Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna

Programare weekend
 Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7
 Ma doare urechea la zgomote puter...

Recomandare camera monitorizare i...

Recomandare aparat de sudura cu s...

Publicarea unor sondaje de opinie...
 Reparatie interfon

Consum ridicat ulei honda 9 1.8 v...

Ce este Rotary si la ce serveste?...

Internship in RO - student la dre...
 

Va ajung banii?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
292 răspunsuri în acest subiect

#55
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 2.451
  • Înscris: 25.08.2006
De ajuns, imi ajung, insa nu sunt suficienti - ,,Am de toate mai putin ce imi doresc''.
Veniturile le cumulam (2 persoane), cheltuielile asemenea, bineinteles.Avem si rate si alte cheltuieli constante insa am incercat sa le planificat/sa stabilim un raport optim intre ele, pe cat posibil, astfel incat sa nu fim nevoiti sa ne luam de la gura pentru alte mici/mari bucurii.Nu traim in lux insa putem sa mergem si la un film, si in concediu in afara tarii (o data pe an), poate si intr-un city break, si la restaurant (fara sa exageram).
Dupa parerea mea, excluzand pensiile mizerabile & alte venituri similare pe care practic nu le poti influenta dintr-un anumit moment (de la o varsta ; am si eu astfel de cazuri in familie, cu venituri foarte mici, desi in viata lor au fost oameni cu adevarat ,,mari''), tine in mare parte de tine si de ambitia ta daca (alegi sa) traiesti cu un venit de 6-700 lei.

Editat de TheGrudge, 26 ianuarie 2012 - 14:04.


#56
bfn

bfn

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 762
  • Înscris: 24.04.2008

View Postduculeana, on 26th January 2012, 10:27, said:

Am vazut chiar pe acest forum oameni care spun ca nici 2500 de lei nu e suficient, dar cand ii vezi ce pretentii au si cum enumera cate-n luna si in stele, te intrebi pai cum naibii sa le ajunga cand ei cheltuiesc pe toate prostiile si vor atatea?

Un trai decent presupune in primul rand sa ai un apartament si o masina, ratele carora te duc la 2500 lei/luna.

Statul cu parintii, mersul cu autobuzul de nevoie nu reprezinta un trai decent.

#57
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 7.889
  • Înscris: 08.10.2006
Mda, numai ca vezi tu, dintr-o leafa de 1000-1500 lei cam greu sa ai masina in ziua de azi -numai RCA si celelalte dangarale cat costa, nu mai zic de benzina. Ce conteaza mai mult, sa ai ce pune pe masa si sa-ti poti plati facturile, sau sa te plimbaresti cu masina care "inghite" mult mai mult decat autobuzul?

#58
bfn

bfn

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 762
  • Înscris: 24.04.2008
Pai normal ca-i mai importanta mancarea, foamea e aceeasi si sub pod si-n BMW.
Dar sa renunti la masina si sa stai cu parintii ca sa ai ce manca nu se numeste trai decent.
Sper ca nu vorbim de supravietuire :)

#59
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 6.481
  • Înscris: 02.03.2007

View Postduculeana, on 26th January 2012, 14:10, said:

Mda, numai ca vezi tu, dintr-o leafa de 1000-1500 lei cam greu sa ai masina in ziua de azi -numai RCA si celelalte dangarale cat costa, nu mai zic de benzina. Ce conteaza mai mult, sa ai ce pune pe masa si sa-ti poti plati facturile, sau sa te plimbaresti cu masina care "inghite" mult mai mult decat autobuzul?

cei care locuiesc in afara orasului si au slujbe in oras, au nevoie de masina... nu-s peste tot mijloace de transp in comun.

#60
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.767
  • Înscris: 27.05.2011

Quote

cei care locuiesc in afara orasului si au slujbe in oras, au nevoie de masina

Da, trebuie doar sa nu isi cumpere masini cu un consum de camion.

#61
bellatrix_

bellatrix_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 143
  • Înscris: 17.11.2007

View Postduculeana, on 26th January 2012, 06:27, said:

Voua va ajung banii pentru un trai decent? Deci repet, decent, nu aruncat in stanga si-n drepta pe toate prostiile, pe ultima moda, pe mers la restaurant mereu etc.
Am vazut chiar pe acest forum oameni care spun ca nici 2500 de lei nu e suficient, dar cand ii vezi ce pretentii au si cum enumera cate-n luna si in stele, te intrebi pai cum naibii sa le ajunga cand ei cheltuiesc pe toate prostiile si vor atatea?
Dar eu vin si intreb: dar aia saraci, cu pensie de CAP, de 350 d elei, sau un pensionar obisnuit cu pensie de 500-700 de lei, cum se descurca frate? Nu e cumva un paradox, ca din ce ai mai mult, de atat te plangi ca nu-ti ajunge?
In general oamenii au cheltuieli corespunzator cu venitul. Daca ai 400 de lei ai cheltuieli de 400 lei, daca ai 4000 de lei ai cheltuieli mai mari, evident.

#62
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 6.481
  • Înscris: 02.03.2007

View PostLordRaptor, on 26th January 2012, 14:23, said:

Da, trebuie doar sa nu isi cumpere masini cu un consum de camion.

nu; eu am renuntat la masina mare si cu motor mare.
insa, ce vreau sa zic, este ca masina nu-i un mosft...si costa destul!... incepand de la costuri de achizitie, taxele obligatorii si nu, intretinere, consum.

#63
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.177
  • Înscris: 25.06.2007

View PostTheGrudge, on 26th January 2012, 14:03, said:

tine in mare parte de tine si de ambitia ta daca (alegi sa) traiesti cu un venit de 6-700 lei.

View Postbuleala, on 26th January 2012, 14:31, said:

masina nu-i un moft...

Complet de acord!

Editat de Bogdan R, 26 ianuarie 2012 - 14:41.


#64
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.792
  • Înscris: 23.09.2005
in principiu, oricati bani ai avea nu iti vor ajunge cu adevarat niciodata.
Eu am plecat in '99 cu un salariu de 700.000 (in 2000 mi-am luat un alcatel OTE cu 900.000 la abonament :)) si la orice crestere a salariului mereu ziceam ca acum o sa imi ajunga mai bine, ca poate pun si ceva deoparte etc. Acum avem pe famile > 2000€ si tot ar mai merge ceva in plus, sa nu se inteleaga ca nu o ducem decent, dar pentru toata munca/stres depusa venitul nu e echitabil.

#65
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.238
  • Înscris: 28.06.2005

View Postduculeana, on 26th January 2012, 14:10, said:

Mda, numai ca vezi tu, dintr-o leafa de 1000-1500 lei cam greu sa ai masina in ziua de azi -numai RCA si celelalte dangarale cat costa, nu mai zic de benzina. Ce conteaza mai mult, sa ai ce pune pe masa si sa-ti poti plati facturile, sau sa te plimbaresti cu masina care "inghite" mult mai mult decat autobuzul?
Valoare medie a RCA-ului este de 110euro/an, iar în oraș te poți plimba și cu transportul în comun. O revizie e cam tot la aceeași valoare.
Anvelopele le schimbi la 5-6 ani. Un plin de rezervor e 250-300 lei (mă refer la mașini cu rezervoare de 50-60l). Impozitul pentru mașini cu motoare de până în 2000cm3 maxim 200 lei pe an, iar rovigneta e ~120 lei/an.
Deci, per general, costul de întreținere nu mi se pare exagerat, pentru un salariu de 1500 lei lunar.

View Postbuleala, on 26th January 2012, 14:20, said:

cei care locuiesc in afara orasului si au slujbe in oras, au nevoie de masina... nu-s peste tot mijloace de transp in comun.
Dar pot veni cu mașina până la marginea orașului și de acolo transportul în comun. Mă refer la orașele aglomerate, nu le cele ca Alba Iulia, de exemplu.

Editat de sfantu.dracu, 26 ianuarie 2012 - 14:46.


#66
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.177
  • Înscris: 25.06.2007

View Postsfantu.dracu, on 26th January 2012, 14:44, said:

Un plin de rezervor e 250-300 lei (mă refer la mașini cu rezervoare de 50-60l). Deci, per general, costul de întreținere nu mi se pare exagerat, pentru un salariu de 1500 lei lunar.
Depinde cat circuli, daca circuli mult cei 1500 lei iti pot merge lejer pe carburant.
Eu fac naveta si acum bag motorina de vreo 400 euro/luna, deci valoric peste 1500 lei. Inainte sa-mi iau masina asta umblam cu masina de familie, care e benzinara si cam consuma, dadeam vreo 700 euro doar pe benzina.
Daca tii masina in fata casei si iesi doar duminica cativa km prin oras, sigur, poti sa te descurci si din 1500 lei...

#67
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.251
  • Înscris: 30.12.2007

View PostLordRaptor, on 26th January 2012, 11:32, said:

Nu, dar smecheria nu e cati bani ai, ci cati bani cheltuiesti.
smecheria e nu cati bani cheltuiesti ci cati bani castigi  ;)

#68
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.767
  • Înscris: 27.05.2011

Quote

smecheria e nu cati bani cheltuiesti ci cati bani castigi

Cu cat castigi mai mult, cu atit vei cheltui mai mult si vei avea impresia ca traiul "decent" este intotdeauna peste posibilitatile tale disponibile in acel moment.
Cheltuiala e cea care iti va garanta "decenta", nu castigul.

#69
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.251
  • Înscris: 30.12.2007

View PostBogdan R, on 26th January 2012, 14:40, said:

Complet de acord!
nu intotdeauna. de exemplu pentru mine acum masina ar fi un moft. ar sta in parcare si ar consuma bani. in orase cum e bucurestiul, da, este o necesitate.

#70
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.238
  • Înscris: 28.06.2005

View PostBogdan R, on 26th January 2012, 14:49, said:

Depinde cat circuli, daca circuli mult cei 1500 lei iti pot merge lejer pe carburant.
De acord cu tine, dar în cazul în care nu câștigi cât să-ți permiți să faci naveta cu mașina, o variantă este trenul. :D
Mașina o poți folosi în weekend, concedii sau necesități urgente.

Pierre, eu nu consider că e o necesitate mașina în București. Am și personală și de servici. Dar tot cu transportul public mă fâțâi.

#71
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.251
  • Înscris: 30.12.2007

View PostLordRaptor, on 26th January 2012, 14:54, said:

Cu cat castigi mai mult, cu atit vei cheltui mai mult si vei avea impresia ca traiul "decent" este intotdeauna peste posibilitatile tale disponibile in acel moment.
Cheltuiala e cea care iti va garanta "decenta", nu castigul.
asta e parerea ta. daca iti definesti decenta raportata la nivelul de trai, atunci este mai important cat castigi. daca o definesti insa ca limita a veniturilor tale, poate fi si subzistenta.

#72
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postpierre_de_timp, on 26th January 2012, 14:55, said:

in orase cum e bucurestiul, da, este o necesitate.

Nu, nu este, mai ales pentru cei care stau in oras si nu lucreaza in vanzari sau pozitii de conducere. E o fita, mai ales ca exista metrou.

Includerea autovehiculului in categoria obiectelor care iti asigura un trai decent tine de libertatea de miscare ce nu are neaparat legatura cu serviciul. Ai nevoie de masina sa te deplasezi pentru o urgenta medicala,  intr-o calatorie spre locurile natale sau o vacanta departe de freamatul civilizatiei. Masina iti ofera libertatea de a alege timpul si conditiile deplasarii.

Editat de mihaigerard, 26 ianuarie 2012 - 15:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate