Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...

Comercianti (inclusiv PFA) obliga...
 Recomandare cazare tranzit, 1 noa...

Inchidere stalpi in placa de la u...

Acceleratie sacadata Vespa 300ccm

Microfon pentru un Sony A6100?
 Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO

Statii cu baterii
 [TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera
 

Nikon 1 System

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#55
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Dupa dimensiunea senzorului nu prea ai cu ce sa il compari, deja la sony ai senzori ASPC, cu compactele iar nu e corect. Micro four thirds in cel mai bun caz.

#56
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postkatran, on 19th October 2011, 15:22, said:

Eu am spus de atatea ori ca noul sistem Nikon va fi avantajat in review-uri.
stai linistit, ca oricum nu-i ajuta la nimic  :thumbdown:

#57
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Sunt de acord. Au produs un picior de lemn și se mirã de ce nu vrea nimeni sã-l frece.

#58
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,022
  • Înscris: 08.06.2005
Ia uite ce produce piciorul asta de lemn daca stii sa-l freci :)

http://www.eoshd.com...ps-raw-for-200/

Varianta full scoasa de pe vimeo este super!

#59
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,996
  • Înscris: 20.01.2005
Ce anume este super ?
Mie mi se par complet aiurea wb-ul si culorile, fara contrast (cam in ceata).
Culorile au o nuanta verzuie.
Sau asa s-a vrut ? Posted Image

Edited by katran, 13 March 2013 - 19:45.


#60
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 09.05.2009
Pai ai citit articolul? Cel din linkul de la sfarsitul postarii?
Este vorba despre posibilitatea de a fotografia RAW la 60 fps si de a crea scurte filmulete la rezolutie mare prin aceasta metoda.
Cat despre editare: ai vazut ca in al doilea clip sunt si serii de cadre alb-negru? O fi tot de la WB gresit? ;)
L.E. E chiar atat de greu de inteles si acceptat ca acele culori "corecte" nu sunt dorite sau macar necesare in absolut orice situatie?

Edited by DannyMC, 13 March 2013 - 21:03.


#61
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,025
  • Înscris: 06.01.2006
foarte slab filmul dpvd al colorilor
o fi el bun dpvd al rezolutie dar efectul e ca te uiti printr-o stricla veche de bere, prefer oricand un film cu culori corecte facute pe telefon decat filmul de mai sus la care iti vine sa vomiti din cauza culorilor

#62
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Tare. O sa incerc.

#63
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,022
  • Înscris: 08.06.2005
Nu e vorba despre culori astea se pot edita  cum vreti. 4K rezolutie filmat cu o camera de 200-300 de euro.
Cititi si voi articolul ala pana la capat. Va uitati numai la poze? Posted Image

Edited by mircea812, 13 March 2013 - 20:55.


#64
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,025
  • Înscris: 06.01.2006
10 minute de "filmare" de genul asta inseamna 36 de mii de fotografii si aproximativ 500Gb
suna interesant in teorie dar este foarte incomod si nepractic

Edited by sandu bogdan, 13 March 2013 - 21:08.


#65
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 09.05.2009
Cine a spus ca e pentru filmat nunti sau vacante?! Cat crezi ca ocupa 10 minute de filmare cu un Canon C500 ( sa zicem)?!

Edited by DannyMC, 13 March 2013 - 21:11.


#66
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,996
  • Înscris: 20.01.2005

View Postmircea812, on 13 martie 2013 - 20:50, said:

Nu e vorba despre culori astea se pot edita  cum vreti. 4K rezolutie filmat cu o camera de 200-300 de euro.
Cititi si voi articolul ala pana la capat. Va uitati numai la poze? Posted Image


Te-ai intrebat de ce filmul a fost lasat asa si nu a fost editat, cu toate ca autorul articolului spunea ca asta se poate face foarte usor ?  Posted Image
Pot sa-ti spun eu de ce. De fapt nu e deloc usor si ia foarte mult timp.

Fiecare scena din film, necesita setari si editari personalizate.
Daca ai 10 scene, la fiecare din ele trebuie sa stai sa reglezi balanta de alb, contrast, culori....etc.
La sfarsit mai trebuie sa verifici si trecerile dintr-o scena in alta : daca nu sunt nuante si expuneri apropiate, diferenta asta va sari in ochi.

Este munca nu gluma. Din cauza asta, omul nu a facut si treaba asta.

Edited by katran, 13 March 2013 - 21:16.


#67
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

View Postsandu bogdan, on 13 martie 2013 - 21:06, said:

10 minute de "filmare" de genul asta inseamna 36 de mii de fotografii si aproximativ 500Gb
suna interesant in teorie dar este foarte incomod si nepractic

500Gb ups. M-am rasgandit nu mai incerc.

#68
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,025
  • Înscris: 06.01.2006
poti sa incerci cu mai putin de 10 minute, faci 2-3 minute dar tot e munca enorma de prelucrat chiar si cu batch automat
fa un calcul simplu, 1 minut = 60 secunde x 60 cadre pe secunda = 3600 imagini pe minut x aprox. 15Mb in format raw (sau mai mult?) = 54 000 Mb = 54Gb pe minut
iti dai seama ca procesorul o sa isi dea demisia cand il pui la prelucrat asa ceva

Edited by sandu bogdan, 13 March 2013 - 21:27.


#69
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,022
  • Înscris: 08.06.2005
Din umilele mele cunostinte "filmeaza" in burst de 1 secunda la 60fps. In secunda aia sunt toate sansele ca o setare de wb, contrast sau ce-o mai fi sa se potriveasca si primei poze si ultimei asa ca butonul sync din programele de editare o vor face mai usor. Ca la  timelapse. Cred ca pentru cei cu bugete mici este foarte buna camera. La videoclipuri ma gandesc, nu la vacante sau la interviuri.

Voi realizati ca suntem in 2013? Ce mai inseamna 500GB? Sau vreti sa operati cu scule de acum pe pc-uri de acum 5 ani? Posted Image

Foloseste shutter-ul electronic pentru asta. Nu stiu daca ala moare dupa 100K.  Ramane sa vedem.

Edited by mircea812, 13 March 2013 - 21:29.


#70
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,025
  • Înscris: 06.01.2006

View Postmircea812, on 13 martie 2013 - 21:24, said:

Cred ca pentru cei cu bugete mici este foarte buna camera. La videoclipuri ma gandesc, nu la vacante sau la interviuri.
shutter-ul la aparatele astea e gandit sa tina undeva pe la 100 mii cadre iar in acest mod te apropii de limita proiectata in aproape 30 de minute
e foarte posibil sa tina mai mult, dar dupa 30 de minute de filmare in acest mod poti sa iti iei adio de la aparat

pentru un videoclip e posibil sa strici/uzezi cel putin cateva aprate

merita? mie mi se pare enorm de scump

Edited by sandu bogdan, 13 March 2013 - 21:28.


#71
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 09.05.2009
@katran Ai urmarit totusi acele clipuri? Ai vazut in ce fel sunt editate/taiate?
@ sandu bogdan Presupun ca nu te-ai uitat sa vezi ca la acele rafale se foloseste doar obturatorul electronic,nu?
Mie mi se pare ca este o metoda foarte asemanatoare cu time-lapse doar ca la alta scara de timp! Si acolo se fac sute/mii de cadre la rezolutie mare care trebuie prelucrate individual sau macar in serii mici si n-am vazut pe nimeni sa se planga ca i-a murit aparatul/computerul de la atata folosire si prelucrare!

Edited by DannyMC, 13 March 2013 - 21:37.


#72
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,025
  • Înscris: 06.01.2006
ah, nu am vazut ca se foloseste doar obturator electronic care banuiesc ca are o durata de viata foarte lunga
atunci ramane doar chinul cu prelucrarea, mult timp de asteptare si sute de Gb pentru depozitare si spatiu de manevra
suna interesat, e bine ca exista si asa o posibilitate, mai bine sa fie chiar si cu multa munca decat sa nu fie deloc

Edited by sandu bogdan, 13 March 2013 - 21:39.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate