Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare AC

Coramet sau Caparol?

Vecin cu probleme

Ford Focus 2007, motorul se opres...
 Ce tip de detergent preferați pen...

Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.
 Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...
 Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune
 

Sa construim ocasa in 2012 din ce Materiale?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
prf

prf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.07.2007
Nu, nu am facut un astfel de calcul. Sunt constient ca e mai scumpa varianta de care vorbeam eu, cu zidaria de 50, fata de cea cu izolatie...Cu cat e mai scumpa, inca nu stiu, Am sa vad cand vine devizul (daca mi-oi da seama). Pe mine ma interesa o parere nu numai din punct de vedere al pretului, cat al modului in care se zideste, cum se comporta zidurile dupa ce casa e gata: cat de mult se simte la factura de incalzire, daca se simte vreo diferenta a aerului fata de casa izolata cu polistiren....o casa o construiesti pentru..100 de ani..cines stie ce vremuri vin, ce preturi la energie...de-asta ma gandesc la solutia asta. Multumesc.

#38
fnegutu

fnegutu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.08.2012
Salut,
Am nevoie de o echipa de constructori in Bucuresti, Sos. Giulesti, langa stadionul Rapid. Vreau sa construiesc o casa P+1E+M, suprafata construita 210 m.p.
Nu ma intereseaza constructori de ocazie sau pirati, vreau oameni de calitate pentru un pret de bun simt, materialele le voi procura personal. Plata se va efectua dupa fiecare etapa a constructiei, nu vreau sa platesc in plus fata de cat este normal, respectiv fundatia nu trebuie contorizata in plus, face parte din parter.
Mizez pe oechipa de meseriasi din afara Bucurestiului, deoarece in Ilfov si Buc. meseriasi sunt atat de bogati incat cer in continuare un pret mare, sau sunt atat de incuiati incat mai bine stau fara bani decat sa coboare pretul, ma rog, treaba lor. Ofer 25 euro/mp construit, astept provincia, vreau contract facut intre parti, ca sa nu ne trezim pe parcursul constructiei ca ne lasa balta, tipic romanesc.

#39
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,105
  • Înscris: 22.06.2004

View Postfnegutu, on 27th August 2012, 11:36, said:

Salut,
Am nevoie de o echipa de constructori in Bucuresti, Sos. Giulesti, langa stadionul Rapid. Vreau sa construiesc o casa P+1E+M, suprafata construita 210 m.p.
Nu ma intereseaza constructori de ocazie sau pirati, vreau oameni de calitate pentru un pret de bun simt, materialele le voi procura personal. Plata se va efectua dupa fiecare etapa a constructiei, nu vreau sa platesc in plus fata de cat este normal, respectiv fundatia nu trebuie contorizata in plus, face parte din parter.
Mizez pe oechipa de meseriasi din afara Bucurestiului, deoarece in Ilfov si Buc. meseriasi sunt atat de bogati incat cer in continuare un pret mare, sau sunt atat de incuiati incat mai bine stau fara bani decat sa coboare pretul, ma rog, treaba lor. Ofer 25 euro/mp construit, astept provincia, vreau contract facut intre parti, ca sa nu ne trezim pe parcursul constructiei ca ne lasa balta, tipic romanesc.


daca gasesti in conditiile impuse de tine da ne si noua de stiire ca sa le facem coada la construit.

#40
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010

View Postfnegutu, on 27th August 2012, 11:36, said:

Salut,
Am nevoie de o echipa de constructori in Bucuresti, Sos. Giulesti, langa stadionul Rapid. Vreau sa construiesc o casa P+1E+M, suprafata construita 210 m.p.
Nu ma intereseaza constructori de ocazie sau pirati, vreau oameni de calitate pentru un pret de bun simt, materialele le voi procura personal. Plata se va efectua dupa fiecare etapa a constructiei, nu vreau sa platesc in plus fata de cat este normal, respectiv fundatia nu trebuie contorizata in plus, face parte din parter.
Mizez pe oechipa de meseriasi din afara Bucurestiului, deoarece in Ilfov si Buc. meseriasi sunt atat de bogati incat cer in continuare un pret mare, sau sunt atat de incuiati incat mai bine stau fara bani decat sa coboare pretul, ma rog, treaba lor. Ofer 25 euro/mp construit, astept provincia, vreau contract facut intre parti, ca sa nu ne trezim pe parcursul constructiei ca ne lasa balta, tipic romanesc.


ce-ti pasa daca te lasa balta? oricum, le platesti dupa ce vezi etapele gata!
bafta si atentie sa nu-ti masoare placa si ca tavan si ca podea sau vreun perete...stii tu cum.
daca a plecat constructorul, next!
25 e un pret rezonabil (fara materiale), bafta!

#41
dragomirna

dragomirna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.09.2012
Salut,

Ati auzit poate de varianta de perete de BCA de 10 cm si termoizolatie de 20 cm?
Peretii nu sunt portanti.
Cat ar trebui sa fie grosimea minima a zidariei (dpdv constructiv/rezistenta) ?

Multumesc,

#42
ciprianbc

ciprianbc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 10.10.2010
Goctav2000 ... ce se mai aude? ai inceput constructia? Sau o lasi pe anul ce vine?

#43
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011

View Postfnegutu, on 27 august 2012 - 10:36, said:

Salut,
Am nevoie de o echipa de constructori in Bucuresti, Sos. Giulesti, langa stadionul Rapid. Vreau sa construiesc o casa P+1E+M, suprafata construita 210 m.p.
Nu ma intereseaza constructori de ocazie sau pirati, vreau oameni de calitate pentru un pret de bun simt, materialele le voi procura personal. Plata se va efectua dupa fiecare etapa a constructiei, nu vreau sa platesc in plus fata de cat este normal, respectiv fundatia nu trebuie contorizata in plus, face parte din parter.
Mizez pe oechipa de meseriasi din afara Bucurestiului, deoarece in Ilfov si Buc. meseriasi sunt atat de bogati incat cer in continuare un pret mare, sau sunt atat de incuiati incat mai bine stau fara bani decat sa coboare pretul, ma rog, treaba lor. Ofer 25 euro/mp construit, astept provincia, vreau contract facut intre parti, ca sa nu ne trezim pe parcursul constructiei ca ne lasa balta, tipic romanesc.
La pretul oferit de dvs,nu cred ca vor veni decit niste "mizeriasi",adica alcoolisti si hoti,in traducere libera!Un pret de bun simt este de 40 euro/mp la bca si 50euro/mp la caramida gvp,cine iti vine la pretul stabilit de tine(25e/mp)o sa ti dea niste buleli atit de grave de o sa iesi la cel putin dublu cind vei finisa casa.O lucrare bine executata ,necesita timp atit la masuratori cit si la executie,si cum in tara asta sint f putini cei care stiu sa masoare si sa se mai tina si de ele "ad literam",nu te vad prea bine ,o sa dai de paguba si vei avea o casa cam suie,strimba si mai ales nesigura.Cei care iti vor construi casa ,daca tu crezi ca ii vei aduce  fara arvuna...iar e ciudat modul dvs de plata,de obicei se ia 30% avans din valoarea negociata,iar cind contravaloarea lucrarilor ajunge la cei 30%,se plateste iar un avans de 30-35%,o organizare de santier nu i asa simpla cum pare la prima vedere,gindestete ca cel care iti va construi casa isi aduce,scule, 4-5 oameni care trebuie sa aibe unde dormi,minca ,necesitati fiziologice samd.Ati abordat din start gresit ideea de construit,incepind cu pretul si terminind cu...decenta!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate