Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...

Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v
 M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...

Comercianti (inclusiv PFA) obliga...

Recomandare cazare tranzit, 1 noa...
 Inchidere stalpi in placa de la u...

Acceleratie sacadata Vespa 300ccm

Microfon pentru un Sony A6100?

Chiar asa de prosti sunt englezi?
 La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 

Care e cea mai buna camera foto in low-light cu senzor APSC?

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#55
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
Degeaba ai imagini noise-free, daca n-ai detalii.
In rest, cum iti merge K-r-ul?

#56
snakeman

snakeman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 13.03.2006
Mda, ma dispera limitarea pe care ti-o impune gama restransa de lentile la NEX-uri, si tinand cont ca sunt si fara stabilizare in body...
Singura alternativa pe care o vad in momentul asta pentru low light, si care sa aiba stabilizare in camera, nu ar fi decat nou aparutul Sony SLT-A57. E o camera care intr-adevar se apropie de performantele senzorului de pe NEX 5-N in low light. Nu-l depaseste, nu-l egaleaza, dar e acolo, undeva, foarte aproape. Marea diferenta e ca are cel putin 1-2 stopuri castigate fata de NEX-5N numai din stabilizare probabil... Asa ar mai fi Pentax-urile cu stabilizare in body, dar procesarea jpeg lasa de dorit, poate ca in RAW se apropie de performantele in low light ale NEX-ului, dar eu cum n-am de gand sa trag in RAW... Iar Canon-urile si Nikon-urile nu au nici ele stabilizare in body asa ca...ce parere aveti de SLT-A57?
Vad ca a si fost postat deja un review aici: http://www.alinpopes....ut-triumfator/
Dar m-ar interesa mai mult ce zic expertii de aici. Deci NEX 5-N sau SLT-A57?  :D

#57
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

 snakeman, on 6th April 2012, 14:04, said:

Dar m-ar interesa mai mult ce zic expertii de aici. Deci NEX 5-N sau SLT-A57?
A57, cu siguranta!  :naughty:

#58
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
Din ciclul: care e mai putin limitat?
A. NEX-5N, pentru ca nu poti pune blitz pe el si n-ai stabilizare cu orice obiectiv
B. A57, pentru ca-ti fura o treime de stop de lumina
:harhar:

#59
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

 Kunzite, on 6th April 2012, 15:00, said:

Din ciclul...
A. NEX-5N, pentru ca nu poti pune blitz pe el...
Din ciclul - nu mai dezinforma:  :rolleyes:

[ http://img543.imageshack.us/img543/4140/dsc00657d.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 Kunzite, on 6th April 2012, 15:00, said:

A57, pentru ca-ti fura o treime de stop din lumina
Adica ca o diferenta īntre f/1.8 si f/2.0, pierdere insignifianta care īn real-life shooting nici macar nu iese īn evidenta! Si asta īti spune o utilizatoare de A35, īn schimb tu cu siguranta nu ai testat niciodata un SLT, dar ai vazut pe un site de review ca se pierde putin din lumina, si acolo ti s-a blocat mintea!  :rolleyes:

#60
snakeman

snakeman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 13.03.2006
Hmm, si pe SLT ce lentila pana in 30mm si pana in f1.8 ar merge? Exista ceva la un pret decent?  :unsure:

#61
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

 snakeman, on 6th April 2012, 15:29, said:

ce lentila pana in 30mm si pana in f1.8 ar merge? Exista ceva la un pret decent?
Apoi draga, nu le poti avea pe toate!  :rolleyes:

Ai la dispozitie urmatoarele:
Samyang 24mm f/1.4 (aprox. 600Euro)
Samyang 35mm f/1.4 (aprox. 500Euro)
Carl Zeiss 24mm f/2 (aprox. 1200Euro)
Sony 35mm f/1.4 G (aprox. 1000Euro)
Sony 35mm f/1.8 - cel mai ieftin, aprox. 200Euro

Edited by SophistiKat, 06 April 2012 - 15:58.


#62
snakeman

snakeman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 13.03.2006

 SophistiKat, on 6th April 2012, 16:50, said:

Apoi draga, nu le poti avea pe toate!  :rolleyes:

Pfff...  :(

Raman pe NEX 5-N atunci, mai ales daca se poate pune pe el un blitz mai acatarii... Desi am vazut cu proprii ochi, parca tot nu cred ca se poate pune un alt blitz pe NEX 5-N... Peste tot citisem ca nu se poate pune decat cel dedicat Sony.

Edited by snakeman, 06 April 2012 - 16:10.


#63
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010
Draga, esti extrem de nehotarāt...sau trollezi!  :rolleyes:

Obiectivele de mai sus nu le gasesti īn montura NEX, trebuie sa cumperi un adaptor separat.

Pai flashul din imaginea postata de mine mai sus este fabricat de Sony, si e destul de puternic. Ar fi chiar ridicol sa poti atasa un flash profesional pe un aparat de talia lui NEX.  :rolleyes:

Īn plus stiai ca NEXurile au AF cu detectie contrast, īn schimb SLTurile au AF cu detectie de faza, mult mai performant?

Īn fine, mi se pare prostie sa alegi NEXul...

#64
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004

 SophistiKat, on 6th April 2012, 16:18, said:

Din ciclul - nu mai dezinforma:  :rolleyes:

[ http://img543.imageshack.us/img543/4140/dsc00657d.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Adica ca o diferenta īntre f/1.8 si f/2.0, pierdere insignifianta care īn real-life shooting nici macar nu iese īn evidenta! Si asta īti spune o utilizatoare de A35, īn schimb tu cu siguranta nu ai testat niciodata un SLT, dar ai vazut pe un site de review ca se pierde putin din lumina, si acolo ti s-a blocat mintea!  :rolleyes:
Eu nu dezinformez niciodata! Ala nu-i blit, e jucarie.

Ai grija pe cine iei peste picior, s-ar putea sa ti-o cam furi :nonobad:
Exista o serie de motive pentru care nu as prefera un SLT pentru low-light, si unul pentru care aproape l-as prefera. Te las sa-ti imaginezi cam care-ar fi acestea, ca tot esti posesoare si experta in SLT-uri.

#65
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,743
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

Deci NEX 5-N sau SLT-A57?

Niciunul.

Nex-urile au o ergonomie infecta si o duc rau de tot la capitolul lipsa de obiective.

Sony-urile SLT duc doar lipsa de obiective si accesorii la preturi decente...Asta daca nu vrei sa te complici cu Minolta SH.

Mai degraba fixe rapide pentru E-PL1...

#66
snakeman

snakeman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 13.03.2006

 SophistiKat, on 6th April 2012, 17:23, said:

Draga, esti extrem de nehotarāt...sau trollezi!  :rolleyes:

Obiectivele de mai sus nu le gasesti īn montura NEX, trebuie sa cumperi un adaptor separat.

Pai flashul din imaginea postata de mine mai sus este fabricat de Sony, si e destul de puternic. Ar fi chiar ridicol sa poti atasa un flash profesional pe un aparat de talia lui NEX.  :rolleyes:

Īn plus stiai ca NEXurile au AF cu detectie contrast, īn schimb SLTurile au AF cu detectie de faza, mult mai performant?

Īn fine, mi se pare prostie sa alegi NEXul...

Obiectivele mai interesau pentru A57, nu pentru NEX, oricum ar fi, toate imi depasesc bugetul pe care l-as putea strange la un moment dat (maximum 400$ pentru o lentila).
Chestia cu AF o citisem pe undeva, si da, e o diferenta in favoarea SLT-urilor din punctul asta de vedere.
Cand am zis de flash Sony, m-am referit la cel de kit, eu stiam ca numai cel care se vinde impreuna cu aparatul merge pe NEX. Sper ca acum e clar...

 StefanSC, on 6th April 2012, 17:43, said:

Niciunul.

Nex-urile au o ergonomie infecta si o duc rau de tot la capitolul lipsa de obiective.

Sony-urile SLT duc doar lipsa de obiective si accesorii la preturi decente...Asta daca nu vrei sa te complici cu Minolta SH.

Mai degraba fixe rapide pentru E-PL1...

Cam cel mai echilibrat raspuns de pana acum. Cam ai dreptate, insa de E-PL1 cu 20mm tocmai incerc sa scap... :D

#67
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,743
  • Înscris: 02.07.2011
@snakeman:

:D si cat vrei pe 20mm?

#68
snakeman

snakeman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 13.03.2006

 StefanSC, on 6th April 2012, 17:57, said:

@snakeman:

:D si cat vrei pe 20mm?

Lentila am dat-o, mai am numai body-ul.  :naughty:

Hmm, ar mai fi asta: http://www.photozone...646-sony35f18dt , care ar merge pe SLT si e ieftina rau de tot... :naughty:

#69
snakeman

snakeman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 13.03.2006
Intre timp am mai facut o descoperire, si la un pret decent.  Sony A580 impreuna cu o lentila Sony 35mm f/1.8 DT SAM. M-ar duce totul in 27 de mil. Sau un Nex 5-N cu lentila de kit 18-55 in 20 de mil. Asadar din astea doua si la preturile astea, voi ce-ati alege pentru low-light si nu numai...? O comparatie a senzorilor aveti aici: http://www.dxomark.c...0/(brand2)/Sony  Desi senzorul lui A580 pare a fi mai bun, mai ales pentru low light, se pare totusi ca procesarea jpeg mai buna o are NEX-ul...

Edited by snakeman, 06 April 2012 - 19:07.


#70
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,306
  • Înscris: 24.02.2007
Nu te intereseaza procesarea jpeg incamera pentru low light.

#71
snakeman

snakeman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 13.03.2006

 dani.user, on 6th April 2012, 20:26, said:

Nu te intereseaza procesarea jpeg incamera pentru low light.
Ba da, pentru ca nu am rabdare sa le procesez eu ulterior cu tot felul de softuri, decat cine stie, doar daca e o poza extra-mega-speciala...

#72
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,958
  • Înscris: 28.12.2006
Intreb si eu: si la ce bun camera cu senzor bun si mare daca tragi jpeg si gata, asta e tot?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate