Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Ajustare pret contract mixt
 Incurajarea, stimularea si sustin...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...
 C Embedded

DUO Street View

Lipsa menstruației de cateva...

Ajustare pret contract mixt
 Cum setez sa trimit sms de pe dig...

Microciment in bucatarie

La mulți ani @nick5roo!

DDNS Digi
 

Ventilatie cu recuperare de caldura

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
3433 replies to this topic

#3385
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 04.03.2006

View Postandreyvsjoker, on 09 martie 2024 - 08:53, said:

1. Mai bine serveste lumea marketingul decat prostiile tale. Judecand dupa ce spui, procentual e mai multa informatie corecta in marketing decat in postarile tale.  
2. nu confund nimic, tu vorbesti fara sa ai informatiile necesare si dai cu presupusul.
3. Deci daca ceva nu e toxic inseamna ca nu iti poate face rau Posted Image . Singura problema cu codoiul asta e ca ia locul oxigenului in sange si ajunge mai putin oxigen la creier si alte organe. Primul care are de suferit e creierul, pe la 2500ppm incep sa scada functiile cognitive, sa apara senzatia de somnolenta si durerile de cap.

puisor, oare cum traiesc atatia oameni fara ventilatie in dormitoare , ce se intampla cu codoiul? tu ai ventilatie? ca functiile cognitive par diminiuate :)

#3386
Marius2224

Marius2224

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.03.2024
Salut,
pentru un dormitor de 12 mp recomandati un sistem de ventilatie cu flux alternant, cu un recuperator montat in dormitor si unul in hol sau un sistem Zehnder ComfoSpot 50 montat doar in dormitor?

#3387
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,289
  • Înscris: 25.01.2007
Ce am ajuns.... sa-mi spuna ****** satului ca am functiile congnitive diminuate Posted Image .
Sunt multi care traiesc fara ventilatie, si se vede.

Edited by andreyvsjoker, 09 March 2024 - 22:08.


#3388
Lukkkkkas

Lukkkkkas

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 22.09.2022
Ca sa o lamurim...cum traiesc oamenii in dormitoare fara ventilatie?...simplu...depinde de cladire, de spatiul volumetric. In cladirile vechi intra aer din belsug prin rama ferestrelor, pe sub usi, prin zidarie chiar...la astea noi "pasive"...nu...e ca si cum ai sta cu o punga pe fata. Sitemele centralizate sun bune, eficente...functioneaza de zeci de ani in Occident...astea descentralizate...depinde...carotarea poate sa distruga izolatia fonica a unui apartament, zgomotul functionarii poate sa fie insuportabil pt altii. Eu stau intr-o cladire noua "pasiva"...tin usa de la dormitor larg deschisa, si vreau sa mai fac 2 gauri in zidul care comunica cu sufrageria pt ca aerul sa circule...si aerul circula singur...nu e neaparat nevoie de ventilator. Cu 2 pers care dorm nu am vazut sa treaca de 2000 pp.  Nu stiu cum sau pe unde...dar simt cum vine un flux de aer proaspat prin gaurile dela priza (in casele astea pasive simti fiecare adiere)...nu am astupat pt ca aerul respectiv e binevenit :-) ...si gratis...si fara zgomot. Mai in gluma mai in seriios...luati case/apartamente normale...deschideti larg ferestrele...importam toate idioteniile. Da...nu pute pe hol, e cald iarna...nu mi-e rusine sa invit un neamt (cum se intampla cand stateam in bloc ceausist) rareori deschid incalzirea...dar parca totusi factorul aer, factorul zgomot...dauneaza grav oricaror avantaje.

#3389
inTRANcA

inTRANcA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 17.02.2010
Desigur, de trait s-a trait si in grota si in bordei, dar cat timp? si mai ales cum? Vorbim de diferenta intre a supravietui si a trai bine.
Si in casa bunicilor se dormea intr-o camaruta 2/4 persoane, unde se mai si facea focul in soba.
Au trait? Da ..dar cu ce efecte negative?
A masurat cineva nivelul noxelor a doua zi dimineata? Nu
Si-au facut analize sa vada ce afectiuni aveau din cauza asta? Nu
"Da, dar au trait pana la 70 ani si nu au avut nimic" ..au trait pe naiba..au murit "de batranete" cu tot felul de boli nediagnosticate

Dupa gandirea voastra nu ar trebui sa cercetam si sa imbunatatim nimic, ca am ajuns la apogeu

Acum partea cu marketingul e alta problema, pe care fiecare trebuie sa o investigheze ca sa se apere impotriva minciunilor

Eu cred ca daca iti pasa de sanatatea ta si iti permiti, trebuie sa rezolvi problema cu ventilatia intr-un fel sau altul.

Casele actuale nu mai sunt casele bunicilor din chirpici, balega, si lemn din padurea din spate, materialele actuale sunt pline din compusi care pe termen lung dauneaza grav

Iar bunicii nostri nu stateau in spatii inchise peste 50% din timp, cum facem noi.

#3390
Lukkkkkas

Lukkkkkas

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 22.09.2022
Nu a vorbit nimeni de casele bunicilor in care...in 10 mp se inghesuiau 7-8 persoane, sau in care se dormea pe cuptor. Vezi ca ideea de supravieturie se aplica mai degraba caselor "moderne" facute din materiale compozite...ieftine decat caselor sanatoase facute din lemn masiv, caramida etc...care sunt scumpe de construit...nu aduc profit.

Eu nu am pledat pt absenta ventilatiei...dimpotriva pentru ventilatie...dar ventilatie naturala.

Nu te obliga nimeni sa cumperi, sa stai, sa construiesti din materiale pline de compusi chimici care dauneaza sanatatii...si nu cred ca acesti compusi chimici din noile materiale de constructie sunt o dovada de progres...dimpotriva.

#3391
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 04.03.2006

View PostLukkkkkas, on 11 martie 2024 - 09:39, said:

Nu a vorbit nimeni de casele bunicilor in care...in 10 mp se inghesuiau 7-8 persoane, sau in care se dormea pe cuptor. Vezi ca ideea de supravieturie se aplica mai degraba caselor "moderne" facute din materiale compozite...ieftine decat caselor sanatoase facute din lemn masiv, caramida etc...care sunt scumpe de construit...nu aduc profit.

Eu nu am pledat pt absenta ventilatiei...dimpotriva pentru ventilatie...dar ventilatie naturala.

Nu te obliga nimeni sa cumperi, sa stai, sa construiesti din materiale pline de compusi chimici care dauneaza sanatatii...si nu cred ca acesti compusi chimici din noile materiale de constructie sunt o dovada de progres...dimpotriva.


Exista norme in constructii peste tot pe glob, unele mai stricte altele mai libertine, astea chiar ne obliga sa construim intr-un anumit fel

ventilatie ""naturala"" nu se mai poate de cand a intrat normativul NZEB in vigoare , nu ca ar fi facut cineva ventilatie naturala intr-o cladire existenta . in momentul asta legal pentru constructiile noi este doar ventilatie cu recuperare de caldura altfel nu ai cum sa ajungi la nzeb si sa ai si un spatiu locuibil , poti face un frigider plin de mucegai daca esti conuscator ca tovarasul cu tesla, apogeul cognitiei...

In discutie era doar nivelul de comfort oferit de unitati descentralizate de ventilatie cu recuperare de caldura .. care nu sunt pretabile pentru un spatiu de dormit , dar asta e doar parerea mea.

#3392
Bottecchia

Bottecchia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 26.03.2013

View Postsuperbec, on 11 martie 2024 - 10:22, said:

ventilatie ""naturala"" nu se mai poate de cand a intrat normativul NZEB in vigoare , nu ca ar fi facut cineva ventilatie naturala intr-o cladire existenta .
In discutie era doar nivelul de comfort oferit de unitati descentralizate de ventilatie cu recuperare de caldura .. care nu sunt pretabile pentru un spatiu de dormit , dar asta e doar parerea mea.

Normativele astea sunt doar inca o birocratie facuta la misto. La cate case noi se face pe bune un audit energetic, o verificare a instalatilor sanitare, termice, sau electrice ca sa corespunda exact cu proiectele de instalatii dupa care s-a construit casa?
Exista si exceptii in care poate se fac, dar eu cred ca in peste 95% din casele noi aceste normative nu sunt respectate.
In rest, despre descentralizate, nu stiu cum e Zhenderul ala, o fi bun, macar sa fie mai silentios ca Novingair pe treapta de noapte si sa nu bage atata frig iarna. Ideal e sa instalezi in living sau alta camera si apoi daca esti multumit de randament si de zgomot sa pui si in dormitor o unitate descentralizata, altfel poate deveni o problema mai mare decat inainte sa o instalezi.

#3393
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,164
  • Înscris: 11.05.2018

View Postsuperbec, on 11 martie 2024 - 10:22, said:


In discutie era doar nivelul de comfort oferit de unitati descentralizate de ventilatie cu recuperare de caldura .. care nu sunt pretabile pentru un spatiu de dormit , dar asta e doar parerea mea.


Inainte sa derapeze discutia colegul cred ca te-a intrebat ce te califica sa iti dai cu parerea: instalator / utilizator  / parerolog? Ca in functie de asta parerea ta poate sa fie sau nu avizata. Ai tot dreptul la o parere, dar in functie de cat de calificata este se poate tine cont de ea sau nu.

Recuperatoarele mele stau pe treapta 2 din 5 iarna  si 3 din 5 vara si pana si generatia de oameni pe care ii trage curentul s-a obijnuit cu ele cand vin in vizita. Majoritatea oamenilor se obijnuiesc sa nu mai auda trenurile cand locuiesc langa gara. Exista si cazuri de oameni care nu se obijnuiesc si se muta, dar de obicei ei sunt exceptia nu norma.

#3394
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 04.03.2006

View PostBottecchia, on 11 martie 2024 - 12:05, said:

Normativele astea sunt doar inca o birocratie facuta la misto.

depinde cum privesti problema si unde te uiti , pentru un roman care-si construieste in regie proprie o casa , da , normativul e o poveste , pentru dezvoltatori normativele sunt bariere de ocolit , dar normativul da o directie si societatea urmeaza cu pasi mici , acum 20 de ani cine isi izola casa cu 5 cm de polistiren era vizionar-nebun , acum 20 e la normativ dar doreii zic 15 sefu ca nu ie nevoie de mai mult sa moara tantza.. peste 20 de ani probabil 25cm va fi standard

View PostScurthea211, on 12 martie 2024 - 09:09, said:


Inainte sa derapeze discutia colegul cred ca te-a intrebat ce te califica sa iti dai cu parerea: instalator / utilizator  / parerolog? Ca in functie de asta parerea ta poate sa fie sau nu avizata. Ai tot dreptul la o parere, dar in functie de cat de calificata este se poate tine cont de ea sau nu.

Recuperatoarele mele stau pe treapta 2 din 5 iarna  si 3 din 5 vara si pana si generatia de oameni pe care ii trage curentul s-a obijnuit cu ele cand vin in vizita. Majoritatea oamenilor se obijnuiesc sa nu mai auda trenurile cand locuiesc langa gara. Exista si cazuri de oameni care nu se obijnuiesc si se muta, dar de obicei ei sunt exceptia nu norma.

eu il intreb ce-l califica pe el, si nu mai terminam :)

acum tu trimiti cv-ul oricarui .... de pe internet?  HVAC este doar o mica parte din problemele pe care le-am rezolvat in constructii si industrie in ultimii 15 ani de zile,  sunt super mega calificat sa-mi dau cu parerea despre un rahat de HRV cu dublu sens  si oricum imi spuneam o parere nu scriam o noua legislatie .

eu nu fac case cu rabat la comfort, nivelul de zgomot e printre cele mai importante lucruri , descentralizatele astea au rolul si locul lor dar EU nu as pune asa ceva in dormitor nimanui , mai ales mie

#3395
Lukkkkkas

Lukkkkkas

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 22.09.2022
Treaba asta cu nosmativele, standardele etc...experii, calificatii...sunt un discurs cunoscut...si putin placut. Stau intr-o cladire noua...spui constructorului ca nu e normal sa se auda fiecare zgomot fiecare besina prin 4 etaje...iti raspunde ca totul e conform standardelor. Am in fata 4 benzi de circulatie si tramvaie...le spun ca vibreaza zidul de la undele sonore si ca in loc de polistiren trebuia placat cu vata minerala sau alt material care sa izoleze fonic nu doar termic pt ca polistirenul nu doar ca nu atenueaza dar chiar amplifica undele sonore de fregventa joasa...iti rad in nas...vin cu normativele tehnice. Vezi ceva in culoare neagra...ei zic nu ...e culoare alba...pt ca asa zic normativele...pe care ei le-au respectat la litera bineinteles.

#3396
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,164
  • Înscris: 11.05.2018

View Postsuperbec, on 12 martie 2024 - 10:03, said:


acum tu trimiti cv-ul oricarui .... de pe internet?  HVAC este doar o mica parte din problemele pe care le-am rezolvat in constructii si industrie in ultimii 15 ani de zile,  sunt super mega calificat sa-mi dau cu parerea despre un rahat de HRV cu dublu sens  si oricum imi spuneam o parere nu scriam o noua legislatie .

eu nu fac case cu rabat la comfort, nivelul de zgomot e printre cele mai importante lucruri , descentralizatele astea au rolul si locul lor dar EU nu as pune asa ceva in dormitor nimanui , mai ales mie

Pe internet oricine are o parere, asta nu inseamna ca trebuie si luata in seama. Tu puteai sa spui simplu fara sa te ataci de ce parerea ta e avizata. Chiar si asa, pare ca ai o parere la modul general data de experienta in domeniul larg, nu aplicata strict la proiectare de recuperatoare cu flux alternant. In cazul asta, ce te face sa crezi ca nu exista si varianta silentioasa?

Cred poti sa intelegi ca suntem cativa care le avem puse in dormitor si ca in multe cazuri zgomotul este o problema peste care se poate trece fara discomfort major. Asta e parerea unor utilizatori, care e diferita de a ta venita la modul general. Ceea ce e perfect acceptabil, nu trebuie sa avem aceeasi parere.

Din punctul meu de vedere dupa ce am folosit un sistem cu flux alternant timp de 3 ani, dezavantajele majore nu sunt zgomotul sau eficienta ci lipsa recuperarii umiditatii. Dar asta e alta discutie pe care cred ca am mai avut-o acum 30 de pagini.

#3397
Lukkkkkas

Lukkkkkas

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 22.09.2022
...Corect...unii oameni sunt imuni la zgomot, imuni la curent...altii nu! Si da, orice flux de aer usuca aerul, probabil se poate rezolva cu un umidificator. Dar din nou...unii sunt dependenti de AC si ventilatie...altora le provoaca un disconfort major. Personal prefer solutiile naturale.

#3398
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 09.01.2008
Va rog, fara suparare: https://dexonline.ro...obiÄŒ™nuit
Eu am imprumutat un echipament semi-profesional sa masoare CO2 pt a verifica conformitatea primului senzor. Este corect cu 2-3% diferenta.
Recuperatorul merge exclusiv pe treapta 1/5 din motive de zgomot si la 16 ore pe zi a consumat 2600Wh in ultimele 30 zile. Am inlocuit filtrul G3 cu M5 si la o luna il deschid sa vad cum arata. Am scapat si de excesul de umiditate (tot din respiratie/transpiratie) pe care trebuia sa-l sterg dimineata de la baza ferestrelor. Avand in vedere ca am reusit sa tin CO2 in limita a 2000ppm si nu sunt probleme de patrundere a zgomotului, consider ca nu am pierdut banii. Ventilatoarele ar putea fi mai silentioase si astfel as putea avea un debit mai mare.

Edited by camsonat, 12 March 2024 - 12:01.


#3399
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 04.03.2006

View PostScurthea211, on 12 martie 2024 - 10:41, said:

Pe internet oricine are o parere, asta nu inseamna ca trebuie si luata in seama. Tu puteai sa spui simplu fara sa te ataci de ce parerea ta e avizata. Chiar si asa, pare ca ai o parere la modul general data de experienta in domeniul larg, nu aplicata strict la proiectare de recuperatoare cu flux alternant. In cazul asta, ce te face sa crezi ca nu exista si varianta silentioasa?

Cred poti sa intelegi ca suntem cativa care le avem puse in dormitor si ca in multe cazuri zgomotul este o problema peste care se poate trece fara discomfort major. Asta e parerea unor utilizatori, care e diferita de a ta venita la modul general. Ceea ce e perfect acceptabil, nu trebuie sa avem aceeasi parere.

Din punctul meu de vedere dupa ce am folosit un sistem cu flux alternant timp de 3 ani, dezavantajele majore nu sunt zgomotul sau eficienta ci lipsa recuperarii umiditatii. Dar asta e alta discutie pe care cred ca am mai avut-o acum 30 de pagini.


Pentru ca am vazut cu ochii mei multe din echipamentele de pe piata , pentru ca exista limitari fizice peste care nu se poate trece in momentul asta sau probabil niciodata . Vezi elici desenate cu ajutorul AI, si oricum trebuie sa treci un volum de 5-20m3/h printr-o teava de 125mm si 1-2 filtre + fagure , nu vreau sa zic ca e imposibil ... dar e IMPROBABIL sa se poata face asta fara a produce zgomot .


Eficienta si zgomotul nu au importanta pentru tine, mie nu-mi iese casa pasiva cu 50-70% recuperare de caldura, sau trebuie sa re-dimensionez alte echipamente sau izolatie sau cine stie ce .

ERV nu ai cum avea la recuperatoare tandem, pentru ca nu exista un schimb de caldura/entalpie intre fluxurile de aer ci doar inmagazinarea caldurii intr-un fagure si cedare la inversarea fluxului .

Dealtfel la orice HRV este evidenta scaderea RH-ului in sezonul rece pentru ca se face intotdeauna comparatie cu deschisul geamului (5 minute dimineata cateodata) , pur si simplu trebuie tratat aerul dupa recuperator , un umidificator cu ultrasunete face minuni si costa mai nimic.

La final esti multumit doar pentru ca nu ai experimentat ceva mai bun . Eu unul vreau filtrare adevarata nu G5 ( G gross, M medium , F Fin )  F7 crede-ma ca nu e suficient in anumite conditii si pentru anumite persoane.

#3400
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 09.01.2008
Daca la mine te referi, pot sa-ti comunic ca daca ii pun un hepa il ingenunchez. M5 este mult peste orice G disponibil la brandul respectiv. Nici nu stau in oras, mai la camp asa.

#3401
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 04.03.2006

View Postcamsonat, on 12 martie 2024 - 15:56, said:

Daca la mine te referi, pot sa-ti comunic ca daca ii pun un hepa il ingenunchez. M5 este mult peste orice G disponibil la brandul respectiv. Nici nu stau in oras, mai la camp asa.
nu, ii raspundeam colegului Scurthea , da normal ca il ingenuchezi, chiar daca era suficient de puternic motorul oricum ar fi facut enorm de mult zgomot sa ajungi la un debit decent cu un F7 ... care nici ala nu e ideal.

nici eu nu stau la oras, cand injecteaza cu rahat la ferma din sat 3-4 zile se simte si in casa, cel mai rau in bai ca sunt cele mai mici si am debit vs m3 cel mai mare in bai. bine ,nu pot sa zic ca e deranjant dar nici sa zic ca nu miroase deloc nu pot  , am cautat la absolut producatorii de HRV-uri europeni, nimeni nu produce o unitate cu filtre hepa sau carbon activ pentru uz rezidential ... pentru ca norme , una e sa iti consume hrv-ul 30-50w alta 300w

#3402
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,164
  • Înscris: 11.05.2018

View Postsuperbec, on 12 martie 2024 - 14:45, said:


Dealtfel la orice HRV este evidenta scaderea RH-ului in sezonul rece pentru ca se face intotdeauna comparatie cu deschisul geamului (5 minute dimineata cateodata) , pur si simplu trebuie tratat aerul dupa recuperator , un umidificator cu ultrasunete face minuni si costa mai nimic.

La final esti multumit doar pentru ca nu ai experimentat ceva mai bun . Eu unul vreau filtrare adevarata nu G5 ( G gross, M medium , F Fin )  F7 crede-ma ca nu e suficient in anumite conditii si pentru anumite persoane.

Ultrasunetele transforma in aerosoli tot ce se gaseste in recipient, inclusiv mineralele din apa si bacteriile ce se formeaza daca nu cureti vasul ala cu simt de raspundere. Poti sa scapi de formarea de aerosoli daca ai umidificator cu evaporare care e mai scump dar teoretic mai bun. Dar si pe ala trebuie sa il cureti macar saptamanal. La o locuinta cu mai mult 2 camere e posibil sa fi la limita cu un singur umidificator, deci inmultesti efortul saptamanal cu numarul de aparate. De asta in cazul meu recuperarea de umiditate mi se pare cel mai mare dezavantaj al sistemelor descentralizate pt ca presupune interventie din partea mea permanenta.

Poate sunt multumit pentru ca nu am experimentat ceva mai bun, dar poate sunt multumit pentru ca isi face treaba suficient de bine inca sa trec cu vederea ca trebuie sa curat umidificatorul.
Pe partea de fiiltrare nu am ce sa ii reprosez:  fitre cu carbon activ par ok si pana acum nu a intrat nici un miros in casa desi au fost zile cu incendieri de campuri in care afara nu puteai sa stai.
Pe partea de zgomot nu mi se pare ceva de netolerat.
Igienizare instalatiei nu necesita scule speciale si nu dureaza mai mult de 60 de minute de 2 ori pe an.

Sigur sistemele centralizate au randamente mai bune, sunt mai usor si mai ieftin de exploatat si daca as fi putut sa imi pun as fi ales varianta centralizata. Dar in unele situatii nu ai cum sa faci un sistem centralizat. Cum montezi o unitate centralizata la un apartament de la etajul 7 cu inaltime utila de 2.6m (intr-un caz bun). Varianta asta de ventilatie descentralizata are domeniul ei de utilizare si cred ca de fapt numarul de apartament care ar avea nevoie de ventilatie e mai mare decat numarul de case pasive care se construiesc.

Tu nu ai pune in dormitor cuiva asta pentru ca proiectezi case pasive, inteleg. Dar pentru restul care locuiesc in apartamente comuniste inchise cu tamplarie PVC cu 7 camere posibil ca zgomotul ventilatorului sa nu fie un compromis atat de mare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate