Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...
 Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara
 Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...
 

Incredibil: Gheorghe Ialomitianu, ministrul de finante al anului in Europa

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
147 răspunsuri în acest subiect

#37
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 31.987
  • Înscris: 31.03.2003

View Postcristi7, on 22nd December 2011, 20:34, said:

Oricat s-ar caca USL pe ei, Romania arata bine macroeconomic, daca e sa ne raportam prin vecini, ori la alte state din Europa (numai cand ne uitam la Ungaria, o tara ce nici nu e bagata in seama inca ca tara cu probleme, cat de rapid o ia la vale prin toate cifrele lor economice din final de an). De asta o fi luat si premiul pacii, chit ca nici nu e el cel care l-ar merita, ci mai degraba Vladescu. Romania e aici pentru ca a scarificat poate la timp (din nou in raport cu alti vecini, pentru ca si la noi s-a amanat destul, din cauza alegerilor). Dar nici nu vad o mare performanta sa tii in frau un buget atat de mic ca si cel al Romaniei. Fiind mai mic, nu poate declansa atat de multe reactii in lant cum au declansat cele din Italia/Spania/Grecia ori ce tari au mai fost cu probleme.

In rest, ca asta nu se vede in nivelul de trai, e iarasi adevarat, fara sa incapa indoiala.
Uite un post de apreciat.
Eu as sublinia asta in mod deosebit : din nou in raport cu alti vecini, pentru ca si la noi s-a amanat destul, din cauza alegerilor.
Daca se actiona in 2009, probabil ca masurile nu erau atat de dure si in mod cert nu trebuia sa se umble la TVA.
Dar castigarea alegerilor de catre marinar a cantarit mai mult.
De aceea nu pot sa dau o bila alba pdl-istilor, fiindca au luat niste masuri care trebuiau luate, in definitiv. Si nu au venit cu contramasuri, ca sa zic asa.

#38
stalnet1

stalnet1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.508
  • Înscris: 10.01.2007

View PostKint, on 22nd December 2011, 21:14, said:

te uiti la USL si la "expertii" lor si vezi ca totul e rau, totul e nasol si apoi auzi parerile unora din afara...
daca spuneau cei din afara aceleasi lucruri pe care le spune USL atunci era alta situatia

dar cei din afara sunt de partea guvernului
lucrurile nu sunt perfecte dar ceea ce aceste laude spun e ca directia e buna

furati maica furati ...usl e de vina ...daca citeau macar in revista aia unde va lauda americanii

#39
Kint

Kint

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.926
  • Înscris: 24.12.2009
oare diseara Mircea Badea ii va acuza pe cei de la The Banker ca "sunt propagandistii lui Basescu" ?
si se va intreba din ce bani sunt platiti...  :roflmaofast:

View Poststalnet1, on 22nd December 2011, 21:26, said:

americanii
englezi !!!
dar nu-ti bate tu capul, nu e nevoie sa cunosti diferenta pt a pune stampila pe sigla US...L

Editat de Kint, 22 decembrie 2011 - 21:33.


#40
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.845
  • Înscris: 08.10.2005
Cei care se tot plang atata: fratilor, traim intr-o tara libera in care poti sa te angajezi unde vrei tu, in ce oras vrei tu, pe salariul pe care crezi ca il meriti. DACA ESTI BUN.
Ba mai mult daca esti foarte bun, poti sa lucrezi undeva in Europa, piata muncii e in mare proportie libera.
Daca nu reusesti sa faci treaba asta, inseamna ca pur si simplu atata poti si nu e vina guvernului ca tu esti mai putin competent ca altii.
Da, ar fi misto ca pe toti sa ne angajeze statu si sa ne dea lefuri mari, mari de tot sa traim in huzurul in care traiesc baietii care lucreaza la organele de control ale statului, care au vile si masini de lux pe numele bunicilor, dar pur si simplu nu se poate atata huzur pentru toata lumea.

#41
stalnet1

stalnet1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.508
  • Înscris: 10.01.2007

View PostKint, on 22nd December 2011, 21:27, said:

englezii !!!
dar nu-ti bate tu capul, nu e nevoie sa cunosti diferenta pt a pune stampila pe sigla US...L

ne bazam pe softul ala cu cnpuri sau ce?
mai aduce si baconsky ala v-o saltea de stampilate
da tu striga de pe acum...
USL E DE VINA ! VOR SA FURE ALEGERILE

#42
assyrian

assyrian

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 843
  • Înscris: 09.09.2010

View Postonlyone, on 22nd December 2011, 21:28, said:

Cei care se tot plang atata: fratilor, traim intr-o tara libera in care poti sa te angajezi unde vrei tu, in ce oras vrei tu, pe salariul pe care crezi ca il meriti. DACA ESTI BUN.
Ba mai mult daca esti foarte bun, poti sa lucrezi undeva in Europa, piata muncii e in mare proportie libera.
Daca nu reusesti sa faci treaba asta, inseamna ca pur si simplu atata poti si nu e vina guvernului ca tu esti mai putin competent ca altii.
Da, ar fi misto ca pe toti sa ne angajeze statu si sa ne dea lefuri mari, mari de tot sa traim in huzurul in care traiesc baietii care lucreaza la organele de control ale statului, care au vile si masini de lux pe numele bunicilor, dar pur si simplu nu se poate atata huzur pentru toata lumea.
Tu vorbesti de unul singur?Sau crezi ala din oglinda e un interlocuitor demn de bagat in seama? Cine spune asta,cine vrea sa fie angajat la stat?De unde mai nene,le scoti pe astea?Ce limbaj de comunist ai!!

#43
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.845
  • Înscris: 08.10.2005

View Postassyrian, on 22nd December 2011, 21:34, said:

Cine spune asta,cine vrea sa fie angajat la stat?De unde mai nene,le scoti pe astea?Ce limbaj de comunist ai!!
CINE VREA LA STAT?
O gramada vor, eu am prieteni in care lucreaza la "control" si daca le vezi vilele si masinile zici ca sunt milionari in euro. Si unii chiar sunt.
De ce sunt familii intregi care lcureaza la stat? De rau ce le e? Hai hai, nu va mai kk pe voi atata

#44
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.859
  • Înscris: 05.10.2005

View Postoaspetele, on 22nd December 2011, 21:25, said:

Uite un post de apreciat.
Eu as sublinia asta in mod deosebit : din nou in raport cu alti vecini, pentru ca si la noi s-a amanat destul, din cauza alegerilor.
Daca se actiona in 2009, probabil ca masurile nu erau atat de dure si in mod cert nu trebuia sa se umble la TVA.
Dar castigarea alegerilor de catre marinar a cantarit mai mult.
De aceea nu pot sa dau o bila alba pdl-istilor, fiindca au luat niste masuri care trebuiau luate, in definitiv. Si nu au venit cu contramasuri, ca sa zic asa.

Nu stiu daca se putea o situatie mai buna. Chiar daca nu erau alegerile in 2008, nu cred ca luau masurile la timp ci sperau la imbunatatire sau la ceva. Pentru ca masurile le-au taiat toata craca de sub picioare PDlistilor, pentru ca la acea vreme, nici eu si nici destul dintre sustintatorii lor n-am vazut lucrurile astea in lumina in care le vad astazi. Pe atunci parea ceva ce nu se intampla decat la noi. Cel putin procentul a fost criminal, si prea dintr-o data. Dar cred ca din punct de vedere politic aveau nevoie de un procent cat mai mare, pe care sa-l poata indulci pe urma, iar asta le dadea si ragaz fiscal.

Legat de craca de sub picioare, chiar azi urmaream evolutia cotei de incredere a lui Basescu. care a venit de la ~40 la 8% cu anuntul asta. Deci iti dai seama cat de greu s-a luat decizia aia (cred ca am avut noroc ca Basescu a putut sa se sacrifice fara sa-i pese de procent, pentru ca altfel poate mai impingeau momentul taierilor).

#45
assyrian

assyrian

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 843
  • Înscris: 09.09.2010

View Postonlyone, on 22nd December 2011, 21:43, said:

CINE VREA LA STAT?
O gramada vor, eu am prieteni in care lucreaza la "control" si daca le vezi vilele si masinile zici ca sunt milionari in euro. Si unii chiar sunt.
De ce sunt familii intregi care lcureaza la stat? De rau ce le e? Hai hai, nu va mai kk pe voi atata
Chesti cu familii care lucra la sta e oarecum fortata,oricat te'ai kk tu pe tine...Si eu cunosc familii din astea,amandoi sunt profesori,sau amandoi sunt in politie si sunt pe merite.Una e sa fii un bugetar corupt prin vama/primarie sau vreun minister si alta,bai mosule,e sa fii in politie,invatamant sau medicina!
Cad,din discutie,evident,acele mamuturi energofage,acele gauri negre ale economiei.
In rest esti incoerent .

#46
Kint

Kint

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.926
  • Înscris: 24.12.2009
dar aia din politie si educatie care au grade pe baza diplomelor obtinute la facultati gen Spiru Haret cum sunt?
zeci de mii de bugetari beneficiaza de salarii mai mari pt ca au terminat o facultate (majoritatea la distanta, d-aia penibila)

e ca la revolutionari, sunt amestacati aia care merita cu aia care nu merita

Editat de Kint, 22 decembrie 2011 - 22:22.


#47
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 31.987
  • Înscris: 31.03.2003

View Postcristi7, on 22nd December 2011, 21:45, said:

Legat de craca de sub picioare, chiar azi urmaream evolutia cotei de incredere a lui Basescu. care a venit de la ~40 la 8% cu anuntul asta. Deci iti dai seama cat de greu s-a luat decizia aia (cred ca am avut noroc ca Basescu a putut sa se sacrifice fara sa-i pese de procent, pentru ca altfel poate mai impingeau momentul taierilor).
No aici nu-mi mai place de tine.
Daca lua masuri dure in 2009, se sacrifica, intr-adevar.
Asa, basescu oricum nu mai candideaza. Sau ai tu vreo informatie ?

In mod cert, o reducere de 10-15% a salariilor in 2009, coroborata cu niste masuri corespunzatoare perioadei de criza, ne-ar fi adus la acelasi rezultat de acum, fara a mai umbla la TVA. Ah, plus ajustari de cheltuieli si personal, care au fost facute dupa alegeri.

Cat despre vazutul lucrurilor in adevarata lor lumina, asta face diferenta dintre un politician vizionar si unul mediocru.

Editat de oaspetele, 22 decembrie 2011 - 22:16.


#48
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.859
  • Înscris: 05.10.2005

View Postoaspetele, on 22nd December 2011, 21:56, said:

No aici nu-mi mai place de tine.
Daca lua masuri dure in 2009, se sacrifica, intr-adevar.
Asa, basescu oricum nu mai candideaza. Sau ai tu vreo informatie ?

Nu stiu ce-ai inteles tu cu Basescu. Eu ziceam ca se poate vedea ce impact are o decizie de genul pentru un om si pentru popularitatea lui. Daca nu avea Romania un om care sa nu aiba nimic de pierdut (Basescu, pentru ca nu mai candida), poate ca taierile erau in continuare amanate. E presupunerea mea. Sper ca nu intelege nimeni ca laud pe cineva prin ce-am zis mai sus. Doar dau cu rahat in ei, pentru ca n-au luat o decizie corecta, dar incorecta fata de ei (mi se pare incorect sa pierzi capital politic, chiar cand iei o decizie care e necesara), decat in momentul in care n-au nimic de pierdut politic. Ma rog, exagerez, pentru ca si PD-L a fost vizat de furia poporului, dar nu asa cum a fost Basescu.

Quote

In mod cert, o reducere de 10-15% a salariilor in 2009, coroborata cu niste masuri corespunzatoare perioadei de criza, ne-ar fi ajuns la acelasi rezultat de acum, fara a mai umbla la TVA. Ah, plus ajustari de cheltuieli si personal, care au fost facute dupa alegeri.

Cat despre vazutul lucrurilor in adevarata lor lumina, asta face diferenta dintre un politician vizionar si unul mediocru

Fara TVA nu cred ca s-ar fi putut. Nu stiu sincer daca la Curtea Constitutionala n-a fost un soi de marlanie, nu neaparat la judecatori, ci ideea de a merge cu ceva neconstitutional pentru a fi respins (taierile pensiilor). Cresterea TVA a adus de 4 ori mai multi bani la buget decat ar fi adus taierea pensiilor. Asa se zice.

Iar la partea cu lumina, eu ma refeream la mine :P Apoi eu nu-s nici politician mediocru nici vizionar :P

#49
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.957
  • Înscris: 09.04.2005
Voi, cei care va udati cand va mangaie pe crestet bancherii din vest, chiar ganditi cu capul vostru sau asteptati sa va aprinda Pavlov becul?
Pai si pe chinezi ii lauda pentru economia lor fara sa le pese de cei care muncesc pentru doar un blid de orez si o cuseta supraetajata. Nu le-au pasat nici de tancurile din Piata Mare nici de Google cenzurat.
Voi nu traiti in Romania? Chiar va bucurati ca ne lauda niste bancheri ca am devenit sursa de mana de lucru ieftina, sursa de materii prime (vai ce a mai crescut exportul!) si ne-au imdatorat pe trei generatii ca sa nu mai plateasca nici mizilicul de pana acum?
Ce mare sfaraiala ca avem un leu stabil daca asta nu-i favorizeaza decat pe traficanti si contrabandisti si-i ingroapa pe exportatorii de produse finite cu grad ridicat de prelucrare.
Ce criteriu aveti pentru aprecierea bunastarii din Romania? Cozile din Mall-uri la reducerea de 0.5 lei la zahar? Parcarile pline de masini luate de la nemti cu 3-400 de euro ca-i costa prea mult casarea? Cartierele de case din placaj? Vilele de neam prost fara apa curenta si datorii la Renel?
Mai iesiti din beciul vostru si plimbati-va sa vedeti cum se traieste in Romania dar aveti grija pe unde va prinde noaptea.

#50
Kint

Kint

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.926
  • Înscris: 24.12.2009

View Postgepres, on 22nd December 2011, 22:20, said:

Pai si pe chinezi ii lauda pentru economia lor
arata-mi un articol in Financial Times sau in The Banker in care e laudata economia chinei
sa-ti dau adresa pt financial times?

:rolleyes:

P.S. aici nu era laudata economia romaniei ci masurile luate de ministrul de finante in perioada de criza economica

Editat de Kint, 22 decembrie 2011 - 22:30.


#51
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 31.987
  • Înscris: 31.03.2003

View Postcristi7, on 22nd December 2011, 22:20, said:

Fara TVA nu cred ca s-ar fi putut. Nu stiu sincer daca la Curtea Constitutionala n-a fost un soi de marlanie, nu neaparat la judecatori, ci ideea de a merge cu ceva neconstitutional pentru a fi respins (taierile pensiilor). Cresterea TVA a adus de 4 ori mai multi bani la buget decat ar fi adus taierea pensiilor. Asa se zice.

Iar la partea cu lumina, eu ma refeream la mine :P Apoi eu nu-s nici politician mediocru nici vizionar :P

http://www.gds.ro/Ec...
Majorarea taxei pe valoarea adăugată (TVA) de la 1 iulie 2010 nu a adus rezultatele așteptate de guvernanți. În primul rând, la nivel național, consumul a scăzut cu 10,5%, astfel că TVA plătită la stat a fost sub așteptări

http://www.realitate...get_796070.html

"Jeffrez Franks a recunoscut că datorită capacității reduse a Guvernului, creșterea TVA nu a dus la majorarea încasărilor la buget. Mai mult, oficialul a spus că și-ar dori o țăra cu o bază mare de impozitare și cu o fiscalitatea mai redusă, dar se pare că mingea este în curtea Guvernului, care nefiind în stare să reducă gradul de evaziune în toate domeniile, inclusiv pe piața forței de muncă, nu se poate relaxa fiscalitatea", a declarat Cezar Corâci.

#52
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.957
  • Înscris: 09.04.2005

View PostKint, on 22nd December 2011, 22:23, said:

arata-mi un articol in Financial Times in care e laudata economia chinei
sa-ti dau adresa pt financial times?

:rolleyes:

P.S. aici nu era laudata economia romaniei ci masurile luate de ministrul de finante in perioada de criza economica
http://www.ft.com/in...hapes-the-world

E doar unul din cele 108000000 rezultate
Credeam ca la scoala de partid v-au invatat ca si altii stiu sa caute pe Google

Deci, dupa logica ta, sunt laudate masurile, nu economia, cu alte cuvinte "operatie reusita, pacientul mort"

Probabil esti foarte bine platit pentru ineptiile pe care le debitezi, pot doar sa te felicit pentru orientarea ta in vremuri tulburi.

#53
Kint

Kint

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.926
  • Înscris: 24.12.2009
Financial Times, The Economist si altii lauda masurile luate de guvern si asta va roade

Fișier atașat  ft.png   226,81K   8 download-uri

View Postgepres, on 22nd December 2011, 22:33, said:

Probabil esti foarte bine platit pentru ineptiile pe care le debitezi, pot doar sa te felicit pentru orientarea ta in vremuri tulburi.
ineptii de la scoala de partid a USL debitezi tu, du-te si uita-te la "expertii" de la Antena 3
sunt laudate masurile luate de guvern pt stabilizarea economiei nu economia

tu ai citit ca "China shapes the world" si ai inteles ca economia chineio duce bine...
dar titlurile in economia chineza e criticata nu le-ai vazut

Hedge fund alarm bells are ringing over China

http://www.ft.com/in...l#axzz1hH7qzLbE

Chinese property: a lofty ceiling (After a decade of soaring prices, signs are that China is facing its first real estate crash )

http://www.ft.com/in...l#axzz1hH7qzLbE

Editat de Kint, 22 decembrie 2011 - 22:55.


#54
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.859
  • Înscris: 05.10.2005

View Postoaspetele, on 22nd December 2011, 22:30, said:

http://www.gds.ro/Ec...
Majorarea taxei pe valoarea adăugată (TVA) de la 1 iulie 2010 nu a adus rezultatele așteptate de guvernanți. În primul rând, la nivel național, consumul a scăzut cu 10,5%, astfel că TVA plătită la stat a fost sub așteptări

http://www.realitate...get_796070.html

"Jeffrez Franks a recunoscut că datorită capacității reduse a Guvernului, creșterea TVA nu a dus la majorarea încasărilor la buget. Mai mult, oficialul a spus că și-ar dori o țăra cu o bază mare de impozitare și cu o fiscalitatea mai redusă, dar se pare că mingea este în curtea Guvernului, care nefiind în stare să reducă gradul de evaziune în toate domeniile, inclusiv pe piața forței de muncă, nu se poate relaxa fiscalitatea", a declarat Cezar Corâci.

Astea-s stiri vechi si-n plus. Poate ca atunci in primele 3 luni sa fi fost ce zic ei acolo, dar azi crede-ma, ca masura aduce muuult mai multi bani la buget decat ar fi adus economia aia la pensii. Atunci mai erau si mai putini bani pe piata (bugetarii au fost afectat cu 25%, poate nici nu erau dornici sa cheltuie, nestiind ce urmeaza).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate