Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Virus Politia Romana

- - - - -
  • Please log in to reply
264 replies to this topic

#73
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,257
  • Înscris: 27.06.2007
simplu... sunt compromise paginile respective (asta arata pregatirea si profesionalismul echipei IT care administreaza si gestioneaza site-ul) Posted Image

#74
Galaxy2

Galaxy2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 24.11.2011
Azi am scos si eu acest ''virus' ...prin safemode with comande prompt! apoi cu utilitaru de la bidefender!!
Prima data nu stiu ce i-am facut ca am reusit sa fac sa dispara imaginea cu politia romana si am gasit acel script, am incercat sa il sterg ,l-a sters si dupa ce am dat restart iar a aparu!!!
In fine a doua oara nu am reusit sa mai deblochez din taste!!
Am reusit cum am mai zis sus!!!!
Sper sa nu mai apara!!

#75
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Deci trebuie sa mai avem un calc de rezerva ptr virusii de acum.
Eu am, dar doar cite unul imi ramine.
Mai bine trec la oase.

Edited by NASTYPRIMUL, 19 January 2013 - 01:32.


#76
regele_mar

regele_mar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 30.08.2010
eu de ce nu am"norocul" asta? sunt tare curios daca are curaj sa mi se arate "satana".....-))

#77
kmyson

kmyson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 21.08.2011
Am luat si eu acest virus din neatentie ma uitam pe un forum auto cind mi-a cerut sa instalez ceva, eu nu am fost atent sa citesc ce cerea, si am dat clic 'da' dupa citeva secunde desktopul alb si pagina cu politia si amenda,  mi-am dat seama de greseala mea dar prea tirziu.Am un laptop windows home premium vista 32bit .Am citit paginile acestea dar nu prea am inteles ce si cum trebuie facut, pentru neinitiati ca mine mi s-a parut destul de complicat asta e nu toti sunt "asi" am cautat pe forumuri straine si am procedat asa :Am restartat lapt. si in secunda cind mi-a aparut  desktopul inainte ca in secunda urm.sa apara pagina cu politia(fara internet desktopul era alb) am apasat tasta (operatiunea trebuie facuta f.rapida) " ctrl+alt+del " si am accesat Task Manager am mers la Processe si am dezactivat  explorer.exe dupa aceea am apasat pe un "nou task" si l-am rescris din nou  explorer .exe si am tastat  pe "schimbare" si atunci am avut desktopul curat sa spun asa(fara pagina cu pol.),am inst. Malwarebytes Anti-Malware am dat pe cautare a gasit virusul cu toata suita lui  l-am sters,am restartat laptopul din nou  si gata am avut laptopul curat,au trecut 3 zile si totul e ok.Eu asa am procedat si asa am scapat, de aceea am si scris poate ajuta pe cineva.(Am Avira antivirus cu licenta dar nici cum nu l-a  gasit).

#78
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Boon...am si eu acest minunat virus. Din windows no way sa fac ceva. Safe mode-ul, cum intra in el isi da restart. Ma gendeam sa sterg executabilul virusului din linux live cd, dar nu stiu pe unde e. Vreo idee?

#79
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,660
  • Înscris: 24.09.2006
Eu am reusit sa-l sterg de pe un Windows 8 direct din modul normal de WIndows.
Am intrat pe card am rulat aplicatia de la bitdefender, mi-a spus ca nu-l poate sterge pt. ca ruleaza in fundal.
Am dat un restart ca sa incerc iar si surpriza, utilitarul de la BD, il stersese automat.

DIn pacate nu am idee care sunt exact procesele care le declanseaza virusul, cred ca le poti afla cu un simplu serach pe Google.

#80
MhG_51

MhG_51

    :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 04.05.2009
@Gady_paul
Vezi aici:
http://forum.softped.../#entry12066858

#81
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004

View PostGady_paul, on 09 februarie 2013 - 15:32, said:

Boon...am si eu acest minunat virus. Din windows no way sa fac ceva. Safe mode-ul, cum intra in el isi da restart. Ma gendeam sa sterg executabilul virusului din linux live cd, dar nu stiu pe unde e. Vreo idee?
S-a spus cu numai 1-2 pagini in urma cum se cheama si unde il gasesti.

#82
BlooCandy

BlooCandy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.07.2009
Am "prins" si eu virusul asta, dar se pare ca este o versiune mai ciudata. Cum am reusit? Am incercat sa transfer un fisier mai mare prin intermediul unui site de transfer de fisiere pentru care a trebuit sa-mi fac update la Java, si dupa nici 24 de ore mi-a aparut mesajul cum ca trebuie sa platesc 300 de lei. Am incercat sa-l scot cu BitDefender, cu stick-ul cu Kaspersky, am incercat cam tot ce era scris pe aici si nu a mers nimic. Daca inainte puteam sa intru in Safe Mode (oricare dintre cele 3) fara nicio problema, acum se blocheaza si nici atat nu mai reusesc. In Safe Mode nu aparea virusul, doar ca nu mai pot intra in el. Pe laptop am atat contul pe care il folosesc in mod curent (care acum este virusat), cat si un cont de Guest (unde am intrat acum). La inceput nici nu puteam sa ma loghez de pe contul secundar, dar dupa ce am incercat metoda cu deschiderea unui document word in care sa scriu ceva, am reusit sa dau log off. Problema este ca acest cont de Guest este limitat, tocmai in ideea ca cei care il acceseaza sa nu poata face mare lucru in afara de a folosi browser-ul sau clientul de IM. Am cautat cu SpyHunter si intr-adevar, mi-a gasit virusul. M-am dus si l-am sters din locatia indicata, pentru ca era la All Users (un folder unde pot face modificari de genul sters / copiat etc). Am incercat sa schimb pe contul virusat si apare la fel, desi am sters executabilul cu problema. Am observat ca daca nu am conexiunea la internet deschisa, imi apare doar o imagine alba, nu se incarca si mesajul.
Asadar, ce ma sfatuiti sa mai incerc? Multumesc anticipat!

#83
MhG_51

MhG_51

    :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 04.05.2009
Ce windows ai?

#84
BlooCandy

BlooCandy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.07.2009
Windows XP SP2 (stiu, really old sh*t).

Edited by BlooCandy, 10 February 2013 - 16:05.


#85
MhG_51

MhG_51

    :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 04.05.2009

View PostBlooCandy, on 10 februarie 2013 - 16:04, said:

Windows XP SP2 (stiu, really old sh*t).

In Safe Mode with Command Prompt, poti sa intri?
Daca nu poti doar Kaspersky Rescue Disk 10, te ajuta.
http://forum.softped.../#entry12066858

#86
BlooCandy

BlooCandy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.07.2009
Nu pot sa intru, se blocheaza pe la jumatatea incarcarii. Am incercat kaspersky, dar nu mi-l vede de pe stick, desi l-am facut dupa instructiuni (nu imi apare acel ecran negru unde pot sa intru in setarile bios indiferent daca apas delete sau alte taste - am cautat si citit o gramada si despre asta). Oare oamenii de la un service m-ar putea ajuta, cu damage minim? (in sensul ca nu vreau sa-mi formateze tot hdd sub nicio forma)

#87
MhG_51

MhG_51

    :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 04.05.2009
Hai sa vedem daca reusim de pe contul fara drepturi.

1. Descarca si SALVEAZA pe Desktop, RogueKiller .
Inchide toate programele care ruleaza.
Scoate tot din porturile USB(Memory Stick, Hard Extern).
Dublu click pe RogueKiller.exe, pentru a rula.
Asteapta pana Prescan-ul a terminat.
Click pe "Scan".
Asteapta pana ce in Status box apare "Scan Finished".
Click pe "Delete".
Cand in Status box apare "Deleting Finished".
Click pe "Report" si copy/paste aici.

[ http://s9.postimage.org/q04cnvji7/image.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#88
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View PostBlooCandy, on 10 februarie 2013 - 14:44, said:

Problema este ca acest cont de Guest este limitat, tocmai in ideea ca cei care il acceseaza sa nu poata face mare lucru in afara de a folosi browser-ul sau clientul de IM.
Incearca de pe contul de Guest sa navighezi in meniul Start>All Programs>Accessories si dai click dreapta pe Command Prompt unde alegi Run as... si pui un cont de administrator cu parola aferenta.
In fereastra cmd ce se deschide tasteaza explorer /separate si apesi Enter si ar trebui sa se deschida un explorer cu dreptruri de administrator.

#89
BlooCandy

BlooCandy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.07.2009
RogueKiller V8.5.0 [Feb  9 2013] by Tigzy
mail : tigzyRK<at>gmail<dot>com
Feedback : http://www.geekstogo...13-roguekiller/
Website : http://tigzy.geeksto...roguekiller.php
Blog : http://tigzyrk.blogspot.com/
Operating System : Windows XP (5.1.2600 Service Pack 2) 32 bits version
Started in : Normal mode
User : Guest [Restricted rights]
Mode : Remove -- Date : 02/10/2013 17:47:09
| ARK || FAK || MBR |
¤¤¤ Bad processes : 1 ¤¤¤
[SVCHOST] svchost.exe --  -> ERROR [0x5]
¤¤¤ Registry Entries : 1 ¤¤¤
[HOSTS] HKLM\[...]\Parameters : DataBasePath () -> NOT REMOVED, USE HOSTSFIX
¤¤¤ Particular Files / Folders: ¤¤¤
¤¤¤ Driver : [NOT LOADED] ¤¤¤
¤¤¤ HOSTS File: ¤¤¤
--> C:\WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts
127.0.0.1    localhost

¤¤¤ MBR Check: ¤¤¤
Finished : << RKreport[2]_D_02102013_02d1747.txt >>
RKreport[1]_S_02102013_02d1746.txt ; RKreport[2]_D_02102013_02d1747.txt

#90
MhG_51

MhG_51

    :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 04.05.2009
Ruleaza din nou si dupa scan apasa pe HOSTSFIX.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate