Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune
 

Thermal pad

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Ca tot vorbim de incapatanare si tenacitate :)..La desktop ai un CPU capsulat. Sub acea caracsa metalica se afla pastila CPU..Cat de sigur esti ca suprafetele interne sunt perfect plane? Nici macar la exterior nu ai contact perfect intre radiator ci CPU...Ochiometric, da, este contact perfect....Foloseste instrumentul pentru a masura grosimea termal pad-ului pe partea presata ca sa stii ce sa comanzi la placute Cu (ma refer la grosime)...
Trebuie sa tii cont de niste lucruri si sa fii constient de ele:
- Dupa "modare", fie o pasta termica buna, fie tablite de Cu sau Al, efectele multumitoare nu apar instant decat daca chiar pui laptop-ul in forja si-ti tataie fundul ca ar putea crapa din secunda in secunda... Cand spun forja, ma refer la teste si bench-uri chiar 2 - 3 sa functioneze simultan timp de cel putin 8 ore...Desigur cu soft de monitorizare temperaturi (In nici un caz mizeria de Speed Fan) iar temperaturile sa nu depaseasca 65 grade max 70.... Daca iti trece acest test si nu a iesit inca fum, poti sta mai mult decat linistit.

De pe site AS pentru AS5: "During the CPU's initial use, the compound thins out to enhance the filling of the microscopic valleys and ensure the best physical contact between the heatsink and the CPU core. Then the compound thickens slightly over the next 50 to 200 hours of use to its final consistency designed for long-term stability."

Edited by c14h3r, 17 July 2012 - 22:57.


#38
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,885
  • Înscris: 21.08.2008
Da, stiu ce ai spus insa acum comportamentul este aberant... inseamna ori ca pasta nu e ce trebuie ori suprafetele nu-s curatate perfect ori nu-s plane... urca la scanare cu SAS pina la 92 grade si se inchide. Cita bataie de cap pentru un lucru monor, nici la service cred ca nu-l rezolva in timp scurt, la ce mesteri am vazut prefer sa-l fac eu.

#39
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Eu la desktop nici macar nu schimbam pasta cand mai scoteam heatsincul daca vedeam ca e in stare buna. In caz ca o schimbam o simpla stergere de cateva ori cu hartie curata era suficient. Mare variatie de temperaturi nu erau. Variatii am observat doar dupa ce am lapuit procul si heatsincul. Ce naiba alcool izopropilic, servete sterilizare ca doar nu sunt la farmacie.

Eu nu stiu ce e la astia atata balamuc si sclifoseala pt 3-4 grade. Si dupaia urla: "cum pot sa-mi ard procesorul sa-mi dea parintii bani de altul mai bun" cum postase un copil pe un thread. Nu faci parte din aceia, dar daca esti "doctor" precum ai in avatar (dar nu cu fata aia de copil de 2 ani) ar trebui sa te descurci.

Daca era OK nu stiu ce te-a pus sa schimbi racirea. Si totusi TDP-ul e doar un standard in mare. Poate noul CPU fiind mai performant consuma mai mult. Dar totusi am impresia vaga ca orice pasta pusa nu face ce face cea venita box de la producator.

Eu consider niste aberatii si niste balarii acele teste pt PC-uri. Cred ca omul e bine sa-si faca treaba cu PC-ul/laptopul si gata. Cred ca laptopul meu cu procesor de 62Wati daca ar fi testat 20 de minute in ful cu cine stie ce naiba test ar face 150 de grade, ar topi tot plasticul sau ar crapa. I-mi imaginez ce ar face un bec incandescent de 60  W aprins pus intr-o carte sau in spatiul ingust din laptop. Insa eu  folosesc la ce am nevoie si chiar nu se incinge. Testul poate fi considerat o exceptie, un caz intalnit extrem de rar. In mod normal aplicatiile nu streseaza aparatul cum face un test. Deci la o utilizare normala laptopul tau nu va face 92 grade sa se inchida.

Edited by popascu, 18 July 2012 - 00:11.


#40
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,885
  • Înscris: 21.08.2008
Tocmai asta ma nedumereste si pe mine, chiar si cu un T5900 care are 2,2GHz si e fratele mai mare din aceeasi familie al lui T5800 de 2GHz care a fost original se intimpla asa... sa fie pasta oare? Am spus ca am luat-o de la cineva ca sa am ce pune, pur si simplu nu prea se gaseste de cumparat iar ca sa caut in tot orasul...
Daca ar fi 3-5 grade in plus n-ar fi o problema insa urca vreo 15 grade in 2-3 secunde apoi revine la normal la fel de repede, vedeti filmuletul. Nu am schimbat racirea, am schimbat doar procesorul. La o utilizare normala (simpla deschidere a unui browser sau scanarea simpla cu superantispywere) s-a inchis laptopul, comportament pe care l-a avut si la aplicarea thermal padului. La GPU, acel material din fabrica tine t in parametrii stock.
Tensiunea vechiului procesor la 2GHz era de 1,25v dar a astuia de 2,4GHz vad ca apare ca fiind de 1,212v asadar nici macar un voltaj mai mare cum s-a spus pe aici ca ar dauna... de fapt pina nu am indepartat de pe radiator tot ce era (pasta veche cu ce mai era pe acolo) t erau cu doar 2-3 grade mai mari iar turatia crestea progresiv, rar peste 3800, m-am si speriat cind am auzit cum face la 4400 sau 5300rpm...

Edited by danghetau, 18 July 2012 - 07:08.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate