Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...
 Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...
 Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 

Accident masina de firma fara CASCO

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
Manjachka

Manjachka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.03.2012
Buna! Am primit ordin de la seful meu sa duc niste acte importqante in alt oras.Mi-a dat masina lui care este inmatriculata pe numele firmei dar Nu are Casco! Nu este specificat nimic in contract in caz de accident sa suport eu cheltuielile...NU am semnat nici un act in legatura cu asta,pur si simplu mi-a dat-o!!! Am facut accident cu ea, fara a fi implicate alte autoturisme sau persoane. Acum seful meu imi cere banii pentru reparatie sau daca este dauna totala pt una la mana 2-a!!!Eu sunt de parere ca nu sunt obligat sa platesc nimic pt ca nu am semnat nimic care sa zica ca eu trebuie sa suport cheltuielile in caz de accident!!!Am foaia de parcurs si delegatia completata si semnata.In rest nimic..

#2
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Adica, daca tu i-ai da` masina unuia, iar asta ti-ar distruge-o, ai fi de acord sa platesti tu pentru prostia lui?

#3
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Se poate intampla oricui, Doamne fereste, da' si ala prost nene, sa-si dea masina personala...

#4
wud

wud

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 159
  • Înscris: 03.08.2007
Nu, ala a fost prost ca nu si-a facut Casco.
Sa nu-i dai nici un ban, n-ai de ce.

#5
Manjachka

Manjachka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.03.2012

 AndyM, on 1st March 2012, 20:12, said:

Adica, daca tu i-ai da` masina unuia, iar asta ti-ar distruge-o, ai fi de acord sa platesti tu pentru prostia lui?
Nu as fi de acord, normal!!!Dar eu vreau sa stiu ce prevede legea n privinta asta...Normal ar fi trebuit sa -si faca Casco la masina,sau sa mi dea sa semnez ceva prin care sa dovedeasca ca e pe propria mea raspundere paguba produsa!!! Masina este al lui dar,scrisa pe firma...

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,129
  • Înscris: 24.02.2006
legea prevede ca raspunzi pentru ce strici

ps: ar fi bine sa citesti prin codul muncii art. 169 si 254. in mare spun ca esti raspunzator pentru ce strici, iar daca paguba depaseste 5 salarii minime pe economie angajatorul e cam obligat sa te actioneze in instanta.

Edited by _Smiley_, 01 March 2012 - 18:03.


#7
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,376
  • Înscris: 24.06.2008
Asta e o intrebare cam nesimtita din partea ta,scuza-ma....Adica tu ii faci masina praf omuluisi il condamni pe ala ca nu are casco?Pai e obligat omu sa-si faca casco?Eu in locul lui te dadeam afara de la servici si apoi te dadeam si in judecata sa imi faci masina.Iar daca era dauna totala iti ceream banii pe ea,calculat la ce uzura avea.Nu aveai de unde sa platesti ca te dadeam afara?Nici o problema ceream sechestru asigurator pana imi plateai datoria si sa vezi cum ramaneai tu cu casa sau ce bun oi avea pe numele tau girat pentru o amarata de masina si dat afara de la munca!
Asta e,ai facut-o de oaie,asuma-ti raspunderea! Pune mana,cere-ti scuze ca se poate intampla oricui si repara-i omului masina!Pe cale legala ai cam 0.00001 % sanse sa castigi!

Edited by george_eu25, 01 March 2012 - 18:06.


#8
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 george_eu25, on 1st March 2012, 18:04, said:

Asta e o intrebare cam nesimtita din partea ta,scuza-ma....Adica tu ii faci masina praf omuluisi il condamni pe ala ca nu are casco?Pai e obligat omu sa-si faca casco?Eu in locul lui te dadeam afara de la servici si apoi te dadeam si in judecata sa imi faci masina.Iar daca era dauna totala iti ceream banii pe ea,calculat la ce uzura avea.Nu aveai de unde sa platesti ca te dadeam afara?Nici o problema ceream sechestru asigurator pana imi plateai datoria si sa vezi cum ramaneai tu cu casa sau ce bun oi avea pe numele tau girat pentru o amarata de masina si dat afara de la munca!
Asta e,ai facut-o de oaie,asuma-ti raspunderea! Pune mana,cere-ti scuze ca se poate intampla oricui si repara-i omului masina!Pe cale legala ai cam 0.00001 % sanse sa castigi!

  Aberezi! era cumva angajat sofer la firma? avea atributii de servici sofatul? De dat in judecata poate sa-l dea dar mai greu cu castigatul.Cam smecherasi patronasii astia romani,nu au bani sa angajeze sofer la firma si sa aiba asigurare full,dar sunt primii la amenintari si santaje de 2 bani! Si se mai mira ca pleaca toti tinerii din tara si nu stau la ei pe bani putini si multa munca!!!

#9
Manjachka

Manjachka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.03.2012

 ady_77, on 1st March 2012, 21:18, said:

Aberezi! era cumva angajat sofer la firma? avea atributii de servici sofatul? De dat in judecata poate sa-l dea dar mai greu cu castigatul.Cam smecherasi patronasii astia romani,nu au bani sa angajeze sofer la firma si sa aiba asigurare full,dar sunt primii la amenintari si santaje de 2 bani! Si se mai mira ca pleaca toti tinerii din tara si nu stau la ei pe bani putini si multa munca!!!
Nu sunt sofer la firma,si nu am ca atributie sofatul...

#10
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Conform legii, angajatorul iti poate opri garantia pe care ai dat-o, fara instiintare, si de asemenea se poate constitui parte civila impotriva ta, pentru recuperarea pagubelor. Este insa dificil sa obtina despagubiri importante, trebuie sa dovedeasca ca NU este vorba de un accident de munca, si de asemenea, trebuie sa faca dovada motivului neasigurarii, si a pagubelor din vina ta, prin vina a se intelege nepricepere, neatentie, si mai ales datorate incalcarii normelor si regulamentelor stabilite de angajat sau de stat.

Avand in vedere ca nu vorbim de un accident cu victime, asemenea expertize sunt greu de facut, daca se ajunge in tribunal, iti trebuie totusi un avocat priceput.

Referitor la concediere, daca erai angajat ca sofer te putea concedia, ca e obligatia soferului sa respecte regulamentul rutier, insa astfel, trebuie sa faca dovada ca e un accident de munca ce ti se datoreaza in mod direct!

Totusi, daca iti cere sa dai demisia, accepta numai cu o garantie asupra faptului ca nu are pretentii materiale din partea ta! Daca te da abuziv, da-l in judecata!

Da, angajatorii sunt obligati sa se asigure, angajatii fiind protejati de lege la locul de munca. Doar cine nu munceste nu greseste. Angajatorul, daca e paine in buzunare, sa taca si sa inghita!


Totusi, de ce acceptati fratilor sa lucrati pe utilaje neasigurate? Fara suparare, da va meritati soarta!

Edited by Josef_Mengele, 01 March 2012 - 18:50.


#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,129
  • Înscris: 24.02.2006
stimabile, ne poti indica si noua ce act normativ obliga angajatorii sa se asigure?

#12
jigaranu

jigaranu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 04.11.2011
Cum s-a produs accidentul? A fost vina ta sau cum? Da si tu mai multe detalii.

#13
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,844
  • Înscris: 30.01.2006
Nu ai e ce sa platestistai calm, citeste si articolele care le-a pus _smiley_, o sa vezi ca este contrariul la ce spune el. A daca distrugeai tu ca asa aveai chef, sau din proasta intretinere a masinii atunci era altceva, insa ce ai facut tu a fost un accident, adica un eveniment neprevazut, si un risc (riscul de a face accident), pe care nu ti-l asum tu, ci angajatorul. Daca era sa isi asume angajatul riscurile atunci se apucau toti de afaceri si-i invinuiau pe vanzatori ca nu au vanzari. Daca se ajunge la amenintari, cerei in scris ce vrea, vorbeste cu un avcat, si mai mult ca sigur poti sa-l parlesti la maxim.

 george_eu25, on 1st March 2012, 18:04, said:

Asta e o intrebare cam nesimtita din partea ta,scuza-ma....Adica tu ii faci masina praf omuluisi il condamni pe ala ca nu are casco?Pai e obligat omu sa-si faca casco?Eu in locul lui te dadeam afara de la servici si apoi te dadeam si in judecata sa imi faci masina.Iar daca era dauna totala iti ceream banii pe ea,calculat la ce uzura avea.Nu aveai de unde sa platesti ca te dadeam afara?Nici o problema ceream sechestru asigurator pana imi plateai datoria si sa vezi cum ramaneai tu cu casa sau ce bun oi avea pe numele tau girat pentru o amarata de masina si dat afara de la munca!
Asta e,ai facut-o de oaie,asuma-ti raspunderea! Pune mana,cere-ti scuze ca se poate intampla oricui si repara-i omului masina!Pe cale legala ai cam 0.00001 % sanse sa castigi!

El a luat masina ca sa-i faca treaba angajatorului, nu ca sa plece la pescuit sau la distractie, daca pleca la distractie sau la pescuit as fi fost de acord cu tine, insa a plecat in interes de serviciu, si uneor, rahaturile se intampla. Angajatorul este obligat sa-si asume riscurle ca de aia este om de afaceri, stii ce inseamna o afacere? Este o activitate in care tu investesti tu risti tu castigi sau pierzi. Angajatul isi ia banii lunar pentru munca prestata, fara riscuri. Si poate fi dat afara daca nu-si fce treaba din job description.

Edited by test_driver, 01 March 2012 - 19:57.


#14
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Nu prea a fost un accident. Daca erai prins in alte circumstante cu alti participanti la trafic care ar fi fost vinovati sau care macar ar fi avut si ei partea lor de vina mai exista intelegere, dar ca ai facut-o de oaie singur cu masina personala a sefului atunci cred ca esti singurul vinovat moral al accidentului si ar fi bine sa platesti pentru asta. Faptul ca seful nu are casco la masina e alta chestiune care nu te priveste atata timp cat era masina lui personala si nu masina de serviciu a firmei. Legal nu esti vinovat atat tim cat negi cele intamplate, dar moral...
Oricum ai da-o oricum ai lua-o trebuie ori sa platesti ori sa pleci din firma aia. Nu merge cu c0aie mari, tupeu sau tribunale. Chiar daca vei castiga, seful isi va face un scop in viata din a-ti pune pielea in cui.

P.S.: Vreau si eu un sef din asta care isi da masina personala la angajati! :rolleyes:
Si ca fapt divers, cam cat de rau ai lovit-o?

Edited by dan84, 01 March 2012 - 20:26.


#15
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,844
  • Înscris: 30.01.2006
Ba a fost accident, ca nu sunt si altii implicati asta e altceva, si daca e rea vointa trebuie demonstrata, pana la proba aia ramane accidet. Eu am inteles ca era masina pe numele firmei, nu personala, chiar daca o folosea el ca masina personala. Si dincate vad, a primit ORDIN sa plece cu masina pentru niste acte, deci nu se plimba cu masina sefului in interes personal. SI chiar cand ii daiunuia masina persoanala si ala ti-o strica e vina ta ca o dai oricui, acum daca eu am un Rolls Royce si o dau unuia cu saariu minim pe economie si ala ii face pana ce o sa-i fac? o sa-i iau salariile pe urmatoarele 48 de luni ca sa-mi vulcanizez eu roata de RR, nu am vrut sa spun de accident ca-l puneam sa-si vanda cartierul. E drept ca in al doilea caz il poti acctiona in judecata, dar daca esti angajator.... nu prea ai ce-i cere angajatului in caz de accident.

#16
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

 test_driver, on 1st March 2012, 20:35, said:

a primit ORDIN
:lol:
Daca nu e ORDIN scris nu are nici o valoare nici in armata d'apoi la S.C. Alibaba SRL.

Repet, legea nu il incrimineaza mai ales ca atunci cand dai masina cuiva de bunavoie iti asumi si riscuri, dar moral e vinovat.
SA TRAITI!

Edited by dan84, 01 March 2012 - 20:54.


#17
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,844
  • Înscris: 30.01.2006
Pai avea foaie de parcurs, evident ca a plecat acolo datorita seflui care l-a trimis, si i-a dat si foai, nu? Si in cazul asta nu are nici o vina morala, ma rog, are, ca a facut accident, dar seful ar trebuii sa inteleaga faptul ca accidentele se intampla. Si nu are nici un motiv sa-i ceara nici o despagubre. Si eu daca fac unaccident oricat de nevionovat moral si legal as fi tot ma simt prost ca am comiso, dar.... nu ma refer la asta. Si nu ar trebuii s plece din firma de buna voie, nu agresi cu nimic. Ar putea sa plece doar pentru ca traim in romania, si o sa-l arda seful acum de cate ori o sa poata... ca deh, in romania patronii vor profituri maxime cu investitii si riscuri minime, nu e nicaieri ca la noi, ce-i drept.

#18
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

 test_driver, on 1st March 2012, 20:59, said:

Pai avea foaie de parcurs
Sigur masina PERSONALA a sefului e un camion ca sa aiba si foaie de parcurs!

 test_driver, on 1st March 2012, 20:59, said:

dar seful ar trebuii sa inteleaga faptul ca accidentele se intampla.
Ete ca nu intelege!

 test_driver, on 1st March 2012, 20:59, said:

Si eu daca fac unaccident oricat de nevionovat moral si legal as fi tot ma simt prost ca am comiso, dar....
...dar trebuie sa si platesti altfel lacrimile sunt degeaba!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate