Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...
 RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...
 Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO

Cum export de pe desktop o conver...

Am facut infarct?
 contract de inchiriere obligatii ...

Panasonic GH7

Comutare rapida setari regionale

impozit chirii 2024
 

Ghid pentru calatorii din mijloacele de transport in comun

- - - - -
  • Please log in to reply
295 replies to this topic

#253
Rovgam

Rovgam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,880
  • Înscris: 04.03.2012

View Postmihaigerard, on 7th May 2012, 11:13, said:

"If you're eligible for a free bus pass, you can use it anywhere in England during 'off-peak' times. Off-peak is:
between 9.30 am and 11.00 pm Monday to Friday
all day at weekends and on public holidays"

:lol:
Ai priceput da? Nu tre' sa desenez.

Ia de aici:
http://en.wikipedia....ublic_transport

Nu-si permit??? Zau?
De-aia stau claie gramada in mizerie in apartamente ceausiste supraevaluate la zeci/sute de mii de euro cand pot achizitiona o casa la tara la sfert de pret.  :lol:

Hai, s-o lasam balta.

1. Asa, si? Tu ai zis ca nu prea exista transport gratuit, eu am zis ca exista. Nu am facut precizari legate de orar. Oricum, dupa ora 9:30 a.m. inseamna ora 2 p.m., cum zicea malls. Sau ora la care te intorci tu de la munca. Asa ca mai bine deseneaza-ti singur, poate ai nevoie.
2. Care parte a cuvantului garsoniera nu ai inteles-o? Si apoi, daca tu propui sa-si ia casa la tara pe banii luati pe apartamentele comuniste, cum spui sa faca? Sa-si vanda apartamentul, sa mearga sa stea la hotel pana gasesc casa la tara, iar pe aia sa o mobileze cu totul nou samd.
Care parte a faptului ca acesti oameni au trait in comunism si nu au mentalitate de intreprinzatori nu o intelegi? Cand ei isi taraie zilele dupa o pensie mizera, nu te duce nici pe tine mintea sa intelegi ca batranii astia nu au cum sa gandeasca asa indraznet si sa isi vanda rapid apartamentele ca sa se mute la tara?

Ei, ce sa-ti spun, fa-ti schitele si drum bun.

Edited by Rovgam, 07 May 2012 - 10:20.


#254
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostRovgam, on 7th May 2012, 11:20, said:

1. Asa, si? Tu ai zis ca nu prea exista transport gratuit, eu am zis ca exista. Nu am facut precizari legate de orar. Oricum, dupa ora 9:30 a.m. inseamna ora 2 p.m., cum zicea malls. Sau ora la care te intorci tu de la munca. Asa ca mai bine deseneaza-ti singur, poate ai nevoie.
2. Care parte a cuvantului garsoniera nu ai inteles-o? Si apoi, daca tu propui sa-si ia casa la tara pe banii luati pe apartamentele comuniste, cum spui sa faca? Sa-si vanda apartamentul, sa mearga sa stea la hotel pana gasesc casa la tara, iar pe aia sa o mobileze cu totul nou samd.
Care parte a faptului ca acesti oameni au trait in comunism si nu au mentalitate de intreprinzatori nu o intelegi? Cand ei isi taraie zilele dupa o pensie mizera, nu te duce nici pe tine mintea sa intelegi ca batranii astia nu au cum sa gandeasca asa indraznet si sa isi vanda rapid apartamentele ca sa se mute la tara?

Ei, ce sa-ti spun, fa-ti schitele si drum bun.

1. Exista, cand n-au treaba aia ce muncesc si platesc, sau cu peugeot-ul.  :lol: Fraza bolduita ma depaseste ca nivel de intelegere. ^_^
2. Eu inteleg ca nu sunt intreprinzatori. Dealtfel, astia mai tineri, intreprinzatori fiind, s-au oferit sa le cumpere apartamentele, dar deh, oamenii pe langa lipsa de viziune par sa fie si indaratnici.  :lol: Chiar daca se spala mai rar decat cainii vagabonzi in baltile de pe strada, nu renunta asa usor la statutul de pensionar de capitala (nu e cazul tuturor). Unde mai pot ei dojeni cu patos un concitadin ce isi plateste transportul, implict confortul?  . Da, nici copiii/nepotii lor nu sunt mai breji.

#255
Teribilist

Teribilist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 03.05.2012
Nu inteleg ce aveti daca eu mananc in autobuzele ratb ?
Daca mi-e foame.
Da se vede ca sunteti din provincie toti care ati scris pe aici, sau crescuti in provincie.

#256
Rovgam

Rovgam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,880
  • Înscris: 04.03.2012

View Postmihaigerard, on 7th May 2012, 10:41, said:

Fraza bolduita ma depaseste ca nivel de intelegere. ^_^

Te depaseste pentru ca nu stii sa fii atent la ce spune celalalt, la ce au spus altii la acest topic si tii mortis sa ai tu dreptate. De fapt tu de asta te-ai si bagat aici in discutie.

#257
Audrey_bb

Audrey_bb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 28.03.2010

View PostRovgam, on 7th May 2012, 10:39, said:

Te-ai gandit vreodata ca batranii sunt mai multi la numar? Se stie ca populatia Europei, inclusiv a Romaniei, este imbatranita.
Apoi ei chiar au foarte putine optiuni de a-si petrece timpul. Pune-te si in locul lor: 70 de ani, garsoniera, piata, parc si cam atat. Sa nu cumva sa te urci in autobuz ca e foc, se supara tineretul ca-i inghesui.
Apoi Bucurestiul este un oras foarte agresiv, iar asta se vede si asupra batranilor. Si ei au luat din trasaturile orasului.

Nu se intampla asa numai in Bucuresti, ba cred ca-n toate orasele e problema asta cu oamenii in varsta. Acum sa fim seriosi, sunt oameni care se duc la munca, sunt tineri care se duc la scoala/facultate, batranii care se plimba pentru ca se plictisesc in garsoniera lor nu ar trebui sa aiba prioritate. La mine in oras cel putin, la orele de varf sunt pline autobuzele de pensionari la plimbare, care s-au dus sa mai cumpere o rosie din piata. Desigur ca asta n-ar fi o problema, dar cam toti, si subliniez asta, sunt foarte grasi sau obezi, asadar ocupa 3 locuri si mai au si mobilitatea sa se impinga/inghesuie/sa-si faca loc chiar daca asta inseamna sa-i loveasca pe ceilalti. Eu ma gandesc ca la varsta lor, nu le-ar strica sa mearga pe jos, mai ales daca au un drum de, nu stiu, 10-30 de minute?

#258
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011

View PostRovgam, on 7th May 2012, 10:39, said:

Cum ar fi sa-ti doresc acuma tie sa ajungi la 70+, sa nu-ti permiti un abonament de RATB, sa fii condamnat sa stai in garsoniera ta cea mai mare parte a timpului, sa nu ai nici macar un parc prin preajma (a se vedea cartierul Militari) si sa innebunesti intre patru pereti?
In Militari e cate un parculet la fiecare 2, 3 blocuri. Bine, adevarul e ca pt cata miscare fac ei, au nevoie de tot Herastraul si de aia se deplaseaza spre alea 2 parcuri mari din Bucuresti.

Si nu, nu-i oblig sa stea in casa, ci sa stea in casa cand sunt ore de varf si 40 grade, daca tot nu au nimic de facut. Daca n-ai scoala/facultate/servici/gradinita/etc, de ce tii motis sa te plimbi la ore de varf?

View PostRovgam, on 7th May 2012, 10:39, said:

Pune-te si in locul lor: 70 de ani, garsoniera, piata, parc si cam atat. Sa nu cumva sa te urci in autobuz ca e foc, se supara tineretul ca-i inghesui.
Nu se supara nimeni daca te urci in autobuz, se supara daca te urci atunci cand calatoria ta n-are niciun scop...si fiindca nu are niciun scop, ai putea sa nu-ti alegi ore de varf.

View PostRovgam, on 7th May 2012, 10:39, said:

Nu te supara, dar oare cati dintre noi nu s-ar acri si nu ar deveni nesuferiti intr-o asemenea istorie?
Asta e o explicatie si nicidecum o scuza.
Bunica mea, de exemplu, a trait aceleasi vremuri si imi impartaseste punctul de vedere.

View PostAudrey_bb, on 7th May 2012, 16:39, said:

Acum sa fim seriosi, sunt oameni care se duc la munca, sunt tineri care se duc la scoala/facultate, batranii care se plimba pentru ca se plictisesc in garsoniera lor nu ar trebui sa aiba prioritate.
True!

#259
Rovgam

Rovgam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,880
  • Înscris: 04.03.2012

View Postmalls, on 7th May 2012, 18:40, said:

In Militari e cate un parculet la fiecare 2, 3 blocuri. Bine, adevarul e ca pt cata miscare fac ei, au nevoie de tot Herastraul si de aia se deplaseaza spre alea 2 parcuri mari din Bucuresti.

Poftim? S-a construit asta in 2 ani? Ca in urma cu 2 ani, cand locuiam eu in Militari, nu exista asa ceva. Era zona cu cel mai putin spatiu verde pe Bucuresti.

View Postmalls, on 7th May 2012, 18:40, said:

Nu se supara nimeni daca te urci in autobuz, se supara daca te urci atunci cand calatoria ta n-are niciun scop...si fiindca nu are niciun scop, ai putea sa nu-ti alegi ore de varf.


Asta e o explicatie si nicidecum o scuza.
Bunica mea, de exemplu, a trait aceleasi vremuri si imi impartaseste punctul de vedere.

Culmea este ca nu vei vedea atata urcat fara scop in mijloace de transport in comun intr-o tara vestica, de exemplu. De ce oare?
Bunica ta locuieste in Bucuresti?
Nu stiu de ce e nevoie de scuze, am adus pensionarii in fata instantei de judecata si nu stiam eu?

Edited by Rovgam, 07 May 2012 - 18:58.


#260
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011
Mai, nu sunt absurda, am si zis, inteleg iarna ca stau cu orele in ratb pt ca nu le ajunge pensia sa-si incalzeasca garsoniera si imi pare sincer rau ca e nevoie sa se apeleze la asta.
Dar vara? Te duci sa te plimbi...pai du-te cand nu ies toti salariatii de la munca, toti scolarii de la scoala, toti studentii de la facultate.
Asta ii explicam...vezi pustani de 12 ani ca se lupta sa stea in picioare cu un ghiozdan de 30 kile pt ca nu au loc de pensionari IESITI LA PLIMBARE.

Da, eu stau fix langa Politehnica, pe prima strada. Am in spatele blocului vecin un parculet, langa strada altul, vizavi de strada inca unul si la vreo 200 metri de mers pe jos din nou, altul. Nu-ti imagina ca-s parcuri in toata regula...mai curand spatii verzi, cateva banci si un spatiu de joaca pt copii.

#261
darxide

darxide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 06.10.2007
malls, alea de 10 pe 10 nu le-as numi parcuri, nici spatii verzi, pai atunci sa punem si florariile la spatii verzi.

#262
nicopuscasu

nicopuscasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 26.06.2009
In Militari am stat si eu 7-8 ani.
Io nu stiu de parcuri sau spatii verzi. Cred ca nu este un cartier mai sarac in parcuri, decat acela. Parcul Politehnicii nu este chiar un parc, nu este nimic amenajat, e un du-te vino.
Nu am nimic cu persoanele in varsta din tramvaie, am o doza mare de clementa pt ca stiu ca asta ne paste si pe noi intr-un final.

Problemele sunt altele, iar nesimtirea unora dintre adulti este ceea ce ma deranjeaza pe mine.

Daca ma intrebati ce am mai facut in acest scop, este...nimic.
Poate mi-am pierdut mare parte a entuziasmului de la inceput, poate ca o parte din voi m-ati facut sa renunt la acest ghid.
Vad ca si voi aveti de impartit frustrari in aceasta privinta si inca dupa atatea pagini nu putem sa tragem o concluzie coerenta.

Ma multumesc momentan cu faptul ca acei care au citit o parte din doleantele celorlalti, vor sti data viitoare cand se vor urca intr-un mijloc de transport, ce este pe placul celorlati si ca ar fi bine sa respecte niste minime reguli de convietuire intr-o societate.

Peace for all :peacefingers:

#263
darxide

darxide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 06.10.2007
Asta imi aduce aminte de o faza vazuta de mine in tramvaiul 32. Mintea mea nu a gasit nici o explicatie logica, poate doar ca ne tragem din maimute.
Era vara trecuta intr-un weeknd mergeam dinsre unirii spre liberty, tramvai gol (locuri libere peste jumatate), pe randul din partea dreapta, primul scaun din fata statea un tigan iar pe scaunul din spatele lui un tiganus :).
Opreste tramvaiul in statie, la prima usa se urca o baba, si il roaga pe tigan sa-i dea locul (de notat ca scaunele de pe partea stanga erau libere, dar batea soarele sa zicem, insa urmatoarele de pe partea dreapta erau tot libere). Asta incepe sa o injure ca e tramvaiu gol are unde sa stea insa baba nu ceda, a injurato tiganu pana am ajuns la statia urmatoare, unde culmea, trebuia sa coboare.
Cum ar zice mircea badea: asa ceva....

#264
Rovgam

Rovgam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,880
  • Înscris: 04.03.2012

View Postmalls, on 7th May 2012, 20:17, said:

Da, eu stau fix langa Politehnica, pe prima strada. Am in spatele blocului vecin un parculet, langa strada altul, vizavi de strada inca unul si la vreo 200 metri de mers pe jos din nou, altul. Nu-ti imagina ca-s parcuri in toata regula...mai curand spatii verzi, cateva banci si un spatiu de joaca pt copii.

Cartierul Militari cam incepe de la Politehnica incolo.

View Postnicopuscasu, on 7th May 2012, 21:02, said:

Nu am nimic cu persoanele in varsta din tramvaie, am o doza mare de clementa pt ca stiu ca asta ne paste si pe noi intr-un final.

Cam mare aroganta sa spui ca ai clementa. Te crezi Papa, sau ce? (adica ai iertare pentru ei, uof, uof)

View Postnicopuscasu, on 7th May 2012, 21:02, said:

Daca ma intrebati ce am mai facut in acest scop, este...nimic.
Poate mi-am pierdut mare parte a entuziasmului de la inceput, poate ca o parte din voi m-ati facut sa renunt la acest ghid.

Oare de ce nu ma mira? Persoane care sa se bata cu pumnii in piept despre cum ar schimba ei lumea am mai vazut pe forumuri.
Asa-i ca intotdeauna ceilalti te fac sa renunti? Adica este mereu vina altora.

Edited by Rovgam, 07 May 2012 - 23:56.


#265
Vain

Vain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 25.07.2011
Pacii nu-i in Militari ?

#266
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

View Postmalls, on 7th May 2012, 20:17, said:

Mai, nu sunt absurda, am si zis, inteleg iarna ca stau cu orele in ratb pt ca nu le ajunge pensia sa-si incalzeasca garsoniera si imi pare sincer rau ca e nevoie sa se apeleze la asta.
Dar vara? Te duci sa te plimbi...pai du-te cand nu ies toti salariatii de la munca, toti scolarii de la scoala, toti studentii de la facultate.
Asta ii explicam...vezi pustani de 12 ani ca se lupta sa stea in picioare cu un ghiozdan de 30 kile pt ca nu au loc de pensionari IESITI LA PLIMBARE.

Da, eu stau fix langa Politehnica, pe prima strada. Am in spatele blocului vecin un parculet, langa strada altul, vizavi de strada inca unul si la vreo 200 metri de mers pe jos din nou, altul. Nu-ti imagina ca-s parcuri in toata regula...mai curand spatii verzi, cateva banci si un spatiu de joaca pt copii.


malls, exagerezi. Si cu ghiozdanul ala de 30 de kile :D si cu parerea ca nu exista pe lumea asta batrani care sa aiba treaba, stii tu ca toti se plimba.

Edited by Enigel, 08 May 2012 - 07:38.


#267
nicopuscasu

nicopuscasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 26.06.2009

View PostRovgam, on 8th May 2012, 00:51, said:

Cam mare aroganta sa spui ca ai clementa. Te crezi Papa, sau ce? (adica ai iertare pentru ei, uof, uof)

Oare de ce nu ma mira? Persoane care sa se bata cu pumnii in piept despre cum ar schimba ei lumea am mai vazut pe forumuri.
Asa-i ca intotdeauna ceilalti te fac sa renunti? Adica este mereu vina altora.

Rovgam, iar ai chef de cearta.
Si ca sa iti dau un raspuns sincer, nu mai am chef deocamdata.
Vreau sa traiesc un pic, am voie?

#268
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011

View PostVain, on 8th May 2012, 01:02, said:

Pacii nu-i in Militari ?
Ba da. La pacii e un parc chiar acceptabil...e mereu gol, trec pe acolo cand ma duc la ai mei.

View PostEnigel, on 8th May 2012, 08:34, said:

malls, exagerezi. Si cu ghiozdanul ala de 30 de kile :D si cu parerea ca nu exista pe lumea asta batrani care sa aiba treaba, stii tu ca toti se plimba.
1. Pana la liceu faceam o ora, din Militari in Iancului...nu apucam sa stau jos niciodata, nici la dus si nici la intors.
Nu am avut nici ghiozdan pe-o parte, nici geanta, ca sa zici ca ar fi fost de vina ghiozdanul, dar dupa 4 ani m-am trezit cu o coloana...stramba.
Si eram deja mare. Gandeste-te la pustii de 10 ani care sunt in crestere si care stau cu orele in picioare, in autobuz, pt ca n-au loc de batrani.
2. Or fi si batrani care au treaba, nu zic nu...dar cei mai multi se plimba de dragul artei.

Si la fel ca Nico, ma retrag din discutie. Nu pt ca-s indragostita, ci pt ca-s aproape in sesiune  :lol:

Edited by malls, 08 May 2012 - 14:38.


#269
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

Quote

nu apucam sa stau jos niciodata, nici la dus si nici la intors.


Inseamna ca, dimineata mergeai cu gasca batranilor responsabili, care nu stau in soare la 40 de grade, iar la pranz mergeai cu gasca batranilor fanfaroni, carora nu le pasa ca-s 40 de grade :lol:.

Spor la invatat!
Dupa ce termini cu asta, te si indragostesti, promiti, da?  ^_^

#270
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View PostEnigel, on 6th May 2012, 16:29, said:

Deria, razboiul a trecut relativ repede pentru ei, erau copii. Mai degraba comunismul i-a indoit in asemenea hal.

Da' pe dracu'! Bunica-mea a fost refugiata din Basarabia, fugita de acolo cu hainele de pe ea si mutata prin mai multe orase din Romania, pana si-a gasit un sot si si-a facut acte romanesti, i-au iesit gresite la data nasterii, dar nu a mai stat sa le refaca, era primejdia prea mare. Nu era copil, avea peste 18 ani. Mi-a povestit despre asediul de la Brasov, din gara, cum sareau schijele in toate partile, cum pe un tanar l-au retezat de la mijloc si chiar si asa, retezat, striga dupa oameni, "ajutati-ma, ajutati-ma"... Cum i s-a imprastiat familia, cum si-a pierdut fratii, surorile...

Soacra-mea, fiica de invatatori, au intrat rusii peste ei in casa, au stat cu ei in casa, mancare, bautura, ce mai era... Tremura sufletu'-n ei...

Comunismul a venit dupa aia, si soacra-mea, desi si-ar permite sa-si cumpere orice, strange punga de zeci de ani... Si stii ce vorba mare mi-a spus acum, la 70+, cat are?

"De atata obisnuita cu neajunsurile, cu economiile, cu frica de a nu avea, simt ca m-am prabusit interior, ca nu ma mai pot bucura de nimic..."

Ailalti bunici mi-s unguri.

Bunicul patern si bunica paterna au avut, mi se pare, abonament gratuit pe troleu/bus/tramvai. Da' circulau f. f. rar. Ca mersul pe jos face bine la sanatate.

Edited by Deria_Leena26, 08 May 2012 - 18:49.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate