Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

Care e cea mai buna camera foto in low-light cu senzor APSC?

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#19
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Intr-o lume ideala, as cumpara acea combinatie de 26000 de ron, dar asa cum am spus, nu se poate si nu ii recomand, era doar un exercitiu de imaginatie. 4500 ron este o suma enorma pentru un amator si in vecinatatea sumei asteia poate foarte bine sa mearga pe D700 second sau 5Dmk2.

Eu te-am intrebat ce ai cumpara, punctual, daca ai avea un buget de amator. Asa cum am spus mai sus, eu as cumpara D3100 cu 35 1.8 (pe care l-am si avut pe crop) cu 85 1.8G. Total, sub 5000 de lei.

Tu recomanzi K5 cu 35 2.4 si 70 2.4 ? Dupa toate problemele lui K5, mai ales cele semnalate la AF, ii recomanzi sa il ia impreuna cu 2 fixe cu 2.4 si cu AF pe surub ?

Edited by nicolaie, 31 March 2012 - 19:16.


#20
VanBasten

VanBasten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 05.01.2007

 snakeman, on 30th March 2012, 16:42, said:

bugetul meu e undeva pe la 400 de euro, pentru body, cu sau fara lentila, nou sau second hand...

Hai ca iar ati dat-o in limited-uri.

De banii aia snakeman isi ia cea mai entry dintre entry-uri, trage rafala si pastreaza cea mai fericita poza (daca are noroc).

La nikon : d3100+35 f/1.8 il costa vreo 2500 de roni (570 de euro).

#21
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
Ah, eu nu recomand Pentax; eu doar recomand sa aruncati o privire informata si asupra Pentax, apoi sa decideti singuri.

Au mai imbunatatit cat de cat senzorul, Panasonic? Ca erau in urma rau.

#22
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Stefan, mi se pare normal sa recomand Nikon, nu pentru ca asta am, ci pentru ca eu cu asta am lucrat in ultimii 4 ani. Doar nu o sa recomand canon sau cine stie ce mirorless pe care nu am pus mana. La fel si cei ce au pentax, samd, crezi ca e cineva care a detinut pentru o anume perioada de timp toate modelele de camere existente pe piata, sau macar cate unul din fiecare sistem, cu ceva sticla buna ?

Nu e vorba ca esti fanboy, e vorba ca dai un sfat din experienta si nu din citit pe net reviewuri.

#23
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,742
  • Înscris: 02.07.2011
@nicolaie:
Departe de mine gandul de a face pe cineva fanboy. Doar subliniam o stare de fapt. Ai dreptatea ta, dar , daca tragi multa vreme cu un singur sistem, e greu sa fii cu adevarat obiectiv, mai ales intr-o intrebare de genul acesta :).

Edited by StefanSC, 31 March 2012 - 19:57.


#24
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004

 nicolaie, on 31st March 2012, 20:14, said:

Tu recomanzi K5 cu 35 2.4 si 70 2.4 ? Dupa toate problemele lui K5, mai ales cele semnalate la AF, ii recomanzi sa il ia impreuna cu 2 fixe cu 2.4 si cu AF pe surub ?
Cred ca stiu mai bine decat tine ce probleme a avut K-5-ul, la fel si ce poate.
Personal prefer 35mm f/2.8 macro pentru versatilitate, insa nu este nimic in neregula cu recomandarea mea. Exceptand poate faptul ca nu e Nikon ;)

#25
VanBasten

VanBasten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 05.01.2007
si pretul!!!!!!!!

#26
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Nu e vorba de pret, e vorba ca e 2.8 si focalizeaza ca un macro, iar noi povesteam despre low-light.

#27
VanBasten

VanBasten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 05.01.2007
pai cum nu-i vorba de pret cand baiatu' are 400 de euro?
cine-mi da echipamentul descris de voi cu 400 de euro?

#28
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
Daca un K-5 cu doua obiective e scump, cum ti se pare un kit de 26100 ron? Sau, pentru low light, ceva NEX-uri pe care nu poti sa pui un blit extern (doar jucaria Sony)?
snakeman poate sa-si ia K-x linistit, daca vrea sa schimbe barca. Sa stranga insa bani si de obiective bune, altfel e pacat.

Nicolaie, daca iei ceva exclusiv pentru low light 35-ul f/2.4 nu e f/2.8 si nici nu focalizeaza ca un macro ;) Cum eu nu pozez pisici negre in mine de carbuni, prefer 35-ul macro - insa nu ma astept sa intelegi, fara a-l fi folosit.

#29
VanBasten

VanBasten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 05.01.2007
nicolaie a zis prima data de 3100 cu 35 f/1.8 care-s in zona de entry, iar apoi, daca nu erau probleme cu bugetul s-a referit la situatia ideala. despre primele, daca le cauta 2nd sigur le gaseste mai ieftin dar tot nu se apropie de suma propusa.
sunt sigur ca voi cei ce folositi pentax puteti sa-i recomandati pe langa k-x ul respectiv, obiective luminoase ( cu f1.8 ) care sunt tot in zona aia de pret. chiar si second: pt ca zicea ca n-are prejudecati in a folosi aparatura 2nd.
despre trecerea de la oly pen la sony nex : nu stiu ce sa zic. pare aceeasi marie cu alta palarie.

am uitat : daca alege canon sau nikon are piata de 2nd hand si 3rd party mai vasta. as zice ca nikon are un avantaj pt ca a scos ceva mai multe obiective care se adreseaza amatorilor ( 1.8/35 ; 1.8/50 ; 2.8/40 macro ; 3.5/85 macro ...) si care se mai gasesc de ocazie.

snakeman trebuie sa se mai gandeasca si ca investeste intr-un sistem si nu se opreste cu cumpararea aparatului; si daca nu vrea sa pateasca ce a patit cu oly ar fi bine sa-si bage banii in ceva in care are posibilitati mai lejere de dezvoltare


...parerea mea ...cum ar zice un mare fotbalist in viata :)

Edited by VanBasten, 31 March 2012 - 21:56.


#30
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Nu am recomandat nimanui combinatia de 5000 de euro, am spus doar ca exista, pentru ca titlul threadului este care este iar in contextul postului meu initial, pe care nu stiu cati s-au obosit sa il citeasca, recomandarea asta avea logica.

Partea cu 400 de euro nu am prins-o, cu siguranta bugetul asta este prea mic pentru a discuta despre "Care este cea mai buna camera cu senzor ASPC in low-light", de banii astia abia poate sa cumpere un obiectiv ceva mai luminos. Nestiind exact ce vrea sa fotografieze si cum s-a ajuns de la buget la cea mai buna camera pentru low-light, pot doar sa ii recomand sa:

- isi caute un blitz si un obiectiv ceva mai luminos pentru oly, eventual ceva cu 2.8 ca parca stiu ca exista,
- sa vanda tot ce are si sa mearga pe un DSLR entry cu un obiectiv de genul 35 1.8.

Edited by nicolaie, 31 March 2012 - 22:03.


#31
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
Deja amintitul 35 f/2.4.

Asa e, cu piata second hand... doar ca lucrurile nu sunt atat de transante.
De exemplu, cat costa un 70-200 stabilizat, pentru Canikon? Pe Pentax iti iei un Sigma/Tamron non-OIS, caci e automat stabilizat. Sau, daca tot vorbim de low light, un 50mm f/1.4 stabilizat - beat this, Canikon!
Sau, sa constati cu uimire ca "noul" tau obiectiv nu focalizeaza pe D3100. C-asa-i in tenis.
Sistemul Nikon are alte avantaje, pe care le regasesti intr-un alt segment de preturi.

Nu ma convingi insa cu acel "mai multe obiective care se adreseaza amatorilor". Ce arati tu acolo sunt obiective ieftine (mai putin 85 f/3.5)... este o diferenta.

Edited by Kunzite, 31 March 2012 - 22:06.


#32
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,957
  • Înscris: 28.12.2006

 snakeman, on 30th March 2012, 16:42, said:

... bugetul meu e undeva pe la 400 de euro, pentru body, cu sau fara lentila, nou sau second hand...
Asa ca nu va incingeti prea tare.

#33
VanBasten

VanBasten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 05.01.2007

 Kunzite, on 31st March 2012, 23:05, said:

Deja amintitul 35 f/2.4.

Asa e, cu piata second hand... doar ca lucrurile nu sunt atat de transante.
De exemplu, cat costa un 70-200 stabilizat, pentru Canikon? Pe Pentax iti iei un Sigma/Tamron non-OIS, caci e automat stabilizat. Sau, daca tot vorbim de low light, un 50mm f/1.4 stabilizat - beat this, Canikon!
Sau, sa constati cu uimire ca "noul" tau obiectiv nu focalizeaza pe D3100. C-asa-i in tenis.
Sistemul Nikon are alte avantaje, pe care le regasesti intr-un alt segment de preturi.

Nu ma convingi insa cu acel "mai multe obiective care se adreseaza amatorilor". Ce arati tu acolo sunt obiective ieftine (mai putin 85 f/3.5)... este o diferenta.
cand cineva isi cauta camera cu 400 de euro (cu sau fara obiectiv :D ) ce rost are sa vorbim de 70-200 2.8? eu am enumerat cateva obiective dintre alea ieftine scoase in ultima vreme si m-am referit la faptul ca are unde sa evolueaze cu bani destul de putini. nu toti au bani/ vor sa dea bani pe body-uri weather sealed din aliaj de magneziu care pot sa faca 7 fps uri si altele si altele....

cat costa k-x cu 50 f/1.4 care sa faca AF? nu pot sa zic ca nu e interesant.

#34
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
Ce rost are sa vorbim de "vasta piata second hand", si de acele multe obiective "pentru amatori"?
Are unde sa "evolueze" (IMHO in primul rand ca fotograf trebuie sa o faca! Tehnica e pe plan secund) cu Nikon, Canon dar si Pentax. Ce nu gasesti (inca) la Pentax, costa la ceilalti - si nu putin.

K-x nu se mai produce, presupun ca vorbim despre piata second hand. FA 50mm f/1.4 nou este 1584 ron, second hand l-am vazut cu 900.
Nu exista restrictii, K-x va focaliza cu orice* obiectiv Pentax K autofocus (seriile F, FA, FA-J, DFA, DA) indiferent daca-s pe surub sau SDM si, cu adaptorul 1.7x, si cu obiective non-autofocus.

*exceptand un anume zoom, prima lor incercare de AF.

#35
VanBasten

VanBasten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 05.01.2007
bun. sper ca cine a avut de invatat din toate discutiile astea, a invatat.

#36
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
... ca e mai putin important ce sistem folosesti, cat ce faci cu el.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate