Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ
 Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...
 Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere
 Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 

Inverto Black Ultra - Sedinta Foto!

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,195
  • Înscris: 05.05.2003
Tocmai am ramas fara un LNB Inverto Black Ultra care s-a ars cu putin timp inainte sa testez un nou receptor HD... asta e, am zis, se mai intampla, insa in secunda urmatoare mi-a venit ideea sa il desfac - aveam aceasta curiozitate de mai mult timp si iata ca acum s-a ivit ocazia
Pozele spun tot... completez si spun ca intr-adevar feedhornul acestui lnb este putin mai complex decat feed-urile altor lnb-uri insa nu foarte deosebit (parca seamana un pic cu Invacom de offset)

[ http://i51.photobucket.com/albums/f388/rzbvro/bu2011-12-15.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i51.photobucket.com/albums/f388/rzbvro/bu4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i51.photobucket.com/albums/f388/rzbvro/bu3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i51.photobucket.com/albums/f388/rzbvro/bu2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i51.photobucket.com/albums/f388/rzbvro/bu1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rz, 16 December 2011 - 10:31.


#2
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 22.04.2010
Eu am fost mai curios,chiar daca functiona tot l-am „dezbracat”,cei drept i-am dat jos doar fustita neagra,lentila de plastic nu am dat-o jos,am observat ca este incarcat cu un gaz in interior,banuiesc azot,la frig se contracta capacul iar la cald se umfla un pic,deci este etans.
Mai poti taia ghidul sa-l folosesti la alt LNC.

#3
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,195
  • Înscris: 05.05.2003
''Lentila de plastic'' a iesit foarte greu... chiar am stricat-o putin intr-un loc
Exact asta vreau sa fac... sa pun acest ghid/feed la un lnb ieftin
Practic, fac un test cu acel lnb ieftin nemodificat iar apoi fac alt test dupa ce ii atasez ''palnia'' de la Inverto Black Ultra

Edited by rz, 17 December 2011 - 19:42.


#4
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 22.04.2010
Incerca sa atasezi ghidul la un Inverto pentru simetrica,si apoi faci testul pe offset.
Nu stiu din ce aliaj de dural este facut ghidul,ar putea merge sudat destul de usor pe o tabla de al gaurita la diametru in prealabil.
Al meu are rasina de culoare neagra,asta vad ca este alb.Sper sa nu aiba aceeasi soarta...deocamdata este OK in functionare.  :notangel:

#5
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,195
  • Înscris: 05.05.2003
Habar n-am cum s-a ars... era conectat la un Comag si dintr-o data a picat semnalul - am pus aparatul de masura pe el si am constatat intr-adevar decesul

Inverto nu mai am prin casa insa am un Invacom flansa bulit (functional dar cu o piesa dezlipita de el mai exact ''inelul'' de fixare pe ghidul antenei)
Problema e ca Invacom-ul are feed-ul dreptunghiular dar cred ca se potriveste cat de cat si macar ca test merita... o sa-l numesc Invercom, daca imi iese combinatia

Attached Files


Edited by rz, 17 December 2011 - 20:41.


#6
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 22.04.2010
Am ceva capete de profile din dural dreptunghiulare si patrate,zi-mi ce cote are invacomul ala la ghid,poate se bungheste treaba si-l dotam cu un ghid corespunzator...  :naughty:  ar fi pacat sa-l scoti din uz doar pentru inelul ala dezlipit.

Edited by mouse3, 18 December 2011 - 15:22.


#7
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,195
  • Înscris: 05.05.2003
Nici vorba sa-l scot din uz desi are aproape 8 ani!
Pot chiar sa ii lipesc inelul insa nu are rost acum (oricum mai am unul pe antena mare)... profit de ocazie si, asa chel cum e, il folosesc la diverse teste

Are fix 20mm la exterior... m-am gandit totusi sa incerc cu tevi sa vad cum se comporta - chestia e ca trebuie sa intre fortat caci altfel ma trezesc cu el pe jos

#8
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,384
  • Înscris: 21.04.2005
Hornul ala este de tip "Chaparral" .Se adapteaza foarte bine pentru antene cu f/d cuprins intre 0,5-0,8.
In loc de "lentila"aia,poti pune orice material tranparent la rf in peste 10 Ghz.De fapt nu este decit o folie de protectie sa nu intre umezeala si praful inauntru.
La ghidul de unda dreptunghiular ai nevoie de un OMT flansa adaptoare de la dreptunghiular la circular.

#9
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 22.04.2010
20mm la exterior inseamna 18mm cota interioara...cea mai apropriata teva patrata de dural pe care o am are cota de 21mm interior si 25mm exterior.
Asta ar insemna ca trebuie bagat un straif sa intre fortat s-au chiar lipit daca cu teava asta da randament bun la receptie.
Daca vrei o bucata de teava spune-mi si iti dau,am destula pentru vreo 5 ghiduri...

#10
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,195
  • Înscris: 05.05.2003
Si daca incerc direct cu teava rotunda nu merge ?
Feed-ul/ghidul de la antena de 2.2M este tot rotund, apoi vine ''inelul'' din imagine care e tot rotund si dupa el urmeaza feed-ul Invacom care e dreptunghiular - aproape patrat

Ghidul/feed-ul de offset este tot rotund spre capat deci teoretic ar merge fara probleme alipirea

P.S. Ne putem intalni insa acum am programul foarte incarcat... poate dupa sarbatori ne vedem la o bere sau o cafea

Attached Files


Edited by rz, 18 December 2011 - 17:33.


#11
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 22.04.2010
Pai...am si teava rotunda,diametru interior 23 si 25mm,mai am si altele si mai mici in diametru,mai mari,am o sacosa intrega de deseuri.
Am umblat destul dupa ele,de cind industria se du-se de suflet,disparu si materia prima...  :naughty:

Ar fi bine sa respecti insa ghidul recomandat de fabricant pentru randament maxim,rotund s-au patrat.
De Invacom-uri nu am fost curios,m-au speriat preturile,bine ca a aparut Inverto...
@ satelescu are un Invacom la care nu i-a gasit „nasul” in materie de performanta,ce-i drept ca l-a „selectat” dintr-o caruta de LNC-uri in timp.

#12
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,195
  • Înscris: 05.05.2003
Eu l-am verificat/comparat cu aparatul de masura pe 4 frecvente, atat din banda de jos cat si din banda de sus, H si V... pe 2 sau 3 sateliti am facut testele, din cate imi aduc aminte
Si eu cand l-am luat m-am uitat atent la sonde... sa fie ok, nu strambe/inclinate
Invacom a iesit peste lnb-urile obisnuite/ieftine dar la vremea respectiva nu am avut Inverto Black Ultra... acum am si pot spune ca Inverto Black Ultra este foarte aproape de performantele Invacom-ului - cel putin din ce am vazut la receptie pe Nilesat 101/102
Daca vrei, si ai timp mai mult, ti-l pot imprumuta pentru o perioada... cu tot cu feed-ul de la Inverto (in seara asta vreau sa-l tai)

Edited by rz, 18 December 2011 - 19:04.


#13
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 22.04.2010
Pe vremea asta cind gripa isi face de cap este mai bine sa stau cuminte in casa decit afara si apoi daca ma apuc cu greu le mai las...si asa testez acum teava de 18mm sa pot face un sistem de antene pentru banda Ku,subiect suficient de delicat sa ma tina ocupat pina prin Martie...
In primavara este timp destul,merci oricum de oferta.As fi curios mai mult cum se comporta cu 40m de cablu amplificatorul de FI din el comparativ cu amp-ul FI din Inverto pentru Offset.
Ar trebui sa fie superior lui Inverto si in privinta asta.

#14
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,195
  • Înscris: 05.05.2003
Am avut doar 17-18M de cablu... totul era ok insa acum sunt la vreo 20M de antena mare deci cablul sigur o sa aiba cel putin 30M, dupa pozare
Tot la primavara vreau si eu sa ma apuc de treaba mai exact sa pun din nou antena mare la lucru, dupa o revizie generala...
Succes la tevi si experimente... am vazut pe rdi despre ce e vorba si ce vrei sa faci

Eu m-am gandit odata sa maresc antena actuala atasandu-i o ''fusta'' de plasa (sa o aduc la 3M, pentru banda C desigur) dar am constatat ca nu e chiar asa usor si cel putin pentru moment am abandonat ideea...

Edited by rz, 18 December 2011 - 19:50.


#15
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 22.04.2010
30m ?? O sa se duca naibii DX-ul la lungimea aia,eu la 40m imi blestem zilele si asta cu antena de 0,9m pe Hotbird...asa cum scoate semnalul ampul FI din LNC nu-l mai scoate nici un alt amplificator FI de compensare...am montat si doua amplificatoare pe traseu si tot nu m-am apropriat de performantele pe care le aveam sus in uscatoria blocului cu 2m de cablu...
Ori muti antena ori sapi un sant prin curte,bagi cablurile prin teava de pexal si le duci pe traseul cel mai scurt intre antena si receiver....teava de pexal dintr-o singura bucata,fara mufari pe traseu pe unde sa intre apa.
Cauta din timp amplificatoare de compensare,monteaza-le de proba pe un tronson de cablu la lungimea pe care o estimezi ca find cea reala si testeaza sa vezi ce mai intra comparativ cu lungimea cablului pe care il ai acum.
Deocamdata vremea este favorabila testelor,fa niste experimente pina in primavara.
Du de proba cablu la antena si vezi cum se comporta pe semnale slabe,vezi si ce cabluri de calitate au mai aparut prin Bv.
Eu am Belden,cel mai scump a fost atunci si tot mi-a creat probleme datorita lungimii.
Am luat un LNC megasat diavolo,are 55 dB amplificare si tot nu sint rezolvat...din 2m cit are antena ta mai ramii la capat cu randamentul uneia de 1,8m in cel mai fericit caz.

Unul din America de Sud si-a facut singur antena pentru banda C,destul de rudimentara constructia si functioneza,nu stiu insa cit scoate randamentul real,satelitii lor nu sint vizibili la noi pentru comparatie.
Dupa modesta mea opinie,cea mai simpla antena pentru banda C poate fi realizata cu un minim de efort exploatind la maximum ceea ce ofera ziua de azi...si anume o umbrela de 5m diametru folosita de berari,spitele sint,mai trebuie facut cadrul dintru-n cornier solid,si apoi tapata cu plasa pentru C band.
Am vazut de aproape un exemplar si am ramas surprins placut de cum arata,construita destul de solid.Eu ma gindeam s-o tapez cu plasa de rabit pentru UIF,in principiu jucaria ar fi la fel,oricum nu o montezi in virful casei si nu este expusa direct la vint.

Era la Hidromecanica anul trecut la o terasa asemenea umbrele,vizibile cind mergeai spre Calea Bucuresti,erau format parabolic nu patrate cum sint acum majoritatea umbreleor din oras.
Cind se strica pinza cu care sint tapate ajung la gunoi,nu le mai reconditoneaza nimeni si le iei aproape moca de la berari s-au terase...

Edited by mouse3, 18 December 2011 - 20:40.


#16
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,195
  • Înscris: 05.05.2003
Stiu ca e lung traseul dar in viitor am de gand sa amenajez un pod care e mult mai aproape de antena... camera de acolo o sa fie exclusiv pentru aceasta pasiune iar lungimea cablului nu o sa depaseasca 15M (cablul de la antena se duce direct sus, aerian, la pod) - si, daca tot o sa fiu in pod, o sa pun pe casa si un pilon pentru DX pe dvb-t (cam slabe sanse la dx via dvb-t in zona noastra dar nu se stie)
Problema e ca pe criza asta parca nu imi da mana sa bag zeci de milioane in amenajari... o sa o fac totusi in 2-3 etape
Pana atunci, o sa mai fac din cand in cand DX la botul calului, cum se spune... e mai greu insa cand e frig afara

Edited by rz, 18 December 2011 - 21:25.


#17
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 22.04.2010

 rz, on 18th December 2011, 22:24, said:

Stiu ca e lung traseul dar in viitor am de gand sa amenajez un pod care e mult mai aproape de antena... camera de acolo o sa fie exclusiv pentru aceasta pasiune iar lungimea cablului nu o sa depaseasca 15M (cablul de la antena se duce direct sus, aerian, la pod) - si, daca tot o sa fiu in pod, o sa pun pe casa si un pilon pentru DX pe dvb-t (cam slabe sanse la dx via dvb-t in zona noastra dar nu se stie)
Problema e ca pe criza asta parca nu imi da mana sa bag zeci de milioane in amenajari... o sa o fac totusi in 2-3 etape
Pana atunci, o sa mai fac din cand in cand DX la botul calului, cum se spune... e mai greu insa cand e frig afara


Eu cred ca ar fi mai indicat sa ridici antena mai sus pentru Dx la extreme,in timp mai apar constructii mai inalte si reduc vizibilitatea.
Pe vremuri mai intra in VHF3 de la Ucrainieni programul 1 prin reflexie.In UIF este mai greu,dar nu imposibil.

#18
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,195
  • Înscris: 05.05.2003
Daca o ridic mai sus, trebuie sa o ancorez si chiar nu as vrea sa am sarme pe sus... vreau sa fac un pilon de aprox. 3M bine prins la baza - oricum in zona sunt numai case iar apoi, in departare, urmeaza dealuri si foarte departe muntii

Daca te referi la programul de pe 11-12 FIF, atunci confirm receptia ocazionala a acelui canal rusesc insa se prindea extrem de slab si numai cu amplificator - erau zile cand nu intra deloc... orientarea antenei era spre Galati/Braila

Edited by rz, 22 December 2011 - 22:00.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate