Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Atestat consilier de siguranta

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi
 Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...
 

Site promovat sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Rich-U

Rich-U

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.09.2007
Buna ziua!

De curand am facut "afacerea vietii mele"...not!Site-ul a fost plimbat din mana in mana pana a ajuns in fund la taxatoare(pentru cine stie vorba)

Ca sa trec direct la subiect, cine imi poate spune ce sa mai fac acestui site?am 50 de vizitatori pe zi si o comanda la 2-3 saptamani, tipu care mi l-a re-facut a promis marea cu sarea...ca domne el face si drege si ca o sa am comenzi de nu le mai fac fata...din cate am vazut la keywords sunt doar 4-5 cuvinte din 15 cate i-am dat.

1. cum pot verifica in cate directoare web este bagat?
2. cum pot mari traficul?(fara google adwords sau reclama platita)

Eventuale intrebari o sa revin pe parcurs...vreau sa stiu ce fac, ce sa vorbesc cu el.


P.S.: imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie...:D

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003

View PostRich-U, on 12 septembrie 2012 - 19:10, said:

o sa am comenzi de nu le mai fac fata
De cand si pana unde o asa-zisa optimizare creste businessul ?! Crezi ca daca nu vreau sa cumpar astfel de produse si-l vad in prima pagina imi schimb dorinta ? Asta cu pozitia pe web e amageala ieftina. Daca vreau produsul fii sigur ca-l caut si-n gaura de sarpe.

Edited by neagu_laurentiu, 12 September 2012 - 19:27.


#3
rohen17

rohen17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 31.01.2010
Optimizare SEO + Google Analytics + Google Insights (ca sa alegi keywords-urile cat mai bine)

Edited by rohen17, 12 September 2012 - 19:31.


#4
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,057
  • Înscris: 10.09.2005
Omul care ti-l face ( site-ul ) nu are cum sa-ti garanteze ca vei avea si vizitatori si comparatori. El iti face site-ul si restul cum ti-e norocul.

Edited by gerbil, 12 September 2012 - 19:35.


#5
funkypair

funkypair

    By Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 11.02.2012
Daca treaba a fost facuta corect rezultatele o sa le vezi in timp .Optimizarea se face dupa niste reguli si conteaza foarte mult ce fel de business este .De exemplu pt un magazin de haine exista o concurenta destul de mare si necesita lucru non stop pentru a fi pe prima pagina .Pentru un magazin care vinde  struguri la ciorchine o sa ajunga in prima pagina mai usor.De obicei trebuie sa lucrezi cu profesionisti care daca iti iau un ban in plus teoretic au grija sa isi duca la bun sfarsit munca

#6
Rich-U

Rich-U

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.09.2007

View Postfunkypair, on 12 septembrie 2012 - 19:36, said:

Daca treaba a fost facuta corect rezultatele o sa le vezi in timp .Optimizarea se face dupa niste reguli si conteaza foarte mult ce fel de business este .De exemplu pt un magazin de haine exista o concurenta destul de mare si necesita lucru non stop pentru a fi pe prima pagina .Pentru un magazin care vinde  struguri la ciorchine o sa ajunga in prima pagina mai usor.De obicei trebuie sa lucrezi cu profesionisti care daca iti iau un ban in plus teoretic au grija sa isi duca la bun sfarsit munca


Pai...tocmai asta e problema!Am apelat prima oara la profesionisti de top (nu zic numele ca sa nu fie anti-reclama...nu e frumos chiar daca ar merita) whatever, oamenii au ajuns sa lucreze cu firme mari din afara tarii, multinationale, au proprii lor programatori etc.Mi-au oferit site-ul SH(template-ul) la 500 E unde vezi doamne includea si optimizarea SEO, buuuuun...mi-a facut micile modificari stipulate in contract, si cand a venit vorba de optimizare dupa zeci de apeluri mi-a bagat-o pe aia "stiti, noi suntem foarte prinsi cu niste proiecte, va dam nr de tel al unui colaborator", am zis "ok...hai sa inteleg" dar problema mare a intervenit cand si acel colaborator dupa ce am vb cu el, la vreo 1 saptamana imi raspunde la mail si imi zice ca imi dau un colaborator de al lor ca nici ei nu au timp...pai stai asa, merg din poarta in poarta?

In final am dat de tipul care mi-a re-facut site-ul printr-o cunostinta(sincer nu am nimic cu platforma prestashop...dar putea sa imi zica de la inceput ca o sa fie ceva gen joomla) la inceput, foarte amabil, toate bune si frumoase pana s-a vazut cu banii in mana...dupa care nu a mai facut nici o modificare minora solicitata(gen traducerea sau incadrarea in pagina), nici SEO nici nimic...

inca ceva ce imi este neclar, de ce acum 4 zile aveam in medie 30-50 de vizitatori, acum 3 zile am avut 1187, si de 2 zile a revenit la media de 30-50 de vizitatori

#7
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005
Crezi ca daca ai dat 500 euro ti-ai cumparat si clienti in banii astia ? Tema poate avea ceva onpage si module seo. Daca optimizarea si promovarea s-ar rezuma doar la asa ceva, nu ar mai exista oameni care sa se ocupe, nu ? Mai ia in calcul multe sute bune de euro, dati cuiva care cu asta se ocupa si atunci sa ai pretentia la rezultate.

#8
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009
In primul rand, optimizare seo nu poate fi facuta pe "template" la nivel de obtinere rezultate. O sa poti stoarce un maxim de la acea platforma si, dupa ceva timp o sa realizezi ca ti-ai pierdut timpul.
In al doilea rand, se pot da garantii la optimizare seo, acestea insa se opresc la aducerea vizitatorilor pe pagina. Daca tu vinzi produsul X la suma de, sa zicem 200 RON, iar peste tot acelasi produs este 150 RON, nu te astepta ca vizitatorii sa cumpere de la tine fara a le oferi ceva in plus fata de concurenta.
In ultimul rand, optimizarea seo nu se face pe 500 de eur. Este un proces de durata, facut corespunzator si responsabil iti va tripla veniturile, SEO nu inseamna meta tags si facebook plugin pe un opencart sau joomla.
Iata ce inseamna responsabil: cauta in google tricou dama armani  sau maiou dama armani sau maieu dama armani sau tricou dama diesel sau tenisi barbati gas sau tenesi just cavalli sau jeans dama diesel si consemneaza vizual pozitiile pe care apare site-ul fashionsecret.ro www.fashionsecret.ro/  Pe 21 face fix 2 luni de la lansare si apare in prima pagina deja cu un keyword de mare putere, si anume imbracaminte diesel.

Abordarea este orientata pe creearea de notorietate pentru expresii cheie de doua sau trei cuvinte, pentru ca apoi, prin acea notorietate sa poti obtine rezultate si pentru cuvinte cheie de mare putere, precum haine, imbracaminte, pantofi etc etc.
Exemplu: vanzare-motociclete-romania.ro a inceput la fel, atacand expresii cheie de minim 2 sau 3 cuvinte cheie, fel si fel de "permutari" pentru care existau cautari. Rezultatul acestei abordari dupa un an de zile: prima pagina pentru motociclete.

#9
Rich-U

Rich-U

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.09.2007
@webSorin: nu am spus ca garanteaza si clienti finali, dar totusi, media de 30-50 vizitatori/zi mi se pare destul de mica...sau am eu pretentii prea mari la un site care deja are aprope un an si a vandut in valoare de 500 ron maxim?din care profitul a fost doar 150 ron maxim?din cate stiu numarul de vizitatori influenteaza si numarul de clienti, corect?cu cat mai multi vizitatori cu atat mai multi clienti.Anyway, pana acum de la tine am primit cel mai complet raspuns, mai ramane mica nelamurire cu cei 1000+ vizitatori brusc(mentionez ca mi se epuizase banii din google adwords cu mult inainte sa fie acesti 1000+ vizitatori)

#10
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009
Hmm... dupa un an doar 50 de vizitatori pe zi??
Recomand sa instalezi Google Webmaster Tools si sa dai submit la sitemap catre google. Atentie, sitemap-ul trebuie sa fie in format XML.
Astepti apoi cateva zile sau mai mult si te uiti bine in ce-ti recomanda ei in zona Optimization -> HTML Improvements ... poate ai continut duplicat sau alte probleme.
Ai multe "utilitare" in Webmaster Tools.

#11
Rich-U

Rich-U

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.09.2007
I'm not a webmaster!:-L :)) iti dau un P.M. cu id-ul meu, da-mi un add si lamureste-ma si pe mine mai exact te rog!:D

#12
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009
Din pacate stau prost cu timpul, deadline-uri pe cap !!
Este foarte simplu de lucrat cu Google Webmaster Tools, gasesti online o gramada de resurse plus si utlitare prin intermediul carora sa poti face un sitemap in XML daca platforma ta nu detine asa ceva...

#13
Rich-U

Rich-U

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.09.2007
O sa ma mai interesez, o sa ma uit la tutoriale pe Youtube...vad eu cum fac :-? oricum raman dator cu o bere :D

#14
mbb

mbb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 11.07.2011

View PostRich-U, on 12 septembrie 2012 - 19:10, said:

Buna ziua!

De curand am facut "afacerea vietii mele"...not!Site-ul a fost plimbat din mana in mana pana a ajuns in fund la taxatoare(pentru cine stie vorba)

Ca sa trec direct la subiect, cine imi poate spune ce sa mai fac acestui site?am 50 de vizitatori pe zi si o comanda la 2-3 saptamani, tipu care mi l-a re-facut a promis marea cu sarea...ca domne el face si drege si ca o sa am comenzi de nu le mai fac fata...din cate am vazut la keywords sunt doar 4-5 cuvinte din 15 cate i-am dat.

1. cum pot verifica in cate directoare web este bagat?
2. cum pot mari traficul?(fara google adwords sau reclama platita)

Eventuale intrebari o sa revin pe parcurs...vreau sa stiu ce fac, ce sa vorbesc cu el.


P.S.: imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie...Posted Image


Si tu chiar ai crezut ca o sa ai comenzi de nu o sa faci fata? Asta ti-a zis numai ca sa te incante si sa iti ia banii. Poti sa verifici si directoarele in care e bagat dar iti trebuie un tool platit nicidecum unul gratuit sa iti arate asa ceva. Da poti sa intri pe majesticseo.com si iti apare nr de backlink-uri dar doar nr la versiunea free.

#15
-Joker-

-Joker-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.06.2010
Vad ca e jos site-ul. Downtime-urile la un site determina un lucru negativ din punct de vedere SEO. Iti poate influenta pozitiile in cautari.

#16
klaudiu12

klaudiu12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 02.11.2010
ai renuntat pana la urma la afacere? vad ca e offline site-ul.

#17
liviuboldis

liviuboldis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.09.2012
Market & Keyword Research --> Analiza SEO a site-ului ( Viteza incarcare, structura, e.t.c. ) --> Linkbuilding + Social Bookmarking + Social Network Marketing ---> + Multe altele ! :) Parerea mea : contacteaza o firma cu experienta in domeniu

#18
Rich-U

Rich-U

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.09.2007
Nu, nu am renuntat la afacere, insa am ajuns in impas, am luat decizia ca dupa cateva modificari minore care le mai are de facut sa imi iau site-ul inapoi, dar pana atunci caut ceva oferte pentru SEO, de data aceasta cu contract si toate cele cu mentiunea ca nu vreau sa mai schimb nimic din structura site-ului -> facut in PrestaShop.Daca este cineva din Bucuresti care se ocupa de asa ceva astept un mail la [email protected] cu o oferta, eventual un site de prezentare ca sa pot vedea si eu portofoliul etc. si pentru o eventuala intalnire ca sa discutam amanuntele.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate