Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de detergent preferați pen...

Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.
 Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...
 Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune
 Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...
 

Sa construim ocasa in 2012 din ce Materiale?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
Salutare la toata lumea de pe forum.
Dupa cum stim piata imobiliarelor a scazut destul pentru a ne permite sa cumparam ceva ,care altii nu mai pot  continua.
Eu nu am gasit nici o casa  la "rosu" sau la "gri" sa ma multumeasca .Si am decis sa cumpar teren si sa-mi fac o casa .
Am ales ca-mi fac casa in zona Brasovului.
Am cumparat un teren in zona Brasov 550m2 si am inceput sa caut firme de constructii .
Terenul se afla pe un deal la intrare in Brasov pe partea dreapta si are utilitati apa si "curent", deschidere 15mL si lungime 37mL.
Eu ce am constatat in cautarile mele? Toata lume vrea sa te "jecmaneasca" de bani. Acesti constructori  tin pretul sus , asemeni anilor anteriori.
Romanul vrea sa se imbogatesca repede si fara prea multa munca.Eu lucrez afara de 17 ani ,am crezut ca mentalitatea noastra se va schimba .... stupoare nici o schimbare.
Daca este cineva dispus sa construiasca o casa la "rosu "in zona ,sa-mi comunice pretul manopera pe m2. Astept in privat. Proiectul la care am decis sa raman are latime 12mL pe 7,60 mL lungime. P+M.

Ce recomandati Amvic? Caramida?Lemn? Mixta? pret pe m2 la rosu
Va multumesc.
Gabriel

#2
novigelu

novigelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 20.11.2010

View Postgoctav2000, on 7th March 2012, 08:33, said:

Salutare la toata lumea de pe forum.
Dupa cum stim piata imobiliarelor a scazut destul pentru a ne permite sa cumparam ceva ,care altii nu mai pot  continua.
Eu nu am gasit nici o casa  la "rosu" sau la "gri" sa ma multumeasca .Si am decis sa cumpar teren si sa-mi fac o casa .
Am ales ca-mi fac casa in zona Brasovului.
Am cumparat un teren in zona Brasov 550m2 si am inceput sa caut firme de constructii .
Terenul se afla pe un deal la intrare in Brasov pe partea dreapta si are utilitati apa si "curent", deschidere 15mL si lungime 37mL.
Eu ce am constatat in cautarile mele? Toata lume vrea sa te "jecmaneasca" de bani. Acesti constructori  tin pretul sus , asemeni anilor anteriori.
Romanul vrea sa se imbogatesca repede si fara prea multa munca.Eu lucrez afara de 17 ani ,am crezut ca mentalitatea noastra se va schimba .... stupoare nici o schimbare.
Daca este cineva dispus sa construiasca o casa la "rosu "in zona ,sa-mi comunice pretul manopera pe m2. Astept in privat. Proiectul la care am decis sa raman are latime 12mL pe 7,60 mL lungime. P+M.

Ce recomandati Amvic? Caramida?Lemn? Mixta? pret pe m2 la rosu
Va multumesc.
Gabriel

Fa-o din caramida Brikston de 30+ polistiren de 10cm,sa stii ca in C-ta am platit manopera 50 E/m2 construit !!!Materialele le-am cumparat eu, macar sa stii tu ce s-a pus acolo!!! Bafta!

#3
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
eu iti recomand casa de chirpici cu structura de beton armat. pereti cat mai grosi, 50-60 cm ca sa-ti tina de cald.....tu crezi ca aia au fost prosti cand si-au facut case de paianta cu structura de lemn? sunt cele mai sanatoase case. faci soclul ceva mai inalt, streasina mai mare (70-80 cm) si o sa ai o casa pe cinste.

#4
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,105
  • Înscris: 22.06.2004
ai niste idei rich de sta pisoiu`n coada. asteptam sfaturi si la o casa din baloti de paie

#5
NordMan

NordMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.11.2011

View Postrich1974, on 7th March 2012, 08:57, said:

eu iti recomand casa de chirpici cu structura de beton armat. pereti cat mai grosi, 50-60 cm ca sa-ti tina de cald.....tu crezi ca aia au fost prosti cand si-au facut case de paianta cu structura de lemn? sunt cele mai sanatoase case. faci soclul ceva mai inalt, streasina mai mare (70-80 cm) si o sa ai o casa pe cinste.
N-au fost prosti dar pe vremea aceea nu exista internet deci nici forumul softpedia ca sa ceara informatii. :naughty:

#6
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Radeti voi, unii, mai in gluma mai in serios, care ii interesat, doar ca fapt divers, da-ti o cautare dupa STRAWBALE. Macar numai dupa poze daca nu stiti o limba straina.

La placarea interioara cat si cea exterioara se pot folosi acele placi din beton. Uit cum le zice, sunt subtiri de 8-10 mm dar mult mai dure ca cele de rigips.

#7
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
eu i-am facut omului o recomandare buna! treaba lui ce face cu banii!
cunosc multi care dupa revolutie si-au facut "case moderne" :lol: :lol: :lol:   din caramida, boltari, etc. si acum mor de frig in ele (si vara de cald) sau au niste costuri de incalzire......
casa de chirpici este cel mai usor de construit, mai ales ca exista si o traditie locala. nu trebuie sa-i faca decat stalpi si grinzi de beton si nu are moarte. chiar daca vine un tsunami si peretii se darama, structura ramane in picioare!

#8
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,105
  • Înscris: 22.06.2004
asa arata casa mea acum 3 ani. de ce naiba sa ma chinui sa ii bag chirpici cand caramida cu polistiren peste ea este destul de ieftina? care ar fi valoarea la vanzare? stalpii sunt de 30. cum naiba bag chirpicu` de 50-60 cm?

Attached Files



#9
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
ce ai tu construit acolo este ideal pentru chirpici. bagi chirpicii intre cadre si apoi mai lasi si catre exterior.

#10
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
Am avut ceva negocieri cu cativa constructori din zona Brasovului.
Am scos pana la urma :Constructie in regie propie la rosu ( fara tigla pusa ,dar manoperea este inclusa la montarea tiglei) din caramida (phroterm sau soceram) 25000EUR  cam 175m2 P+M cu un contract notarial cu termene si livrare de numerar, stabilite la termenele de executie si predare de lucrare la temenul stabilit de 2 luni max. Respectarea proiectului de constructie de catre constructor.
Modelul de casa care mi-a placut este in linkul acesta. :nonobad: inteles cu modificarile de rigoare.
Ce spuneti a scazut pretul manoperei pe piata nu?
Altii au cerut 45eur/m2 etc... ,acest pret este exagerat pt mine.Astia nu vor sa munceasca de tin pretul sus.Sau vor sa se imbogatesca repede.Uite ca nu mai merge ,este si criza asta buna la ceva.!!!
Voi ce ziceti?

Edited by Astrul, 15 March 2012 - 02:03.


#11
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,105
  • Înscris: 22.06.2004

View Postrich1974, on 7th March 2012, 21:02, said:

ce ai tu construit acolo este ideal pentru chirpici. bagi chirpicii intre cadre si apoi mai lasi si catre exterior.


cand te vei apuca de casa te asteptam pe aria de jurnale cu una din chirpici. pana atunci...

#12
nicolae_daniel

nicolae_daniel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.01.2012

View Postgoctav2000, on 7th March 2012, 09:33, said:

Salutare la toata lumea de pe forum.
Dupa cum stim piata imobiliarelor a scazut destul pentru a ne permite sa cumparam ceva ,care altii nu mai pot  continua.
Eu nu am gasit nici o casa  la "rosu" sau la "gri" sa ma multumeasca .Si am decis sa cumpar teren si sa-mi fac o casa .
Am ales ca-mi fac casa in zona Brasovului.
Am cumparat un teren in zona Brasov 550m2 si am inceput sa caut firme de constructii .
Terenul se afla pe un deal la intrare in Brasov pe partea dreapta si are utilitati apa si "curent", deschidere 15mL si lungime 37mL.
Eu ce am constatat in cautarile mele? Toata lume vrea sa te "jecmaneasca" de bani. Acesti constructori  tin pretul sus , asemeni anilor anteriori.
Romanul vrea sa se imbogatesca repede si fara prea multa munca.Eu lucrez afara de 17 ani ,am crezut ca mentalitatea noastra se va schimba .... stupoare nici o schimbare.
Daca este cineva dispus sa construiasca o casa la "rosu "in zona ,sa-mi comunice pretul manopera pe m2. Astept in privat. Proiectul la care am decis sa raman are latime 12mL pe 7,60 mL lungime. P+M.
Ce recomandati Amvic? Caramida?Lemn? Mixta? pret pe m2 la rosu
Va multumesc.
Gabriel
buna ziua.eu iau ban ca n-am citit regulamentul undeva la 30 35e pe m2,dar daca aveti terenul pe deal o sa aveti fundatia mare si normal ca o sa intre si mult beton.daca doriti sa discutam ma puteti contacta la nr tel 89898989 fierbinte si pufoasa sau lasati un mesaj cu ads dvs.
va multumesc

Edited by Astrul, 20 March 2012 - 23:43.


#13
NordMan

NordMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.11.2011

View Postrich1974, on 7th March 2012, 10:25, said:

cunosc multi care dupa revolutie si-au facut "case moderne" :lol: :lol: :lol:   din caramida, boltari, etc. si acum mor de frig in ele (si vara de cald) sau au niste costuri de incalzire......
casa de chirpici este cel mai usor de construit, mai ales ca exista si o traditie locala. nu trebuie sa-i faca decat stalpi si grinzi de beton si nu are moarte. chiar daca vine un tsunami si peretii se darama, structura ramane in picioare!
"Case moderne" din caramida s-au facut si inainte de revolutie si acum o suta de ani, numai ca atunci oamenii isi faceau numai strictul necesar nu palate ca acuma. Din cauza asta ingheata de frig sau au facturi mari la utilitati nu din cauza ca si-au facut casele din caramida. :peacefingers:

#14
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
Salut
Putem Vb pe e-mail .
Gabriel


View Postnicolae_daniel, on 12th March 2012, 12:35, said:

buna ziua.eu iau undeva la 30 35e pe m2,dar daca aveti terenul pe deal o sa aveti fundatia mare si normal ca o sa intre si mult beton.daca doriti sa discutam ma puteti contacta la nr tel0765521595,0764338518 sau lasati un mesaj cu ads dvs.
va multumesc

mai studiaza putin regulamentul....

Edited by Astrul, 15 March 2012 - 02:04.


#15
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
Ma scuzati am sa-l respect.
Best Regards
Gabriel

View Postgoctav2000, on 12th March 2012, 20:18, said:

Salut
Putem Vb pe e-mail .
Gabriel




mai studiaza putin regulamentul....


#16
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
PANA LA URMA ASA VA ARATA CASA ,BINE INTELES CU MODIFICARILE DE RIGOARE,
Mai putine ferestre.Terenul este de 550m2 lungime 37 pe 15,casa va fi asezata la 6 metri de limita din spate a terenului.
Din  ce sa o construiesc?
Caramid 30 + polistiren de 10 :carmida 25 si polistiren de 10.
Cine vrea sa sebage la construirea acestui proiect sa ma contacteze pe privat.
Locatia Sacele Brasov pe deal.in dreapta can vii dinspre Brasov

#17
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
Dupa nulte discutii cu o parte din constructori ,am gasit sice ceva oferte mai bune.
Deocmadata caut sa ma dacid ce tip de caramida sa folosec
Phoroterm?
Siceram?
Euroterm este facuta la sarbi si am discutat cu ceva amici de acolo si caramida este buna,numai ca este pe clase :CL I CL II CL III ,intre toate exista diferenta de pret.Se ajunge pana la jumatate de pret CL II
Brikston.
In legatur cu ofertele de pret pe m2 contruit au inceput sa lase din pret cam toti Cea mai buna oferta 135EUR la rosu cu materialele incluse.
Sa inteleg ca au inceput Romanii sa stie sa faca afaceri?
Sau .....
Astept de la cunoscatori ceva sfaturii.

va multunesc
Gabriel

#18
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Nu te baza pe cat de bine stiu romanii in general sa faca afaceri, concentreaza-te pe cat de bine vei putea tu sa obtii un raport f bun calitate pret. Cred ca poti obtine un pret sub 135 (eu am scos 115 in 2005, cu acoperis pus, poroth 38, betoane de la statie etc), preturi:- nu stiu cat mai e fierul, eu am dat atunci 2.15/kg, cimentul era 16 lei sacul de 50kg, poroth de 38, 230 ron parca m3).
Bafta multa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate