Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Este sau nu, abuz al unor moderat...

Flatulenta și responsabilita...

Nu merge internet și touchpad

Nu am semnal la telefon la casa i...
 Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024

Scule parkside x20v
 "Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?

Probleme cu un vecin de pe scara
 Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...

Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural
 

alegere obiective pt "bokeh"

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
fakimal

fakimal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 20.10.2010
din experienta proprie, pot sa spun ca nu toate f1,4 , f1,8 sunt bokeh master, daca te iei dupa specificatii si dai banul asta nu inseamna ca ai cumparat si blur artistic
poza pusa de mine mai sus, frunzele alea care arata ca un banc de pesti (cel putin in capul meu) - asta e ideea, chiar se zice ca OM 50/1,4 nu este un obiectiv excelent, dar este un bokeh master
de ce un Pentax 50 1,2 se vinde si acum cu sute de euro?
reusesc cu Summilux 1,4 si chiar cu Zuiko 2.0 macro sa fac fundaluri de zici ca sunt colaje, dar cu bokeh-ul e mai greu...
discutia despre aplatizari e pur academica, am vazut portrete facute cu Canon 200/1,8 si Zuiko 150/2 de mama-mama...

#38
dragos495

dragos495

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 29.07.2008
corect, detin samyang 85 1.4 si pot sa spun ca nu are cel mai frumos bokeh. e FOARTE cremos, nu este asa de pronuntat cum mi-as dori. cateodata e un avantaj totusi, ca izoleaza subiectul foarte bine, dar cateodata cauti acel bokeh cum au obiectivele vechi la f/1.4 etc.
nu pun poze cu exemple, banuiesc ca stiti la ce ma refer. Posted Image

ps: in schimb e super sharp la f/1.4 si nu am nici cea mai mica problema cu mf.

Edited by dragos495, 20 September 2012 - 21:30.


#39
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,847
  • Înscris: 08.01.2010

View PostStefanSC, on 20 septembrie 2012 - 08:13, said:

Poate ma insel eu, dar traiesc cu impresia ca degeaba ai mama lui 300mm f1.8 daca fundalul e nasol de la bun inceput (surse de lumina punctiforme, neuniformitati samd).

Te inseli, un 300, 400, 500mm topesc orice ai avea in fundal. E suficient sa ai la cativa metri fundalul de subiect.
300mm f 1.8 nu va exista niciodata, ar avea vreo 10kg si o lentila frontala uriasa:)

#40
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
+1. Bine, excepție dacă îl folosești pentru a o fotografia pe ducesa Kate în fundul gol. Și atunci s-ar putea să fie un cadru suficient de larg ca să conteze.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate