Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 

Thermal pad

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
andreeaconst

andreeaconst

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.02.2012
Am desfacut radiatorul laptop-ului pentru a-l curata. Intre radiator si cipul grafic/memorie avea "un petec" de guma (thermal pad) de aproximativ 1 mm grosime.
De unde pot cumpara thermal pad bun in Romania?

#2
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,945
  • Înscris: 26.05.2007

View Postandreeaconst, on 4th February 2012, 05:28, said:

Am desfacut radiatorul laptop-ului pentru a-l curata. Intre radiator si cipul grafic/memorie avea "un petec" de guma (thermal pad) de aproximativ 1 mm grosime.
De unde pot cumpara thermal pad bun in Romania?
Akasa's thermal adhesive tape comes in a small 80mm x 80mm square, about 0.3mm thick, from which you cut out a small square the appropriate size for your application. Pink plastic covers either side to protect the adhesive surface while you're cutting it up. The thermal interface material has a thermal conductivity of 0.9 W/mK, and is double-sided to ensure bonding with the IC and heatsink. Peel adhesion is rated at 1200g/inch2 - or 1.2kg per square inch.

http://www.price.ro/...2-80_118836.htm

Attached Files



#3
reddevilnb1

reddevilnb1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 13.12.2007
Nu mai bine cumperi o pasta termica de calitate?ceva in gen arctic silver?

#4
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Atentie, la Akasa pe site, la produsul AK-TT12-80, pe langa Thermal Adesive Tape mai spune si asta: "Note: Provides semi-permanent bonding, not design for quick removal, not recommended for CPU or GPU usage. ". Acest lucru nu se specifica si pe site-urile noastre...

Reddevil, la distanta aia poti sa pui si mama pastei termice pentru ca va fi degeaba...

Edited by c14h3r, 04 February 2012 - 13:55.


#5
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,886
  • Înscris: 21.08.2008
La un laptop ASUS am schimbat procesorul si din greseala am eliminat de la CPU si acel thermal pad deoarece era cam tare si fiind la aceeasi culoare cu pasta am considerat ca e o singura piesa; am pus pasta insa t creste brusc cu 10 grade la simpla deschidere a unui browser apoi scade lent; mai mult ca sigur suprafetele nefiind plane  exista bule de aer asa ca imi trebuie neaparat acest pad pe care l-am si gasit de cumparat de pe net.
La GPU am avut si ca un experiment l-am dat jos si am pus pasta insa la fel, din cauza suprafetelor neparalele t a crescut la 110-115g de la 65 grade; am repus acel pad pe GPU si totul a revenit la normal, am t ca inainte de upgradeul procesorului.
Intrebarile mele sint doua:
-daca pun acel thermal pad pe CPU mai e necesara pasta termoconductoare?
-la GPU thermal pad e "contaminat" cu putina pasta... are ceva? Temperaturile sint exact ca inainte, 65-67 grade.
Stiu ca mai e o varianta cu placute de Cu si pasta insa nu stiu distanta dintre pastila si radiator.

#6
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
In mod normal thermal-pad-ul este de unica folosinta. Dupa ce ai umblat la el tb pus unul nou .O solutie mai buna ar fi inlocuirea sa cu o foita de tabla de cupru de grosime corespunzatoare ( 0.3mm de ex ) Foita trebuie sa faca contact pe ambele parti cu o bobita de vaselina siliconica ( un bob de orez) .Pentru a f sigur ca foita  ramane pe pozitia corecta se poate lipi (pe cele 4 margini pe o portiune de 2-3mm;) de heatsink. Voi constata o cadere a temperaturilor cu 5 pana la 10 grade  fata de solutia cu thermal-pad . Cauta pe youtube ca vei gasi si exemple practice .

#7
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Dane, la CPU, in cel mai rau caz ai o foloie de aluminiu sub care exista sau nu niscaiva pasta termica. Da-o deoparte si pune pasta de calitate si nu in exces ci atat cat trebuie.
La GPU, thermal pad-ul tau ar trebui sa fie undeva la 0,5mm deci o placuta de Cu de 0,5 data cu pasta pe ambele fete ar trebui sa fie de ajuns. Iei dimensiunea nepresata la oki cu o rigla din care scazi cam 0,2 - 0,3...deci daca thermal pad-ul tau are 0,8 in portiunea nepresata, tabla de Cu trebuie sa fie de 0,5. Daca pui tot 0,8 Cu, ai sanse sa spargi pastila GPU. Pentru siguranta, daca ai vreo cunostinta, prieten tehnician dentar, foloseste scula lor de masurat grosimea dintilor (nu mai stiu cum ii spune) si masori grosimea presata a thermal pad-ului..

PS: am gasit poza nu si denumirea...

Edited by c14h3r, 14 July 2012 - 17:40.


#8
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,886
  • Înscris: 21.08.2008
La GPU am avut thermal pad si l-am pus tot pe acela dupa ce l-am mozolit si l-am aruncat la gunoi. Aceeasi temperatura ca inainte deci totul este ok.
La CPU cred ca am avut si thermal pad dar avind acea culoare gri ca a pastei am indepartat tot, am pus pasta si are acest comportament. La examenul suprafetelor am constatat ca spre deosebire de pastila CPU care e perfect plana suprafata radiatorului este putin concava. Daca stau bine sa ma gindesc, prima data cind am desigilat suruburile pentru schimbarea CPU nu am facut nimic altceva decit sa pun putina pasta pe pastila noului procesor sa vad daca merge, ce t are, etc si totul a fost perfect... nu a avut acest comportament desi frecventa a crescut de la 2 la 2,4GHz. Dupa aceea am zis sa fac "curat" si sa elimin tot nestiind ca e posibil sa fie si acel thermal pad ca solutie separata... abia dupa ce am aruncat tot am observat acest comportament si observind dupa aceea ca am si la GPU am testat sa vad daca are vreun rol si oh, are...
Avantajul la thermal pad e ca nu mai necesita pasta termoconductoare din cite am inteles de pe aici.
Acea scula de masurat se numeste grosimetru... si am de unde s-o iau deoarece eu chiar lucrez cu tehnicienii dentari. :rolleyes:
Pentru CPU: solutia cu tablita de cupru cit de eficienta e fata de thermal pad? (in grade ma refer). Mai pot imbunatati fata de ce am acum?
Attached File  F_r__titlu.png   74.8K   51 downloads

Edited by danghetau, 15 July 2012 - 09:24.


#9
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Multam de informatie :)....
La CPU nu cred ai loc sa pui tablita de Cu deoarece distanta dintre radiator si pastila este foarte mica si risti sa spargi pastila la montaj. La GPU se vad diferente intre termal pad si Cu. Ce pasta termica folosesti?
Ai inteles bine: intre thermal pad si radiator/componenta nu se aplica pasta termica.
Temperaturile sunt in IDLE sau in utilizare (browsing, film, muzica, etc). Daca sunt in utilizare, sunt OK. Eventual un cooling pad sa mai scazi putin la chipset (MCP)...

#10
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,886
  • Înscris: 21.08.2008
Din cite am observat distanta e mica in ambele situatii, si la CPU si la GPU, ambele au pastila, la GPU e mai mare, e vorba de nVidia 8200.
Aceste t sint doar cu Mozilla deschisa, cind scriam, in rest programe rezidente: YM, Avast, comodo... nimic altceva online; am avut si cooling pad (Cooler Master sau ceva de genul, cu vent de 23cm) insa 3 grade era maximum ce a scazut.
Pasta nu mai folosesc deloc acum deoarece nu mai am insa voi comanda AS5.
Totusi ma intreb: cine ma opreste sa string suruburile mai putin? La thermal pad e clar ca se muleaza mult mai bine si nu mai e nici un risc...
Oricum, dupa acest upgrade t la procesor nu au crescut cu mai mult de 2-3 grade (cind aveam thermal padul).

#11
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Nu te opreste nimeni sa strangi suruburile mai putin...Intrebarea este de unde stii cat sa le strangi? Nu trebuie decat o miscare gresita si adio pastila (ma refer la Cu pe CPU). Asta una la mana...A doua la mana, daca pui Cu pe Cpu, se va mari distanta dintre radiator si GPU unde va trebui sa pui fie thermal pad mai gros fi Cu mai gros si exista posibilitatea sau mai bine zis imposibilitatea fixarii suruburilor...Daca, totusi, suruburile pot fi fixate, presiunea exercitata de acestea se va transmite catre CPU unde deja sunt fixate suruburile si poti pocni pastila....Asta in cazul in care racirea trece atat peste CPU si cat si peste GPU si inclin sa cred ca asa este...

Daca in momentul de fata nu ai pasta pe CPU si temperatura este cu  2 - 3 grade mai mare decat cu CPU initial (banuiesc ca ai totusi un thermal pad obosit pe CPU), un AS5 iti va scade temperatura cu pana la 6 grade ceea ce este destul de mult.

Edited by c14h3r, 15 July 2012 - 12:02.


#12
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,886
  • Înscris: 21.08.2008
Acum am thermal pad original pe GPU iar pe CPU nu mai am decit pasta termoconductoare, nu mai am thermal pad.
Nu stiu daca sa iau pentru CPU doar acel thermal pad sau doar AS5... Inclin sa iau pentru inceput thermal pad.

#13
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Daca te referi la thermal pad-ul de mai sus, nu te sfatuiesc dupa cum nu te sfatuieste nici producatorul acestuia...Foloseste pasta termica...Daca mai tin minte ai un X50 (X50GL) cumva?

#14
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,886
  • Înscris: 21.08.2008
Asa este, am un X50GL; asta ar fi thermal padul:
http://www.okazii.ro...mory-a116197197
Ideea este ca pe GPU fara nimic t a urcat pina la 110 grade iar imediat ce am aplicat acel thermal pad original (e adevarat ca a fost putin contaminat cu pasta termoconductoare) t a scazut la 65 grade, exact ca inainte de orice interventie. Cred ca mai degraba acel thermal pad fiind maleabil umple foarte bine spatiul dintre pastila CPU si radiator iar coeficientul de transfer termic chiar daca e mai slab ca in cazul placutei de cupru+pastei termoconductoare e mult mai sigura, nu risc sa sparg nimic.
Pe de alta parte t noului procesor poate urca pina la 105 grade asa ca nu-s probleme de 2-5 grade, doar sa nu mai urce brusc ca acum...
Si daca "ung" putin acel thermal pad pe ambele suprafete cu o pelicula infima de pasta AS5 n-o fi mai bine? Vorba aia, decit sa sparg pastila cu avantajul ipotetic al unei t mai scazute mai bine e totul safe. Sigur am avut thermal pad si pe CPU, daca pun acum pasta e spatiu cam mare intre suprafete, se vede lipsa unei alte componente.

Edited by danghetau, 15 July 2012 - 12:35.


#15
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,577
  • Înscris: 17.09.2005
Firmele producatoare folosesc o pasta termica speciala pentru CPU ,culoare gri sai roz.
Dupa aplicare se intareste si da impresia ca ar fi o folie subtire de cauciuc.
Te asigur ca nu este .
A fost fast facuta o referire la cit de tare se string suruburile la radiatorul CPU-ului.
Se string la maxim ,asta deoarece au un sistem automat (bazat pe niste arcuri) de echilibrare.
Daca te uiti atent o sa vezi ca fiecare surub este marcat cu un numar (1....4).
Se incepe stringerea cu 1 si se termina cu 4.
Nu se string la maxim de la inceput.
Se stringe cite putin la fiecare dupa care se reincepe ciclul pina se ajunge la capat.
Ceva asemenator cu stringerea chiulasei la masina.

#16
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Faptul ca "poate urca pana in 105 gr" nu este deloc linistitor...In mod sigur nu ai avut thermal pad intre CPU si radiator...Nu pune pasta termica intre pad si radiator/GPU...Nu o sa faca nici un fel de transfer termic..Baga o poza cu sistemul de racire scos sa vedem amprenta de pe CPU...BTW, banuiesc ca esti dentist, deci folosesti o gramada de indigo pentru a verifica plombele si lucrarile "plantate"...Foloseste acelasi indigo (face treaba foarte buna - lucrez cu materiale de tehnica dentara in domeniul IT si fac o treaba foarte buna, mai ales Duracryl-ul la carcase sparte) pentru a verifica modul in care "calca" radiatorul pe CPU...Ar trebui sa ramana pe radiator dar si pe CPU (pastila) niste urme slabe (nu ca pe dinti) ceea ce inseamna ca exista contact intre acestea..

#17
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,886
  • Înscris: 21.08.2008
Temperatura aia de 105 sau 110 grade era la GPU nu la CPU!!!
Cu noul procesor pus exact cu improspatarea pastei am avut t mai mari cu doar 2-3 grade INSA cind am ras tot de pe cooler si am pus pasta (aceeasi) am aceste temperaturi.
La GPU stiu ca padul este contaminat cu pasta si am spus ca nu e nici o diferenta de t nici in bine nici in rau.

Problema cu stringerea e doar in cazul in care as avea o placut de grosime mai mare fata de cea necesara. In conditii normale ca acum cind am doar pasta nu-s probleme.

#18
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
"Pe de alta parte t noului procesor poate urca pina la 105 grade asa ca nu-s probleme de 2-5 grade, doar sa nu mai urce brusc ca acum..." La asta m-am referit....
Faptul ca thermal pad-ul este "putin contaminat" adica are ceva urme de pasta termica (iar diferentele e temperatura pe GPU sunt de 2- 3 grade), n-ar fi cine stie ce....
Ia in calcul faptul ca nu temperatura CPU este importanta cat GPU, care este Nvidia, care are probleme cu caldura si mai ales care te poate face sa cheltui niste bani (dezlipire, reballing sau schimbare chip)...2 - 5 grade la CPU n-ar fi o tragedie dar la GPU cam este...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate