin de 50 m de o intersectie, dar asta nu stiu cu ce m-ar ajuta.

Edited by bogdancostel, 16 November 2012 - 14:24.


#6
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
depinde in ce sens. ideea e ca politistul a mers pe prezumtia ca ai calcat linia dubla continua ca sa ajungi acolo uitand ca nu e ilegal sa dai cu spatele 50 m pe interzis. deci daca orientarea se potriveste, poti spune ca tu ai mers cu spatele. el nu te-a vazut cand ai calcat linia. doar a presupus...

si daca tot ne dam ' rotunzi", imi se scrie si nu i-mi...

Edited by xtremdriving, 16 November 2012 - 14:57.


#7
bogdancostel

bogdancostel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 28.10.2006
Ideea e ca nu vreau sa modific adevarul in legatura cu ce s-a intamplat. Deci nu ma intereseaza sa spun ceva minciunos sa scap cu permisul. Vreau sa vad ca daca ma duc exact cu ceea ce s-a intamplat, am vreo sansa sa se anuleze p.v. de constatare. Ar fi frumos ca in instanta cu adevarul sa nu castig si daca as fi spus o minciuna sa castig. Daca e asa, mai bine plecam toti din tara asta de rahat.

Cu greseala aia voiam sa subliniez adevarata scolarizare a politistilor .... subtil .... ca doar era in ghilimele ..... Si totusi chiar daca imi dati un sfat va rog sa va adresati politicos si sa nu ne tutuim. Va multumesc.

#8
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 bogdancostel, on 16 noiembrie 2012 - 15:16, said:

Ar fi frumos ca in instanta cu adevarul sa nu castig si daca as fi spus o minciuna sa castig. Daca e asa, mai bine plecam toti din tara asta de rahat.

lol...idealist...si eu eram o data... numai ca peste tot in lume "minciuna conduce lumea"... din pacate.

#9
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Masina era parcata pe contrasens. Pana la momentul parcarii, masina a circulat. Circulatia pe contrasens (cu exceptia depasirii regulamentare) se sanctioneaza cu retinerea permisului. Indiferent daca merge inainte sau inapoi.
Ca o parere personala, evitarea unei zgarieturi prin intrarea pe contrasens e o manevra tare riscanta si ii pune in pericol pe cei care circula corect din fata. Sunt de acord ca e un gest instinctiv, dar in 90% din cazuri nu ai timp sa te asiguri cum trebuie si te concentrezi pe cel care 'te agreseaza. Ce se intampla daca din fata venea cineva cu 60 km/h?

#10
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005

 danvlas, on 16 noiembrie 2012 - 15:40, said:

Circulatia pe contrasens (cu exceptia depasirii regulamentare) se sanctioneaza cu retinerea permisului. Indiferent daca merge inainte sau inapoi.
Există şi situaţii care înlătură caracterul contravenţional al faptei, cum ar fi cazul fortuit. Poate e cazul aici, dar nu mă pricep.

#11
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Caz fortuit ar fi daca cel din dreapta te-ar impinge pe contrasens fara sa te poti opune.
Insist pe posibilitatea ca din fata sa vina o masina, cu viteza legala, pe care nu o vezi fiindca esti atent sa nu lovesti masina. Din victima te transformi in vinovat, fara nici o scuza.

#12
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Oricum reflexul de a te feri de obstacole intrand pe contrasens este foarte pagubos. Pentru toata lumea. De obicei reflexul asta se lasa si cu morti si raniti.

#13
kazzaciov

kazzaciov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 26.01.2007
Perfect de acord cu Arkouda! Cel mai ok in situatiile de genul acesta mi se pare sa pui frana "blana" si aia e - daca-l lovesti pe idiot sa te asiguri ca-l lovesti in lateral a.i. sa iasa vinovat din accident si pace.

In situatia initiatorului, parerea mea este ca daca era linie continua in portiunea respectiva nu prea ar mai fi sanse de reusita, in sensul ca judecatorul s-ar putea sa nu fie foarte usor de convins ca s-a evitat o masina si astfel s-a patruns pe contrasens, nu fara probe materiale si directe.

#14
cipanu26

cipanu26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 30.07.2011
Eu nu am inteles un lucru. Politistii te-au vazut cand erai oprit, sau cand ai intrat pe contrasens ca sa opresti? In cazul in care te-au vazut oprit, in mod normal trebuia sa iti dea doar amenda pentru oprire interzisa. Ca sa-ti suspende permisul trebuia sa te vada cand intri pe contrasens. Politistul trebuia sa ia in considerare probele concrete, nu presupunerile. Daca un om este prins langa un cadavru, nu inseamna ca l-a si omorat. Si de asemenea, subscriu la ce au zis colegii mai sus. Cand un idiot iti taie fata si nu ai sanse sa franezi, intri direct in el nu pe contrasens.

#15
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 16.07.2007

 bogdancostel, on 16 noiembrie 2012 - 12:00, said:

Se merita sa fac plangere la judecatorie pentru a-mi recupera permisul?
Am vreo sansa sa castig?

Nu cred ca ai sanse. Daca e adevarat ce scrii, pur si simplu esti o victima a nesimtirii militienilor rutieri. Nu esti nici prima nici ultima. Mai nou se leaga tot mai mult de cei pe care-i vad mai slabi.

OFF:

Eu de exemplu am fost oprit (a venit cu sirena si girofarul dupa mine) deoarece am trecut de pe o banda pe alta, am ocolit o masina cu scoala, apoi am revenit pe banda mea. Am suflat in fiola, am aratat acte, etc. S-au ofticat ca nu ma au cu nimic la mina si mi-au dat drumul. Altadata m-au oprit deoarece circulam cu faza lunga la intrare in oras si i-am orbit cind stateau la pinda cu radarul. M-au amenintat ca ma lasa fara carnet. Deci sunt situatii in care se cred mai presus de muritorii de rind. De obicei este bine, daca ajungi la polemici sa inregistrezi, cu acordul lui, convorbirea. Poate vei avea nevoie de ea ulterior.

Edited by fezo, 16 November 2012 - 18:18.


#16
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

 bogdancostel, on 16 noiembrie 2012 - 12:00, said:

Multumesc
In primul rand, daca din pozele si modul in care erai oprit rezulta ca nu puteai ajunge acolo, sau nu puteai iesi de acolo decat incalcand regulamentul rutier, nu vei castiga! Sansa mai ai daca arati acte doveditoare si marturii ca ai adus-o cu macaraua!

Faptul ca ai oprit ilegal sa vezi carul sau ursa mare, nu e o scuza! Scuza era daca masina se defecta si ramanea acolo! Trebuia sa opresti legal pt a vedea masina!
Daca urasc ceva in viata asta, sunt prostii care cand isi busesc fierul il lasa de-a latul pe mijlocul soselei, de parca e closca cu puii de haur! Iar asta intodeauna se intampla in apropierea intersectiilor si in trafic aglomerat!

Edited by Josef_Mengele, 16 November 2012 - 18:38.


#17
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 Josef_Mengele, on 16 noiembrie 2012 - 18:36, said:

In primul rand, daca din pozele si modul in care erai oprit rezulta ca nu puteai ajunge acolo, sau nu puteai iesi de acolo decat incalcand regulamentul rutier, nu vei castiga! Sansa mai ai daca arati acte doveditoare si marturii ca ai adus-o cu macaraua!
Nu va cistiga daca se prezinta gaborul la proces si minte ca l-a vazut cind a intrat pe contrasens. Asta chiar culmea sa "arati acte doveditoare si marturii", ce-i asta, vinovat pina produci probe ca nu?

Chiar sint curios cum ar explica politia contraventia: nu stim cine, nu stim cind, nu stim ce a facut (poate nimic rau, poate mers inapoi prea mult/mers pe contrasens/taiat dunga/intors unde e oprirea interzisa/etc), nu stim nici macar din ce directie venea. Dar ne-am gindit ca ar trebui sa il sanctionam pentru contraventia asta pe cetateanul asta, desi e posibil sa nu existe nici o legatura intre sanctiune si fapta/sanctionat.

#18
george5110

george5110

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 17.05.2012
da ce, tu ai permis?

stii sa conduci?

Sigur nu e doar masina ta, dar nu ai permis si a lasat-o acolo prietenul tau chin lang?Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate