Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Șomer cu venituri prin parti...

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune
 Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...
 AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI
 Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?
 

Isus, YHWH din Vechiul Testament

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
449 replies to this topic

#307
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View Postmario_bril, on 21 mai 2014 - 16:49, said:

Ți-a spus-o de nenumărate ori, dar te faci că nu pricepi.

Sa o mai spuna o data. O fi in stare de acest mic efort? Eu cred ca da, am incredere in Capitan.Deci?

Edited by november_soul, 21 May 2014 - 17:20.


#308
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View PostREGLURAL, on 21 mai 2014 - 12:21, said:

N-am zis că ştiu mai bine ebraica, dar ştiu că ELOHEINU E LA PLURAL, şi vine tradus: Domnul Dumnezeii Noştri este un Singur Dumnezeu...

Ştim amândoi că Eloheinu e la plural, şi nici nu te fac mincinoasă, dar ştiu că vrei să îţi aperi credinţa...în plus, ştiu şi din Talmud că acolo este vorba de un plural!!!

Deci nu mai minţi că acolo scrie Domnul Dumnezeu, acolo scrie Domnul Dumnezei/Dumnezeii Noştri...


Asta se chiama, nu spui dar zici . Nu ma faci mincinoasa dar imi spui sa nu mai mint.Posted Image


Dar tu, poti sa gandesti logic, daca era vorba de mai multi Dumnezei, de ce crezul iudaic spune in final,
Domnul unul este ?
Nu doi si nu trei ?

Uite, iti mai dau ceva de citit, poate in final, daca citesti totul cu atentie, vei intelege ca nu se
ascunde nimeni in spatele unicului Dumnezeu...

http://en.wikipedia..../God_in_Judaism

#309
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View Postsalomee, on 21 mai 2014 - 17:39, said:

Dar tu, poti sa gandesti logic, daca era vorba de mai multi Dumnezei, de ce crezul iudaic spune in final,
Domnul unul este ?
Nu doi si nu trei ?

Asta scrie si in Noul testament:
Evreul apostol Iacov tot al fel spune:
Tu crezi ca Dumnezeu este unul si bine faci (Iac.2:19)
La fel si apostolul evreu Pavel la Rom 3:30, Gal 3:20

#310
REGLURAL

REGLURAL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 02.01.2014

View Postsalomee, on 21 mai 2014 - 17:39, said:



Asta se chiama, nu spui dar zici . Nu ma faci mincinoasa dar imi spui sa nu mai mint.Posted Image


Dar tu, poti sa gandesti logic, daca era vorba de mai multi Dumnezei, de ce crezul iudaic spune in final,
Domnul unul este ?
Nu doi si nu trei ?

Uite, iti mai dau ceva de citit, poate in final, daca citesti totul cu atentie, vei intelege ca nu se
ascunde nimeni in spatele unicului Dumnezeu...

http://en.wikipedia..../God_in_Judaism

Eu nu am zis că ar fi mai mulţi Dumnezei,
Hai să te clarific: Pasajul acela se traduce mot-a-mot (literă cu literă) aşa: Ascultă, Israele, Domnul Dumnezeii Nostru este un Singur Domn!
Sfinţii Părinţi ai bisericii, care voiau să clarifice situaţia tulburată între creştini (pe atunci apăruse şi secta gnosticilor care propovăduia 2 Dumnezei, cel din V.T. rău şi cel din N.T. bun, cred că ai auzit de ei), şi au interpretat aşa: Pe baza dovezilor din N.T. şi V.T., Pe baza logicii şi pe baza gramaticii ebraice (în legătură cu ELOHIM), ei au conchis că acolo e vorba de Sfânta Treime.
Deoarece există un singur Domn, cum zice şi versetul, dar acest Domn e format din mai mulţi Dumnezei care sunt unul singur (  Domnul Dumnezeii Nostru este un Singur Domn!)
În plus, Moise ar fi putut folosi cuvântul yachid dar nu l-a folosit, te-ai întrebat vreodată ca evreică de ce??

#311
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,608
  • Înscris: 26.01.2007

View Postsalomee, on 21 mai 2014 - 17:39, said:

Domnul unul este ?
Nu doi

View Postnovember_soul, on 21 mai 2014 - 17:43, said:

Asta scrie si in Noul Testament
Pretene Nove, tu atunci de ce închini la doi Dumnezei?

Știi bine că există un singur Dumnezeu, evreii declară aceasta, Noul Testament de asemenea.
Și măcar că știi că nu e bine să mărturisești și să te închini la doi Dumnezei, totuși o faci Posted Image

Încep să cred că tu împlinești Biblia. Respectiv Romani 1:32

#312
REGLURAL

REGLURAL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 02.01.2014
']
Eu nu am zis că ar fi mai mulţi Dumnezei,
Hai să te clarific: Pasajul acela se traduce mot-a-mot (literă cu literă) aşa: Ascultă, Israele, Domnul Dumnezeii Nostru este un Singur Domn!
Sfinţii Părinţi ai bisericii, care voiau să clarifice situaţia tulburată între creştini (pe atunci apăruse şi secta gnosticilor care propovăduia 2 Dumnezei, cel din V.T. rău şi cel din N.T. bun, cred că ai auzit de ei), şi au interpretat aşa: Pe baza dovezilor din N.T. şi V.T., Pe baza logicii şi pe baza gramaticii ebraice (în legătură cu ELOHIM), ei au conchis că acolo e vorba de Sfânta Treime.
Deoarece există un singur Domn, cum zice şi versetul, dar acest Domn e format din mai mulţi Dumnezei care sunt unul singur (  Domnul Dumnezeii Nostru este un Singur Domn!)
În plus, Moise ar fi putut folosi cuvântul yachid dar nu l-a folosit, te-ai întrebat vreodată ca evreică de ce??

#313
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View PostSfantul Jakob, on 21 mai 2014 - 17:52, said:

Pretene Nove, tu atunci de ce închini la doi Dumnezei?

Fiindca, pe langa Dumnezeul atotputernic din Vechiul, care ramane si in Noul, mai avem un Domn, pus de Precedentul, in persoana lui Isus.

#314
REGLURAL

REGLURAL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 02.01.2014

View Postnovember_soul, on 21 mai 2014 - 17:57, said:

Fiindca, pe langa Dumnezeul atotputernic din Vechiul, care ramane si in Noul, mai avem un Domn, pus de Precedentul, in persoana lui Isus.

Aha, deci tu crezi că Fiul e un dumnezeu diferit de Tatăl...
Tatăl e Atotputernic,
Fiul e doar Puternic,
Mamăăăăăă, ce logică ai!
NU pot să existe doi dumnezei diferiţi!
După părerea evreilor noi suntem NON-SHIPUT/SHIPUTT dar eu cred că tu, nove. eşti mai politeist decât "noi"!
Auzi, salomee, care dintre noi crede mai corect: eu sunt mai aproape de adevăr, care cred că Dumnezeu este Unul, doar că e format din Trei Persoane, sau Nove, care are  2 Dumnezei diferiţi (poate chiar trei) unul superior şi unul inferior??
Mă, nove, dar ăsta nu se cheamă politeism,henoteism sau dualitate, cum vrei să-i spui! (triteism,ditreism, sau cum s-o numi, etc. etc. etc. etc....)??

#315
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postnovember_soul, on 21 mai 2014 - 17:57, said:

Fiindca, pe langa Dumnezeul atotputernic din Vechiul, care ramane si in Noul, mai avem un Domn, pus de Precedentul, in persoana lui Isus.
parca vorbesti de un argat, nu de Dumnezeu :roflmao:
fara de care nu ajungi la Tatal

View PostREGLURAL, on 21 mai 2014 - 18:05, said:

Mă, nove, dar ăsta nu se cheamă politeism,henoteism sau dualitate, cum vrei să-i spui! (triteism,ditreism, sau cum s-o numi, etc. etc. etc. etc....)??
Vrea sa-si faca cult
are si cosulet
asa a scris pe forum :D

#316
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View PostREGLURAL, on 21 mai 2014 - 17:52, said:

Eu nu am zis că ar fi mai mulţi Dumnezei,
Hai să te clarific: Pasajul acela se traduce mot-a-mot (literă cu literă) aşa: Ascultă, Israele, Domnul Dumnezeii Nostru este un Singur Domn!
Sfinţii Părinţi ai bisericii, care voiau să clarifice situaţia tulburată între creştini (pe atunci apăruse şi secta gnosticilor care propovăduia 2 Dumnezei, cel din V.T. rău şi cel din N.T. bun, cred că ai auzit de ei), şi au interpretat aşa: Pe baza dovezilor din N.T. şi V.T., Pe baza logicii şi pe baza gramaticii ebraice (în legătură cu ELOHIM), ei au conchis că acolo e vorba de Sfânta Treime.
Deoarece există un singur Domn, cum zice şi versetul, dar acest Domn e format din mai mulţi Dumnezei care sunt unul singur (  Domnul Dumnezeii Nostru este un Singur Domn!)
În plus, Moise ar fi putut folosi cuvântul yachid dar nu l-a folosit, te-ai întrebat vreodată ca evreică de ce??


Imagineaza-ti, stiu ce inseamna mot a mot :)

Aha, deci Sfintii Parinti sunt cei care au decis ca acolo este vorba de Sfanta Treime !
Pe baza logicii si gramaticii ebraice ?
Hmm...interesant...

Moise nu a decis nimic in acest verset, el doar le-a transmis poporului.
Cuvintele vin de la Dumnezeu :

DEUTERONOM

CAPITOLUL 6
l. “Iata poruncile, hotararile si legile pe care mi-a poruncit Domnul Dumnezeul vostru sa va invat, ca sa le paziti in pamantul acela in care mergeti, ca sa-l luati in stapanire:
.
.
.
4. Asculta, Israele, Domnul Dumnezeul nostru este singurul Domn.

Deci, poruncile vin direct de la Domnul, Moise doar le-a transmis.

Acum te intreb eu. Ai incredere mai mare in Domnul sau in Sfintii Parinti ?


View PostREGLURAL, on 21 mai 2014 - 18:05, said:


Auzi, salomee, care dintre noi crede mai corect: eu sunt mai aproape de adevăr, care cred că Dumnezeu este Unul, doar că e format din Trei Persoane, sau Nove, care are  2 Dumnezei diferiţi (poate chiar trei) unul superior şi unul inferior??



Spre deosebire de multi pe-aici, eu respect religiile celorlalti.

Asa ca la intrebarea ta pot raspunde doar din perspectiva iudaica.

Dumnezeu este doar Unul, si nu este format din Trei Persoane.

#317
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 28.01.2013

View Postsalomee, on 21 mai 2014 - 18:44, said:



Dumnezeu este doar Unul, si nu este format din Trei Persoane.
Posted Image Posted Image Posted Image

#318
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postsalomee, on 21 mai 2014 - 18:44, said:

Dumnezeu este doar Unul, si nu este format din Trei Persoane.
asta-i perspectiva iudaica
similara cu cea crestina :)

Edited by ThinkAbout, 21 May 2014 - 18:56.


#319
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostREGLURAL, on 21 mai 2014 - 17:53, said:

Sfinţii Părinţi ai bisericii.....  ei au conchis că acolo e vorba de Sfânta Treime.
Le dau si eu ceva sci-fi parinti. Pot?

Quote

Deoarece există un singur Domn, cum zice şi versetul, dar acest Domn e format din mai mulţi Dumnezei care sunt unul singur
Deci, nu e Unul....sunt mai multi. Hai ca esti tare! Scriptura nu o citesti, si tu? Doar brosurici?

Isaia 45
21Spuneţi-le, şi aduceţi -i încoace, ca să se sfătuiască unii cu alţii! Cine a proorocit aceste lucruri dela început, şi le -a vestit de mult? Oare nu Eu, Domnul? Nu este alt Dumnezeu decît Mine, Eu sunt singurul Dumnezeu drept şi mîntuitor, alt Dumnezeu afară de Mine nu este.

Isaia 43:11
Eu, Eu sînt Domnul, şi afară de Mine nu este niciun Mîntuitor!

Tit 2:13
aşteptînd fericita noastră nădejde şi arătarea slavei marelui nostru Dumnezeu şi Mîntuitor Isus Hristos.

In Isaia 45:21 este si Elohim si YHWH, ca sa incheiem discutia.

Edited by zexelica, 21 May 2014 - 21:26.


#320
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View Postzexelica, on 21 mai 2014 - 21:18, said:

Deci, nu e Unul....sunt mai multi. Hai ca esti tare! Scriptura nu o citesti, si tu? Doar brosurici?
Tu acum ai descoperit ce susțin trinitarii? Treimea există și e revelată chiar în și de Biblia ortodoxă.

#321
REGLURAL

REGLURAL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 02.01.2014

View Postsalomee, on 21 mai 2014 - 18:44, said:



Imagineaza-ti, stiu ce inseamna mot a mot Posted Image

Aha, deci Sfintii Parinti sunt cei care au decis ca acolo este vorba de Sfanta Treime !
Pe baza logicii si gramaticii ebraice ?
Hmm...interesant...

Moise nu a decis nimic in acest verset, el doar le-a transmis poporului.
Cuvintele vin de la Dumnezeu :

DEUTERONOM

CAPITOLUL 6
l. “Iata poruncile, hotararile si legile pe care mi-a poruncit Domnul Dumnezeul vostru sa va invat, ca sa le paziti in pamantul acela in care mergeti, ca sa-l luati in stapanire:
.
.
.
4. Asculta, Israele, Domnul Dumnezeul nostru este singurul Domn.

Deci, poruncile vin direct de la Domnul, Moise doar le-a transmis.

Acum te intreb eu. Ai incredere mai mare in Domnul sau in Sfintii Parinti ?





Spre deosebire de multi pe-aici, eu respect religiile celorlalti.

Asa ca la intrebarea ta pot raspunde doar din perspectiva iudaica.

Dumnezeu este doar Unul, si nu este format din Trei Persoane.

Eu îl ascult pe Domnul, şi chiar dacă nu înţelegi, noi creştinii suntem monoteişti pluriformi...
Şi da, Dumnezeu e Unul în Trei Persoane, am cercetat ce spun Părinţii şi au dreptate, totul trebuie dedus cu logică,
poate nu înţelegi, dar Treimea e rezervată doar creştinilor: cum voi nu-l aveţi pe Iisus, tot aşa nu aveţi nici Treime.. cu toate că El, Cuvântul PreÎntrupat (adică Messiah) a fost cu voi tot timpul în V.T. doar că nu L-aţi cunoscut, El S-a revelat în N.T.
Dumnezeu e format din Trei Persoane: Voi, evreii Le-aţi avut pe toate, dar nu Le-aţi cunoscut îndeaproape: Tatăl a fost cel care vi S-a revelat de cele mai multe ori, Duhul Sfânt care a participat la creaţie şi care I-a inspirat pe profeţi, şi care a sfinţit oameni, iar cel mai discret a fost Fiul. El vorbeşte în poziţia lui Dumnezeu foarte mult în cartea lui Isaia, de asemenea El, Cuvântul a luat de multe ori formă de înger pe pământ, chiar dacă vorbea ca şi Dumnezeu, El Însuşi se numeşte Dumnezeu, şi chiar e Dumnezeu...
Uite Treimea matale revelată în V.T. dacă cauţi găseşti, şi dacă eşti confuză te ajut eu cu explicaţii...
Şi din nou, acolo nu scrie Domnul Dumnezeu ci scrie DOMNUL DUMNEZEII NOŞTRII ESTE UN SINGUR DOMN... cu toate că acolo cuvântul e la plural, are înţeles de singular, încă o dovadă pentru creştini că acolo zace Treimea, care e Una şi mai mulţi...

#322
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013
Gata,

ma predau,

am ridicat mainile,

nu mai am putere sa explic,

tu tot pe-a ta o tii asa ca,

nu vad rostul unui dialog...

Posted Image

#323
REGLURAL

REGLURAL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 02.01.2014
Ba da, dialog!
Ce să-mi explici  când eu îţi arăt dovezile în faţa ochilor şi nu le înţelegi??
Eu mă bazez pe logică..
Oricum, pe tine te iert, că eşti evreică, dar pe november_soul nu o iert că ea e  creştină!

#324
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postcleopatra00, on 21 mai 2014 - 21:30, said:

Tu acum ai descoperit ce susțin trinitarii? Treimea există și e revelată chiar în și de Biblia ortodoxă.
Eu nu stiu ce sustin ortodocsii. stiu insa foarte bine ce spune Scriptura si ca daca este Unul, nu pot fi 3.
Faptul ca multi ignora ca Hristos este Dumnezeu si faptul ca inseamna "Dumnezeu Mantuitor" dupa cum scrie.... nu mai inteleg.

Isaia 45
21Spuneţi-le, şi aduceţi -i încoace, ca să se sfătuiască unii cu alţii! Cine a proorocit aceste lucruri dela început, şi le -a vestit de mult? Oare nu Eu, Domnul? Nu este alt Dumnezeu decît Mine, Eu sunt singurul Dumnezeu drept şi mîntuitor, alt Dumnezeu afară de Mine nu este.

Isaia 43:11
Eu, Eu sînt Domnul, şi afară de Mine nu este niciun Mîntuitor!

Tit 2:13
aşteptînd fericita noastră nădejde şi arătarea slavei marelui nostru Dumnezeu şi Mîntuitor Isus Hristos.

Edited by zexelica, 21 May 2014 - 23:29.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate