Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tarot (2024)

Prescriere datorii parinti decedati

La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR
 Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"
 Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo
 Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...
 

Portare

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
CLaudiu1997

CLaudiu1997

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 22.01.2012
Ma pot porta de la Romtelecom la RDS ? Nu am datorii restante. Am intrebat din simplul fapt ca de la o firma de telefonie mobila la alta se poate, chiar si cu abonament.

#2
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Poti porta nr de fix Rtc in Rds , trebuie doar ultima factura si buletinul/C.I. .
http://www.rcs-rds.r...a/portabilitate

Edited by tidicristi, 22 September 2012 - 10:10.


#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,518
  • Înscris: 14.10.2008
Bineinteles ca se poate. Numai ca pe ultima factura de RTC iti va veni o taxa de reziliere denumita "Ajustari" daca inca mai ai contract valabil cu ei. Daca iti expira acum nu iti vor percepe nimic.

Dar pe Romtelefon nu trebuie sa-i anunti, bagi doar cererea de portare la RDS impreuna cu ultima factura RTC si copia CI, se va rezilia de la sine vechiul tau telefon fix.

Edited by Neaceasca85, 22 September 2012 - 10:20.


#4
CLaudiu1997

CLaudiu1997

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 22.01.2012

 Neaceasca85, on 22 septembrie 2012 - 10:11, said:

Bineinteles ca se poate. Numai ca pe ultima factura de RTC iti va veni o taxa de reziliere denumita "Ajustari" daca inca mai ai contract valabil cu ei. Daca iti expira acum nu iti vor percepe nimic.

Dar pe Romtelefon nu trebuie sa-i anunti, bagi doar cererea de portare la RDS impreuna cu ultima factura RTC si copia CI, se va rezilia de la sine vechiul tau telefon fix.

 tidicristi, on 22 septembrie 2012 - 10:08, said:

Poti porta nr de fix Rtc in Rds , trebuie doar ultima factura si buletinul/C.I. .
http://www.rcs-rds.r...a/portabilitate

Vreau pentru internet, mai sunt 2 ani pana se termina, cat ar trebui sa platesc?

#5
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Naspa , o sa ceara plata pt perioada ramasa , plus daca nu predai echipamentul primit , il baga la plata .
Inclusiv o sa platesti pt "gratuitatile" primite .
Ca sa scapi de "taxa" , nu ai decit sa vorbesti cu un avocat .

Uite ce recomanda Wirespot http://forum.softped...51#entry8601551

Edited by tidicristi, 22 September 2012 - 10:29.


#6
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Dar avocatul costa si el. :)

#7
CLaudiu1997

CLaudiu1997

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 22.01.2012

 tidicristi, on 22 septembrie 2012 - 10:26, said:

Naspa , o sa ceara plata pt perioada ramasa , plus daca nu predai echipamentul primit , il baga la plata .
Inclusiv o sa platesti pt "gratuitatile" primite .
Ca sa scapi de "taxa" , nu ai decit sa vorbesti cu un avocat .

Uite ce recomanda Wirespot http://forum.softped...51#entry8601551

SI eu ce fac? O sa platesc in continuare 130 lei pentru fiecare luna timp de doi ani? Mama ce m-am enervat, RDS e la mine in zona din Iunie si eu am facut marirea vitezei la Romtelecom de la Start la Power in Decembrie 2011. Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image  Nu aveam de unde sa stiu ca o sa vina Rds in zona mea atunci. Platesc 50 lei pentru internet ( de 8mbps , ca daca stiam ca nu o am fibra in zona ii dadeam dracu de pe atunci, la oferta in brosura de atunci scria 20mbps...). Am primit si router-ul acela WiFi de la ei pe gratuit. Deci o sa ma coste si ala in plus... Nu am de unde atatia bani pentru ca din cauza asta am si vrut portarea ( pentru viteze mai mari si pret cu 10 lei mai putin).

Edited by CLaudiu1997, 22 September 2012 - 10:45.


#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cred ca tu nu intelegi ce inseamna portarea, e vorba de dreptul tau de a folosi acelasi numar de telefon cu alt provider.

#9
CLaudiu1997

CLaudiu1997

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 22.01.2012

 f300, on 22 septembrie 2012 - 10:53, said:

Cred ca tu nu intelegi ce inseamna portarea, e vorba de dreptul tau de a folosi acelasi numar de telefon cu alt provider.

Multumesc ca m-ai lamurit. Se poate inchide topicul.

#10
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,518
  • Înscris: 14.10.2008
Nu-ti cer taxa decat abonamentul pentru vreo 6 luni din perioada ramasa, in orice caz nu pentru toata. Vei putea porta numarul, vei scapa de Romtelefon insa daca platesti integral ultima factura care va veni de la ei, pe care vei avea o suma uriasa, probabil 100 de euro in cazul tau, daca nu 200, tot pe ultima factura ai amenintarea ca daca nu platesti integral suma pun un recuperator pe capul tau.

Eu aveam contract cu RTC valabil pana in februarie 2014, insa taxa a fost de doar 60 de euro pentru ca aveam 1 singur serviciu, cu cat perioada e mai mare si cu cat serviciile sunt mai multe (2-3) cu atat taxa de reziliere este mai mare, de exemplu la magazin l-au tepuit pe tata in 2011 si astfel am TEL+NET (pe care nu-l folosesc) de la ei valabil pana in iulie 2014 iar taxa de reziliere este 200 de euro, ultima factura ar insuma 10 milioane lei vechi.

Ultima factura am platit-o acum, a fost in cuantum de 342 lei noi, (3 milioane 420 lei vechi) pe 9 august am bagat cererea de portare la RDS, pe 24 august s-a portat numarul iar pe 18 septembrie a venit factura de adio de la RTC, unde au avut grija sa bage si penalizari pentru 1 zi intarziere la factura precedenta.

Ai mai putea incerca sa le predai modemul, poate mai reduc din taxa astfel dar cu hotzii astia ordinari (care iti promit 20 mega si sarma lor nu duce mai mult de 8) nu se stie niciodata.

Edited by Neaceasca85, 22 September 2012 - 12:31.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate